Jump to content

Καφέ κιλιδες?


Recommended Posts

Παρουσιαστικαν σε ολο το ενυδρείο στον αραγωνιτη, όλες οι μετρήσεις είναι φυσιολογικες, λίγο τάισμα την ημέρα, καινούργιο ενυδρείο, σκιμερ όλα καλά, σταθερή θερμοκρασία, νερό από οσμοση, 2 cloun, 6 κοράλλια μικρά, 

IMG_20200820_153255.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Παρουσιαστικαν σε ολο το ενυδρείο στον αραγωνιτη, όλες οι μετρήσεις είναι φυσιολογικες, λίγο τάισμα την ημέρα, καινούργιο ενυδρείο, σκιμερ όλα καλά, σταθερή θερμοκρασία, νερό από οσμοση, 2 cloun, 6 κοράλλια μικρά, 

IMG_20200820_153255.jpg

 

IMG_20200820_153252.jpg

Link to comment
Share on other sites

ή διατομικη ή dino. Μπορεις να κάνεις μια δοκιμη - "ρουφηξε" την αλγη (αρκετη) μαζι με χαλικι μαζι σε ενα βαζακι (πχ μισου λιτρου), ανακατεψε καλα και βαλε στο φως. Αν ειναι dino, θα δεις μεσα στο νερο σαν κλωστες - μιξες απο αλγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

ή διατομικη ή dino. Μπορεις να κάνεις μια δοκιμη - "ρουφηξε" την αλγη (αρκετη) μαζι με χαλικι μαζι σε ενα βαζακι (πχ μισου λιτρου), ανακατεψε καλα και βαλε στο φως. Αν ειναι dino, θα δεις μεσα στο νερο σαν κλωστες - μιξες απο αλγη.

Διατομικη... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Διατομικη... 

τυχερος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διατομικη άλγη χαμός, το πρωί την καθαρίζω το απόγευμα χαμός στα τζάμια στην άμμο στα βραχια παντου

Φωτοπεριοδος 7 ώρες 

Φωτισμός Led rio  180 

1. Μπλε 1 άσπρη 

Να κατεβάσω τις ώρες? έχω κοράλλια σήμερα έβαλα άνθρακα και αντιφόσφορο, μετρήσεις καλές όλες 

Έκανα και μια αλλαγή νερού 25 λίτρα 

Τις γνώσεις σας παρακαλώ 

Ποσό διαρκεί? 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

βγάλε μας μια τελευταία φώτο,  πες μας μετρήσεις σε ΝΟ3/ΡΟ4 και με ποιας εταιρίας έγιναν, και δοκίμασε να :

1) 2 φορες την εβδομάδα πλήρης σκοτάδι.

2) ελάχιστη τροφή στα ψάρια.

3) Τροφή κοραλλιών (ιχνοστοιχεία,σκόνες, ζουμιά,ζωντανές τροφης κλπ σταματάς)

4) Σε αλλαγές νερού αν μπορείς κάνε σκούπα πολύ ήρεμα να μην σηκώνεις στην στήλη του νερου υλικό.

5) Τσέκαρε με TDS το νερό της όσμωσης( πιθανόν να χρειάζεσαι νεο D.I)

6) Πρόσθεσε βακτήρια, και για μένα βάλε ενα 25% παραπάνω ποσότητα (τωρα που εχεις θεμα) απο οτι έβαζες πριν.

 

Αν κανεις τα παραπάνω λογικά λιγότερο απο μήνα θα υποχωρήσει. 

Ελπίζω ο αντιφώσφορος σου να απορροφά πυριτικά S.I. (silicates) 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

βγάλε μας μια τελευταία φώτο,  πες μας μετρήσεις σε ΝΟ3/ΡΟ4 και με ποιας εταιρίας έγιναν, και δοκίμασε να :

1) 2 φορες την εβδομάδα πλήρης σκοτάδι.   Οκ

2) ελάχιστη τροφή στα ψάρια.   Οκ

3) Τροφή κοραλλιών (ιχνοστοιχεία,σκόνες, ζουμιά,ζωντανές τροφης κλπ σταματάς). Οκ

4) Σε αλλαγές νερού αν μπορείς κάνε σκούπα πολύ ήρεμα να μην σηκώνεις στην στήλη του νερου υλικό.  Οκ

5) Τσέκαρε με TDS το νερό της όσμωσης( πιθανόν να χρειάζεσαι νεο D.I).     Νερό με το tds 20

6) Πρόσθεσε βακτήρια, και για μένα βάλε ενα 25% παραπάνω ποσότητα (τωρα που εχεις θεμα) απο οτι έβαζες πριν.  Οκ. 

 

Αν κανεις τα παραπάνω λογικά λιγότερο απο μήνα θα υποχωρήσει. 

Ελπίζω ο αντιφώσφορος σου να απορροφά πυριτικά S.I.

