Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργια στην ομάδα και στο χόμπι γενικά. Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια. 

Θα αναφέρω εν συντομία ότι μετά από επίσκεψη σε πετσοπ για αγορά μικρού ενυδρείου και μετά από τις "πολύτιμες" συμβουλές του πετσοπά καταλήξαμε να έχουμε ένα 20LT ενυδρείο με πλαστικά φυτά και βράχια. Το στρώσιμο έγινε με αντιχλώριο και βακτηρία sera και σύμφωνα (πάντα) με τις συμβουλές του μετά από 4 μέρες μπήκαν και τα ψάρια. Τα οποία ήταν 6 zebra neon danio, 2 black widow tetra και 2 red tetra. Για μετρήσεις ούτε συζήτηση. Και όταν άρχισαν να πεθαίνουν τα ψάρια και να πρασινίζει το ενυδρείο μας είπε να πάρουμε έναν γλύφτη και θα το καθαρίσει.

Έρχομαι λοιπόν στο φλέγον ζήτημα. Από 6 Αυγούστου που αγοράστηκε το ενυδρείο σήμερα έκανα το πρώτο τεστ. Και αυτό γιατί από χθες διαβάζω όλη μέρα το site σας...και στεναχωρήθηκα τόσο πολύ με τον χρόνο που έχασα. Το τεστ είναι esha sticks και οι μετρήσεις τραγικές:

ΝΟ3:100

ΝΟ2:10

GH:7

ΚΗ:15-20

ΡΗ:7,2-7,6

CL2:0

Σήμερα από ψαριά υπάρχουν 4 zebra neon danio, 2 black widow tetra και 2 red tetra. Και αυτά απορώ πως έχουν αντέξει τα καημένα.

 

Πώς να κινηθώ από δω και πέρα. Πείτε μου τις συμβουλές σας γιατί έχω πελαγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Α! και να συμπληρώσω ότι για αλλαγή νερού μας είπε μια φορά το μήνα το 1/3 του νερού. Αλλά επειδή το νερό ήταν χάλια, έχω κάνει ήδη 2 αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου έλεγα να πάρεις υγρά τεστ γιατί τα στικς είναι τελείως αναξειωπιστα. Τα ψάρια είναι πάρα πολλά για τα λίτρα σου. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζουν μεταξύ τους. Τον pleco ούτε να τον σκεφτεις για τα λίτρα αυτά. Όσον αφορά τις αλλαγές είναι επιεικως τραγικό το 1/3 ανά μήνα. Στα λίτρα αυτά μόνο μονομάχο θα έβαζα και αυτόν δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Αρχικά θα σου έλεγα να πάρεις υγρά τεστ γιατί τα στικς είναι τελείως αναξειωπιστα. Τα ψάρια είναι πάρα πολλά για τα λίτρα σου. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζουν μεταξύ τους. Τον pleco ούτε να τον σκεφτεις για τα λίτρα αυτά. Όσον αφορά τις αλλαγές είναι επιεικως τραγικό το 1/3 ανά μήνα. Στα λίτρα αυτά μόνο μονομάχο θα έβαζα και αυτόν δύσκολα

Δυστυχώς πολλά τραγικά μας είπε... αλλά τώρα τι μπορώ να κάνω για να μην πεθάνουν όλα? πως μπορώ να καθαρίσω το νερό? τα πετραδάκια είναι πράσινα από την άλγη. Να τα βγάλω τελείως ή να προσπαθήσω να τα καθαρίσω?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δεν είναι στρωμένο, οπότε εάν τα ψάρια μείνουν μέσα είναι κσταδικασμενα. Καλύτερα επέστρεψε τα ψάρια στο μαγαζί από το οποιο τα αγόρασες και ξεκίνα σωστά το στρώσιμο του ενυδρείου από την αρχή. Στο ενδιάμεσο διαβάζεις, καθαρίζεις, απαλλασεσσαι από τα πλαστικά φυτά και προσθέτεις κάποιο ή κάποια μικρά και εύκολα φυτακια εάν θες και παίρνεις απόφαση ποιος/οι θα είναι οι νέοι κάτοικοι. Βέβαια σε αυτά τα λίτρα οι επιλογές είναι πολύ πολύ λιγες. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Το ενυδρειο δεν είναι στρωμένο, οπότε εάν τα ψάρια μείνουν μέσα είναι κσταδικασμενα. Καλύτερα επέστρεψε τα ψάρια στο μαγαζί από το οποιο τα αγόρασες και ξεκίνα σωστά το στρώσιμο του ενυδρείου από την αρχή. Στο ενδιάμεσο διαβάζεις, καθαρίζεις, απαλλασεσσαι από τα πλαστικά φυτά και προσθέτεις κάποιο ή κάποια μικρά και εύκολα φυτακια εάν θες και παίρνεις απόφαση ποιος/οι θα είναι οι νέοι κάτοικοι. Βέβαια σε αυτά τα λίτρα οι επιλογές είναι πολύ πολύ λιγες. 

