Jump to content

Recommended Posts

 Καλησπέρα στην υπέροχη κοινότητα!  Εδώ και καιρό έχω ένα θέμα και το φυτό μου μοιάζει κάπως έτσι(έβαλα φωτό από κάτω ) έχει κανένα θέμα  από ασθένεια ή απλά είναι  βρώμικο; Προσπάθησα να το καθαρίσω , έβγαλα λίγο το μαύρο από πάνω αλλά μετά ξαναεμφανίστηκε. Ξέχασα να αναφέρω ότι το φυτό αυτό είναι μια ανουμπια και ότι πριν εμφανιστούν αυτές οι κηλίδες είχα βάλει πριν φύγω για διακοπές τις ταμπλέτες φαγητού .Σας ευχαριστώ για οποία βοήθεια !? 

 

 

Υ.Σ Στο ενυδρείο μου έχω δύο χρυσόψαρα τύπου comet και 2 φίλτρα : το πρώτο με σφουγγάρι και βιολογικό υλικό και το δεύτερο με σφουγγάρι και άνθρακα .

IMG_20200818_182833.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα σημάδια λογικά αν τα τρίψεις με πανακι καθαριζουν. Είναι μαυριλες αλγης από ότι βλέπω. Είναι σύνηθες όταν η ανουμπια βρίσκεται σε ενυδρείο με χρυσόψαρα. Για αυτό και πρέπει να καθαρίζεται συχνά από την άλγη. Το πανό μπορεί να είναι vetex αχρησιμοποίητο όμως και απλά βρεγμένο χωρίς σαπούνι και χωρίς ποτέ να έχει χρησιμοποιηθεί για άλλη χρήση, πχ για καθάρισμα με καθαριστικά η χλωρίνη

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας μερικά πράγματα παραπάνω για το ενυδρείο σου. Πχ διαστάσεις χωριτικοτητα, το φίλτρα εχεις, πόσο καιρό το έχεις, μετρήσεις από τεστ και τι ταιζεις

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έχω εδώ και δύο μήνες . Ειναι 60 λίτρων και από φίλτρα λέω ποιο πάνω . Όσο αφορά για μετρήσεις όχι δεν έχω κάνει επειδή έχω μόνο το απαραίτητα ?. Τα ταϊζω Sera Goldy nature νομίζω έτσι λέγεται

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οπότε μέχρι να καταφέρεις να βρεις μεγαλύτερο ενυδρείο και καλύτερο εξοπλισμό θα κάνεις δυο αλλαγές νερού την εβδομάδα του 50 τις εκατό εκάστη. Για την ανουμπια σου έγραψα τι να κάνεις

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λίγο αποτομο να αλλάζω 60 λίτρα κάθε εβδομάδα , αλλά εντάξει αφού πρέπει να γίνει ας γίνει ?. Ευχαριστώ για τη βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι πολύ χειρότερα αν δεν το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άλλαξα το νερό στο  μισό και καθάρισα το φυτό με το vettex ?. Δείχνει υπέροχο ?

IMG_20200819_115830.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ είδες? να ακούς τον παλιό ???. Θα δεις ότι με τις συχνότερες αλλαγές τα ψάρια σου θα είναι και πιο κινητικά. Επίσης άποψη μου είναι να αφαιρέσεις και τα ψεύτικα διακοσμητικά, ειδικότερα αυτά που έχουν αιχμηρές άκρες, γιατί υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να τραυματίσουν τα ψάρια σου, ενώ μπορεί αν αποχρωματιστούν να τα ηλητηριάσουν.  

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2020 at 11:38 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Οπότε μέχρι να καταφέρεις να βρεις μεγαλύτερο ενυδρείο και καλύτερο εξοπλισμό θα κάνεις δυο αλλαγές νερού την εβδομάδα του 50 τις εκατό εκάστη.

Νομιζω ειναι υπερβολη το 50%..... Δυο φορες απο 30%, θα ειναι καλα (καλυτερα βεβαια να εχουμε και μετρησεις για νιτρικα, τουλαχιστον ).

Για τα πλαστικα στο ενυδρειο , φιλε @Panos_nest, συμφωνω με 1000 με τον @killerknight - πρεπει να φυγουν.

Link to comment
Share on other sites

To 50% το λέω με τη λογική ότι δεν υπάρχουν μετρήσεις, οπότε ο θεός μόνο ξέρει τι μπορεί να γίνεται εκεί μέσα. ΚΑΙ να νιτρικά είναι το μικρότερο ζήτημα. Φοβάμαι για νιτρώδη ή και αμμωνία που είναι πολύ πιο τοξικά.  Γιατί δεν ξέρουμε καν αν τα φίλτρα του έχουν βιολογικό υλικό.Το οξυζενέ γιατί να το βάλει?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τα φίλτρα σου έχουν μόνο σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι ή έχουν και άλλα υλικά? 

Link to comment
Share on other sites

Και τα χρυσοψαρα οσο πιο γρηγορα μπορεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο για να μην παθουν stunt.  Για δυο κομετ θα χρειαστεις ανω των 400 λιτρων και ανάλογο φιλτρο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight @natateo @dearangelo Σας ευχαριστώ όλους θερμά για συμβουλές σας ! Για όσους ρωτήσανε , έχω βιολογικό υλικό στο ένα φίλτρο ( Sera siporax mini ) μαζί με σπόγγο , ενώ στο άλλο φίλτρο το οποίο είναι το Sera serafil 60 έχω άνθρακα στο ένα καλαθάκι και σφουγγάρι στο κάτω καλαθάκι . @GFAJ  δυστυχώς δεν διαθέτω τους οικονομικούς πόρους και χώρο στο διαμέρισμα μου να βάλω 400 λίτρα ενυδρείο . Όσο αφορά τα πλαστικά φυτά @natateo @killerknight θα τα αφαιρέσω μόλις φτάσω Αθήνα επειδή αυτή τη στιγμή είμαι διακοπές . Μην ανησυχείτε , το ενυδρείο το προσέχει ο πατέρας μου ?. Και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Το οξυζενέ γιατί να το βάλει?

Για την αλγη. Κανει καλη δουλιτσα με σωστη εφαρμογη. Το βασικο ομως να βρουμε την αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ για την πληροφορία. Τα φυτά δεν είναι ειδικότητα μου. Να ξέρεις η άλγη στις ανουμπιες είναι σχεδόν μόνιμη σε ενυδρεία με χρυσόψαρα. Όσο καιρό είχα και γω είχα θεματα. Κάποια στιγμή που είχα ψάξει θυμάμαι ότι αυτά τα δύο σχετίζονταν αλλά δε θυμάμαι γιατί

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη. Βγάλε τον άνθρακα (δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή) και βάλε βιολογικό υλικό και εκεί αν χωράει και όσο χωράει. Τα ψάρια λογικά για ένα διαστημα θα αντέξουν εκεί. Μακροπρόθεσμα όμως θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο η αλλαγή στησίματος. Όταν έρθει αυτή η ώρα ξαναμιλαμε

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight @natateo @dearangelo@natateo @killerknight Εντάξει thank you ☺️!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...