Jump to content

Νεόστητο ενυδρείο - ενδείξεις,συμβουλές


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Γενικές πληροφορίες για το ενυδρείο:

Εξοπλισμός:

-Το ενυδρείο είναι 105L Aquael Leddy 75 (75x35x40)  (- τα διακοσμητικά υπολογίζω κάπου στα 90L). Στήθηκε 7/7/2020. Από το προηγούμενο ενυδρείο μπήκαν τα 2 Driftwood,η καρύδα, η anubia (Barteri νομίζω είναι) , Bucephalandra και ο εξοπλισμός(φίλτρο, θερμοστάτης).

-Φωτισμός aquael leddy tube sunny 16w. (Αναμμένο  12-8:30 )

-Φίλτρο Dophin Astro 2208. Σειρά υλικών από είσοδο προς έξοδο -> 1)μπλε σφουγγάρι 10ppi 2)μπλε σφουγγάρι 10ppi 3)βιολογικό υλικό 4) βιολογικό υλικό + μπλε σφουγγάρι 25-30ppi (τα ppi τα έβγαλα από εικόνες που βρήκα στο ίντερνετ) . Σύνολο 1Kg βιολογικό υλικό από το FLUVAL BIO MAX. Για την είσοδο νερού από το ενυδρείο όπως φαίνεται στην εικόνα έχει ένα μικρό σφουγγάρι. [1]Σκεφτόμουν να βάλω μια διακλάδωση και να  βάλω δεύτερο σωλήνα για να ρουφάει νερό και από την άλλη άκρη του ενυδρείου.

Διακόσμηση:

-3 ξύλα (2 Driftwood + 1 δεν ξέρω την κατηγορία του)

-Φυτά: anubia('Petite'(εισαγωγή 8/8/20)+ Barteri),

Bucephalandra,

Vallisneria americana 'Natans'(εισαγωγή 8/8/20),

Sagittaria Teres(εισαγωγή 8/8/20),

Echinodorus bleheri(εισαγωγή 7/7/20, το έχω κλαδεύσει γιατί τα πρώτα φύλλα είχαν ψιλοσαπίσει και έχουν αρχίσει να βγαίνουν καινούργια είναι πίσω από το ξύλο),

Rotala Rotundifolia(εισαγωγή 7/7/20),

Moss(εισαγωγή 7/7/20).

-πλαστικό χώρισμα για παρτέρια(είναι κολλημένη πάνω του η moss)

-Υπόστρωμα: Aqua Della Aquarium gravel black 1-3mm (4-6εκ) + Aqua Della Aquarium sand snow white 0,1-0.7mm (2-3 εκ)

[2] Σκέφτομαι να βάλω πέτρες λάβας μπροστά από το διαχωριστικό γιατί τελικά δεν κρατάει πολύ την άμμο που σηκώνουν τα γατόψαρα και την στέλνουν στην άλλη μεριά και "χάνεται". Δοκίμασα να φυτέψω εκεί κοντά αλλά τα γατόψαρα το ξέθαβαν. Δεν δοκίμασα αυτό->

να δω πως θα πάει. Τι προτείνετε; Πέτρες λάβας ή φυτά με το κόλπο με το καπάκι. Πέτρες λάβας σκέφτομαι να μην τραυματίσουν τα γατόψαρα τα μουστάκια τους (από ότι διάβασα οι γνώμες διίστανται για τον τραυματισμό από πέτρες λάβας)

 

-Μετρήσεις (πριν την αλλαγή νερού)

Gh = 10 (sera σταγόνες)

Kh = 6 (sera σταγόνες)

NO3,4=0  (sera σταγόνες)

Ph= 7,82 (με κινεζικό ηλεκτρικό πεχάμετρο)

Θερμοκρασία καλοκαιρινή 27 oC (στις αλλαγές νερού πάει 26 για μια μέρα) / Χειμερινή έχω βάλει τον θερμοστάτη στους 24oC.