Μάλλον αυτό θα κάνω. ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά από φιλτρο τι εχεις; φανταζομαι κάποιο μικρό θα είναι. Τι έχει μεσα; 

Τώρα για τα πετραδάκια δεν ξέρω τι να σου πω... να δοκίμασες με κανένα μικρό βουρτσακι Μήπως φύγει η αλγη αλλά μπορεί και να είναι και άδικος κόπος. Ας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος σε αυτό το θέμα. Σε πιο μεγάλο ενυδρειο θα μπορούσες να βάλεις και κανένα σαλιγκάρι αλλά στο συγκεκριμένο και με τόσα ψάρια δεν θα το πρότεινα. 

Η δική μου γνώμη θα ήταν να μπορούσες να τα δώσεις αυτά τα ψαράκια η σε κάποιον με ενυδρειο η πίσω στο πετ σοπ αν και δεν ξέρω αν είναι δυνατό να γίνει αυτό και να το ξεκινήσεις από την αρχή σωστά. Να βάλεις μερικά εύκολα φυτα να το στρώσεις όπως πρέπει και να βάλεις έναν μονομαχο μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Antoonia έγραψε:

Αρχικά από φιλτρο τι εχεις; φανταζομαι κάποιο μικρό θα είναι. Τι έχει μεσα; 

 

Δεν ξέρω καθόλου για το φίλτρο δυστυχώς. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχει 3 μέρη. Ένα σφουγγαράκι, μια θήκη με άνθρακα και κάτι κεραμικά λευκά κυλινδράκια. Συγνώμη για την απαίσια περιγραφή...άλλα είμαι άσχετη τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά τα λευκά κυλινδρακια μάλλον είναι το βιολογικό υλικό. Πιθανόν γι αυτό να άντεξαν και τα ψαράκια που έμειναν ως τώρα, επειδή θα υπάρχουν κάποια βακτήρια εκεί. 

Δυστυχώς στα πετ από θέλουν να πουλήσουν και πολύ σπάνια να βρεις κάποιον υπάλληλο που να σε ενημερώσει σωστά για να ξεκινήσεις το ενυδρειο σου. Κι εγω στην αρχή έκανα πολλά λάθη γι αυτό το λόγο και παραλίγο να χάσω τον μονομαχο μου. 

Προτείνω να πας να ρωτήσεις αν δέχεται πίσω αυτά τα ψαράκια αρχικά. 

Επίσης, αν δεν έχεις πρόβλημα ίσως βοηθούσε να ανεβάσεις καμία φωτογραφία του φιλτρου και του ενυδρειου. 

Πιθανόν να χρειαστεί να πάρεις ένα καλύτερο φιλτρο που να έχει αρκετή χωρητικότητα για βιολογικό υλικό και στην περίπτωση που πάρεις μονομαχο (εγώ προσωπικά αυτό θα πρότεινα μιας και είσαι αρχαρια) να έχει μια ήρεμη ροή. 

