Jump to content

Αρχάριος με 70lt


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα ένα ενυδρείο 70 λίτρων . Οι διαστάσεις του είναι 60*36*35 . Έχω βάλει μέσα 4 guppy 1 αρσενικό και τρία θηλυκά , και δύο platy . Επίσης έχω αυτήν την anubia και το κερατόφυλλο . Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής : τι φωτισμό να αγοράσω? ψάχνω κάτι οικονομικό έτσι κι αλλιώς και τα επόμενα φυτά που θα μπουν θα είναι εύκολα χωρίς πολλές απαιτήσεις. Τέλος μέχρι τώρα είχα τεστ αυτά που είναι 6 μαζί τώρα που τελείωσαν ποια τέστ είναι απαραίτητο να πάρω?

Όλες οι απόψεις και γνώμες δεκτές για την βελτίωση του ενυδρείου

IMG_20200824_131511.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ριζουλα στη μέση και μερικά φυτά  ακόμα θα αναδείξουν το ενυδρείο. Στη ρίζα θα μπορούσες να δέσεις και την ανουμπια, μιας και είναι φυτό το οποίο δεν φυτεύεται. Προαιρετικά μπορείς να βάψεις και την πλάτη εξωτερικά.

Για εύκολα φυτά, ακόμα και ενα φωτιστικό γραφείου (με μανταλάκι ίσως), θα έκανε δουλειά.

Όσο για τα τεστ, επένδυσε αν σε παίρνει σε υγρά. Οι ταινίες δινουν αρκετά ανακριβή αποτελέσματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν απαντήσει πιο έμπειροι από μένα. Δεν είμαι πολύ έμπειρος στο χόμπι, για τον φωτισμό θα συμφωνήσω με τον Αντώνη.

Για τα τεστ θα έλεγα κυρίως το τεστ για τα νιτρικά (εγώ έχω της Sera test NO4,3 ) και μετά για την σκληρότητα (Gh, Kh της Sera έχω εγώ)  και το pH (έχω πάρει ένα πεχάμετρο με 15€) . Τα τεστ για την σκληρότητα και το pH είναι για να παρατηρήσεις αν οι συνθήκες νερού είναι κατάλληλες για τα ψάρια και για κάποιους άλλους λόγους(π.χ. μερικά φυτά προτιμάνε "σκληρά" νερά αλλά μαλακά κ.α.). Μπορείς να μάθεις για τις ιδανικές παραμέτρου νερού του κάθε ψαριού στο ίντερνετ. Διαφέρουν απο σάιτ σε σάιτ αλλά η διαφορά είναι μικρή. Συμφωνώ επίσης στο να έμπαινε μια ρίζα και να εδενες πάνω την ανουμπια + να έβαζες κάτι για background αν σ αρέσει.

 

Υ.Γ. τα τεστ καλύτερα να είναι υγρά και όχι ταινίες, υπάρχουν πολλές εταιρίες εγώ έτυχε να πάρω Sera.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας..θέλω αρχικά να ζουν όπως πρέπει τα ψαράκια και σε δεύτερο χρόνο να το κάνω ένα μικρό στολίδι όσο το δυνατόν μπορώ. Για το βάψιμο το σκέφτηκα και εγώ αλλά είπα μήπως βάλω χαρτόνι μαύρο . Είναι καλή ιδέα ? Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 3 μήνες ... Επίσης μόλις πριν λίγο συνειδητοποίησα ότι ένα από τα θηλυκά είναι έγγυος ..δεν ήξερα ότι σε τόσο σύντομο διάστημα θα έχω γεννά.. επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με το κερατοφυλλο? Το βλέπω μαραμένο..βέβαια και όταν το πήρα πριν 4-5 μέρες δεν ήταν και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση . Τέλος έδεσα την ανουμπια πάνω σε ένα driftwood ελπίζω να είναι καλά.. διορθωστε τυχόν λάθοι και πείτε γνώμες για βελτίωση . Για φωτιστικό σκέφτηκα κάτι σε sunsun ade 500 θα είναι καλό ?

IMG_20200825_024523.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Eirhnaios said:

Για το βάψιμο το σκέφτηκα και εγώ αλλά είπα μήπως βάλω χαρτόνι μαύρο

Και εγώ έχω μαύρο χαρτόνι γιατί όσον άφορα το βάψιμο δεν ξέρω αν κάποια μέρα θέλω να αλλάξω φόντο, πόσο εύκολο θα είναι. Το κακό είναι ότι πρέπει να προσέχεις μην το βρέχεις συχνά. Σκέφτομαι να το αλλάξω με μαύρο πόστερ που δεν θα χαλάει αν βραχεί, ελπίζω.

