Jump to content

Πρώτο μου ενυδρείο !!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες κ όλους

 

Το ενυδρείο μου είναι Juwel 120l  

https://www.juwel-aquarium.de/Produkte/Aquarien/Lido-Line-LED/Lido-120-LED/

 

Filters, heating, pump, base cabinet, lighting

Bioflow Filter M internal filter

AquaHeat100

ECCOFLOW 500 jewel  

Power pump 500 l / h

 

Σήμερα μπήκαν όλα διακοσμητικα ... φυτα κτλπ εβαλα στα φιλτρα κατι χαπακια που εδωσε η εταιρεια για να στρωσει πιο γρηγορα το φιλτρο εριξα και ενα υγρο π μου εδωσαν για τα βακτηρια και τωρα αναμενω 3-4 εβδομαδες να κανω τεστ να δω τιμες και αν ολα πανε καλα επελεξα αρχικα να βαλω guppies 2 αρσενικα 4 θυληκα. 

 

Πείτε μου την γνωμη σας οπως το βλεπετε χρειαζεται κατι ακομη ειμαι ασχετη των ασχετων.

Γενικότερα θα ηθελα γνωμες και για ψαρια ποσοτητες κτλπ 

Ευχαριστω !!!!!!!!!!!

IMG_20200825_220851_resized_20200825_100943399.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη μπορεις να διαβασεις τα αρθρα του φορουμ ή διαφορα θεματα απο αλλα μελοι για να συλλεξεις πληροφοριες σχετικα με την αρχη του ενυδρειου,τον κυκλο του αζωτου,το στρωσιμο και πολλα αλλα.

Το ξερω οτι η πετρες, τα ασπρα χαλικια και ο υποτιθεμενος βυθισμενος ναος φαινονται ωραια στο ματι μερικων ανθρωπον αλλα εμενα μου προκαλουν αηδια (συγνωμη αν ακουγεται προσβλητικο,δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανεναν) διοτι δεν φαινονται καθολου φυσικα και βγαζουν μια αισθηση οτι ειναι ψευτικο,αφυσικο,τεχνιτο ή οπως αλλιως θες να το πεις.
Εγω προσωπικα προτιμω να χρησιμοποιω φυσικα χρωματα και για να το πετυχω αυτο χρησιμοποιω αμμο,ξυλα,πετρες απο την φυση ή αγορασμενες που τεριαζουν και κανουν για γλυκο νερο  καμια φορα ξερα φυλλα και αρκετα φυτα. Το αποτελεσμα κατα την γνωμη μου ειναι ποιο ωραιο και για τα ψαρια αλλα και για το ματι διοτι τα σκουρα χρωματα ειναι ποιο απαλα και δεν ειναι τοσο εντονα οσο το ασπρο, το οποιο μπορει ακομα και να στρεσαρει μερικα ψαρια.. Δεν σου λεω οτι το ενυδρειο σου ειναι ασχημο ουτε θελω να σε αποτρεψω, η προσπαθεια που εκανες ειναι αρκετα καλη, απλος πιστευω θα ηταν ακομα καλητερο το αποτελεσμα με ποιο φυσικα διακοσμητικα και φυτα. 
Κατα την γνωμη μου ενα ενυδρειο που θυμιζει το φυσικο περιβαλλον τον ψαριων ειναι πολυ καλητερο απο ενα απλο ενυδρειο με εντωνα χρωμματα και αφυσικη διακοσμηση, φυσικα ομως το ενυδρειο ειναι δικο σου και στο τελος εσυ αποφασιζεις πως θα μοιαζει εφοσων αυτος που θα το ευχαριστηθει εισαι εσυ.

Ps:Παντος αν θες ψαξε στο google "biotope aquarium" ή "planted aquarium" ωστε να δεις μερικες εικονες για το τι ενοω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Διάβασε για το στρωσιμο ενυδρειου (τα βακτηρια θελουν τροφη!) - https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Kαταλαβαινω , οτι σου άρεσε η alternanthera(κοκκινο φυτο), αλλά ειναι λιγο δυσκολο για σενα, θα σε αποχαιρετησει μεσα σε 1 μηνα ...... Τα φυτα θελουν φως, λιπασμα και μερικα οπως αυτο το φυτο- χρειαζονται και CO2. το ιδιο ισχυει και για Micranthemum umbrosum (μαλλον αυτο πηρες) μπροστα.

Ασπρες πετρες κανουν ΜΠΑΜ! Προσωπικα δεν μ΄αρεσουν. Δοκιμασε αυτες με aqua forte, αν ειναι ασβεστολιθικες. Αν ειναι, για φυτεμενο δεν ειναι καλο, ανεβαζουν την σκληροτητα νερου.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! 