Αν δώσεις τα ψαράκια βγάλε τα όλα από μέσα, καθάρισε το με νερό Ίσως και λίγο ξύδι και αφού καθαρίσει καλα και το ξεπλύνειςαρκετές φορές δοκίμασε κάτι σε πιο φυσική διακόσμηση όπως χαλίκι λεπτό σε φυσικά χρώματα η άμμο. Μετά μπορείς να βάλεις ένα-δύο ξύλα και να δεσεις πανω τους ευκολα φυτα οπως ανουμπιες. Βαζεις κι ενα φωτηστικο η αν εχει καπακι δες τι φωτα μπορεις να βάλεις εκεί και νομίζω θα δημιουργήσεις ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20200826_155900.thumb.jpg.9a9b78518ec3fe2ad80b28b4f3901bbf.jpg

Αυτό είναι το ενυδρείο. Νομίζω στο βάθος φαίνεται και το φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - 'Αρτεμις Λουκοπούλου
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά καλό φαίνεται το φιλτρο, αν δεν δημιουργεί πολύ μεγάλο κυματισμό καλό θα είναι και για μονομαχο αν αποφασίσεις να παρεις. 

Προς το παρόν στις αλλαγές νερού ριχνε και λίγα βακτήρια. Κάνε 20 με 30% αλλαγη νερου κάθε εβδομάδα. Ο βυθός σου έχει πολλές ακαθαρσίες από τα ψαράκια; Αν ναι Ίσως θα ήταν καλό να έβρισκες ένα σωληνάκι πλαστικό για να "ρουφήξεις" τα πάνω πάνω χωρίς όμως να ανακατέψεις τον βυθό. ( Το λέω επειδή είναι άστρωτο το ενυδρειο, αν δεν είναι και ο,τι καλύτερο ας με διορθώσει κάποιος). Υπάρχουν διάφορες τεχνικές να χρησιμοποιήσεις ένα σωληνάκι στο ίντερνετ. Ίσως έτσι φύγει και λίγη αλγη. Αλλιώς σε μια αλλαγή νερού δοκίμασε να καθαρίσεις λίγη πάνω από τα αντικείμενα και τα πετραδάκια με ένα μικρό βουρτσακι η οδοντόβουρτσα μη χρησιμοποιημένη. 

Επίσης θα πρότεινα να μην ταιζεις και παρά πολύ αυτές τις μερες. 

Και υγρα τεστ αν μπορείς να πάρεις. Τουλάχιστον αμμωνία για αρχή. Αν δεις ότι ανεβαίνει κάνε αλλαγές αρκετά συχνές. 

Ελπίζω να βοήθησα. 

 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Λοιπόν τελικά καλό φαίνεται το φιλτρο, αν δεν δημιουργεί πολύ μεγάλο κυματισμό καλό θα είναι και για μονομαχο αν αποφασίσεις να παρεις. 

Προς το παρόν στις αλλαγές νερού ριχνε και λίγα βακτήρια. Κάνε 20 με 30% αλλαγη νερου κάθε εβδομάδα. Ο βυθός σου έχει πολλές ακαθαρσίες από τα ψαράκια; Αν ναι Ίσως θα ήταν καλό να έβρισκες ένα σωληνάκι πλαστικό για να "ρουφήξεις" τα πάνω πάνω χωρίς όμως να ανακατέψεις τον βυθό. ( Το λέω επειδή είναι άστρωτο το ενυδρειο, αν δεν είναι και ο,τι καλύτερο ας με διορθώσει κάποιος). Υπάρχουν διάφορες τεχνικές να χρησιμοποιήσεις ένα σωληνάκι στο ίντερνετ. Ίσως έτσι φύγει και λίγη αλγη. Αλλιώς σε μια αλλαγή νερού δοκίμασε να καθαρίσεις λίγη πάνω από τα αντικείμενα και τα πετραδάκια με ένα μικρό βουρτσακι η οδοντόβουρτσα μη χρησιμοποιημένη. 

Επίσης θα πρότεινα να μην ταιζεις και παρά πολύ αυτές τις μερες. 

Και υγρα τεστ αν μπορείς να πάρεις. Τουλάχιστον αμμωνία για αρχή. Αν δεις ότι ανεβαίνει κάνε αλλαγές αρκετά συχνές. 

Ελπίζω να βοήθησα. 

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι θα προσπαθήσω να τα επιστρέψω τα ψαράκια, γιατί δεν μπορούν να ζήσουν καλά σε τόσο μικρό ενυδρείο. Θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...