Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ το χελωνακι μου ειναι "φυτο"


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους,
Εχω ενα red ear slider εδω και 1 χρονο περιπου, το προσεχω και το αγαπω παρα πολυ , χτες το βραδυ το βρηκα αναποδα μεσα στη γυαλα,το γυρισα κανονικα ,δεν αντιδρουσε, βρηκα σε αυτο το forum οτι μπορει να εχει παρει νερο, του εκανα μαλαξεις απαλα αναποδα μπας και βγαλει το νερο που πηρε αλλα τιποτα... Το χελωνακι εχει αντανακλαστικες κινησεις , κουναει τα ποδαρακια του οταν το ακουμπαω, αλλα μενει εκει χωρις να κουνιεται και δεν κανει τιποτα, σα να εμεινε "φυτο"...... Δεν εχει πεθανει αλλα τωρα τι? Μπορω να κανω κατι για να το βοηθησω να επανελθει?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Από χελωνάκια δεν ξέρω πολλά, αλλά νομίζω θα ήταν καλό να δώσεις μια περιγραφή του χώρου που μένει, των συνθηκών, των παραμέτρων του νερού και της ρουτίνας σου για να βοηθήσεις και τους άλλους να καταλάβουν τι φταίει. 

Είναι σε ενυδρειο η χελωνιερα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Soudavar Dom Volbur έγραψε:

Καλησπέρα σε ολους,
Εχω ενα red ear slider εδω και 1 χρονο περιπου, το προσεχω και το αγαπω παρα πολυ , χτες το βραδυ το βρηκα αναποδα μεσα στη γυαλα,το γυρισα κανονικα ,δεν αντιδρουσε, βρηκα σε αυτο το forum οτι μπορει να εχει παρει νερο, του εκανα μαλαξεις απαλα αναποδα μπας και βγαλει το νερο που πηρε αλλα τιποτα... Το χελωνακι εχει αντανακλαστικες κινησεις , κουναει τα ποδαρακια του οταν το ακουμπαω, αλλα μενει εκει χωρις να κουνιεται και δεν κανει τιποτα, σα να εμεινε "φυτο"...... Δεν εχει πεθανει αλλα τωρα τι? Μπορω να κανω κατι για να το βοηθησω να επανελθει?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Λυπαμε που στο λεω αλλα ειναι νεκρο, η κινησεις που κανει ειναι απο τα νευρα στο σωμα του φανταζομαι, παντος δεν υπαρχει περιπτωση ουτε να κοιματε, ουτε να συνελθει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Από χελωνάκια δεν ξέρω πολλά, αλλά νομίζω θα ήταν καλό να δώσεις μια περιγραφή του χώρου που μένει, των συνθηκών, των παραμέτρων του νερού και της ρουτίνας σου για να βοηθήσεις και τους άλλους να καταλάβουν τι φταίει. 

Είναι σε ενυδρειο η χελωνιερα; 

Ειναι σε ενα πολυ μεγαλο γυαλινο μπωλ με φυσικες πετρες , εχει χωρο να κολυμπησει και να βγει στη στερια, το νερο το αλλαζω ανα 2 μερες , ειναι φιλτρου και εχει σταγονες αντιχλωριο, εχει λαμπα uv , το ταιζω καθε μερα 2-3 γαριδες και 3-4 μπιλιτσες με βιταμινες κ φυκια λεει... Δεν ξερω τι εφταιξε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Λυπαμε που στο λεω αλλα ειναι νεκρο, η κινησεις που κανει ειναι απο τα νευρα στο σωμα του φανταζομαι, παντος δεν υπαρχει περιπτωση ουτε να κοιματε, ουτε να συνελθει...

Νεκρο δεν νομιζω οτι ειναι γιατι τοσο αντανακλαστικες κινησεις δεν μπορουν να ειναι νευρικες, συν οτι καποιες φορες κανει μικρες κινησεις και τα ματια του γυαλιζουν ? πιθανολογω οτι εχει παθει σοκ ή καποια κακωση στον εγκεφαλο λογω ελειψης οξυγονου..... Δεν ξερω ομως αν κ πως να το κανω να επανελθει! :(

Έγινε επεξεργασία - Soudavar Dom Volbur
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στο μπωλ δεν μπορείς να ελέγξεις τις συνθήκες του νερού ούτε υπάρχει φιλτρανση. 

Μπορεί να μην έγινε και κάτι πριν το πάθει αυτό αλλά να είναι συσσώρευση παραγόντων κακής ποιότητας νερού κλπ. 

Δεν ξερω αν θα μπορέσει να επανέλθει, θα σου το πουν κι αυτοί που ασχολούνται με χελώνες. Αλλά νομίζω πως ίσως θα ήταν καλό να πάει σε άλλο σπιτάκι αν καταφέρει να ζήσει. Πχ ένα κουτί αποθήκευσης με ένα φιλτρο μέσα. Θα σου πουν κι άλλοι, αλλά μπορείς να διαβάσεις κι εσύ τις συνθήκες που χρειάζεται μια χελώνα αν ψάξεις εδώ μέσα. 

Περισσότερα για το τι μπορείς να κάνεις δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω περίμενε απαντήσεις άλλων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι στο μπωλ δεν μπορείς να ελέγξεις τις συνθήκες του νερού ούτε υπάρχει φιλτρανση. 

Μπορεί να μην έγινε και κάτι πριν το πάθει αυτό αλλά να είναι συσσώρευση παραγόντων κακής ποιότητας νερού κλπ. 

Δεν ξερω αν θα μπορέσει να επανέλθει, θα σου το πουν κι αυτοί που ασχολούνται με χελώνες. Αλλά νομίζω πως ίσως θα ήταν καλό να πάει σε άλλο σπιτάκι αν καταφέρει να ζήσει. Πχ ένα κουτί αποθήκευσης με ένα φιλτρο μέσα. Θα σου πουν κι άλλοι, αλλά μπορείς να διαβάσεις κι εσύ τις συνθήκες που χρειάζεται μια χελώνα αν ψάξεις εδώ μέσα. 

Περισσότερα για το τι μπορείς να κάνεις δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω περίμενε απαντήσεις άλλων. 

Απλα τοσο καιρο δεν ειχε ποτε προβλημα εκει..δεν ξερω.... :( Πιστευω οτι απλα ηταν ατυχημα της στιγμης και δεν μπορεσε να γυρισει μονο του κανονικα....Δεν ξερω ελπιζω να μην το χασω.....:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλα. Αν δεν κάνω λάθος νομίζω υπάρχουν και κτηνίατροι που αναλαμβάνουν χελωνάκια. Αν μπορείς ψάξτο λιγο

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλα. Αν δεν κάνω λάθος νομίζω υπάρχουν και κτηνίατροι που αναλαμβάνουν χελωνάκια. Αν μπορείς ψάξτο λιγο

ωραια θα το ψαξω σευχαριστω πολυ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ?

Γενικά αν δεν υπάρχει ενυδρειο, εξοπλισμός κλπ είναι λίγο δύσκολο να ζήσουν για πολύ και τα χελωνάκια και τα ψάρια. 

Αν πάντως θέλεις να πάρεις άλλο καλό θα ήταν να μπεις πρώτα να διαβάσεις εδώ στην ενότητα για τις χελώνες κι αφού βεβαιωθείς γνωρίζεις τουλάχιστον τα βασικά και ότι μπορείς να ανταποκριθείς στα έξοδα για να πάρεις ο,τι χρειάζονται, τότε να πάρεις άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...