Jump to content

Αρχάριος με 70lt


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/12/2020 at 10:41 ΜΜ, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Σκέφτηκα ο βυθός αν γίνεται να είναι σαν γρασίδι ... Επίσης για λάμπα τι κοιτάω? 

χωρις CO2 δεν..., μονο marsilea hirsuta, αλλά ειναι πολυ αργης αναπτυξης.

Μπορεις να φτιαξεις το χαλακι απο το moss.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Επίσης για λάμπα τι κοιτάω? 

να εχει θερμοκρασια απο 4200 μεχρι 6500 kelvin και να ταιριαζει στην υποδοχη(που εχεις).

Βγαλε φωτο, να δουμε. Πανω σε λαμπα εχει γραμματα και αριθμους, βγαλε φωτο και αυτα

Link to comment
Share on other sites

Σαςευχαριστω όλους παιδιά . Λοιπόν σήμερα πρόλαβα και ικανά μια μικρή αναβάθμιση . Περιμένω προτάσεις για τις επόμενες αλλαγές 

received_834940933745819.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Πάμε με τα βασικά . Ανεβάζεις το φίλτρο όσο ποιο ψηλά γίνετε . Γεμίζεις νερό ως επάνω .

Με μια παλιά κάρτα στρώνεις το χαλίκι έτσι ώστε μπροστά στο ενυδρείο να είναι λίγο και ως πας προς τα πίσω περισσότερο .

Βρίσκεις πλένεις και βάζεις πέτρες σε διάφορα μεγέθη μικρότερα απο αυτην που έχεις την ανούμπια , Αν βρείς και κάποια ρίζα ακόμα καλύτερα , Σε φυτά θα αγόραζα στην θέση σου αυτά  https://www.bluefishaquariums.gr/ψαρια-ενυδρειου/fyta-enydreioy-glykou-nerou/cryptocoryne-lucensd.html και https://www.bluefishaquariums.gr/ψαρια-ενυδρειου/fyta-enydreioy-glykou-nerou/bacopa-carolinianad.html

 

Η λογική στο στήσιμο θα είναι αυτή, και στις πέτρες και στα φυτά . Τα μεγάλα μπροστά τα μικρότερα πίσω σε μια μικρή νοητή καμπύλη , Το ποιο σημαντικό είναι να διαμορφώσεις τον βυθό όπως σου είπα.

aq7.jpg.171b5fb26c6c8349f6f7782001588243.jpg

 

 

Και βγάζεις την αεραντλία δεν σου προσφέρει τίποτα .

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μετά από μια μικρή αποχή έκανα μια δυο αναβαθμίσεις . Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες.  Προσέθεσα γαριδουλες red cherry μια βαλισνερια και κάποια μικρά ξυλαράκια στο κέντρο. Η ανουμπια ξεκίνησε να βγάζει καφέ αγλη δυστυχώς και το κέρατο φύλλο νομίζω πως μεγαλώνει κάπως περίεργα. Τι λέτε? 

received_847074809200678.jpeg

received_741687933138701.jpeg

received_4892654857475223.jpeg

received_703797986959983.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Οσο γι αυτο που ειπες @marinos για τον βυθο θα το κανω στο κοντινο μέλλον μολις μπορέσω να παρω ακομα ένα 5ακιλο χαλίκι ιδιο με αυτό που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μην σε προβληματίζει η καφέ άλγη θα φύγει όπως ήρθε . Την ανουμπία δεν την δένεις στην μικρή ρίζα για να μην είναι τόσο ψηλά ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας και πάλι . Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά τα ενυδρεία με κάνουν να νιώθω πολύ χαζός. Κάνω κάθε τρεις μέρες μέτρηση no3 και είναι μηδενικά ή σχεδόν μηδενικά . Δεν ξέρω τι φταίει .. παρατήρησα ότι το προηγούμενο μου κέρατο φύλλο χάλασε. Επίσης την ανουμπια δεν την βλέπω πολύ καλά. 

Υ.Γ. τα τεστ μου είναι μια χαρά γιατί μετράω και το ενυδρείο της χελώνας μου και βγάζω μια χαρά αποτελέσματα από όσο νομίζω τουλάχιστον 

received_433205557752281.jpeg

received_1852796648209825.jpeg

received_1122674461513011.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά δεν έχουν σχέση με την κατάσταση της anubia.

Απλά θέλει λίγη σκιά ώστε να μην πιάνουν άλγη τα πλατιά φύλλα της.

Ανακίνησε πάρα πολύ καλά τα μπουκαλάκια πριν από το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Γεια σας και πάλι . Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά τα ενυδρεία με κάνουν να νιώθω πολύ χαζός. Κάνω κάθε τρεις μέρες μέτρηση no3 και είναι μηδενικά ή σχεδόν μηδενικά . Δεν ξέρω τι φταίει .. παρατήρησα ότι το προηγούμενο μου κέρατο φύλλο χάλασε. Επίσης την ανουμπια δεν την βλέπω πολύ καλά. 

Υ.Γ. τα τεστ μου είναι μια χαρά γιατί μετράω και το ενυδρείο της χελώνας μου και βγάζω μια χαρά αποτελέσματα από όσο νομίζω τουλάχιστον 

received_433205557752281.jpeg

 

Αν ήταν τα ΝΟ3 (νιτρικά) εντελώς μηδέν όντως θα ήταν ύποπτο, αλλά αφού εχεις μετρήσιμα και από ότι βλέπω ειναι 5-10 γιατί ανησυχείς?

Αλλαγές νερού κάθε πότε και πόσο κάνεις?