-Ψάρια

-8 Γκάπυ αρσενικά ( βετεράνοι, έχουν αντέξει μετακόμιση σπιτιού και μετακόμιση ενυδρείου)

-7 Ροδόστομοι (είναι στο ενυδρείο περίπου ένα μήνα)

-2 Γατόψαρα corydoras albino (βετεράνοι2 έχουν αντέξει όσα τα γκαπυ συν άλλη μια μετακόμιση ενυδρείου)

-Apple snail (ένα μήνα στο ενυδρείο)

-Nerite snail (μισό μήνα στο ενυδρείο)

[3]Λέω να βάλω ένα ακόμα nerite, 2 amano και 2 red cherry(όχι για αναπαραγωγή) .Σκεφτόμουν και για Otocinclus affinis αλλά είναι ακριβοί, δυσεύρετοι-εκτός αποθέματος- σε μερικά μαγαζιά που κοίταξα. Ή θα φορτωθεί αρκετά το ενυδρείο;

Γενικά φαίνονται να περνάνε καλά. Τα γκάπυ αράζουν συνήθως στην επιφάνεια και οι ροδόστομοι κοπαδιάζουν και πηγαινοέρχονται αρκετές φορές στην μεσαία ζώνη (Έχω διαβάσει ότι καλύτερα θα περνούσαν αν ήταν 10-10+ και το μήκος του ενυδρείου ήταν πάνω από 80εκ.).

Συντήρηση

Κάθε 7-10 μέρες κάνω αλλαγή νερού περίπου 30% με σκούπα βυθού. Αναπλήρωση νερού με νερό βρύσης και αντιχλώριο aquatan της sera και για βακτήρια stability της seachem. Μια μέρα μετά την αλλαγή νερού βάζω flourish της seachem. Στο υπόστρωμα έχω βάλει κάψουλες της tropica. Το φίλτρο έχει περάσει ενάμιση μήνας και δεν το έχω ανοίξει ακόμα (η ροή του νερού μου φαίνεται καλή). Καθάρισμα τζαμιών όσο γίνεται και κούνημα άμμου για να μην μαζέψει τις ‘αμμωνιακές φυσαλίδες’.

Άλγες

Είχα στην αρχή την καφέ άλγη  που όπως διάβασα είναι συχνό φαινόμενο σε νεόστητα φυτεμένα ενυδρεία μέχρι να ισορροπήσουν. Ενάμιση μήνα μετά έχει αποχωρήσει με την βοήθεια χεριού και μάλλον έκανε τον κύκλο της αλλά άρχισε να εμφανίζεται αρκετή green spot άλγη κυρίως στο μπροστινό τζάμι και στα φύλλα της anubia. Δεν το βλέπει ο ήλιος αλλά είναι αρκετά φωτεινό το σημείο που είναι το ενυδρείο. Το nerite κάνει καλή δουλειά αλλά έχει αρκετή, γι’ αυτό σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα. [4] Η καφέ άλγη θα υποχωρήσει και από το χαλικάκι ή θα πρέπει να το καθαρίσω και αυτό; Γιατί παρατήρησα ότι εκεί έχει μείνει πιο πολύ.

Tάϊσμα

Μια φορά την ημέρα Tropical Fish Flakes και ανά δύο μέρες έξτρα sera weis-chips. Κάποια στιγμή θα αρχίσω να ρίχνω και αγγουράκι για τα σαλιγκαράκια.

Γενικά

Co2 δεν θα βάλω σύντομα, θέλω να είναι low tech και δεν με πειράζει η αργή ανάπτυξη των φυτών. Η Bucephalandra αναπτύσσεται πάρα πολύ αργά. Τώρα τελευταία κιτρινίζουν μερικά φύλλα της. Στις φωτογραφίες φαίνεται, έχουν υπάρξει και άλλα πιο κίτρινα. Δεν έχω τεστ για φωσφορικά. Πιστεύετε ότι έχω χαμηλά φωσφορικά; Τεστ θα πάρω κάποια στιγμή τον άλλο μήνα.

