Jump to content

UFO αγνώστου ταυτότητας ζωυφιο


Recommended Posts

Παιδιά θέλω τα φώτα σας εμφανίστηκε σήμερα αυτό το πράμα μέσα στο ενυδρείο κ δεν έχω ιδέα τι είναι. Το ενυδρείο είναι στην δεύτερη εβδομάδα στρωσίματος χωρίς ψάρια μόνο λίπασμα βότσαλα χαλίκι φυτά διακοσμτικους βράχους έχει μεσα

https://m.youtube.com/watch?v=cuwTG3Sxs-k&list=PLhuzocWNj6omGaS69VkObj0jQuKNC5nJQ&index=2&t=0s

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το βίντεο δεν έχει και παρά πολύ καλή ανάλυση και δεν μπορούσα να το ξεχωρίσω πολύ καλά. Αλλά σαν να μου φάνηκε για σαλιγκάρι με πιο μακρουλο κέλυφος. 

Σέρνεται η περπατάει, γιατί δεν μπόρεσα να διακρίνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Παιδιά θέλω τα φώτα σας εμφανίστηκε σήμερα αυτό το πράμα μέσα στο ενυδρείο κ δεν έχω ιδέα τι είναι. Το ενυδρείο είναι στην δεύτερη εβδομάδα στρωσίματος χωρίς ψάρια μόνο λίπασμα βότσαλα χαλίκι φυτά διακοσμτικους βράχους έχει μεσα

https://m.youtube.com/watch?v=cuwTG3Sxs-k&list=PLhuzocWNj6omGaS69VkObj0jQuKNC5nJQ&index=2&t=0s

Σαλιγκαρι physa ειναι, πολλοι λενε οτι γεμιζουν το ενυδρειο και κανουν κακο εμενα προσωπικα εδω και 3 χρονια που τα εχω δεν μου εχουν κανει κατι κακο, και ειναι πολυ ενδιαφερων να τα κοιτας να μεγαλωνουν. Στην θεση σου δεν θα το εβγαζα γιατι μπορει να βοηθησει κιολας με το στρωσιμο παραγοντας ρηπους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Σαλιγκαρι physa ειναι, πολλοι λενε οτι γεμιζουν το ενυδρειο και κανουν κακο εμενα προσωπικα εδω και 3 χρονια που τα εχω δεν μου εχουν κανει κατι κακο, και ειναι πολυ ενδιαφερων να τα κοιτας να μεγαλωνουν. Στην θεση σου δεν θα το εβγαζα γιατι μπορει να βοηθησει κιολας με το στρωσιμο παραγοντας ρηπους.

Όντωες τώρα δημιουργήθηκε απο μόνο του|????? ΟΥάουυυυυ Όχι δέν το βγάζω αφου μονο του δημιουργηθηκε εκει μεσα θα το πεταξω απο το σπίτι του??? Φτάνει όντως να μην δημιουργήσει κακό

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του δεν δημιουργήθηκε :)

με τα φυτα ήρθε. Είτε ως αυγό είτε κρυμμένο μέσα σε αυτά. Πόσο καιρο εχεις που έβαλες τα φυτα;

 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Όντωες τώρα δημιουργήθηκε απο μόνο του|????? ΟΥάουυυυυ Όχι δέν το βγάζω αφου μονο του δημιουργηθηκε εκει μεσα θα το πεταξω απο το σπίτι του??? Φτάνει όντως να μην δημιουργήσει κακό

το ποιο πιθανο ειναι εκει που ειχαν τα φυτα να ειχαν σαλιγκαρια και να εκαναν αυγα πανω σε καποιο φυτο και να μεταφερθηκε στο ενυδρειο, φανταζομαι αν ειναι ενα μονο καποια στιγμη θα πεθανει και δεν θα εχει απογονους αλλα αν υπαρχουν κιαλα θα γινουν αρκετα, μπορεις μετα να τα βγαζεις με το χερι σου ή καποια αποχη αν δεν τα θες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Μόνο του δεν δημιουργήθηκε :)

με τα φυτα ήρθε. Είτε ως αυγό είτε κρυμμένο μέσα σε αυτά. Πόσο καιρο εχεις που έβαλες τα φυτα;

 

Η δευτερη φουρνιά μπήκε το σαββατο και σήμερα θα μπει η τρίτη.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις σχετικά με αυτά τα σαλιγκάρια διαφέρουν. 

