Jump to content

Ζεσταίνεται πολύ η αντλια του φιλτρου.


Antoonia

Recommended Posts

Έχω ενα μικρο κρεμαστο φιλτρο το amtra niagara 190 σε ένα ενυδρειο Μονομάχου 20 λίτρων. Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι ζεσταίνεται αρκετά το μέρος όπου είναι η αντλία του φίλτρου. Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει περίπτωση να καει; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι καιει τόσο πολύ που δεν μπορώ να το αγγίξω κιόλας. Απλά είναι λίγο παραπάνω ζεστό. Δεν νομίζω να ήταν από την αρχή ετσι, νομίζω ότι όσο περισσότερο δουλεύει ζεσταίνεται. 

Όταν λέμε προσοχή τι ακριβώς εννοούμε;

Έχω κι ένα άλλο στο άλλο ενυδρειο Επίσης κρεμαστο το aquael versamax mini, το οποίο είναι καινούριο τρέχει καμιά βδομάδα και αυτό ζεστάθηκε στο ίδιο σημείο αλλά όχι πολύ. 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Αν ζεστενεται παραπανω απ οτι πρεπει ισως να ετοιμαζεται να καει.

Ειναι καθαρο μηπως ζοριζεται περισσοτερο??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ριναι καθαρο, θα το καθαρίσω και λίγο σήμερα. Σε αυτή την περίπτωση παίρνω καινούριο αμεσα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Νομιζω πως ριναι καθαρο, θα το καθαρίσω και λίγο σήμερα. Σε αυτή την περίπτωση παίρνω καινούριο αμεσα;

Θα μπορουσες να παρεις αλλο ενα για backup και να το αφισεις στην ακρη, αν το φιλτρο καει απλα βαζεις το βιολογικο και τα σφουγγαρια στο καινουργιο και το αλλαζεις
πιστευω δεν θα υπαρξει κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό στην ανάγκη όσα όσα για το βιολογικό υλικό. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν καεί θα υπάρξει κάποιο άλλο προβλημα; πχ παίζει να πάρει ζημιά και ο θερμοστατης που είναι στο ίδιο πολύμπριζο η να πέσει κάνει ασφαλεια; 

Σόρρυ αλλά δεν εχω κάψει ποτέ συσκευή και είμαι τελείως άσχετη ?.

Τώρα κάθομαι και σκέφτομαι τι μπορεί να έφταιξε ίσως... μια φορά είχε γίνει διακοπή ρεύματος. Και μετά το έβγαζα από την μπροστά για λίγο κάνοντας αλλαγή νερού για να μην τρέχει χωρίς νερό καθώς έπεφτε η στάθμη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Έχω ένα μικρό στην ανάγκη όσα όσα για το βιολογικό υλικό. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν καεί θα υπάρξει κάποιο άλλο προβλημα; πχ παίζει να πάρει ζημιά και ο θερμοστατης που είναι στο ίδιο πολύμπριζο η να πέσει κάνει ασφαλεια; 

Σόρρυ αλλά δεν εχω κάψει ποτέ συσκευή και είμαι τελείως άσχετη ?.

Τώρα κάθομαι και σκέφτομαι τι μπορεί να έφταιξε ίσως... μια φορά είχε γίνει διακοπή ρεύματος. Και μετά το έβγαζα από την μπροστά για λίγο κάνοντας αλλαγή νερού για να μην τρέχει χωρίς νερό καθώς έπεφτε η στάθμη. 

ολα τα φιλτρα ζεστενονται, μηπως επειδη τα εσωτερικα ειναι μεσα στο νερο εχουν σαν ψυξη το νερο και το δικο σου που ειναι εξωτερικο,κρεμαστο εχει σαν ψυξη τον αερα;
δεν ξερω, μπορει να λεω και βλακειες...
Αν χαλασει λογικα θα σταματησει να λειτουργει απλα ή ισως απλα πεσει η ασφαλεια(;) 
Δεν νομιζω να γινεται να καψει καποια αλλη συσκευη παντος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...