Jump to content

Μικρο ενυδρείο με 50€?


Recommended Posts

Καλησπέρα, ειμαι αρχάριος και θα ηθελα να ασχοληθω με τα περι ενυδρείου. Βεβαια για αρχή εχω budget 50 ευρω και θα ηθελα να ρωτησω αν με αυτο το ποσο μπορείς να αγορασεις/φτιαξεις ενα ενυδρείο με τα ολα του (φιλτρα, αμμο, λαμπα κτλ). Δεν με ενδιαφέρει τοσο το μεγεθος (οσο ειναι τουλάχιστον ενυδρείο 20+ λιτρα και οχι απλα μια γυάλα που έχουν συνήθως μικρα παιδια με ενα χρυσοψαρο μεσα).  Το budget πρεπει να καλύψει μονο το ενυδρείο και τα εξαρτήματα του καθως και 2-3 φυτα (χωρίς διακόσμηση που θα προσθεσω αργότερα). Ψαρια θα προσθέσω αργοτερα μεσα και οχι πολλα απλα το ενυδρείο θα πρεπει να ειναι ετοιμο για την προσθήκη τους. Ειμαι ανοιχτος και σε προτασεις για diy εφόσον τα υλικα ειναι ευκολα διαθέσιμα και δεν χρειάζονται ειδικα εργαλεία για την δουλειά. Συγγνώμη για το μεγαλο κείμενο, περιληπτικά απλα ενδιαφέρομαι να μαθω με τι ποσο μπορεις να αρχισεις ενα μικρο ενυδρείο, ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το μπάτζετ σε βλέπω μόνο στην αγορά των μεταχειρισμένων μιλώντας για ενυδρείο μέχρι 50 λίτρα το μέγιστο, μικρό φίλτρο, θερμοστάτη και υπόστρωμα. Και πάλι δύσκολο αλλά όχι ανεφικτοτ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσο μπατζετ πρεπει να εχω τοτε για ενα μικρο ενυδρείο (και λεω μικρο γιατι εχω έλειψη χώρου). Οπως ειπα μονο το ενυδρείο, 2-3 φυτα καο αξεσουάρ, τα ψαρια αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mike metzojiost said:

Ποσο μπατζετ πρεπει να εχω τοτε για ενα μικρο ενυδρείο (και λεω μικρο γιατι εχω έλειψη χώρου). Οπως ειπα μονο το ενυδρείο, 2-3 φυτα καο αξεσουάρ, τα ψαρια αργότερα. 

Άμα μιλάμε για 35 λίτρα-φωτισμο και καλή φιλτρανση μπορείς να πάρεις το sun-sun hr-320 με 50€...για φυτά και υπόστρωμα νομίζω θα φτάσεις στα 65-70€

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NikosPapak13 said:

Άμα μιλάμε για 35 λίτρα-φωτισμο και καλή φιλτρανση μπορείς να πάρεις το sun-sun hr-320 με 50€...για φυτά και υπόστρωμα νομίζω θα φτάσεις στα 65-70€

Και γω αναμεσα σε αυτο ημουν και το 25 ιδιας εταιρείας με 10€ λιγότερα αλλα απο οτι διαβασα με 25 δεν κάνεις δουλειά αν και βεβαια 1-2 μικρα ψαρακια θελω να βαλω και κανενα σαλιγκάρι ή/και γαρίδα. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mike metzojiost said:

Και γω αναμεσα σε αυτο ημουν και το 25 ιδιας εταιρείας με 10€ λιγότερα αλλα απο οτι διαβασα με 25 δεν κάνεις δουλειά αν και βεβαια 1-2 μικρα ψαρακια θελω να βαλω και κανενα σαλιγκάρι ή/και γαρίδα. 

Σε αυτά τα λίτρα το μόνο ψαράκι που θα μπορούσες να βάλεις (γνώμη μου) είναι μονομάχος.

 

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις μόνο γαρίδες. Είναι πολύ διασκεδαστικές!! Αλλά θα χρειαστείς καλή βιολογία στο ενυδρείο γιατί οι γαρίδες είναι ευαίσθητες.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NikosPapak13 said:

Σε αυτά τα λίτρα το μόνο ψαράκι που θα μπορούσες να βάλεις (γνώμη μου) είναι μονομάχος.

 

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις μόνο γαρίδες. Είναι πολύ διασκεδαστικές!! Αλλά θα χρειαστείς καλή βιολογία στο ενυδρείο γιατί οι γαρίδες είναι ευαίσθητες.

