Jump to content

παραγγελια και εκτελωνισμος


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ,
Τι γινεται αν παραγγειλεις ψαρια απο το εξωτερικο (για παραδειγμα ιαπωνια) και περασουν τελωνιο;
Για παραδειγμα κανω μια παραγγελια που κοστιζει 20 ευρω και περναει τελωνιο, θα αφησουν τα ψαρια να περασουν και θα πληρωσω ενα ποσο ή δεν θα τα αφησουν να περασουν καν στην χωρα;
Η παραγγελια δεν εχει γινει απλα σκεφτομαι αν συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αν τύχης σε κανέναν μυστήριο τελωνειακό που βαριέται ή δεν ξέρη μπορεί να την σκαπουλάρουν, αυτό όμως είναι παααααρα πολύ σπάνιο.

Συνήθως τα ψάρια για να έρθουν θέλουν και χαρτιά και τα έξοδα αποστολής είναι μεγάλα, όποτε αν ο αποστολέας απο την πλευρά του είναι οκ, τότε θα πληρώσεις τελωνείο για το σύνολο της αξίας, αγορά+έξοδα αποστολής. και αναλόγως πόσο θα είναι το ποσό πληρώνεις και τα έξοδα επεξεργασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν τύχης σε κανέναν μυστήριο τελωνειακό που βαριέται ή δεν ξέρη μπορεί να την σκαπουλάρουν, αυτό όμως είναι παααααρα πολύ σπάνιο.

Συνήθως τα ψάρια για να έρθουν θέλουν και χαρτιά και τα έξοδα αποστολής είναι μεγάλα, όποτε αν ο αποστολέας απο την πλευρά του είναι οκ, τότε θα πληρώσεις τελωνείο για το σύνολο της αξίας, αγορά+έξοδα αποστολής. και αναλόγως πόσο θα είναι το ποσό πληρώνεις και τα έξοδα επεξεργασίας.

Ευχαριστω για την απαντηση,οποτε φανταζομαι δεν συμφερει μια αγορα απο το εξωτερικο.. 
Μια αλλη απορια που εχω ειναι αν ταξιδεψει καποιος με αεροπλανο σε μια χωρα και αγορασει ψαρια μπορει να τα μεταφερει με το αεροπλανο;
Ενοω να μπουν στις αποσκευες ή να πακεταριστουν στην βαλιτσα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τα μεταφέρεις στην βαλίτσα σου όχι μέσα στο αεροπλάνο αλλά στις αποσκευές, φυσικά κατάλληλα συσκευασμένα και δεν λες τίποτα ότι μεταφέρεις ψάρια, όχι ότι απαγορεύεται αλλά ίσος ο υπάλληλος να μην γνωρίζει και να έχεις προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εισαγωγή ψαριών από χώρες εκτος ΕΕ νομίζω χρειάζεται έγκριση πριν την εισαγωγή ώστε να μην είναι είδος που απαγορεύεται. Από ΕΕ φαντάζομαι τα πράγματα είναι πιό απλά. Υποθέτω ότι όταν φτάσουν τα ψάρια στο τελωνείο πιθανότατα θα χρειαστεί υγειονομικός έλεγχος. Σε κάθε περίπτωση φαντάζομαι το κόστος θα είναι ιδιαίτερα δυσανάλογο με την αξία των ψαριών. Η μεταφορά στις αποσκευές είναι μια περίπτωση που νομίζω επίσης θέλει προσοχή λόγω των συνθηκών (θερμοκρασίες στο αεροπλάνο κλπ). Γνωρίζω ότι κάποιοι το έχουν κάνει οπότε φαντάζομαι ότι πιθανόν κάποιος να μπορεί να σε καθοδηγήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια (2016) είχα κοντά στο σπίτι που έμενα στην Βιέννη ένα πολύ καλό και γνωστό κατάστημα για το χόμπι μας.
Βρήκα αρκετά είδη από killifish και τους ζήτησα συσκευασία για να ταξιδέψουν αεροπορικά στις αποσκευές.