Έχω βάλει αριθμούς σε μερικές ερωτήσεις μου για να μου πείτε την γνώμη σας και σε αυτές.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας για να τα διαβάσετε!! Όπως λέει ο τίτλος δεκτές συμβουλές και ενδείξεις! :)

118160257_2860908837477891_5621281142942838801_n.jpg

118137575_1455850447945917_8993420906783929_n.jpg

118156933_345038743198781_1347179479468732103_n.jpg

118374778_617339602511598_1211583335557387224_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gkons έγραψε:

οι ροδόστομοι κοπαδιάζουν και πηγαινοέρχονται αρκετές φορές στην μεσαία ζώνη (Έχω διαβάσει ότι καλύτερα θα περνούσαν αν ήταν 10-10+ και το μήκος του ενυδρείου ήταν πάνω από 80εκ.)

Ακριβως.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος gkons έγραψε:

-Φωτισμός aquael leddy tube sunny 16w. (Αναμμένο  12-8:30 )

Ο φωτισμος ειναι αανεπαρκης. Ειναι μονο 1650 lumen στα 100λ, δηλ. 16 l/litre. Πρεπει να εχεις τουλαχιστον 25 για ευκολα φυτα. Ροταλα χρειαζεται πανω απο 30 l/litre.

Δες εδω -

Με μηδεν νιτρικα τα φυτα λιμοκτονουν. Πρεπει να εχεις 5-10 τουλαχιστον πριν την αλλαγη νερου.

green spot - ελλειψη φωσφορικων. Βαζεις καθολου καλιο;

Διαβασε και εδω-

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ natateo!

Γενικά τα έχω διαβάσει τα άρθρα, τα έριξα μια ματιά και τώρα. Όσο αναφορά τον φωτισμό, σκέψου ότι τα είχα (anubia και Bucephalandra) σε φωτισμό από λεντακια 5w στο προηγούμενο ενυδρείο και ήταν ψηλό (54εκ-110l) και στο πιο προηγούμενο ήταν ένα μικρό 40l με μια λάμπα που δεν θυμάμαι τι ήταν ούτε πόσα watt (το πρώτο δικό μ ενυδρείο). Από τότε η anubia έχει γίνει 4πλασια αλλά το Bucephalandra έχει γίνει με το ζόρι διπλάσιο. Επίσης ήταν χωρίς λιπάσματα. Είχε πάλι που και που κίτρινα φύλλα αλλά νομίζω τα έχανε σε μικρότερο ρυθμο. Μάλλον τώρα με τον καλύτερο φωτισμό από πριν (όπως θυμήθηκα πάλι από τα άρθρα που έστειλες) να φαίνεται πιο έντονα οι ελλείψεις σε θρεπτικά συστατικά καθώς αναπτύσσεται γρηγορότερα. Έψαξα για λάμπες δεν συμφέρει να πάρω μια με την ίδια μάρκα γτ κοστίζει όπως το μισό ενυδρείο. Άρχισα να ψάχνω γενικά για led 4000-4500Κ με πάνω από 1600lum για να μπω στην κατηγορία εύκολα φυτά. Έχεις να προτείνεις κάποια, και αν επιτρέπεται να πεις και κατάστημα  ιντερνετικό να δω τι τιμές παίζουν για να ρωτήσω και εδώ στα καταστήματα. Για την ροταλα ήξερα από πριν ότι με χαμηλό φωτισμό χάνει το ροζοκοκκινο χρώμα στα ψα του φύλλα αλλά δεν θα έχει πρόβλημα στην ανάπτυξη του.