Αυτο σκεφτόμουν αλλα πιστεύω ενα ψαρακι πρεπει να υπάρχει μονο για να υπάρχει κίνηση, και εχω σκεφτει ειτε 1 μονομάχο ειτε 2 guppies. Αλλα αυτα είναι σκεψεις για το μέλλον για αρχη θελω μονο ενα ενυδρείο με λιγα φυτα μεσα να δω πως θα πάει. Επίσης υπάρχει κανενα guide εδω σχετικά με φαγητό, φαρμακα, σκληρότητα νερου και ολα περι των συνθηκών επιβίωσης των ψαριων? Θα ημουν ευγνώμων αν μπορουσε καποιος να με παραπέμψει σε καποιο αρθρο σε αυτην την ιστοσελίδα. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mike metzojiost said:

Αυτο σκεφτόμουν αλλα πιστεύω ενα ψαρακι πρεπει να υπάρχει μονο για να υπάρχει κίνηση, και εχω σκεφτει ειτε 1 μονομάχο ειτε 2 guppies. Αλλα αυτα είναι σκεψεις για το μέλλον για αρχη θελω μονο ενα ενυδρείο με λιγα φυτα μεσα να δω πως θα πάει. Επίσης υπάρχει κανενα guide εδω σχετικά με φαγητό, φαρμακα, σκληρότητα νερου και ολα περι των συνθηκών επιβίωσης των ψαριων? Θα ημουν ευγνώμων αν μπορουσε καποιος να με παραπέμψει σε καποιο αρθρο σε αυτην την ιστοσελίδα. 

Τα γακπυ είναι κοπαδοψαρα και συνήθως πάνε σε χαρέμια 1 αρσενικό 3-4 θηλυκά.

 

Διάβασε και αυτό:

 Και αυτό:

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το bugdet σου για αγορά είναι συγκεκριμένο θα σου έλεγα να μη βιαστείς να αγοράσεις.

Σίγουρα θα βρεις στις αγγελίες κάτι που να είναι κοντά στα λεφτά σου.

Να ξέρεις πάντως όσο πιο μεγάλο καταφέρεις να πάρεις τόσες περισσότερες επιλογές σε ψάρια φυτά θα έχεις.

Διάβασε τα άρθρα που σου δίνουν τα παιδιά ώστε να είσαι έτοιμος, και ψάχνοντας σε αγγελίες όλο και κάτι θα σου προκύψει.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να πας σε εναν τζαμα να σου κοψει τζαμια στις διαστασεις που θες και να τα κολλησεις με ενυδρειακη σιλικονη.
μπορεις να βρεις ενα φθηνο φιλτρο και να το γεμησεις βιολογικο υλικο και αν βαλεις το ενυδρειο σε ενα ζεστο μερος του σπιτιου για τον χειμωνα τοτε δεν θα χρειαστεις θερμοστατη. 
Αν δεν σε ενδιαφερει η εμφανιση μπορεις να παρεις ενα κουτι αποθηκευσης και να το χρησιμοποιησεις σαν ενυδρειο και μετα οταν εχεις μεγαλητερο budget πας και σε καποιο ικανοποιητικο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για ολες τις απαντήσεις, για αρχη θα πάρω κατι φθηνό ισως οπως ειπε ο φιλος μου απο πανω ενα κουτι αποθήκευσης που εχω κιολας και δεν το χρησιμοποιώ και θα προσπαθήσω να μπορεσω να συντηρησω ενυδρείο με μονο φυτα και μετα βλεποουμε και για ψαρια. Θα ενημερωσω αυτο το threat όταν εχω αποριες ή καποια πρόοδο. Μεχρι τοτε ευχαριστώ και παλι, και καλη συνέχεια σε ολους. 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα κόλλησα ενυδρείο 80χ40χ30,96 λίτρα καθαρά, με 5αρι τζάμι, το κόστος ήταν 38ε + άλλα 5-6 η σιλικόνη. Μπορείς να ρωτήσεις για τιμές αν σε ενδιαφέρει το diy έναν τζαμά. Το κόστος του φίλτρου εξαρτάται κι από τα ψάρια που θα βάλεις, για έναν μονομάχο μόνο πχ κι ένα του 10ρικου λογικά σε καλύπτει. Έναν θερμοστάτη για 50αρι ενυδρείο θυμάμαι τον είχα αγοράσει 15ε. Για καινούρια μιλάω. Λάμπα μια λεντ από το σούπερ μάρκετ και για φωτιστικό μια πλαστική γλάστρα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...