 

Φωτογραφίες αύριο μόλις το καθαρισα

Φεύγει σχετικά εύκολα, αλλά αύριο πάλι χάλια θα είναι 

Αμωνια 0

Αλατοτητα 1025

Θερμοκρασια 26.5 σταθερη

Νο2 0

Νο3 7.5

P.h 7.5

Po 4  δεν έχω πάρει ακόμα σκέφτομαι να πάρω της hana

 

Όλα τα άλλα τεστ είναι της salifert

Ευχαριστώ για τη βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Το TDS θα πρότεινα να το πάς κοντά στο μηδέν. Περνάνε διάφορα μέσα απο τις μεμβράνες που καταλήγουν στο ενυδρείου που ενδεχομένως βοηθούν το πρόβλημα που εχεις.  Εγω εχω παρατηρήσει οτι όταν μου φτάνει 15 αρχίζω και εχω θεματάκια στο ενυδρείο με διατομική, και αλλάζω το DI για να το ρίξω σχεδον στο μηδέν. 

Οπότε αλλαγη DI άμεσα. 

Για το σκοτάδι διάλεξε 2 τυχαίες μέρες μεσα στην εβδομάδα. Πχ Δευτέρα και Πεμπτη. 

 

Ναι πάρε της Hanna. και εγω αυτο εχω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέτρηση οσμοσης 38 πιστεύεις ότι πρέπει να αλλάξω  μεμβράνη? 

Ευχαριστώ! 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ποσο καιρό εχεις να την αλλάξεις? DI χρησιμοποιείς? 

Καλημέρα και πάλι 

η ώσμωση είναι καινούργια έκανα λάθος και δεν άφηνα να τρέξει λίγο στην αρχή 

τσέκαρα σήμερα το πρωί  αφού άφησα λίγο να τρέξει και είναι στο έξι (6) ,πέταξα ότι υπήρχε στην αναπλήρωση και έβαλα καινούργιο νερό και 

ξαναμέτρησα και πάλι στο 6 είναι όλα  οκ  με την αναπλήρωση , οστόσω θα πάρω και ένα καινούργιο id αν δω οτι ανεβαίνει θα το αλλάξω

Έψαξα να δω για το τεστ φωσφορικών της hana και δεν ξέρω ποιο από τα δυο να πάρω αυτό με τη μεγάλη κλίμακα η αυτό με τις μικρομετρήσεις?

ποιο έχεις πάρει εσύ?

σε ευχαριστώ για τη βοήθεια (τα έχω δει όλα με την άλγη ) 

κλειστά φώτα σήμερα έρηξα και βακτήρια ,έκοψα και τα ζουμιά για τα κοράλλια,θα λιγοστέψω και οριακά την τροφή και βλέπουμε

κάθε πότε να κάνω αλλαγή νερού? κάνω κάθε 15 μέρες, 

   

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει λίγο εντύπωση που σου πετάει διατομική τόσο πολύ και γρήγορα..αν σου είναι εύκολο ανέβασε μας μία φωτογραφία πριν το καθαρίσεις...τα ψάρια δεν πεθαίνουν από ασσυτία εύκολα και τα κοράλια που έχεις τρώνε απ την στήλη αβέρτα μιας και τους αρέσει το βρώμικο νερό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

μου κάνει λίγο εντύπωση που σου πετάει διατομική τόσο πολύ και γρήγορα..αν σου είναι εύκολο ανέβασε μας μία φωτογραφία πριν το καθαρίσεις...τα ψάρια δεν πεθαίνουν από ασσυτία εύκολα και τα κοράλια που έχεις τρώνε απ την στήλη αβέρτα μιας και τους αρέσει το βρώμικο νερό...

Σήμερα με σβηστά φώτα δεν νομίζω να πετάξει άλγη αύριο που θα είναι ανοιχτά θα αναιβάσω φώτο

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα με οσμωση ποσο περιπου πρεπει να ειναι τα tds?γιατι και εγω που μονο δοκιμες εχω κανει 2-3 φορες εως τωρα 6 ppm  μου βγαζει το οργανο

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Καλησπερα με οσμωση ποσο περιπου πρεπει να ειναι τα tds?γιατι και εγω που μονο δοκιμες εχω κανει 2-3 φορες εως τωρα 6 ppm  μου βγαζει το οργανο

Καλησπέρα εγώ από τότε που την πήρα κάτω απο 4 δεν έχω δει πότε

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι στο 6 τοτε οκ. δεν ειναι και τραγικά τα πράγματα για την όσμωση. Απλα όπως είπες, μολις τσιμπησει 10 με 15 ppm για μενα αλλαξέ το γιατι δεν ξέρουμε τι ακριβώς περνάει μέσα. Εξαρτάται απο τον νομό και περιοχή που βρίσκεσαι. 