Καταρχήν σας ευχαριστώ κ τους 2 για την απάντηση σας. 

 

Όντως η επιλογή διακοσμητικων πάει κόντρα σε όσα ενυδρεία έχω δει εδώ στο φόρουμ. Αλλά μάλλον είναι όντως θέμα γούστου η εμφάνιση. Τα φυτεμένα που έχω δει είναι τόσο μπουκωμένη από βλάστηση που αν επιλεχθούν μικρά ψάρια όπως τα guppies που σκέφτομαι εγώ θέλεις μεγεθυντικό για να τα βρεις ???

Ο σκοπός μου δεν ήταν αυτός ήθελα ένα ενυδρείο όχι τόσο μπουκωμένη κ σκοτεινό σε χρώματα και μιας κ τα guppies είναι ψαράκια ευκολοπροσαρμοστα χωρίς πολλές απαιτήσεις σκεφτικα πως με αποδεσμευουν από safe επιλογές. 

Τώρα όσο αφορά τα φυτά κάτω από τα βότσαλα έχω βάλει λίπασμα και τα φυτά που πήρα μου είπαν από το κατάστημα πως δεν θέλουν co2. Ο φωτισμός μου είναι διπλή Led. 

Για τα βακτήρια γνωρίζω πως θέλουν τάισμα κ έχω πάρει flakes απλά θα ξεκινήσω από σήμερα να βάζω (έτσι μ είπαν από το κατάστημα) 

Τώρα ότι άλλο να πω θα είναι ψέμματα μιας κ ότι γνώσεις έχω είναι μέσα από φορούμ Ελλάδας Γερμανίας μιας κ εδώ ζω. Οι πέτρες είναι αληθινές μόνο ο ναός δεν είναι φυσικός. Τα βότσαλα είναι τρία χρώματα αλλά βρε παιδιά εδώ δεν βρίσκεις εύκολα σκούρα μόνο άμμο βρίσκεις σκούρα εύκολα. Τι να πω ελπίζω σε ένα μήνα να μην με προδωσουν τα φυτά που έχω βάλει. Σκέφτομαι να προσθέσω κάνα 2-3 ακόμη μιας κ έχω ακόμη χρόνο εφόσον δεν έχω βάλει ψαράκια ακόμη μέσα. Στα 120 λίτρα πόσα ψάρια μπορώ να βάλω σε σύνολο υπολογίζω τα βέβαια πάντα ότι τα guppies όλο και κάποια επιτυχημένη γέννα θα κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Καλημέρα!!! 

Καταρχήν σας ευχαριστώ κ τους 2 για την απάντηση σας. 

 

Όντως η επιλογή διακοσμητικων πάει κόντρα σε όσα ενυδρεία έχω δει εδώ στο φόρουμ. Αλλά μάλλον είναι όντως θέμα γούστου η εμφάνιση. Τα φυτεμένα που έχω δει είναι τόσο μπουκωμένη από βλάστηση που αν επιλεχθούν μικρά ψάρια όπως τα guppies που σκέφτομαι εγώ θέλεις μεγεθυντικό για να τα βρεις ???

Ο σκοπός μου δεν ήταν αυτός ήθελα ένα ενυδρείο όχι τόσο μπουκωμένη κ σκοτεινό σε χρώματα και μιας κ τα guppies είναι ψαράκια ευκολοπροσαρμοστα χωρίς πολλές απαιτήσεις σκεφτικα πως με αποδεσμευουν από safe επιλογές. 

Τώρα όσο αφορά τα φυτά κάτω από τα βότσαλα έχω βάλει λίπασμα και τα φυτά που πήρα μου είπαν από το κατάστημα πως δεν θέλουν co2. Ο φωτισμός μου είναι διπλή Led. 

Για τα βακτήρια γνωρίζω πως θέλουν τάισμα κ έχω πάρει flakes απλά θα ξεκινήσω από σήμερα να βάζω (έτσι μ είπαν από το κατάστημα) 

Τώρα ότι άλλο να πω θα είναι ψέμματα μιας κ ότι γνώσεις έχω είναι μέσα από φορούμ Ελλάδας Γερμανίας μιας κ εδώ ζω. Οι πέτρες είναι αληθινές μόνο ο ναός δεν είναι φυσικός. Τα βότσαλα είναι τρία χρώματα αλλά βρε παιδιά εδώ δεν βρίσκεις εύκολα σκούρα μόνο άμμο βρίσκεις σκούρα εύκολα. Τι να πω ελπίζω σε ένα μήνα να μην με προδωσουν τα φυτά που έχω βάλει. Σκέφτομαι να προσθέσω κάνα 2-3 ακόμη μιας κ έχω ακόμη χρόνο εφόσον δεν έχω βάλει ψαράκια ακόμη μέσα. Στα 120 λίτρα πόσα ψάρια μπορώ να βάλω σε σύνολο υπολογίζω τα βέβαια πάντα ότι τα guppies όλο και κάποια επιτυχημένη γέννα θα κάνουν. 

