Jump to content

Recommended Posts

Ακολούθησες σωστά τις οδηγίες? Η καρτέλα της Sera με τις συγκρίσεις που είναι? Έχει τις ίδιες κλίμακες? Σε κάθε περίπτωση πάντως σε γλυκό νερό προσωπικά θεωρώ την api πιο αξιόπιστη

Link to comment
Share on other sites

Πλένεις ξανά τα μπουκαλάκια σε νερό βρύσης, βγάζεις από το μπουκαλάκι δύο-τρεις φορές νερό από το ενυδρείο (μέχρι πάνω) και ξανακάνεις τα τεστ. Καλό κούνημα στο 3ο βήμα στο σέρα, δεν ξέρω τι γίνεται στα api. Ημερομηνίες λήξης φαντάζομαι έχεις δει. Κάποιο λάθος έχει γίνει η απόκλιση είναι τεράστια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

Ακολούθησες σωστά τις οδηγίες? Η καρτέλα της Sera με τις συγκρίσεις που είναι? Έχει τις ίδιες κλίμακες? Σε κάθε περίπτωση πάντως σε γλυκό νερό προσωπικά θεωρώ την api πιο αξιόπιστη

Να και η sera, σχεδόν ίδια είναι 

nitratescaleseratest.jpeg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panagiotis_dms said:

Πλένεις ξανά τα μπουκαλάκια σε νερό βρύσης, βγάζεις από το μπουκαλάκι δύο-τρεις φορές νερό από το ενυδρείο (μέχρι πάνω) και ξανακάνεις τα τεστ. Καλό κούνημα στο 3ο βήμα στο σέρα, δεν ξέρω τι γίνεται στα api. Ημερομηνίες λήξης φαντάζομαι έχεις δει. Κάποιο λάθος έχει γίνει η απόκλιση είναι τεράστια...

Ημερομηνίες εντάξει. Το τεστ έγινε σύμφωνα με οδηγίες. Το sera δεν έχει δείξει ποτέ περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panagiotis_dms said:

Δοκίμασε να κάνεις τα τεστ στα άλλα ενυδρεία που έχεις. 

Μηδέν δείχνει κι εκεί, μπορεί όμως και να είναι μηδέν στην πραγματικότητα στα άλλα. Όταν μπορέσω θα κάνω διάλυμα με νιτρικό κάλιο σε συγκεκριμένη πυκνότητα να δω τι θα δείξει. Το αστείο είναι ότι ρίχνω και ρίχνω και ρίχνω εδώ και τόσο καιρό νιτρικά και δεν μπορώ να τα ανεβάσω με τπτ σύμφωνα με την sera. 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως μου τα λες εγώ θα εμπιστευόμουν την API. φΥΤΕΜΈΝΟ ΈΧΕΙς?

Link to comment
Share on other sites

Just now, killerknight said:

Έτσι όπως μου τα λες εγώ θα εμπιστευόμουν την API. φΥΤΕΜΈΝΟ ΈΧΕΙς?

Είχα.... ? Φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Είχες απώλειες? Γιατί δεν έχω διαβάσει το θέμα σου

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, killerknight said:

Είχες απώλειες? Γιατί δεν έχω διαβάσει το θέμα σου

Από ψάρια ευτυχώς τπτ. Αλλά σε συνδυασμό και με άλλα, τα φυτά πάνε, από Αμαζόνιος έγινε Σαντορίνη 

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό με τι άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πλύνε τα μπουκαλάκια καλά και επανέλαβε τα τεστ μια για σίγουρα. Της sera κάνεις διάκριση στην ετικέτα εάν είναι για γλυκό ή αλμυρό νερό? Πιθανόν βλακώδης υπόθεση, αλλά ας δούμε όλες τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, killerknight said:

Για εμένα πλύνε τα μπουκαλάκια καλά και επανέλαβε τα τεστ μια για σίγουρα. Της sera κάνεις διάκριση στην ετικέτα εάν είναι για γλυκό ή αλμυρό νερό? Πιθανόν βλακώδης υπόθεση, αλλά ας δούμε όλες τις παραμέτρους.

Για γλυκό είναι. Περιμένω και 3ο τέστ να έρθει. Θα κάνω κι αυτό με γνωστό διάλυμα και θα επανέλθω. 

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, σημερα θα κανω τεστ στο τεστ. Εχω ακομα 4λ οσμωσης......

44.thumb.jpg.ad0786df8645a0986ea6e163fa451b0c.jpg

τα αποτελεσματα - το βραδυ.....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, natateo said:

Κατερινα, σημερα θα κανω τεστ στο τεστ. Εχω ακομα 4λ οσμωσης......

44.thumb.jpg.ad0786df8645a0986ea6e163fa451b0c.jpg

τα αποτελεσματα - το βραδυ.....