Μπήκαν όλα μέσα στο ειδικό κουτί από φελιζόλ που χρησιμοποιείται από τους εισαγωγείς ψαριών, μαζί με 2 μεγάλα Heat Pack μιας που ήταν Δεκέμβριος και το κρύο το ένιωθες αρκετά καλά. Συσκευάστηκε όλο σαν δέμα, έβαλα πάνω και ένα "ΠΡΟΣΟΧΗ στον ΧΕΙΡΙΣΜΟ", το πλήρωσα σαν επιπλέον βαλίτσα και ήρθε μαζί μου χωρίς πολλά-πολλά.

Αν θέλεις λίγα πράγματα, φρόντισε να σου τα συσκευάσουν κατάλληλα πριν τα τοποθετήσεις στη βαλίτσα σου, μία διαρροή δεν είναι καθόλου ευχάριστη για τα ψάρια, αλλά και για σένα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος elatos έγραψε:

Πριν μερικά χρόνια (2016) είχα κοντά στο σπίτι που έμενα στην Βιέννη ένα πολύ καλό και γνωστό κατάστημα για το χόμπι μας.
Βρήκα αρκετά είδη από killifish και τους ζήτησα συσκευασία για να ταξιδέψουν αεροπορικά στις αποσκευές.

Μπήκαν όλα μέσα στο ειδικό κουτί από φελιζόλ που χρησιμοποιείται από τους εισαγωγείς ψαριών, μαζί με 2 μεγάλα Heat Pack μιας που ήταν Δεκέμβριος και το κρύο το ένιωθες αρκετά καλά. Συσκευάστηκε όλο σαν δέμα, έβαλα πάνω και ένα "ΠΡΟΣΟΧΗ στον ΧΕΙΡΙΣΜΟ", το πλήρωσα σαν επιπλέον βαλίτσα και ήρθε μαζί μου χωρίς πολλά-πολλά.

Αν θέλεις λίγα πράγματα, φρόντισε να σου τα συσκευάσουν κατάλληλα πριν τα τοποθετήσεις στη βαλίτσα σου, μία διαρροή δεν είναι καθόλου ευχάριστη για τα ψάρια, αλλά και για σένα!

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, τα ψαρια τα εβαλαν με τις αποσκευες ή τα πηρες μαζι σου στην καμπινα του αεροπλανου;

Επισης αν το κανω αυτο σε ταξιδη εκτος ευρωπης θα εχω θεμα με το τελωνιο;

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια απο γερμανια εχω φέρει τόσο εγώ,όσο και αλλα παιδια απο το φόρουμ,ειδικά οταν επιστρεψαμε απο την παγκόσμια έκθεση δίσκων  στο Duisburg το 2008 και το 2010.

Οπως περιέγραψε ο φίλος πιο πάνω ,φελιζολ,heat pack,πολύ προσεκτικό κλεισιμο και έφτασαν ολα μια χαρά.

Τα ψάρια εφυγαν ως αποσκευή χωρίς να πούμε κάτι. Εκτός Ευρωπαικής ενώσης δεν θα το τόλμαγα,περνάνε υγειονομικό έλεγχο στο αεροδρόμιο. Απ όσο γνωριζω ισχύει μεγιστο 60μλ υγρού στην καμπίνα,εκτος και αν αγοραστεί κάτι,πχ ποτό απο τα duty free του αεροδρομίου.

Παραγγελια απέξω ειναι εφικτή,αλλα θα πρέπει να λαβεις υποψιν το κοστος μεταφορικών,τα ψάρια ερχονται σε κιβωτιο,οποτε πας για μεγαλο αριθμό ψαριων ωστε να πετυχεις μια καλη τιμή,μιας και το κοστος ανεβαινει πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ψάρια απο γερμανια εχω φέρει τόσο εγώ,όσο και αλλα παιδια απο το φόρουμ,ειδικά οταν επιστρεψαμε απο την παγκόσμια έκθεση δίσκων  στο Duisburg το 2008 και το 2010.