 

Η βλαστηση οσο πυκνη και να ειναι τα guppies θα φαινονται.... και δεν ειναι καθολου μικρα ψαρια, ειδικα τα θυλικα ωστε να ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισεις, ακομα και τα endlers που ειναι ακομα μικροτερα ειναι αρκετα ευκολο να τα παρατηρησει κανεις ακομα και σε πυκνο φυτεμενο ενυδρειο. Τα φυτα μονο καλο κανουν, τα ψαρια παραγουν αμμωνια και τα βακτυρια την μετατρεπουν σε νιτρωδη και απο νιτρωδη σε νιτρικα που ειναι τροφη για τα φυτα, οποτε τα φυτα λειτουργουν και σαν φιλτρο για το οικοσυστημα του ενυδρειου,τα μωρα γκαπυ κρυβωνται στην πυκνη βλαστηση που φτανει στην επιφανεια του νερου(πχ κερατοφυλλο,egeria densa κτλ) και το αποτελεσμα ειναι απιστευτο.
τα γκαπυ πολλαπλασιαζονται σαν τα κουνελια.. οποτε δεν θα αργισει η στιγμη που το ενυδρειο θα γεμισει και θα πρεπει να δωσεις μερικα για να αδειασει λιγο ο χωρος.. 

παντος παρομοια με τα guppy ειναι τα platy, τα moly και τα Xiphophorus Ηellerii τα οποια δεν θα τα πρωτεινα λογο μεγεθους.. 
Οτι ψαρια και να επιλεξεις πρεπει πριν κανεις την αγορα να κοιταξεις τι απαιτησεις εχουν και τι αναγκες και να προσεξεις το θεμα του υβριδισμου!
ποτε δεν βαζουμε μαζι guppy με endlers , platy με molly κτλ γιατι θα προκυψουν υβριδια, στην περιπτωση τον γκαπυ εντλερ τουλαχιστον ειναι ποιο πολυ ηθικο το ζητημα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

 

Η βλαστηση οσο πυκνη και να ειναι τα guppies θα φαινονται.... και δεν ειναι καθολου μικρα ψαρια, ειδικα τα θυλικα ωστε να ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισεις, ακομα και τα endlers που ειναι ακομα μικροτερα ειναι αρκετα ευκολο να τα παρατηρησει κανεις ακομα και σε πυκνο φυτεμενο ενυδρειο. Τα φυτα μονο καλο κανουν, τα ψαρια παραγουν αμμωνια και τα βακτυρια την μετατρεπουν σε νιτρωδη και απο νιτρωδη σε νιτρικα που ειναι τροφη για τα φυτα, οποτε τα φυτα λειτουργουν και σαν φιλτρο για το οικοσυστημα του ενυδρειου,τα μωρα γκαπυ κρυβωνται στην πυκνη βλαστηση που φτανει στην επιφανεια του νερου(πχ κερατοφυλλο,egeria densa κτλ) και το αποτελεσμα ειναι απιστευτο.
τα γκαπυ πολλαπλασιαζονται σαν τα κουνελια.. οποτε δεν θα αργισει η στιγμη που το ενυδρειο θα γεμισει και θα πρεπει να δωσεις μερικα για να αδειασει λιγο ο χωρος.. 

παντος παρομοια με τα guppy ειναι τα platy, τα moly και τα Xiphophorus Ηellerii τα οποια δεν θα τα πρωτεινα λογο μεγεθους.. 
Οτι ψαρια και να επιλεξεις πρεπει πριν κανεις την αγορα να κοιταξεις τι απαιτησεις εχουν και τι αναγκες και να προσεξεις το θεμα του υβριδισμου!
ποτε δεν βαζουμε μαζι guppy με endlers , platy με molly κτλ γιατι θα προκυψουν υβριδια, στην περιπτωση τον γκαπυ εντλερ τουλαχιστον ειναι ποιο πολυ ηθικο το ζητημα..

Οπότε συστήνεις να προσθέσω και άλλα φυτα??

Μέχρι ποσα μπορώ να βάλω έτσι ώστε να είναι όλα λειτουργικά? Μπορώ να συνεχίσω να βάζω φυτα τωρα που έχει ήδη μπει νερό και ξεκινησε στρωσιμο?

