Jump to content

Αρχάριος με 70lt


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Τα φυτα ναι να τα παρω αλλα μπορω να τα βαλω?  το υποστρωμα μου ειναι λιγο νομιζω για φύτεμα και δεν έχω και κάποιο φωτιστικό  . Κεραμικό υλικό έχω μεσα και έχω και mini siporax . Μπλε σφουγγαρι είχα αλλα έβαλα για "καλύτερο" το βαμβάκι..

 

Ωραία τότε , Τώρα το πρόσεξα  . Θα βάλεις το ενυδρειακό βαμβάκι στο μέρος απο όπου μπαίνει το νερο στο φίλτρο απο πάνω και αφου ανοιξεις μια τρύπα για να πέρασει το σφουγγάρι κομένο σε φετα 3-4 εκατοστά και στο τέλος πάνω πάνω όσο ποιο πολύ mini siporax  χωράει . Τώρα αν το υπόστρωμα  σου εχει ύψος 5 cm και πάνω μας κάνει διαφορετικά αγοράζεις και άλλον από εκεί που πήρες και αυτό/

Φυτά χωρίς φωτισμό δεν .... άλλα μπορείς να πας σε κατι led φθηνες λύσεις που είναι οτι πρέπει για τα εύκολα φυτά που σου πρότεινα δες https://www.bluefishaquariums.gr/φωτισμος-ενυδρειου/led-lighting/φωτιστικό-led-fishguard-60cmd.html

Ρώτησε ότι θέλεις και θα το κάνουμε πανέμορφο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ ωραια σε ευχαριστω τωρα και να τα παρω μετα την πρωτοχρονια θα ερθουν ? θα ενημερωσω μολις τα έχω και τα βάλω..

Ευχαριστω και παλι πολυ για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Πολυ ωραια σε ευχαριστω τωρα και να τα παρω μετα την πρωτοχρονια θα ερθουν ? θα ενημερωσω μολις τα έχω και τα βάλω..

Ευχαριστω και παλι πολυ για τον χρονο σου

Ρωτησε πολλά μαγαζια και ο δικος μου στέλνουν με κτελ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μια μικρή αναβάθμιση γιατί από κει έπρεπε να ξεκινήσω ..λοιπόν πήρα ένα καινούριο ενυδρειακι ώστε να έχω και φως . Πάμε άλλη μια τώρα που είμαι καλύτερα προετοιμασμένος τι να κάνω για να ζουν όπως πρέπει αλλά φυσικά να γίνει και στολίδι . Ακούω προσεκτικά @marinos

received_394505305191435.jpeg

received_202803278168055.jpeg

received_2835872623325906.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε λοιπόν. 

Καταρχάς καλορίζικο . Δώσε μου διαστάσεις σε παρακαλώ. 

Φταίει η φωτογραφίες ή έχεις μπλε φωτισμό ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι διαστάσεις είναι 60 μήκος  Χ 39 ύψος Χ 30 Πλάτος.. ναι ο φωτισμός είναι μπλε..αλλά ευτυχώς μια t5 καινούρια και θα διορθωθεί .. Όλες οι προτάσεις δέκτες εξάλλου τα πράγματα λόγο κατάστασης θα τα αγοράζω λίγα λίγα κάθε .

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι τα υλικα στο φίλτρο τα έβαλες όπως σου είπα και έχεις στρωμένο ενυδρείο έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έκανα μεταφορά από το παλιό σε αυτό το ενυδρείο ..κράτησα μεγάλη ποσότητα νερού από το παλιό . Το διάβασα σε ποστ και το έκανα έτσι. Το φίλτρο δεν παρηγγηλα ακόμα το σφουγγάρι , έβαλα όμως πιο πολύ ενυδρειακο βαμβάκι και ένα κουτί σιποραξ . Τώρα μόλις μπορέσω θα πάρω το πολυπόθητο σφουγγάρι και σίγουρα πλέον μπορώ να πάρω και φυτά που δεν χρειάζονται co2 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα ο βυθός αν γίνεται να είναι σαν γρασίδι ... Επίσης για λάμπα τι κοιτάω? 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα προτιμούσα να σε συμβουλέψουν οι έμπειροι στο φυτεμένο. Θα περιμένω να απαντήσουν αυτοί , Αν δεν εχεις απάντηση τοτέ ξανά ρώταμε 

Link to comment
Share on other sites

πιθανον . ρωτας δεν εχεις να χασεις κάτι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για τον φωτισμο δες τα παρακατω μεχρι να σου απαντησουν οι των ''φυτεμενων''......