Οπως περιέγραψε ο φίλος πιο πάνω ,φελιζολ,heat pack,πολύ προσεκτικό κλεισιμο και έφτασαν ολα μια χαρά.

Τα ψάρια εφυγαν ως αποσκευή χωρίς να πούμε κάτι. Εκτός Ευρωπαικής ενώσης δεν θα το τόλμαγα,περνάνε υγειονομικό έλεγχο στο αεροδρόμιο. Απ όσο γνωριζω ισχύει μεγιστο 60μλ υγρού στην καμπίνα,εκτος και αν αγοραστεί κάτι,πχ ποτό απο τα duty free του αεροδρομίου.

Παραγγελια απέξω ειναι εφικτή,αλλα θα πρέπει να λαβεις υποψιν το κοστος μεταφορικών,τα ψάρια ερχονται σε κιβωτιο,οποτε πας για μεγαλο αριθμό ψαριων ωστε να πετυχεις μια καλη τιμή,μιας και το κοστος ανεβαινει πολύ.

Οποτε αν ποτε παω εκτος ΕΕ και τα βαλω στην βαλιτσα με ειδικο πακετο με φενιζολ και δεν πω τιποτα θα βρω τον μπελα μου;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα το έκανα,δεν γνωρίζω και κάποιον που να έχει φέρει απο μακρυα ψάρια. Αν σε πιάσουν,ενα ςθεός ξέρει τι μπορεί να σου καταλογίσουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mr.Angelos said:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, τα ψαρια τα εβαλαν με τις αποσκευες ή τα πηρες μαζι σου στην καμπινα του αεροπλανου;

Επισης αν το κανω αυτο σε ταξιδη εκτος ευρωπης θα εχω θεμα με το τελωνιο;

 

Η συσκευασία ήταν μεγάλη (μέγεθος μεγάλης βαλίτσας) και μόνο ως αποσκευή μπορεί να περάσει χωρίς πρόβλημα.

Εκτός ΕΕ δε μπορώ να γνωρίζω, ειδικά τώρα που η Αγγλία θα μας αποχαιρετίσει και είναι υπολογίσιμη αγορά ενυδρειακών.

Όπως και να έχει, μόνο σε βαλίτσα και ως αποσκευή μπορεί να έρθει, λόγω των περιορισμών με τη μεταφορά υγρών στην καμπίνα του αεροσκάφους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος (γιατί είχα ρωτήσει παλαιότερα και δεν θυμάμαι ακριβώς) αλλά πρόσεξε λίγο το εξής σημείο. Υπάρχει -νομίζω- λίστα επιτρεπομένων και απαγορευμένων ειδών (είδη που θεωρούνται επεκτατικά και επιβλαβή για τα οικοσυστήματα μας και είδη προς εξαφάνιση). Από όσο θυμάμαι ο εκτελωνιστής μου είχε πεί ότι πρέπει να γίνει ερώτηση ΠΡΙΝ την εισαγωγή ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με τις τελωνειακές διατυπώσεις. Με τα ψάρια δεν μπορείς να περιμένεις μέχρι να  "ξεμπερδέψεις" με το τελωνείο. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει (π.χ. εκτελωνιστή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,
ακομα τιποτα δεν ειναι σιγουρο, δεν σκοπευω να ταξιδεψω στο κοντινο μελλον, απλα ρωταω για να το εχω υποψην μου.
Αν τυχει κατι παντος θα το ψαξω πρωτα γιατι δεν θελω να βρεθω στην δυσαρεστη θεση να χασω ψαρια ή ακομα χειροτερα να υπαρξει καποια κυρωση.

Αλλα καλητερα για να μην τρεχουμε και δεν φτανουμε, υπαρχει καποιο εμπιστο site για αγορα ψαριων; κατα προτιμηση Γερμανια για να μην υπαρξει τελωνιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...