Αντε να δούμε. Αν δείχνει πάλι έτσι θα τα στείλω στο εργαστήριο. Το διάλυμα με το νιτρικό κάλιο να το κάνω με νερό όσμωσης? 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Αντε να δούμε. Αν δείχνει πάλι έτσι θα τα στείλω στο εργαστήριο. Το διάλυμα με το νιτρικό κάλιο να το κάνω με νερό όσμωσης? 

Ναι! να μην παμε σε απεσταγμενο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 Καλό κούνημα στο 3ο βήμα στο σέρα, δεν ξέρω τι γίνεται στα api.

Καλησπερα @Κατριν η εμπειρια μου με τα τεστ της σερα συμφωνει με τον  Παναγιωτη,  προτεινω επισης να κουνας καλα το μπουκαλακι για το 4ο βήμα  ΠΡΙΝ ριξεις τις 6 σταγονες,  ειναι πιο πηχτο το υγρο του σε σχεση με τα μπουκαλακια στο 1ο-2ο βημα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τα τεστ.... ΑΡΙ

5 ppm -

5.thumb.jpg.7b5385a7166d697c8c14617e2bf36d99.jpg

10ppm-

10.thumb.jpg.edddf60da4795721231214e4b44550d3.jpg

To 20ppm βγηκε σχεδον κοκκινο, δεν ταιριαξε και πολυ το χρωμα. Με την σκαλα της ΑΡΙ η διαφορά 10 με 20 ppm δεν φαινεται καθολου.

Εμενα προσωπικα με βολευει να μετραω μονο 0-5-10.Παραπανω δεν χρειαζομαι.

Στις φωτογραφιες δεν φαινεται τοσο καλα, αλλά υπαρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, natateo said:

Εκανα τα τεστ.... ΑΡΙ

5 ppm -

5.thumb.jpg.7b5385a7166d697c8c14617e2bf36d99.jpg

10ppm-

10.thumb.jpg.edddf60da4795721231214e4b44550d3.jpg

To 20ppm βγηκε σχεδον κοκκινο, δεν ταιριαξε και πολυ το χρωμα. Με την σκαλα της ΑΡΙ η διαφορά 10 με 20 ppm δεν φαινεται καθολου.

Εμενα προσωπικα με βολευει να μετραω μονο 0-5-10.Παραπανω δεν χρειαζομαι.

Στις φωτογραφιες δεν φαινεται τοσο καλα, αλλά υπαρχει διαφορά.

Εγώ δεν πρόλαβα να κάνω διάλυμα. Οπότε φταίει το σέρα, λογικά, με βάση του τεστ στο τεστ. Δεν γίνεται να ρίχνω τοσα νιτρικά και να παίζει στο 10, άλλο 10 με 20 και άλλο 10 με 90. Αύριο θα έρθουν κι αυτά που παρήγγειλα, για να δούμε και μια τρίτη άποψη ? και σήμερα που έκανα πάλι το ίδιο δείχνει. Με τόσες αλλαγές.. Είναι το πρώτο αριστερά 

DSC_0473_compress66.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, corto maltese said:

Καλησπερα @Κατριν η εμπειρια μου με τα τεστ της σερα συμφωνει με τον  Παναγιωτη,  προτεινω επισης να κουνας καλα το μπουκαλακι για το 4ο βήμα  ΠΡΙΝ ριξεις τις 6 σταγονες,  ειναι πιο πηχτο το υγρο του σε σχεση με τα μπουκαλακια στο 1ο-2ο βημα.

Δεν νομίζω μωρέ να το κάνω λάθος. Μετά το τρίτο την σκόνη δλδ ανακρίνουμε πολύ καλά για 15 sec. Και πάντα τα ξεπλένω με νερό από το ενυδρείο. 

BTW, επειδή κάπου πήρε το μάτι μου οτι αναφέρθηκε, όντως τέλειος ο Corto και γενικά ο Pratt?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορά.....................

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα την συζήτηση γιατί με ενδιαφέρει το θέμα της αξιοπιστίας των τέστ. Μια ερώτηση. Πήρες νερό από το ίδιο σημείο του ενυδρείο; Εννοώ δεν κουνησες κανένα ξύλο-υπόστρωμα να "σηκωθούν" νιτρικά (στο τεστ της API που βγήκαν αυξημένα). Σε μια άλλη συζήτηση είχα διαβάσει ότι της API τα εμπιστεύονται πιο πολύ από της Sera. Το θέμα είναι ότι η διαφορά είναι τεράστια (☠️) που σημαίνει ένα από τα δύο είναι αναξιόπιστο. Ας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειροι ?. Υπάρχει τρόπος να μάθουμε πιο είναι αξιόπιστο; Μην κοιμόμαστε ήσυχοι ότι τα νιτρικά μας είναι 0 και ξυπνήσουμε με αναποδογυρισμένα ψάρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...