Οι των ''φυτεμένων'' ενυδρείων θα σου πουν σίγουρα γιατί το κέρατοφύλλο χάλασε.....πάντως καταναλώνει πολύ τα νιτρικά και μήπως λόγο έλλειψης αυτών συνέβη, αλλά όπως είπα, περίμενε τους ''ειδικούς''.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τα νιτρικά δεν έχουν σχέση με την κατάσταση της anubia.

Απλά θέλει λίγη σκιά ώστε να μην πιάνουν άλγη τα πλατιά φύλλα της.

Ανακίνησε πάρα πολύ καλά τα μπουκαλάκια πριν από το τεστ.

Για το κερατοφυλλο, Σωτήρη??.......το εχω απορία και εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μετρήσιμα γιατί από κοντά είναι λίγο πιο κίτρινο το τεστ.  Για να σας δώσω να καταλάβετε έχω τεστ κρατημένο από την προηγούμενη βδομάδα και έχουν ολόιδιο χρώμα. Πάντως τα no2 είναι μηδενικά .@SOTIRIS ναι όντως πρέπει κάπου να την βάλω την ανουμπια αλλά όπου και να την βάλω την βαράει πολύ το φως. @corto maltese κανονικά κάθε βδομάδα αλλά επειδή είδα τόσο χαμηλά no3 έχω να κάνω γύρω στις δύο βδομάδες .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μετρήσιμα γιατί από κοντά είναι λίγο πιο κίτρινο το τεστ.  Για να σας δώσω να καταλάβετε έχω τεστ κρατημένο από την προηγούμενη βδομάδα και έχουν ολόιδιο χρώμα. Πάντως τα no2 είναι μηδενικά .@SOTIRIS ναι όντως πρέπει κάπου να την βάλω την ανουμπια αλλά όπου και να την βάλω την βαράει πολύ το φως. @corto maltese κανονικά κάθε βδομάδα αλλά επειδή είδα τόσο χαμηλά no3 έχω να κάνω γύρω στις δύο βδομάδες .

Αλλαγές νερού δεν κάνουμε μόνο για να αποβάλλουμε τα no3 αλλά γιατί προσθέτουμε στο σύστημα μας  μεταλλικά στοιχεία, ιχνοστοιχεία κλπ.

Τα ΝΟ2 πρέπει να είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να κάνω μια αλλαγή ? Πόσο %? Το ξέρω έχω μηδενικά εδώ και μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Άρα να κάνω μια αλλαγή ? Πόσο %? Το ξέρω έχω μηδενικά εδώ και μήνες. 

Η αλλαγή νερού δεν κάνει κακό, μπορείς να κάνεις 15-20%.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παλαιότερα εχει διαπιστωθεί πρόβλημα στις  μετρήσεις του ΝΟ3 της sera θα ανακαινίσεις το αντιδραστήριο παραπάνω από ένα λεπτό και θα βάλεις την διπλάσια ποσότητα απο αυτό . πχ αν λέει 4 σταγόνες εσύ βάλε 8. 

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS έκανα μια αλλαγουλα τώρα περιμένω. Επίσης έβαλα την ανουμπια τέρμα δεξιά που δεν έχει τόσο φως . @marinos τα κούνησα καλά πριν ρίξω. Και πιστεύω μετράνε καλά γιατί μέτρησα πριν λίγο και τόσο ενυδρείο που έχω την χελωνα μου και έβγαλε αυτό που περίμενα να δω . Ανεβασμένα no3. Όποτε πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω .

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Όποτε πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω .

Ποιο ειναι το προβλημα δεν καταλαβα... Τα χαμηλα νιτρικα; Κηλιδες στο ανουμπια; Άλλο; Να μην διαβασω ολο το τοπικ

Link to comment
Share on other sites

@natateo Ακριβώς αυτα. Σκεψου δυο βδομαδες είχα να κάνω αλλαγή και δεν ανεβαιναν....

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά σου από ότι βλέπω είναι στα 5ppm σωστά ; Επίσης βλέπω ότι έχεις μέσα 4 ψαράκια  μόλις και κάτι γαριδούλες . Έχεις και κερατόφυλλο που τραβάει νιτρικά άρα όλα είναι οκ. Που είναι ο προβληματισμός σου ; Τα νιτρικά σου θα παραμείνουν χαμηλά γιατί δεν συντρέχουν οι προυποθέσεις για να ανέβουν (εκτός αν αρχίσεις και ταίζεις 5 φορές την ήμερα ) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα βλεπω ολα. Green spot πανω στο ανουμπια θα φυγει, αν δεν θα το χτυπα το φως.

Βαζεις καποιο γενικο λιπασμα πχ easy life profyto , seachem flourish;

Link to comment
Share on other sites

@natateo Οχι δεν χρησιμοποιώ κάποιο αλλα μάλλον πρέπει να παρω ενα flourish . Επισης Ο βυθος του ενυδρείου έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα, και μου άρεσε που ήταν μαύρος τώρα όσο πάει γίνεται καφέ.

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 12:41 ΜΜ, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

@natateo Οχι δεν χρησιμοποιώ κάποιο αλλα μάλλον πρέπει να παρω ενα flourish . Επισης Ο βυθος του ενυδρείου έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα, και μου άρεσε που ήταν μαύρος τώρα όσο πάει γίνεται καφέ.

Παρε ενα Flourish.

Για καφε βυθο... Μαλλον εκανε η εμφανιση της η διατομικη. Συμβαινει συχνα σε νεα ενυδρεια. Θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη λοιπον και απο τον επομενο μηνα περιμενω να παρω καποια φυτακια και το flourish . Σας ευχαριστω θα ανεβασω φωτογραφιες οταν έχω νεότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...