 

Για τα λιπάσματα, κάλιο δεν ρίχνω αλλά από την συμπτωματολογία δεν νομίζω να υπάρχει έλλειψη καλίου αλλά κυρίως αζώτου και φωσφόρου. Κυρίως τα παλιά φύλλα "πέφτουν" και κιτρινίζουν και κυρίως στο Bucephalandra. Τα άλλα φυτά δείχνουν να αναπτύσσονται. Και η vallisneria ζοριζεται λίγο αλλά πιστεύω δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα. Η ροταλα έχει δείξει την μεγαλύτερη ανάπτυξη σε μέγεθος, σε ποιότητα είναι ντεμι. Θα πάρω μάλλον φωσφορικά πριν το τεστ να δοκιμάσω πως θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, καλη αρχη και ακομα καλυτερη συνεχεια σου ευχομαι.....''οσα ξερει ο νοικονκυρης δεν ξερει ο κοσμος ολος''  λεει η παροιμια, αλλα θα ηθελα σε 2 πραγματακια που παρατηρησα να πω κατι, τη γνωμη μου  θα πω μονο και μην τις παρεις ως ''συμβουλες'' γιατι μπορει να κανω και λαθος...

 

On 22/8/2020 at 5:23 ΜΜ, το μέλος gkons έγραψε:

-Φίλτρο Dophin Astro 2208. Σειρά υλικών από είσοδο προς έξοδο -> 1)μπλε σφουγγάρι 10ppi 2)μπλε σφουγγάρι 10ppi 3)βιολογικό υλικό 4) βιολογικό υλικό + μπλε σφουγγάρι 25-30ppi (τα ppi τα έβγαλα από εικόνες που βρήκα στο ίντερνετ) . Σύνολο 1Kg βιολογικό υλικό από το FLUVAL BIO MAX. Για την είσοδο νερού από το ενυδρείο όπως φαίνεται στην εικόνα έχει ένα μικρό σφουγγάρι. [1]Σκεφτόμουν να βάλω μια διακλάδωση και να  βάλω δεύτερο σωλήνα για να ρουφάει νερό και από την άλλη άκρη του ενυδρείου.

Εχω την εντυπωση οτι εχεις παραπανω μηχανικα υλικα φιλτρανσης απο οτι χρειαζεται στο Dophin Astro, 2 ''χοντροτρυπα'' σφουγγαρια,  ενα ''ψιλο'' και το προφιλτρο  μου φαινεται υπερβολη, εγω θα εβγαζα το ενα μπλε σφουγγάρι (10ppi) και στη θεση του θα εβαζα και αλλο βιολογικο υλικο.... αν στο μελλον εβλεπα να πεφτει η ροη νωριτερα απο το ''κανονικο'' ισως αφαιρουσα και ενα ακομα  μηχανικο υλικο ...αυτο με την διακλάδωση και τον δεύτερο σωλήνα θα το απέφευγα στη θεση σου.

 

On 22/8/2020 at 5:23 ΜΜ, το μέλος gkons έγραψε:

Συντήρηση

 

Κάθε 7-10 μέρες κάνω αλλαγή νερού περίπου 30% με σκούπα βυθού. Αναπλήρωση νερού με νερό βρύσης και αντιχλώριο aquatan της sera και για βακτήρια stability της seachem. Μια μέρα μετά την αλλαγή νερού βάζω flourish της seachem. Στο υπόστρωμα έχω βάλει κάψουλες της tropica. Το φίλτρο έχει περάσει ενάμιση μήνας και δεν το έχω ανοίξει ακόμα (η ροή του νερού μου φαίνεται καλή). Καθάρισμα τζαμιών όσο γίνεται και κούνημα άμμου για να μην μαζέψει τις ‘αμμωνιακές φυσαλίδες’.

Επειδη ειναι αρχη λιγο ''κουνημα'' της αμμου ισως να μην πειραξει τωρα, αλλα  στο μέλλον που θα ωριμαζει το ενυδρειο αποφευγε το....

επισης καλο θα ηταν να μην κανεις  σκουπα βυθου σε καθε αλλαγη, καλυτερα ανα 2 ή 3 αλλαγες........με το φιλτρο καλα κανεις και δεν το έχεις ανοίξει ακόμα, οταν δεις να πεφτει η ροη ανοιξε και καθαρισε τα μηχανικα υλικα φιλτρανσης και αν χρειαζεται τους σωληνες.

