Jump to content

Πληροφορίες και απορίες για σωστή διαβίωση χελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

 

Λοιπόν, την περασμένη εβδομάδα οι παππούδες της μιας κόρης μου της πειράματα δώρο ένα χελωνάκι (η σύζυγος είχε επίσης μια για περίπου 25χρονια αλλά με ελλιπέστατη ενημέρωση).

 

Με το που είδα το ζωάκι χάρηκα απίστευτα αλλά κατάλαβα ότι η όλη ευθύνη θα πέσει επάνω μας(μου). Κλασική ενημέρωση από το petshop πάρε μια χελώνιερα με νησάκι και γαρίδες, αλλαγή νερού που και που και είναι αρχηγός....απλά τραγικά πράγματα.

 

Μιας και παλιότερα ήθελα να ασχοληθώ με ενυδρεία αλλά δεν το τόλμησα ποτέ, να τελικά που ήρθε από μόνο του ?

Δεν έχασα χρόνο, πήγα σε γνωστό μαγαζί και πήρα τα παρακάτω γιατί δεν άντεχα να την βλέπω στην χελωνιερα...

 

- Aquatlantis Turtle Aquaterrarium Tortum 55 (55x29x20)

- Φίλτρο Εσωτερικό HSaqua Plath Flow 300

-Λάμπα Terrarlantis Easy LED universal model 6W
-Θερμοστάτη HS Aqua TH25 (δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα μιας και η θερμοκρασία νερού είναι τώρα 28-30*C)

- Αντιχλωριο HS Aqua ProCell S

- Χαλικακι (δεν θυμάμαι τι)

- Μια προσωρινή διακόσμηση που έβαλα με δυο μεγάλα βότσαλα και 2 φυτά πλαστικά.

 

1η ερώτηση και η σημαντικότερη,

Η χελωνιτσα όταν μπήκε χθες ήταν πολύ ενεργητική. Σήμερα την περισσότερη μέρα την πέρασε στο “basking area” και που και που βούταγε. Αλλά μετά που έκλεισα το φως για βράδυ, ανέβηκε πάλι πάνω και έχει κάτσει ήσυχη στην γωνία.
Είναι λογικό αυτό; 

Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι στο νερό; 
Χθες το βράδυ την πήρε ο ύπνος πάνω στο βότσαλο ανάμεσα στα φυτά.
 

2η ερώτηση, φαγητό 

Για την ώρα έχω γαρίδες αποξηραμένης. Τι προτείνετε για τώρα που είναι μικρούλι; 

Οταν βλέπει το κουτάκι από τις γαρίδες κάνει σαν τρελό.

 

3η ερώτηση, λάμπα/λάμπες

Από το μαγαζί μου είπαν ότι αυτή η λάμπα είναι αρκετή για τα πρώτα δυο χρόνια. Έχω διαβάσει ότι πρέπει να έχω λάμπα UVA/UVB. Στο κουτί δεν γράφει κάτι για UVA/UVB. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε εδώ, τα φώτα σας ?

 

4η ερώτηση, φίλτρο

ok, καλό αυτό για αρχή αλλά θέλω σύντομα, άμεσα να πάρω κάτι καλύτερο σε κρεμαστό. Τι προτείνετε; Να μείνω με αυτό ή αλλαγή με κρεμαστό και είναι για αλλαγή τι προτείνετε; 
Οπως θα δείτε και στην φωτό το έχω βάλει στην δεξιά γωνία και όχι κάτω από την εξέδρα γιατί το νερό που έτρεχε την κρατούσε όλη βρεγμένη όλη την ώρα και επίσης δυκολευοταν να ανεβεί λόγο ροής.
 

5η ερώτηση, χαλίκι/διάκοσμος. 

Παιδιά να το βγάλω και να βάλω βότσαλακια ή άμμο; 


Μπορώ να γράφω άπειρες ερωτήσεις αλλά ας πάμε στα βασικά τώρα και έχουμε δρόμο ακόμα ?

 

Επισης βασικό τι είδος χελώνας είναι γιατί δεν είναι κόκκινομαγουλη σίγουρα χαχα.

Παρακατω μια φωτό από το setup και την μικρή μας. 


Προκαταβολικά συγνώμη για το μεγάλο ποστ και αναμένω την γνώμη σας!!! Ευχαριστω πολύ!

