Jump to content

Μελέτη εξάτμισης χλωρίου στο νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Ψάχνω να βρω ένα κατάλληλο θέμα για εξάτμιση χλωρίου και δεν μπορώ να βρώ.

Δεν είμαι κάτοχος ενυδρείου. Εχω μια απορία την οποία κανένας δεν μπορεί να μου λύσει, οπότε απευθύνομαι σε εσάς μην και υπάρχει κάποιος γνώστης της συμπεριφοράς του χλωρίου στο νερό.

Είμαι ηλ. μηχανικός και ασχολούμαι με πισίνες. Εχω φτιάξει διάφορες εφαρμογές πάνω στην λήψη μετρήσεων πισίνας και εξαγωγή αποτελεσμάτων.

Ωστόσο κάποιες απο αυτές δεν έχουν ολοκληρωθεί διότι δεν έχω απαντήσεις σε κάποια θέματα. Ενα απο αυτά είναι αυτο που θέλω να αναφέρω.

Η απορία μου είναι η εξής:

Έστω οτι έχω ενα δοχείο με χλωριωμένο νερό σε περιεκτικότητα χλωρίου  1mg/L  στους 25 βαθμούς.

Ποιά είναι η ανα μονάδα μείωση (εξάτμιση) του χλωρίου ανα ένα βαθμό αύξησης της θερμοκρασίας σε συνάρτηση με τον χρόνο?

Δηλαδή (η απάντηση θα είναι του τύπου): Στα 1000ml χλωριωμένου νερού, στους 25 βαθμούς, το χλώριο θα μειώνεται κατα 0,15mg ανα 1 ώρα (παραδειγμα), ενω για κάθε άυξηση θερμοκρασίας θα μειώνεται κατα επιπλέον 0,05mg. 

Υπάρχει κάποιος να μου λύσει αυτήν την απορία? Μπορούμε να επικοινωνούμε και μέσω e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος IOANNIS RAF έγραψε:

Δηλαδή (η απάντηση θα είναι του τύπου): Στα 1000ml χλωριωμένου νερού, στους 25 βαθμούς, το χλώριο θα μειώνεται κατα 0,15mg ανα 1 ώρα (παραδειγμα), ενω για κάθε άυξηση θερμοκρασίας θα μειώνεται κατα επιπλέον 0,05mg. 

Δεν ειναι τοσο απλο. Για τις πισινες παιζει ρολο και το PH  νερου, εκθεση στον ηλιο,  η ρυπανση νερου πχ με ουρα, βακτηρια κ.α.

Η πισινα δεν πρεπει να μεινει ποτέ χωρις active Cl. Θα ελεγα να βρεις μια σοβαρη εταιρια, που ασχολειται με πισινες και να ρωτησεις εκει. Πισινες και ενυδρεια ειναι πολυ διαφορετικα πραγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν είχα σκοπό την απάντηση να την εθετα σαν θεμελιώδη αρχη. Ήθελα να κάνω ένα ξεκίνημα και μετά σε συνδυασμό με πειραματισμούς σε διάφορες τιμές ph ηλιοφάνειας και θολότητας (με θολερομετρο), τότε θα μπορούσα να δημιουργήσω μια προσεγγιστικοτερη συνθήκη υπολογισμού. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον. Σε αυτό που λες ωστοσο να ρωτήσω άλλου, μέχρι και σε πανεπιστήμιο ρώτησα και ή έλαβα ειρωνικά σχόλια ή δεν πήρα καμία απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...