Εμένα προσωπικά δεν μου έχουν κάνει τίποτα ούτε φυτα μου τρώνε. Βέβαια επειδή αυτά αναπαράγονται παρά πολύ μπορείς για να ελέγξεις τον πληθυσμό τους να βγάζεις μερικά. Μπορείς να βάζεις κανένα λαχανικό και μόλις μαζευτούν πάνω του να το βγάζεις έξω για να μην παιδευεσαι. 

Εσύ αποφασίζεις αν θες σαλιγκάρια η Όχι. 

Αλλά κάπου κακού ψάξε για physa η Λαθρεπιβατες εδώ μέσα να διαβάσεις εμπειρίες κι άλλων που είχαν. 

 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

το ποιο πιθανο ειναι εκει που ειχαν τα φυτα να ειχαν σαλιγκαρια και να εκαναν αυγα πανω σε καποιο φυτο και να μεταφερθηκε στο ενυδρειο, φανταζομαι αν ειναι ενα μονο καποια στιγμη θα πεθανει και δεν θα εχει απογονους αλλα αν υπαρχουν κιαλα θα γινουν αρκετα, μπορεις μετα να τα βγαζεις με το χερι σου ή καποια αποχη αν δεν τα θες.

Δέν ξέρω αν υπάρχουν άλλα !!!!! σημερα εκανε παρέλαση αυτό που είδες στο μπροστινο τζαμι οποτε μ τραβηξε την προσοχη. Αχ το καιμενουλι γτ να πεθανει?

 

Παρεπιπτόντως άκουσα την συμβουλη σου ... πεταξα τα φυτα που ηθελαν co2 και ξεκινησα να το πρασινιζω 

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kostas georgiou έγραψε:

Δεν βρίσκω απο που κάνουμε ερώτηση ρε παιδια?

Εννοείς να γραψεις καποιο ποστ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Οι αποψεις σχετικά με αυτά τα σαλιγκάρια διαφέρουν. 

Εμένα προσωπικά δεν μου έχουν κάνει τίποτα ούτε φυτα μου τρώνε. Βέβαια επειδή αυτά αναπαράγονται παρά πολύ μπορείς για να ελέγξεις τον πληθυσμό τους να βγάζεις μερικά. Μπορείς να βάζεις κανένα λαχανικό και μόλις μαζευτούν πάνω του να το βγάζεις έξω για να μην παιδευεσαι. 

Εσύ αποφασίζεις αν θες σαλιγκάρια η Όχι. 

Αλλά κάπου κακού ψάξε για physa η Λαθρεπιβατες εδώ μέσα να διαβάσεις εμπειρίες κι άλλων που είχαν. 

 

120 λίτρα εχω δεν νομιζω να με ενοχλησουν ?? τι τελικο μεγεθος εχουν????

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Αχ το καιμενουλι γτ να πεθανει?

Ε μια μέρα κι εμείς θα πεθάνουμε ?.

Αν όλα πάνε καλά, δεν γίνει κανένα ατύχημα και οι παράμετροι του νερού είναι καλά λογικά θα πάει από φυσικά αίτια. 

Δεν έχω παρατηρήσει πόσο ζουν όταν μου πεθαίνουν από γεράματα είναι η αλήθεια...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Ε μια μέρα κι εμείς θα πεθάνουμε ?.

Αν όλα πάνε καλά, δεν γίνει κανένα ατύχημα και οι παράμετροι του νερού είναι καλά λογικά θα πάει από φυσικά αίτια. 

Δεν έχω παρατηρήσει πόσο ζουν όταν μου πεθαίνουν από γεράματα είναι η αλήθεια...

το είπα ετσι γτ ο αγγελος μ εγραψε πως αν ειναι μονο του λογικα θα πεθανει.

Αλήθεια τι μεγεθος αποκτουν?? 

Οσο αφορα το νερο στο στρωσιμο ειμαι ελπιζω να ειναι οκ και να μην το κλαιμε ακομη δεν ηρθε ο λαθρεπιβατης μας.

