Jump to content

Βράχος από θάλασσα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Σιγά σιγά μπαίνω και εγώ στον κόσμο του θαλασσινού Αφού έχω πάρει σχεδόν ολο τον απαραίτητο εξοπλισμό για να αρχίσω.

Είχα στο πρόγραμμα όταν γυρίσω από τις διακοπές να πάω να κοιτάξω για αγορά  βράχου (νεκρό)

Αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον ένα κομμάτι με βράχο (που εμοιαζε αρκετά με αυτόν που μπαίνει στα ενυδρεία) που βρήκα σε μια ακτή που είχα πάει για μπάνιο.

Και θέλω να μου πείτε αν γίνεται Αφού ακολουθήσω την σωστή διαδικασία νέκρωσης του (βράσιμο καθάρισμα και στον ήλιο για κάνα μήνα) να τον έχω σε nano reef για βιολογία;

Ορίστε κάποιες κοντινές φωτογραφίες για να δείτε τους πόρους (και με το scape που θέλω?)

 

20200823_131639_compress44.jpg

20200823_131544_compress38.jpg

20200820_192557_compress32.jpg

20200820_192527_compress86.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν πρέπει να κανει. όμως επειδη δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, και πολλές φορες υπάρχουν εξαιρέσεις σε κανόνες (όπου σε μια τέτοια περίπτωση θα εισαι και τυχερός) , πρέπει να δεις αν ο βράχος αυτός ειναι πορώδης. Δηλαδη να τον σηκώνεις να ειναι πολύ ελαφρύς, να σου δίνει την αίσθηση οτι αν ασκήσεις πολύ πίεση μπορεί και να τον σπάσεις.  Αν  οχι , και ειναι σαν νταμάρι - κοτρόνα - όπου ζυγίζει αρκετά, τότε μην τον βάλεις καθώς ειναι ενα συμπαγές πέτρωμα και δεν θα σου κάνει την δουλειά που κάνει ο κανονικός βράχος.

 

Απο τις φώτος νομίζω πως δεν σου κάνει πάντως. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Θεωρητικά δεν πρέπει να κανει. όμως επειδη δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, και πολλές φορες υπάρχουν εξαιρέσεις σε κανόνες (όπου σε μια τέτοια περίπτωση θα εισαι και τυχερός) , πρέπει να δεις αν ο βράχος αυτός ειναι πορώδης. Δηλαδη να τον σηκώνεις να ειναι πολύ ελαφρύς, να σου δίνει την αίσθηση οτι αν ασκήσεις πολύ πίεση μπορεί και να τον σπάσεις.  Αν  οχι , και ειναι σαν νταμάρι - κοτρόνα - όπου ζυγίζει αρκετά, τότε μην τον βάλεις καθώς ειναι ενα συμπαγές πέτρωμα και δεν θα σου κάνει την δουλειά που κάνει ο κανονικός βράχος.

 

Απο τις φώτος νομίζω πως δεν σου κάνει πάντως. 

Έχεις δίκιο δεν κάνει είναι όντως βαρύς.

Οπότε καλύτερα να πάω να αγοράσω να ειμαι σίγουρος.

Για πρώτη φορά θαλασσινό τι είναι προτιμότερο νεκρος η ζωντανός βραχος;

 

Link to comment
Share on other sites

Για να λες nano reef εισαι σε λιγα λιτρα.

Θα ελεγα να πάρεις ζωντανό καθως θα ειναι λιγο το κόστος.

Αν πάλι εισαι δυσκολα οικονομικά κάντο 50% ζωντανό και 50% νεκρό.  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Για να λες nano reef εισαι σε λιγα λιτρα.

Θα ελεγα να πάρεις ζωντανό καθως θα ειναι λιγο το κόστος.

Αν πάλι εισαι δυσκολα οικονομικά κάντο 50% ζωντανό και 50% νεκρό.  

 

Ένα 30ράκι με 5~λίτρα sump πλάτης είναι.

Οπότε από όσο ξέρω θα χρειαστώ 3 κιλα βράχο.

Για 3 κιλα λες θα ήταν καλύτερα ζωντανός ε;

Ώστε να μην μπω σε διαδικασία στρωσιματος...

Ή όπως είπες αν το βάλω 50 50 θα υπάρξει κανένα πρόβλημα;

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Για 3 κιλά....εγω θα ξεκίναγα με ζωντανό. Μονο αν δεν μου άρεσαν τα κομμάτια μπορει να το πηγαινα 50-50 για να φτιάξω το scape που θελω.  

Διαδικασία στρωσίματος θα κανεις, απλά μπορεί να σου πάρει λιγότερο χρόνο σε σχέση με τον νεκρό.

Μονο αν εισαι με μηδεν ΝΗ3/ΝΟ2 θα βάλεις μεσα ζωντανά.  

Θα βαλεις τον ζωντανό και θα παρακολουθεις τις τιμες.

Απλα τον ζωντανό θα πρέπει να τον κοιτάξεις, μην εχει απταίσιες η κατι άλλο ανεπιθύμητο. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Για 3 κιλά....εγω θα ξεκίναγα με ζωντανό. Μονο αν δεν μου άρεσαν τα κομμάτια μπορει να το πηγαινα 50-50 για να φτιάξω το scape που θελω.  

Διαδικασία στρωσίματος θα κανεις, απλά μπορεί να σου πάρει λιγότερο χρόνο σε σχέση με τον νεκρό.

Μονο αν εισαι με μηδεν ΝΗ3/ΝΟ2 θα βάλεις μεσα ζωντανά.  

Θα βαλεις τον ζωντανό και θα παρακολουθεις τις τιμες.

Απλα τον ζωντανό θα πρέπει να τον κοιτάξεις, μην εχει απταίσιες η κατι άλλο ανεπιθύμητο. 

Ευχαριστώ!

Την διαδικασία στρωσιματος θα μπορούσα να την κάνω κανονικά στο ενυδρείο ώστε να στρωθεί και ο αραγωνίτης;

Η πρέπει σε κουβά με κυκλοφορία;

 

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου..την διαδικασία στρωσίματος εννοείται ότι μπορείς να την κάνεις στο κυρίως ενυδρείο με τα βακτήρια κανονικά και τα φώτα αναμμένα για μένα ώστε ότι είναι να πετάξει να πετάξει απ την αρχή...ο ζωντανός όπως έχουμε πει πολλές φορές πάντα εμπεριέχει το ρίσκο να πάρεις κάτι ανεπιθύμητο στο σύστημα σου..εφ όσον είναι εις γνώσην σου και το αποδέχεσαι προχώρα με ζωντανό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!

Θα ανοίξω νέο θέμα που θα είναι καθαρά για την πορεία του nano reef.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...