 

Κατ εμέ (σου είπα για την εμπειρία μ) οι μετρήσεις χρειάζονται στην αρχή  και όταν κάνεις αλλαγές στο ενυδρείο όπως εισαγωγή νέων πραγμάτων που μπορεί να αλλάξουν τους παραμέτρους του νερού π.χ νέο βιολογικό υλικό, νέο λίπασμα κ.α. .Μετά από καιρό που ξέρεις ποιες είναι οι παράμετροι του νερού, ο τρόπος αλλαγής νερού και τα σκευάσματα που χρησιμοποιείς (αντιχλώριο και βακτήρια) δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στις μετρήσεις εκτός φυσικά αν αλλάξουν οι παράμετροι του νερού που βάζεις στο ενυδρείο. 

10 hours ago, Eirhnaios said:

επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με το κερατοφυλλο

(Γενικές πληροφορίες) Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο αλλά γενικά τα φυτά όταν αλλάζουν περιβάλλον παθαίνουν ένα σοκ επίσης μερικά ενυδρειακά φυτά επειδή μεγαλώνουν έξω απ το νερό όταν μπαίνουν στο νερό ολόκληρα συνήθως ρίχνουν τα αρχικά τους φύλλα και βγαίνουν άλλα, κάποια ανακάμπτουν κάποια όχι θέλουν τον χρόνο τους. Ο χρόνος εξαρτάται από το αν είναι φυτά αργής, μέτρια η γρήγορης ανάπτυξης. Αν το έχεις πολύ καιρό και είναι μαραμένο μάλλον έχει έλλειψη θρεπτικών συστατικών (λίπανση) ή ανεπαρκή φωτισμό(φωτισμό που θα πάρεις). Παίζει να φταίει και η σκληρότητα του νερού. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω να σ πω κάτι άλλο γι αυτό.

 

10 hours ago, Eirhnaios said:

Για φωτιστικό σκέφτηκα κάτι σε sunsun ade 500 θα είναι καλό

Νομίζω είναι αρκετό, θα σ που και οι πιο έμπειροι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gkons σε ευχαριστω πολυ. Μαυρο πόστερ ξερεις που μπορω να βρω και ποσο περιπου κοστιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθήσουν οι έμπειροι να μας πουν αν όντως είναι έγγυος . 

 

received_729957667852828.jpeg

received_315283029584562.jpeg

received_4105921002803837.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Ας βοηθήσουν οι έμπειροι να μας πουν αν όντως είναι έγγυος

Ειναι, ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Για φωτιστικό σκέφτηκα κάτι σε sunsun ade 500 θα είναι καλό ?

για ευκολα φυτα κανει.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος gkons έγραψε:

Αν το έχεις πολύ καιρό και είναι μαραμένο μάλλον έχει έλλειψη θρεπτικών συστατικών (λίπανση) ή ανεπαρκή φωτισμό(φωτισμό που θα πάρεις). Παίζει να φταίει και η σκληρότητα του νερού. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω να σ πω κάτι άλλο γι αυτό.

καλη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

@natateo Ευχαριστω πολυ.. οσο για το κερατοφυλλοο 5-6 μερες το εχω οποτε ελπιζω να καλυτερέψει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν καλημερα στην ομαδα. Ειπα να μην ανοιξω καινουριο θέμα.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καθε μια δυο βδομαδες χάνω και ένα ψαράκι και το βρίσκω νεκρο στον βυθο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:80

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): EHEIM pickup 160 (έχει μέσα ενυδρειακο βαμβακι και βιολογικό υλικό)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):  Τρέχει απο τον Μάιο και έχει μέσα guppy όμως

- Ψάρια (είδη και αριθμός)guppy (5 ενηλικα 1 μικρο και 3 μωρα)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τάισμα μια φορά την μερα και αλλαγή νερού μία φορα την εβδομαδα γύρω στο 30-40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:  7,5-8,0

- KH:     ----------

- GH:    ----------

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):  ----------

- ΝΟ2 (νιτρώδη):  0 mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά): γύρω στα 15mg/l

- Θερμοκρασία: 25 βαθμοι

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:  υγρά τέστ της sera

 

 

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:  guppy

- Ιστορικό Ψαριού: ----

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): τα πρώτα που κοιτούσα τα έβλεπα και ήταν σαν Γ , δεν μπορουσαν να κοιλυμπησουν και πήγαναν στο φίλτρο και όπου του έστελνε αυτό

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ  δέν έχω κάνει κάτι

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Θα ανεβάσω φωτογραφίες σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Δηλαδή συνεχίζεις και έχεις απώλειες ψαριών ; 

Αν ναι άκου τι θέλω .