 

Ακομη μια ερωτηση αν τα βγαλω τι να τα κανω??

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

Εννουσε μάλλον ότι δεν θα αναπαραχθεί. 

Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και αυγά πάνω στα φυτά και να σου βγούνε κι άλλα. Τώρα το αν θα σε πειράξουν η Όχι μπορεί και να εξαρτηθεί και από το τι φυτα έχεις. 

Αν δεις πάντως να γίνονται παρά πολλά ελαττώσε το τάισμα (των ψαριών αργότερα) η οτιδήποτε αλλο μπορεί να τρώνε τα σαλιγκάρια. 

Τα δικά μου έχουν φτάσει μέχρι 1 εκ. Δεν έχω δει μεγαλύτερο στο ενυδρειο μου. 

 

Κι εμένα από την αρχή μου ήρθαν και είχα αμμωνία στα ύψη. Τίποτα δεν παθανε. 

 

Εγώ μερικά μου βγάζω τα έχω βάλει σε ένα βάζο με νερό γιατί τα λυπομουν.

Έβαλα πετραδάκια και νερό από το ενυδρειο, κάνα δυο μικρά φυτακια και πόθο μόνο τις ρίζες μέσα. Μια χαρά είναι. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Εννουσε μάλλον ότι δεν θα αναπαραχθεί. 

Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και αυγά πάνω στα φυτά και να σου βγούνε κι άλλα. Τώρα το αν θα σε πειράξουν η Όχι μπορεί και να εξαρτηθεί και από το τι φυτα έχεις. 

Αν δεις πάντως να γίνονται παρά πολλά ελαττώσε το τάισμα (των ψαριών αργότερα) η οτιδήποτε αλλο μπορεί να τρώνε τα σαλιγκάρια. 

Τα δικά μου έχουν φτάσει μέχρι 1 εκ. Δεν έχω δει μεγαλύτερο στο ενυδρειο μου. 

 

Κι εμένα από την αρχή μου ήρθαν και είχα αμμωνία στα ύψη. Τίποτα δεν παθανε. 

 

Εγώ μερικά μου βγάζω τα έχω βάλει σε ένα βάζο με νερό γιατί τα λυπομουν.

Έβαλα πετραδάκια και νερό από το ενυδρειο, κάνα δυο μικρά φυτακια και πόθο μόνο τις ρίζες μέσα. Μια χαρά είναι. 

Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και ufo τα physa βρε παιδιά...:unsure: 

εντάξει σε τρελούς αριθμούς ναι μπορεί να είναι θεματάκι αλλά δύσκολα φτάνουν σε σημείο να γίνουν επικίνδυνα. Με τα φυτά έρχονται σχεδόν 99,9% των περιπτώσεων είτε σε αυγά κολλημένα στα φύλλα είτε πολύ μικρά που δεν φαίνονται καν. Είχα καμιά εικοσαριά από δαύτα ίσως και παραπάνω και το καλό ήταν ότι την ημέρα ανάθεμα να έβλεπα 3-4 και όταν έπεφτε το σκοτάδι και τα ψάρια πήγαιναν για νανι γινόταν ο χαμός. Πολύ όμορφη εναλλαγή αν θέλετε τη γνώμη μου... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Ε όχι και ufo τα physa βρε παιδιά...:unsure: 

εντάξει σε τρελούς αριθμούς ναι μπορεί να είναι θεματάκι αλλά δύσκολα φτάνουν σε σημείο να γίνουν επικίνδυνα. Με τα φυτά έρχονται σχεδόν 99,9% των περιπτώσεων είτε σε αυγά κολλημένα στα φύλλα είτε πολύ μικρά που δεν φαίνονται καν. Είχα καμιά εικοσαριά από δαύτα ίσως και παραπάνω και το καλό ήταν ότι την ημέρα ανάθεμα να έβλεπα 3-4 και όταν έπεφτε το σκοτάδι και τα ψάρια πήγαιναν για νανι γινόταν ο χαμός. Πολύ όμορφη εναλλαγή αν θέλετε τη γνώμη μου... 

Για εμμενα UFO ηταν ασχετη ειμαι τι περιμενεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...