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε μου, επέτρεψε μου να σου πω και εγώ 2 συμβουλές με την όση εμπειρία έχω αποκτήσει στο φυτεμένο τα χρόνια που ασχολούμαι.... 

Έχουμε και λέμε το co2 είναι απαραίτητο για όλα τα φυτά, δεν υπάρχουν φυτά που να μην χρειάζονται co2 απλά υπάρχουν φυτά όπως πχ anubies που οι απαιτήσεις τους σε co2-φωτισμό-λίπανση είναι πίστεψε με σχεδόν μηδενικές... 

Το γρασίδι, οποίο τύπου γρασιδιού επιλέξεις χρειάζεται αυτό το τρίπτυχο για να το καταφέρεις, υπάρχουν βέβαια και μερικά πιο (εύκολα), επίσης το γρασίδι θέλει και καταλλο υπόστρωμα... 

Εφόσον το ενυδρείο σου περιέχει από ότι κατάλαβα η λάμπα, ναι φυσικά μπορείς να πάρεις από το καυκα μια λάμπα στα watt που αποδίδει το ενυδρείου σε kelvin 6400 που έχουν αυτά τα καταστήματα, μεγαλύτερα kelvin πχ 8000 που μπορείς να βάλεις στο φυτεμένο κατά την άποψή μου δύσκολα θα βρεις σε τέτοιου τύπου καταστήματα... 

Καταλήγω πως μπορείς να δημιουργήσεις ένα πανέμορφο φυτεμένο και πυκνό φυτεμένο ενυδρείο με εύκολα φυτά χαμηλων απαιτήσεων.....

Φυσικα αν βάλεις σκοπό να φτιάξεις κάτι πιο έμπειρο θα έλεγα σγρ μπορείς αλλά προϋποθέτει οπως σου είπα απαιτήσεις σε όλους τους τομείς...... Και να θυμάσαι φίλε μου όσο περισσότερο φως τόσο πιο εύκολη η εμφάνιση αλγης, υπαρχουν ισσοροπιες σε όλα αυτά που σου ανέφερα που μέσα σε αυτό το καταπληκτικό forum και τους πολύ έμπειρους φίλους θα μάθεις πολλά αν έχεις θέληση..... Καλές γιορτές με υγεία σου εύχομαι!!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους, σε εσας βασιζομαι για να φτιαξω κατι σωστο.

Λοιπον βρηκα σε τοπικο μαγαζι αυτην εδω https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6899-amtra-plant-power-t8-18w-600mm-8023222052789.html?skr_prm=WyI3NmRlYWE2ZS1iYjVjLTQ3ZjMtYWQ1ZC1lOWIxMjlhMmYzNTgiLDE2MDkxNjk0MjgwMDIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

κανει? δεν μπορεσα να βρω τα κελβιν η τα λουμεν της γι αυτο την ανερτησα .  Μια αμεση απάντηση θα με βοηθουσε πολύ. Υποψιν στο κοντινο μελλον θα ήθελα να βάλω γρασιδι κάτω! @Ταυλανδεζος@marinos @corto maltese

 

Έγινε επεξεργασία - Eirhnaios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους, σε εσας βασιζομαι για να φτιαξω κατι σωστο.