Φωτογραφίες  με κάτι μαύρο στην πλάτη έστω χαρτόνι .

Μετρήσεις σημερινές απο τα υγρά τεστ . 

Αλλά θα προσέξεις δυο πράγματα ; 

Το ένα είναι η ημερομηνία λήξης που έχουν  τα sera   και το άλλο είναι πριν κάνεις οποιοδήποτε τεστ να κουνάς το μπουκαλάκι με το αντιδραστήριο μέχρι να πονέσει το χέρι σου. (σίγουρα πάνω από δυο λεπτά)

οκ;

ΥΓ Δεν είμαι διαχειριστής και αν δεν σου απαντάνε ξανά κάνεις  την ερώτηση ή σηκώνεις ένα up .

Αν θέλεις από εμένα απάντηση μπορείς όταν κάνεις ένα ερώτημα να βάλεις το @  και μετά κολλητά το marinos  δηλαδή @marinos

 

Link to comment
Share on other sites

Εγινε φιλαρακι μου ευχαριστω πολυ. Οι φωτογραφιες είναι σημερινες και πισω έχω μαυρο χαρτονι γι αυτο και η ανταλακλαση οπως και τα τεστακια σημερινες μετρησεις αλλα δεν τα κουνησα τοσο πολυ και οι ημερομηνια ληξης είναι μια χαρα σε τρια χρονια ληγουν ? ανεβάζω φωτογραφιες αμέσως όσο καλύτερες μπορώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ήδη είδα ένα  μικρό θεματάκι με το φίλτρο . Περιμένω τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ήδη είδα ένα  μικρό θεματάκι με το φίλτρο . Περιμένω τις μετρήσεις.

Το εννοώ με το κούνημα διαφορετικά μας δίνει λάθος ενδείξεις .

Link to comment
Share on other sites

Για αμμωνια δεν εχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα δεν εχω υπολογιστη θα σου γραψω σναλυτικα το τι να κανεις αργοτερα. Χανεις ακομα ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Χθες έχασα ένα μικρό δεν ξέρω τι γίνεται και συνήθως τα νεκρά καταλήγουν κοντά στο λίτρο στον βυθό ...χάνω περίπου 1 στις 15 μέρες... Κάποια τα έχασα επειδή το πετ σοπ που τα αγόρασα δεν ήταν και το καλύτερο αλλά αυτό έχω κοντά μου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πάμε απο την αρχή . 

Θέλεις κάποιες αγορές . Εγω θα στις πω κι εσύ και η τσέπη σου ξέρεις αν τις πραγματοποιήσεις .

Για να μην ψαχνω Θα σου προτείνω τα είδη απο το μαγαζι που εγω ψωνίζω .

Πρώτα να φτιαξεις το φίλτρο . θέλεις https://www.bluefishaquariums.gr/φιλτρα-ενυδρειου/υλικά-φίλτρων/aquael-bioceramax-pro-600d.html και μπλε ενυδρειακο σφουγγάρι . Μέρα θέλεις φυτά για να δώσουμε κρυψώνες και να βελτιώσουμε την ποιότητα του νερου προτείνω https://www.bluefishaquariums.gr/ψαρια-ενυδρειου/fyta-enydreioy-glykou-nerou/ceratopteris-thalictroidesd.html και https://www.bluefishaquariums.gr/ψαρια-ενυδρειου/fyta-enydreioy-glykou-nerou/micranthemum-monte-carlod.html , Αλλαγη νερου καθε εβδομάδα 30 %.

ΟΚ ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα ναι να τα παρω αλλα μπορω να τα βαλω?  το υποστρωμα μου ειναι λιγο νομιζω για φύτεμα και δεν έχω και κάποιο φωτιστικό  . Κεραμικό υλικό έχω μεσα και έχω και mini siporax . Μπλε σφουγγαρι είχα αλλα έβαλα για "καλύτερο" το βαμβάκι..

 

Έγινε επεξεργασία - Eirhnaios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...