Jump to content

Σκέψη για μικρό θαλασσινό


mimism

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Κάνοντας την εβδομαδιαία αλλαγή νερού στο ενυδρείο (γλυκό νερό), μου ήρθε η ιδέα να στήσω ένα μικρό θαλασσινό μόνο με ζωντανό βράχο και αραγωνίτη χωρίς κοράλλια κτλ.

Έτσι υπάρχει το ενυδρείο (50 λίτρα), υπάρχει το εξωτερικό φίλτρο (jbl e702), υπάρχει και το θερμαντικό σώμα.

Οι ερωτήσεις πολλές...

1)Μπόρει να υλοποιηθεί αυτή η σκέψη ;

2)Τι αλλό εξοπλισμό πρέπει να πάρω (χρειάζεται skimmer );

3)Αν τελικά μπορεί να υλοποιηθεί τι ψάρια βάζω "εύκολα ψαράκια".

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος mimism έγραψε:

Καλημέρα σας,

 

Κάνοντας την εβδομαδιαία αλλαγή νερού στο ενυδρείο (γλυκό νερό), μου ήρθε η ιδέα να στήσω ένα μικρό θαλασσινό μόνο με ζωντανό βράχο και αραγωνίτη χωρίς κοράλλια κτλ.

Έτσι υπάρχει το ενυδρείο (50 λίτρα), υπάρχει το εξωτερικό φίλτρο (jbl e702), υπάρχει και το θερμαντικό σώμα.

Οι ερωτήσεις πολλές...

1)Μπόρει να υλοποιηθεί αυτή η σκέψη ;

2)Τι αλλό εξοπλισμό πρέπει να πάρω (χρειάζεται skimmer );

3)Αν τελικά μπορεί να υλοποιηθεί τι ψάρια βάζω "εύκολα ψαράκια".

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Καλησπέρα!

Γράφω χωρίς να έχω καμία εμπειρία από θαλασσινό, αλλά είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση με σένα, απλά εγώ προσπαθώ να το κάνω όσο πιο diy γίνεται.

Καταρχάς το κυριότερο που κατάλαβα είναι ότι πρέπει να διαβάσεις ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πριν κάνεις το οτιδήποτε...

Επίσης Καλό θα ήταν για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες γι αυτό που θες (δηλαδή μόνο βράχο με ψαρια) να γράφεις στην ενότητα fish only και όχι στην nano reef.

Τώρα στις ερωτήσεις σου θα σου απαντήσω με βάση αυτά που έχω διαβάσει αλλα για πιο σίγουρα θα στα πουν οι πιο έμπειροι.

Για εξοπλισμό να ξέρεις ότι πρέπει να επενδύσεις Καλά ώστε να μην τα βρεις μπροστά σου αργότερα.

Διάβασε αυτό το άρθρο πριν κάνεις οτιδήποτε... 

 

Το σκιμμερ μόνο κακό δεν θα σου κάνει, αλλά αν δεν έχεις την δυνατότητα αγοράς του μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς σκιμμερ κάνοντας συχνές αλλαγές νερού.

Επίσης must είναι η αντίστροφη όσμωση και η αυτόματη αναπλήρωση.

Από επιλογές σε ψάρια θα μπορούσες...

Ένα ζευγάρι clownfish 

Goby (υπάρχουν πολλά όμορφα είδη και είναι και καλοί καθαριστές?)

Κανα damsel

Dartfish 

Κάποια fireshrimp

Και εννοείτε κάνα σαλιγκαράκι 

Αυτά που σου είπα είναι τα ζωντανα που μπορούν να μπουν σε ένα 50λιτρο 

Για ψαροσυνθέσεις θα σου πουν οι θαλασσινοί ?

Και θα ξαναπώ με βάση αυτό που έχω καταλάβει το θαλασσινό χρειάζεται ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Νικόλαξ said:

must είναι η αντίστροφη όσμωση και η αυτόματη αναπλήρωση.

Γιατί ειναί must ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος mimism έγραψε:

Γιατί ειναί must ;

Με εμπειρια μονο στο γλυκο και χωρις να εχω ασχοληθει ποτε με Θαλασσινο ενυδρειο, πιστευω μπορεις να καταλαβεις ευκολα γιατι αυτα τα 2 ειναι απαραιτητα.
Η αναπληρωση χρειαζεται διοτι στα 50 λιτρα πρεπει να διατηρισεις μια συγκεκριμενη αλατοτητα, το νερο εξατμιζεται και το αλατι μενει στο ενυδρειο οποτε η αλατοτητα ανεβαινει, και αν γινει κατι τετοιο οι οργανισμοι θα την ακουσουν, και σε ακραια επιπεδα αλατοτητας θα μας χαιρετησουν...
Η Α/Ο Χρειαζεται γιατι καθαριζει το νερο και κρατα σε συγκεκριμενο επιπεδο ph,σκληροτητα κτλ,ετσι μπορεις να βαλεις μεσα τα ζουμια που χρειαζονται και να εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.
Για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να διαβασεις τα αρθρα στο φορουμ ή να περιμενεις καποιον θαλασσινο που τα γνωριζει πολυ καλητερα απο εμενα..?

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το νεο νερό που θα προσθέσεις στο ενυδρείο πρεπει να εχεις συγκεκριμένες τιμες ΚΗ/ΡΗ/Ca/Mg. Αν βαλεις νερό βρύσης, με την προσθήκη αλατιού στο δοχείο προετοιμασίας , οι τιμες θα γίνουν οτι να νε, και μετά θα βρεθείς αντιμέτωπος με προβλήματα. 

 

Το νερο της Α/Ο ειναι σχεδόν απιονισμένο.  Βαζοντας το αλάτι στην 1025 αλατότητα, αποκτάς τις τιμες των παραμέτρων που χρειάζεται ενα Reef, και που αναγράφει ο κατασκευαστής του αλατιου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...