Λοιπον βρηκα σε τοπικο μαγαζι αυτην εδω https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6899-amtra-plant-power-t8-18w-600mm-8023222052789.html?skr_prm=WyI3NmRlYWE2ZS1iYjVjLTQ3ZjMtYWQ1ZC1lOWIxMjlhMmYzNTgiLDE2MDkxNjk0MjgwMDIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

κανει? δεν μπορεσα να βρω τα κελβιν η τα λουμεν της γι αυτο την ανερτησα .  Μια αμεση απάντηση θα με βοηθουσε πολύ. Υποψιν στο κοντινο μελλον θα ήθελα να βάλω γρασιδι κάτω! @Ταυλανδεζος@marinos @corto maltese

 

Να υποθέσω τα watt που κοιτάς είναι τα σωστα για το φωτιστικό του ενυδρείου σου,αυτή η λάμπα κάνει και μάλιστα πέρα από το ωραιο οπτικά αποτέλεσμα βοηθάει και στη φωτοσύνθεση των φυτών αλλά η γνώμη μου πάντα σε συνδιασμο με μια λάμπα με εύρος σε Kelvin από 2.300 έως 8000 διότι αυτή είναι ροζ.... Εάν δεν έχεις την επιλογή να βάλεις 2 λάμπες τότε αυτή που θα έχεις θα είναι 6400 Kelvin έως 8000 για να έχεις καθαρό οπτικό αποτέλεσμα και πρακτικό η γνώμη μου..... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Watt ότι και νά δω είναι λίγο ...δεν μπόρεσα να βρω περισσότερα ..δυστυχώς ο φωτισμός είναι t8 . Και τα λίτρα του ενυδρείου είναι 70 . Έχεις κάποια συγκεκριμένη να προτείνεις για να την παραγγείλω? Σε ευχαριστώ για την βοήθεια @Ταυλανδεζος

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Καποια απαντηση παιδια? @Ταυλανδεζος @marinos @corto maltese

Πες μου σε παρακαλώ η λάμπα που έχει πάνω πόσα watt είναι και είναι τ8 σωστά να κοιτάξω... Καλου κακού μέτρησε μου πόσους πόντους είναι... 

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που εχει ειναι 15 watt αλλα απο οσα διαβασα ειναι πολυ λιγα... οι διαστασεις ειναι 438mm και 26mm διαμετρο @Ταυλανδεζος ευχαριστω για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Η λαμπα που εχει ειναι 15 watt αλλα απο οσα διαβασα ειναι πολυ λιγα... οι διαστασεις ειναι 438mm και 26mm διαμετρο @Ταυλανδεζος ευχαριστω για την βοηθεια!

Επειδή ίσως δεν κάνει να αναφέρω συγκεκριμένα καταστήματα, μπες στο skroutz πάτα τ8 15 watt το μήκος πάει ανάλογα τ watt οπότε τα 15watt όλες αυτές οι φθορίου που θα δεις είναι 438mm δες απλά να είναι τα Kelvin 6.400 και πάρε οποία θες, εύκολα φυτά ακόμα και μεσαίας δυσκολίας στα λίτρα σου θα τα υποστηρίξει η μία λάμπα, εάν θες τώρα να πας σε δύσκολες περιπτώσεις τότε θα χρειαστείς κάποια πατέντα στο καπάκι κτλπ κτλπ... Μην με ευχαριστείς να ξερες πόσα παιδιά με έχουν βοηθήσει και εμένα εδώ μέσα χαρά μου..... 

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα υποστρώματος θα έχω προβλημα και για μετρια φυτα και για το πολυποθητο γρασιδακι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Σε θέμα υποστρώματος θα έχω προβλημα και για μετρια φυτα και για το πολυποθητο γρασιδακι?

Όχι εκτός αν έχεις κάποιο χοντρό χαλίκι κάτω και δεν μπορούν εύκολα να ριζωσουν οι ρίζες, επίσης υπάρχουν ταμπλέτες λιπάσματος που τοποθετείς σε ένα υπόστρωμα το οποίο δεν είναι θρεπτικά συστατικά για τα φυτά και έτσι του δίνεις ένα boost

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...