 

Υ.Γ εγω αφρικανος ειμαι και δεν ξερω για φυτα, φωτισμο  κλπ κλπ.. , η  @natateo ειναι πολυ εμπειρη και δεν θα χασεις αν ακουσεις αυτα που θα σου πει!!!

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @corto maltese
 

Όντως είναι υπερβολή. Το έχω μπουκωσει στα σφουγγάρια. Είχα βάλει μπλε σφουγγάρι γιατί μ είχε μείνει λίγο βιολογικό υλικό και το έβαλα για να υπάρχει έξτρα περιοχή για ανάπτυξη βακτηρίων (γενικά οπότε το άνοιγα το φίλτρο δεν έβγαζα ιδιαίτερη βρωμιά από αυτά τα σφουγγάρια). Θα το δοκιμάσω να το βγάλω το ένα και να βάλω το βιολογικό υλικο που μ έχει μείνει.

Για την διακλάδωση το σκεφτόμουν για να γίνεται καλύτερη κυκλοφορία νερού. Η έξοδος του φίλτρου (rain bar) είναι πάνω από τον θερμοστάτη και κάτω από αυτήν δεν νομίζω να υπάρχει καλή κυκλοφορία νερού. Υπάρχει και η άποψη ότι είναι μικρό το ενυδρείο και γίνεται δουλειά έτσι όπως είναι.

Θα δοκιμάσω να αραιωσω τις αλλαγές νερού με την σκούπα να δω αν ανέβουν λίγο τα νιτρικά πριν την αλλαγή νερού.

Για το κούνημα της άμμου είχα δει κάτι βιντεάκια για καθάρισμα άμμου και έλεγαν που και που να γίνεται ανακάτεμα της άμμου για την απελευθέρωση τοξικων φυσαλίδων που έχουν δημιουργηθεί λόγω ότι έχουν εγκλωβιστεί στην άμμο τροφές και περιττώματα ψαριών. Για την άσπρο άμμο διάβασα ότι λόγω της έντονης αντανάκλασης του φωτός μπορεί να προκαλεί άγχος σε μερικά ψάρια. Πιστεύω με το καιρό που θα βρωμισει να μην υπάρχει και αυτό το πρόβλημα.

Παρολου που ασχολούμαι με το χόμπι 2 χρόνια το τελευταίο εξάμηνο έχω ρίξει το διάβασμα και προσπαθώ να βελτιώσω τις συνθήκες των ψαριών! Όλες οι γνώμες δέκτες και μετά πειραματισμός ! (Με προσοχή, υπομονή και παρατήρηση)??

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2020 at 3:42 ΜΜ, το μέλος gkons έγραψε:

Άρχισα να ψάχνω γενικά για led 4000-4500Κ με πάνω από 1600lum για να μπω στην κατηγορία εύκολα φυτά. Έχεις να προτείνεις κάποια, και αν επιτρέπεται να πεις και κατάστημα  ιντερνετικό να δω τι τιμές παίζουν για να ρωτήσω και εδώ στα καταστήματα.

Ειχα στο γαριδαδικο απλο προβολακι 20w με 6€ και μια χαρα ηταν.

Δες εδω-

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά έχεις κάνει με τα γαριδοενυδρεια σου! Μπράβο!! Κάποια στιγμή στο μέλλον το σκέφτομαι και εγώ για ένα μικρό ενυδρείο με γαρίδες (όταν βρω μεγαλύτερο σπίτι, έχω καιρο μπροστά μου).

