Jump to content

Νέο ξεκίνημα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Πριν 3 μέρες που γύρισα από τις διακοπές μου δυστυχώς βρήκα όλα τα ψάρια πεθαμένα....

7 δίσκοι μεγάλοι, κάρντιναλς, ραμιρέζι και διάφορα άλλα.....

Το ενυδρείο δούλευε για περίπου 9 χρόνια, ήταν 300l και το αποκορύφωμα του ήταν η γένα από ένα ζευγάρι δίσκων, που φυσικά δεν επέζησαν τα νεογέννητα, αλλά τουλάχιστον αυτό με χαρωποιησε γιατί για μένα σήμαινε πως οι συνθήκες για τα ψαράκια μου ήταν ιδανικές....

Όλα αυτά είναι βέβαια μια ωραία ανάμνηση γιατί τώρα πια δεν υπάρχει τίποτα.

Αιτία του κακού ένα λάθος στην αλλαγή νερού και μια δυσλειτουργία στο φίλτρο σε συνδυασμό με το ότι έπρεπε να λείψω για δύο εβδομάδες... Και όλα έγιναν καπνός!!! ?

 

Όταν αντίκρισα το θέαμα έβαλα τα κλάματα αλλά αυτό κράτησε λίγο γιατί καλώς η κακώς η ζωή συνεχίζεται....

 

Τώρα βρίσκομαι στην φάση του καθαρισμού με μπόλικο νερό και ξύδι αφού πρώτα αφαίρεσα τα πάντα μέσα από το ενυδρείο.

 

Σκέφτομαι το νέο ξεκίνημα να είναι θαλασσινό γιατί μου αρέσουν οι προκλήσεις και γιατί νιώθω πως το ενυδρείο γλυκού νερού το έχω κάπως εξαντλήσει.

 

Το θέμα είναι πως δεν έχω ιδέα από θαλασσινό ενυδρείο και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Ξεκίνησα να διαβάζω κάποια πράγματα κυρίως για τον εξοπλισμό αλλά θα ήθελα την δια ζώσης βοήθεια κάποιου με εμπειρία στο θέμα, που να βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη και να έχει την διάθεση να αφιερώσει λίγο χρόνο έστω για έναν καφέ ώστε να μου λύσει κάποιες απορίες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Σίγουρα θα τα ξαναπούμε σύντομα γιατί η βοήθεια σας θα μου χρειαστεί...

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..... Εγώ βοήθεια δεν μπορώ να σ δώσω γτ είμαι νεοφερμενη στο χομπυ αλλά στεναχωρηθηκα με την απώλεια σ. Εύχομαι ότι ξεκινήσεις να είναι όμορφο πετυχημένο και με ευτυχισμένα ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες!

Κριμα τα ψαρακια..... και καλη αρχη στα αλατια!

Για εξοπλισμο και άλλα μπορεις να διαβασεις - https://www.aquazone.gr/forums/forum/28-γενικά-περί-θαλασσινού/

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο θέλει επίβλεψη, όταν λείπουμε για κάποιο διάστημα, και πάλι δεν είναι πλήρως εξασφαλισμένο. 

Καλή αρχή στις αλμύρες.:D

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για το πώς ξεκινάμε το σεταρισμα του ενυδρείου μας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Μίλησα σήμερα με κάποιους επαγγελματίες και κάποιους φίλους που έχουν κάποιες γνώσεις περί του θέματος θαλασσινού και με αποθάρρυναν από το να ξεκινήσω το εγχείρημα κυρίως για δύο λόγους.

Ο πρώτος είναι το κόστος, που αυτό το ξεπερνάω γιατί είναι θέμα προσωπικό του καθενός και ο δεύτερος και κυριότερος λόγος είναι πως το ενυδρείο μου έτσι όπως είναι φτιαγμένο, πρακτικά δεν κάνει για θαλασσινό.

Να εξηγήσω τι εννοώ.

 

Είναι ένα ενυδρείο διπλής όψεως εντοιχισμένο, που στην ουσία είναι διαχωριστικό ανάμεσα στο σαλόνι και στην κουζίνα.

Οι διαστάσεις του είναι 195 x 50υψος x 27βαθος.

Θα ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες για να σας βοηθήσω να καταλάβετε πως είναι ακριβώς.

 

Μπορώ να έχω την άποψη σας επί του θέματος?

 

Ακόμη και αν το ξεκινήσω, θα μπορεί να υπάρξει σωστή κυκλοφορία σε ένα τόσο μακρόστενο ενυδρείο?

 

IMG_20200826_235124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σας στείλω και μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο πως ήτανε πριν την καταστροφή του...

IMG_20181205_000253.jpg

Link to comment
Share on other sites

θες να το κανεις Fish only? ή με κοράλλια?  Για Fish only θα ελεγα οτι γίνεται, απλα σαν θαλασσινο θα χρειαστεί το χέρι στην τσέπη γιατι θα χρειαστει να αγοράσεις καποια πράγματα.

Για κοράλλια θα πρέπει να ανοιχτουν τρύπες για sump, να αερίζεται κλτ., και γενικά ειναι δυσκολη η δουλεία γιατι ειναι σαν εντοιχισμένο εκει που το εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δοκιμάσω να έχει και κοραλια, αλλά αν δεν γίνεται στην τελική θα αρκεστώ και στα ψαράκια μόνο....

Η διαδικασία για τις τρύπες δεν είναι επίφοβη? Υπάρχει περίπτωση να το σπάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπάρχει. Γιαυτο και ειναι δυσκολο να γινει. 

Ισως να χρειαστει εξολοκλήρου να βγει το ενυδρειο απο εκει, να γινουν καποιες μετατροπες, και να ξανατοποθετηθει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, όπως όλα τα ενυδρεία έτσι και στο θαλασσινό έχει διαβαθμίσεις. Τρέχουν συστήματα με κοράλλια χωρίς καθόλου φίλτρανση, με φίλτρα μόνο canister ή sump. Η θέση του και το μέγεθός σου κάνουν για ένα εξαιρετικό fish only με μεγάλα βότσαλα με το φίλτρο που ήδη έχεις. Μετά όσο θες συμπληρώνεις σε εξοπλισμό. Τίποτα δεν είναι απαραίτητο, αλλά ούτε και περιττό. Όσο αντέχεις και θέλεις, προσθέτεις σε εξοπλισμό. Η μόνη πραγματική διαφορά είναι το αλάτι και το κόστος των ζωντανών οργανισμών που θα φιλοξενήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, μηπως αν εβαζε ενα χωρισμα plexi μεσα και  να εκανε sump στο πλαι ? θα ηταν πολυ πιο απλο, το μονο οτι φαινεται αλλα αυτο διορθωνεται πχ με καποιο βυνιλιο να καλυπτει το πλαινο sump

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...