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

Φυτα μπορεις να βαλεις-βγαλεις οποτε θες, απλα παντα με προσοχη να μην ανακατευεις τον βυθο και σηκωνεις αμμωνια.. 
Δεν υπαρχει καποιο οριο για το ποσα φυτα μπορεις να βαλεις, αυτα τα φυτα που βλεπω παντος μεσα στο ενυδρειο δεν μου φαινονται ευκολα, οπως ειπωθηκε και παραπανω δεν τα βλεπω να αντεχουν και πολυ καιρο, απ οτι γνωριζω τα κοκκινα φυτα ειναι μετριον με υψηλων απαιτησεων και χρειαζονται Co2..
Εγω θα εβαζα vallisneria,anubia,polysperma,Ceratophyllum και γενικα ευκολα φυτα. 
Απ οτι γνωριζω στην γερμανια ειναι πολυ καλη χομπιστες και υπαρχουν πολυ καλα μαγαζια, δεν ξερω σε τι μαγαζι πηγες αλλα το να σου πει οτι αυτα ειναι ευκολα φυτα μου ακουγεται περιεργο... 

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ξεκινησα παντος το ενυδρειο μου εβαλα μπολι και κατευθιαν ψαρια, τα βακτιρια ποτε δεν βοηθησαν πολυ και αυτο το στρωσιμο που ριχνουν τροφη στο νερο ποτε δεν το εχω κανει. Καθε φορα που στηνω ενα ενυδρειο βαζω μπολι και νερο απο αλλο ενυδρειο ετσι ωστε να ξεκινησει το στρωσιμο ποιο γρηγορα και ποιο αποτελεσματικα.
Το μπολι ειναι νερο απο ενα στρωμενο φιλτρο, μπορεις να πας σε καποιο μαγαζι που να εχει καθαρα ενυδρεια προσεγμενα και να του ζητησεις να σου βαλει νερο απο το φιλτρο για στρωσιμο. Εγω το ειχα κανει παλιοτερα αλλα δεν ξερω πως θα αντιδρασουν εκει ή αμα γινει καποια παρεξηγηση.. 
Παντος αν θες να συνεχισεις με τα βακτιρια μπορεις για αρχη να παρεις σαλιγκαρια ωστε να βοηθησουν στο στρωσιμο του ενυδρειου (παραγοντας ρηπους).

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Φυτα μπορεις να βαλεις-βγαλεις οποτε θες, απλα παντα με προσοχη να μην ανακατευεις τον βυθο και σηκωνεις αμμωνια.. 
Δεν υπαρχει καποιο οριο για το ποσα φυτα μπορεις να βαλεις, αυτα τα φυτα που βλεπω παντος μεσα στο ενυδρειο δεν μου φαινονται ευκολα, οπως ειπωθηκε και παραπανω δεν τα βλεπω να αντεχουν και πολυ καιρο, απ οτι γνωριζω τα κοκκινα φυτα ειναι μετριον με υψηλων απαιτησεων και χρειαζονται Co2..
Εγω θα εβαζα vallisneria,anubia,polysperma,Ceratophyllum και γενικα ευκολα φυτα. 
Απ οτι γνωριζω στην γερμανια ειναι πολυ καλη χομπιστες και υπαρχουν πολυ καλα μαγαζια, δεν ξερω σε τι μαγαζι πηγες αλλα το να σου πει οτι αυτα ειναι ευκολα φυτα μου ακουγεται περιεργο... 

Όχι δεν μ είπαν πως είναι εύκολα φυτά εγώ ζήτησα φυτά για αρχάριους που να Μην χρειάζονται co2 και μου πρότεινε αυτά που είδες στην φώτο. 

Με το ενυδρείο κ όλο τον εξοπλισμό η Juwel μου έστειλε και 3 χαπάκια καφέ που μπήκαν στο φίλτρο μετάξι του μαύρου και του άσπρου π είναι σαν βαμβάκι κ έγραφε ότι είναι κάτι σαν μπόλι κ θα βοηθήσει το φίλτρο. Από το μαγαζί μ έδωσαν το Aquarium starter που είναι υγρό κ μου είπαν να βάλω το μισό μπουκάλι με βάση τα 120 λίτρα και ότι θα μπορέσω μετά από 2 μέρες να βάλω 2 με 3 ψάρια. Το τάισμα με flakes το διάβασα εδω από το μαγαζί δεν μ είπαν τπτ τέτοιο. Μπόλι δεν δίνουν εδώ γτ σε περίπτωση π κάτι δεν πάει καλά δεν θέλουν ευθύνες λένε. Θα προσθέσω φυτά κ σκέφτομαι να βάλω αρκετά στο χαλίκι για να μειώσω την ασπριλα. Κ πάλι ευχαριστώ πυ για τις απαντήσεις. 

 

Υποσημείωση εγώ ότι κ να μ λένε ψαράκια θα βάλω σε κάνα μήνα κ μόνο αν οι ενδείξεις είναι καλες

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...