Jump to content

Κιχλιδες και φυτα


Apostolispap

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι.Οπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ θέλω να βοηθήσω ένα φίλο που σκοπεύει να ασχοληθεί με το χόμπι.Καταληξαμε στο rio 240.Μένει τώρα η επιλογή του στησίματος με βαση την επιλογή ψαριών.Απ ότι κοίταξε μάλλον θα πάει σε κιχλιδες αλλά θέλει και λίγο πράσινο μέσα.. Δεν γνωρίζω όμως ποια ειδη δεν τρώνε η ξεριζώνουν φυτά.Γνωριζει κάποιος να με κατευθύνει σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι.Οπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ θέλω να βοηθήσω ένα φίλο που σκοπεύει να ασχοληθεί με το χόμπι.Καταληξαμε στο rio 240.Μένει τώρα η επιλογή του στησίματος με βαση την επιλογή ψαριών.Απ ότι κοίταξε μάλλον θα πάει σε κιχλιδες αλλά θέλει και λίγο πράσινο μέσα.. Δεν γνωρίζω όμως ποια ειδη δεν τρώνε η ξεριζώνουν φυτά.Γνωριζει κάποιος να με κατευθύνει σε αυτό;

Σε ποιο είδος κιχλιδων θα κατευθυνθεί 

Αφρικάνες;

Νότιας Αμερικής;

Link to comment
Share on other sites

Βαλισνεριες θα τις φανε. Οι ανουμπιες δεν θα χουν θεμα.Αν θέλει να το κάνει βιοτοπικο πρεπει να διαβάσει λίγο για το ποια είδη μπορεί να βάλει. Σκάβουν πολυ δίπλα σε σπηλιές/θαλαμια για να κάνουν φωλιές οπότε αν φυτέψει κάτι εκεί κοντά θα το ξεριζωσουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Βαλισνεριες θα τις φανε. Οι ανουμπιες δεν θα χουν θεμα.Αν θέλει να το κάνει βιοτοπικο πρεπει να διαβάσει λίγο για το ποια είδη μπορεί να βάλει. Σκάβουν πολυ δίπλα σε σπηλιές/θαλαμια για να κάνουν φωλιές οπότε αν φυτέψει κάτι εκεί κοντά θα το ξεριζωσουν. 

Ναι το γνωρίζω αυτό γι αυτό και είπα να ρωτήσωαν ξέρει καποιος για είδη που ειναι πιο συμβιωτικα με φυτά αλλιώς να πάμε ή σε αμερικανες που και εκεί θέλω πάλι καθοδήγηση ή αλλιώς να καταλήξω σε βιοτοπικο με κοπαδοψαρα. Απλά επειδή δεν έχει κάποια προηγούμενη επαφή με το χώρο πιστεύω θα του ήταν εύκολο οι κιχλιδες

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Ναι το γνωρίζω αυτό γι αυτό και είπα να ρωτήσωαν ξέρει καποιος για είδη που ειναι πιο συμβιωτικα με φυτά αλλιώς να πάμε ή σε αμερικανες που και εκεί θέλω πάλι καθοδήγηση ή αλλιώς να καταλήξω σε βιοτοπικο με κοπαδοψαρα. Απλά επειδή δεν έχει κάποια προηγούμενη επαφή με το χώρο πιστεύω θα του ήταν εύκολο οι κιχλιδες

Αν με το ''Αφρικανες' εννοεις καποιο ειδος mbuna απο Μαλαουι, το πιθανοτερο ειναι να εχουν θεμα τα φυτα επειδη ειναι κυριως ''φυτοφαγα'' στη διατροφη τους.....αν εννοεις κιχλιδες απο την αλλη λιμνη (Τανγκανυκα), τα πιο πολλα ειδη δεν θα τα ''φανε'' αλλα απο το σκάψιμο στην αμμο που αρεσκοντε, μαζι  βγαζουν και τις ριζες  στις Βαλισνεριες, οι ανουμπιες δεν θα χουν θεμα οπως ειπε και ο Γιαννης.....οι Βαλισνεριες ειναι πιο κοντα στον βιοτοπο της ''Αφρικης''.  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα σε 240 λιτρα θα μου άρεσε αρκετά να γίνει τανγκανυκα με κοχυλόψαρα ώστε να δει απίστευτες συμπεριφορές, ακόμα και γέννες.

Και θεωρώ πως το να φτιάξεις ένα ενυδρείο τανγκανυκα είναι φθηνότερο και ευκολότερο στην διατήρηση του από ενα φυτεμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2020 at 9:11 ΜΜ, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Για μένα σε 240 λιτρα θα μου άρεσε αρκετά να γίνει τανγκανυκα με κοχυλόψαρα ώστε να δει απίστευτες συμπεριφορές, ακόμα και γέννες.

 

Ωραια και ''ορθολογική'' επιλογη αυτη , εφοσον του αρεσουν και τα κοχυλια ως sqape....ομως αν προτιμα σε πετρα και 1-2 φυτα ευκολα εχει περισσοτερες επιλογες σε ''πετροψαρa''.......Παντως  σε 1,20 μηκος με το καταλληλο στησιμο και επιλογη ψαριων, μπορει να  το κανει και με 2 ειδη κιχλιδων(1+1) π,χ  κοχυλι-πετρα ή 1 απο τα προηγουμενα + 1 ειδος ''αφροψαρου'' (cyprichromis ή paracypr,,,)  αλλά θελει μελετη και ''ψαξιμο'' πολυ . 

Αν ομως θελει χρωμα-κινηση, η Μαλαουι εχει και αυτες πολλες επιλογες

On 25/8/2020 at 9:11 ΜΜ, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

 

Και θεωρώ πως το να φτιάξεις ένα ενυδρείο τανγκανυκα είναι φθηνότερο και ευκολότερο στην διατήρηση του από ενα φυτεμένο.

+1000

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...