 

 

674F808A-4860-4351-AF0E-B7B66FCC337F.jpeg

EB01B69C-06AA-4A40-925F-F032E5747E7B.jpeg

D394BFB7-21EE-4310-8294-4700201DAB5D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.. δεν ειμαι και κανενας εμπειρος αλλα από όσα έχω δει ,εχω διαβάσει και μου εχουν πει τα παιδια ειναι απολύτος φυσιολογικο να αράζει στο basking area καθώς εκει στεγνώνει και ξεκουράζεται ( η δικια μου βεβαια ολη μερα βολτες στο νερό κανει ) . Για την τροφή όσο είναι μικρή την ταϊζεις γαριδούλες αργότερα θα παρεις και στικς και θα διαμορφώσεις εβδομαδιαία διατροφή. Λαμπα δεν ξέρω να σου απαντήσω ξερω οτι κανονικα θες μια που να βγαζει φως ώστε να εχεις 32 βαθμους στο basking area και 27 στο νερό και μια uvb . Όσα για το φιλτρο αργότερα κοίταξε για εξωτερικό φιλτρο είναι μακράν καλύτερα. βιολογικό υλικό έχεις βάλει μέσα στο φιλτρο ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Eirhnaios Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ! Τελικά όταν πέρασε η ώρα ποιο αργά το βράδυ μπήκαμε μέσα και την έπεσε ανάμεσα στο βότσαλο και τα φυτά ? όπως την φωτό ?

 

Η λάμπα που μου έδωσαν μου είπαν ότι είναι ότι χρειάζεται για αρχή, αλλά ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι.

Το φίλτρο είναι της HS Aqua Platy Flow 300, στην περιγραφή του γράφει ότι περιλαμβάνει: υλικά φίλτρου για τριπλή φίλτρανση: χημικά (υψηλής ενεργού άνθρακα σφουγγάρι), μηχανικά (Bio Rings) και βιολογικά (φίλτρο αφρού)

 

πηρα και ένα σετακι για αλλαγή για το επόμενο 2μηνο....αλλά μέχρι τότε μάλλον παίζει να έχει μπει και καλύτερο. Ας πουν τα παιδιά, καλό είναι για τώρα ή να φύγει να πάρω κάτι καλύτερο;

 

1309DBB3-325A-4AF3-AB03-6F522CF8F0E1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τέλικα το κοίταξα έχει βιολογικό μέσα οπότε νομίζω εισαι καλά από φιλτρο προς το παρόν. Τεστακια έχεις παρει ?

Έγινε επεξεργασία - Eirhnaios
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για τεστ νερού; Όχι δεν έχω πάρει κάτι ακόμα αλλά είναι κάτι που πρέπει να πάρω. Τι προτείνεις για τεστ όπως και για βελτιωτικά νερού και βιταμίνες εκτός από το αντιχλωριο που έχω τώρα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Τεστ πάρε όποια μάρκα θέλεις αρκεί να είναι υγρά γιατι τα στικ δεν είναι πολύ καλά. Όσο για βελτιωτικά νερού εκτός από αντιχλωριο εγώ μόνο ασβέστιο χρησιμοποιώ .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, όποτε θα πάρω από βδομάδα. 
Να σου κάνω μια ερώτηση; 
Βλέπω ότι περνάει αρκετές ώρες εκτός νερού και την αράζει στην εξέδρα τον περισσότερο χρόνο. Χθες το βράδυ μέχρι το πρωί ήταν εκτός νερού. Το πρωί με το που είδε το κουτάκι με την τροφή έκανε σαν τρελό και βούτηξε μέσα για μάσα. Εννοείται ότι χλαπάκιασε το φαγητό, μετά έκανε βόλτες μέσα και μετά πάλι έξω...Είναι λογικο το να είναι εκτός νερού για ώρες; Φταει κάτι ή απλά έτσι κάνουν και όποτε θέλουν μπαίνουν στο νερό; 

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανουν φιλε μου απλα η δικη μου εχει προβλημα και ειναι ολοι μερα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, θέλω να δω αλλαγές στην συμπεριφορά από βδομάδα που θα έχουμε και την UVB λάμπα και pellets αντί απλά γαρίδα. 

Link to comment
Share on other sites

να τις δινεις και γαριδουλες ομως για εχουν πρωτεΐνη και την χρειάζεται για να αναπτυχθει τωρα που είναι μικρή. επισης τα τεστακια τα πηρες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

να τις δινεις και γαριδουλες ομως για εχουν πρωτεΐνη και την χρειάζεται για να αναπτυχθει τωρα που είναι μικρή. επισης τα τεστακια τα πηρες?

Γνωμη μου ειναι οτι, αν παρει ''καλής μάρκας'' πελετ δεν θα εχει θεμα με ελλειψη πρωτεΐνης..... οι γαριδες δεν κανει να τις δινουμε συχνα, ειναι περιστασιακη λιχουδια και καλο ειναι να τις ριχνουμε σκονη ασβεστιου οποτε δινουμε για να χρησιμευει και σε κατι......τεστ προτεινω να παρει μόνο για αμμωνια & νιτρωδη.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2020 at 12:32 ΜΜ, το μέλος grifos82 έγραψε:

 

Το φίλτρο είναι της HS Aqua Platy Flow 300, στην περιγραφή του γράφει ότι περιλαμβάνει: υλικά φίλτρου για τριπλή φίλτρανση: χημικά (υψηλής ενεργού άνθρακα σφουγγάρι), μηχανικά (Bio Rings) και βιολογικά (φίλτρο αφρού)

 

Καλησπερα, γνωμη νου ειναι οτι αφου βαζεις αντιχλωριο στο νερο, βγαλε τον ανθρακα και βαλε περισσοτερο βιολογικο υλικο στη θεση του.....