Με το φωτισμό έφαγα ένα σκάλωμα. Ο Χρήστος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά να περιγράψει με λιγα λόγια για να καταλάβουμε όλοι όσοι δεν έχουν πολύ καλή επαφή με τον φωτισμό αλλά καλό θα ήταν να γίνει ένα update τώρα που παίζουν πάρα πολύ τα led. Γενικά διάβασα τοπικ με σκόρπια σχόλια που λένε για τον φωτισμό και συγκρίνουν και τα led με τις T5, T8. Θα ήταν ωραίο να γίνει ένα γρήγορο review και για τα led στο άρθρο "Ο φωτισμός του φυτεμένου ενυδρειου".

Καθως έψαχνα λάμπες, βρήκα και κάτι λάμπες full spectrum που είναι προς μωβ (έτσι το αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι) για ανάπτυξη φυτών. Αλλά δεν νομίζω να πήγαιναν αισθητικά κατ εμέ στο ενυδρείο και δεν έχω δει πολλά ενυδρεία με αυτό το φωτισμό.

Σκεφτόμουν να πάρω

- ή λεντοταινια να την κόψω στο μέγεθος που θέλω (70cm) και να την βάλω σε κανένα πλέξιγκλας σωλήνα για αδιάβροχοποίηση

- ή απευθείας αδιάβροχη λεντοταινια να την κολλησω στο καπάκι

- ή έτοιμο αδιάβροχο led φωτιστικό. Αυτό που βρήκα, κοντά στις διαστάσεις που θέλω, είναι 60cm.

Κοιτούσα να είναι στην γκάμα 4000-4500K  (είναι η δεύτερη λάμπα) πάνω από 1600lumen για να φτάσω στα 32lum/L και το RA>80.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gkons έγραψε:

- ή λεντοταινια να την κόψω στο μέγεθος που θέλω (70cm) και να την βάλω σε κανένα πλέξιγκλας σωλήνα για αδιάβροχοποίηση

- ή απευθείας αδιάβροχη λεντοταινια να την κολλησω στο καπάκι

Δες πως το εκανε ο @Χρήστος -

και εχεις δίκιο , θελει update ο φωτισμος..... θα το κανουμε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νατάσα!

Έκανε πολύ καλή δουλειά και ο Χρήστος!! Έδωσε και ιδέες για στήσιμο ενυδρείου από το 0.

Θα πάρω και εγώ πλαίσιο αλουμινίου να βάλω λεντροταινια μέσα αφού τα κόψω στα μεγέθη μυ και θα την στηρίξω σε βαση ετοιμη που έχει το καπάκι.

Αν γνωρίζεις κάτι και για τις απορίες που δεν μ λύθηκαν; Γτ βλέπω εκτός από γκουγκλ γνώσεων είσαι και γκουγκλ πηγών.?

Όσο αναφορά τον πληθυσμό των ψαριών, οι γαρίδες που λέω να βάλω θα είναι υπερβολή για την ιχθυοφορτωση του ενυδρείου ; (γτ αν πάω με τον κανόνα 1cm/L είμαι στο όριο)

Και τέλος για τις πέτρες λάβας που σκέφτομαι να βάλω μπροστά από το διαχωριστικό, λες να πάω για τις πέτρες ή να δοκιμάσω να φυτέψω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gkons έγραψε:

Και τέλος για τις πέτρες λάβας που σκέφτομαι να βάλω μπροστά από το διαχωριστικό, λες να πάω για τις πέτρες ή να δοκιμάσω να φυτέψω;

προσωπικα θα εβαζα πετρες, ομως γινεται και χωρις. Στα ενυδρεια, που υπαρχουν ψαρια βυθου, παντα ανακατεύεται ο βυθος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις γαριδες..... Οι ροδοστομοι θα χτυπανε τις neocaridines (cherry), μπορεις να βαλεις Αμανο. Ολες οι γαριδες πανε κοπαδακι απο 5-6 και πανω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νατάσα! Τότε θα επενδύσω σε αμάνο μόνο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλια το λενε το κοριτσι μας...... ?

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ??. Τα έχουν παίξει τα μάτια μ που υποτίθεται είδα το όνομα σε κάτι σχόλια. Συγγνώμη Ναταλία!!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...