 

Για την Hanna εγω εχω πάρει HI -713. Αυτο ειναι Low Range. Υπάρχει όμως και αυτο που λες για μικρομετρήσεις Ultra low range.  Εγω με το Low Range ειμαι ευχαριστημενος και δεν θα ήθελα κατι αλλο. μετράει με ακρίβεια 0.01 ppm. το Ultra low range μετραει με ακρίβεια 1 ppb και μου φαίνεται υπερβολή.  Για κάποιον που ασχολείται με προβιοτικές μεθόδους και εχει το κουραγιο και την όρεξη να ψάχνει τα φωσφορικά σε βάθος και λεπτομέρεια , τοτε οκ το ULR ειναι για αυτον.  Εγω δεν το ψάχνω τοσο παρόλο που χρησιμοποιώ προβιοτική μεθοδο. 

 

Αλλαγή νερού καθε εβδομάδα όπως και έκανες αν θυμαμαι καλά. Θελουμε ΝΟ3 και ΡΟ4(που δεν ξερουμε ακομα τιμη) να πέσουν χαμηλα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2020 at 3:25 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν εισαι στο 6 τοτε οκ. δεν ειναι και τραγικά τα πράγματα για την όσμωση. Απλα όπως είπες, μολις τσιμπησει 10 με 15 ppm για μενα αλλαξέ το γιατι δεν ξέρουμε τι ακριβώς περνάει μέσα. Εξαρτάται απο τον νομό και περιοχή που βρίσκεσαι. 

 

Για την Hanna εγω εχω πάρει HI -713. Αυτο ειναι Low Range. Υπάρχει όμως και αυτο που λες για μικρομετρήσεις Ultra low range.  Εγω με το Low Range ειμαι ευχαριστημενος και δεν θα ήθελα κατι αλλο. μετράει με ακρίβεια 0.01 ppm. το Ultra low range μετραει με ακρίβεια 1 ppb και μου φαίνεται υπερβολή.  Για κάποιον που ασχολείται με προβιοτικές μεθόδους και εχει το κουραγιο και την όρεξη να ψάχνει τα φωσφορικά σε βάθος και λεπτομέρεια , τοτε οκ το ULR ειναι για αυτον.  Εγω δεν το ψάχνω τοσο παρόλο που χρησιμοποιώ προβιοτική μεθοδο. 

 

Αλλαγή νερού καθε εβδομάδα όπως και έκανες αν θυμαμαι καλά. Θελουμε ΝΟ3 και ΡΟ4(που δεν ξερουμε ακομα τιμη) να πέσουν χαμηλα.

 

 

IMG_20200825_180312.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα μετά από συσκότιση έκανε την Εμφανηση της στα τζάμια και στον αραγωνιτη 

Αύριο θα έρθει και το τεστ φωσφορικών θα μετρήσω αύριο και θα στείλω και φωτογραφίες 

Ευχαριστώ!! 

Μέχρι το βράδυ θα είναι όλα κίτρινα... 

 

IMG_20200825_180903.jpg

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φύγει εύκολα. Απλα οι κινήσεις που κάνεις ειναι ενάντια στην εξάπλωσή της, και που λογικά καποια στιγμή θα υποχωρήσει και θα φυγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι μπερδεμένος ακόμα 

όταν προσθέτουμε βακτήρια κάθε βδομάδα λόγο της διατομικής κατά τις αλλαγές νερού προσθέτουμε βακτήρια για το συνολικό όγκο του ενυδρείου?

ή της ποσότητας που βάζουμε μέσα στο ενυδρείο?

Σήμερα ήρθε το τεστ φωσφορικών θα ανεβάσω φωτογραφίες  και μετρήσεις για όλα 

διατομική αρκετή

Να βάλω μια puellaris valeriana σήμερα  για βοήθεια στην διατομική?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Καλημέρα και πάλι μπερδεμένος ακόμα 

όταν προσθέτουμε βακτήρια κάθε βδομάδα λόγο της διατομικής κατά τις αλλαγές νερού προσθέτουμε βακτήρια για το συνολικό όγκο του ενυδρείου?

ή της ποσότητας που βάζουμε μέσα στο ενυδρείο?

Σήμερα ήρθε το τεστ φωσφορικών θα ανεβάσω φωτογραφίες  και μετρήσεις για όλα 

διατομική αρκετή

Να βάλω μια puellaris valeriana σήμερα  για βοήθεια στην διατομική?

 

βακτήρια βάζεις σύμφωνα με τον συνολικό όγκο του ενυδρείου και καλό είναι να κλείνεις το σκιμμερ σου για καμιά ωρίτσα...όταν έχεις αραγωνίτη είναι απαραίτητο το συνεργείο καθαρισμού και ανάδευσης του αλλιώς με τον καιρό δημιουργείς μία ωρολογιακή βόμβα θρεπτικών...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...