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2020 at 11:30 ΠΜ, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

να τις δινεις και γαριδουλες ομως για εχουν πρωτεΐνη και την χρειάζεται για να αναπτυχθει τωρα που είναι μικρή. επισης τα τεστακια τα πηρες?

Σήμερα το βράδυ έχει παραγγελία διαφορά πράγματα για να τα έχουμε την Τρίτη λογικά να γίνει σωστή δουλειά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Γνωμη μου ειναι οτι, αν παρει ''καλής μάρκας'' πελετ δεν θα εχει θεμα με ελλειψη πρωτεΐνης..... οι γαριδες δεν κανει να τις δινουμε συχνα, ειναι περιστασιακη λιχουδια και καλο ειναι να τις ριχνουμε σκονη ασβεστιου οποτε δινουμε για να χρησιμευει και σε κατι......τεστ προτεινω να παρει μόνο για αμμωνια & νιτρωδη.

Καλησπέρα, για σκόνη ασβεστίου ποια προτείνεις; 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς μιλησε ο παλιος ( @corto maltese ) γιατι αμα περίμενες απο μένα δεν θα εβγαζες ακρη.. @grifos82 της trixie νομιζω είναι μια χαρά. Επίσης μπορεις να χρησιμοποιείς και ασβεστιο που θα το βαζεις στο νερο που έχει σχήμα χελωνακι ( ελπιζω να μην τα λεω λαθος.)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Ευτυχώς μιλησε ο παλιος ( @corto maltese ) γιατι αμα περίμενες απο μένα δεν θα εβγαζες ακρη.. @grifos82 της trixie νομιζω είναι μια χαρά. Επίσης μπορεις να χρησιμοποιείς και ασβεστιο που θα το βαζεις στο νερο που έχει σχήμα χελωνακι ( ελπιζω να μην τα λεω λαθος.)

@Eirhnaios  Μια χαρα τα λες στον φιλο που ρωταει, keep going!!!!...μόνο στο θεμα με τις γαριδες διαφοροποιήθηκα  ως προς την συχνότητα που τις δινουμε....καλη η  trixie,  ειναι απο τις γνωστες μαρκες......  το ασπρο χελωνακι ειναι μια λυση και αυτη.... εγω προτιμω τα συμπληρωματα Ca στις τροφες, χωρις να ειμαι σιγουρος αλλά νομιζω  εχουν καλυτερα αποτελεσματα!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 
Εχουμε μπει πλέον σε μια ρουτίνα και όλα πάνε καλά. 
Είχαμε και ένα θεματάκι με το φίλτρο το οποίο μπούκωσε με μόλις 1.5 βδομάδα χρήσης...τι θα προτείνατε για ένα σωστό φίλτρο για την ώρα γιατί αυτό δεν το εμπιστεύομαι καθόλου. 
Το ύψος του νερού τώρα είναι 7-8cm στα 10lt.
Κοιτάω για το Eheim Biopower 160....

 

@corto maltese, Omega one pellets υπάρχει κάποιο μαγαζί Ελλάδα; Για την ώρα έχω πάρει της Sera Rafy baby gran και Sera Reptocal που πασπαλίζω ανά 2 μέρες τα pellets ή 3-4γαριδες για λιχουδιά. Επίσης σε καθημερινή βάση μαρούλι το οποίο το τσακίζει ?
Οποιοδήποτε διόρθωση στην διατροφή μου λέτε αν κάτι δεν κάνω σωστά. 
 

Επίσης το χαλίκι και μπήκαν βότσαλα και 4 πλάκες. Αρκετά ποιο φυσικό περιβάλλον από πριν και το καθάρισμα αισθητά ποιο εύκολο σε σχέση με το χαλίκι. Μπήκε επίσης και λάμπα Exo Terra UVB100 5%. 

Έγινε επεξεργασία - grifos82
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όλα φιλε. Ανέβασε και μια φωτογραφία να το καμαρώσουμε . φίλτρο καλύτερα εξωτερικό για να ησυχάσεις αλλά δεν ξέρω στα τόσα λίγα λίτρα αν θα είναι καλο.Εγώ δεν ξέρω πολλά περισσότερα για να σου πω οπότε περίμενε άποψη από τους παλιούς.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια το εχεις το χελωνακι σου... Για φιλτρο είναι πολύ λιγα ακομα τα λίτρα κάνε λιγο υπομονη να μεγαλώσει ουτε θα το καταλαβεις ποτε θα γινει 8-10 εκατοστά.! Τωρα ωρα να κανω και γω μια ερωτηση ..αυτες τις ισιες πετρες που τις βρικες? ψαχνω ψαχνω και δεν βρίσκω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...