Jump to content

Κόμικς


Recommended Posts

Τεράστιο ''σχολείο'' η Βαβελ όπως και το ''πάρα πέντε'' επίσης', πάντως ωραία  βάσανα πέρασες, έτσι?  .........Αντωνια & Κατριν,  εκτός απο Pratt & corto,  ποιο άλλο ''ευρωπαϊκόυ''  στυλ κόμικ/δημιουργός σας αρέσει?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Από κόμικ δεν εχω διαβάσει κάτι αλλο, σταυρωστε με.

Είχα πάρει από κάπου κάποια στιγμή μικρό μια ταινία κορτο σε κινούμενα σχέδια (το dvd αγνοείται χρόνια τωρα) και από τότε διάβασα και τα υπόλοιπα τα πιο πολλά δανεικά. 

Μετά προέκυψε μεγάλος έρωτας με Τολκιν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

 

Μετά προέκυψε μεγάλος έρωτας με Τολκιν. 

mae govannen mellon!!!!......πριν κανα μηνα διαβασα για 5η φορα το Σιλμαριλλιον!!!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα φανταζομαι ήταν και πάλι σαν την πρώτη φορά.

Ήθελα κι εγώ να το ξαναδιαβάσω φέτος το καλοκαίρι αλλά προέκυψε ανατομία για Σεπτέμβρη. 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

καθε φορα που το ξαναδιαβάζω ανακαλύπτω και κάτι ''νέο''......άλλη ανίατη ''ασθένεια'' και αυτή με τα βιβλία του κ. Καθηγητή για τη Μέση Γη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λενε θα βγει και σειρα. 

Τη μια διαβάζω για κάτι ιστορίες από σιλμαριλλιον, την άλλη για τα πρώτα χρόνια του Αραγκορν κλπ. Θα δείξει. Ελπίζω να μην φάμε την ίδια απογοήτευση με το game of thrones ?‍♀️

Έλεγαν να βγει '21 με '22. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Λενε θα βγει και σειρα. 

Τη μια διαβάζω για κάτι ιστορίες από σιλμαριλλιον, την άλλη για τα πρώτα χρόνια του Αραγκορν κλπ. Θα δείξει. Ελπίζω να μην φάμε την ίδια απογοήτευση με το game of thrones ?‍♀️

Έλεγαν να βγει '21 με '22. 

Απο τη Δευτερη εποχη θα ειναι οι ιστοριες....... συγκεκριμενα ακουγεται  για την κατασκευη των δαχτυλιδιων, τον πολεμο του Σαουρον με τα ξωτικα και την ανοδο και πτωση του Νουμενορ. Μακαρι να μην το κανουν ''σαπουνοπερα'', και εγω το ελπίζω......

Υ.Γ ενα παλιό μελος εχει σαν photo profile τον Τουριν απο το εξωφυλλο του ''τα παιδια του Χουριν'',.......

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ενδιαφέρον ακούγεται, έχω να διαβάσω πολύ καιρό άρθρα επί του θέματος. 

Βέβαια βλέποντας πως το κατάντησαν το καημένο το χόμπιτ πολύ φοβάμαι πως ίσως η σειρά θα βγει πιο "εμπορικη". Γιατί εδώ που τα λέμε θα είναι αρκετά δύσκολο να μείνει πίστη στην "αυρα" του Σιλμαριλλιον

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Antoonia έγραψε:

 

Βέβαια βλέποντας πως το κατάντησαν το καημένο το χόμπιτ πολύ φοβάμαι πως ίσως η σειρά θα βγει πιο "εμπορικη".

το χόμπιτ ηθελαν να το κάνουν 3 ταινίες οπως τον Αρχοντα και να κονομησουν παλι, αλλα μπερδεψανε τα μπουτια τους τελικα.

Μονο το πρώτο μέρος  (an unexpected journey) ηταν θεωρω καλο για μας τους ''Τολκινικους''

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, corto maltese said:

Τεράστιο ''σχολείο'' η Βαβελ όπως και το ''πάρα πέντε'' επίσης', πάντως ωραία  βάσανα πέρασες, έτσι?  .........Αντωνια & Κατριν,  εκτός απο Pratt & corto,  ποιο άλλο ''ευρωπαϊκόυ''  στυλ κόμικ/δημιουργός σας αρέσει?

Μμμ το el Gaucho που είπες πριν δυστυχώς δεν πέρασε από τα χέρια μου ? Γενικά από ευρωπαϊκά λατρεύω κλασικούς Altan, Reiser, και γενικά τι να πρώτο θυμηθώ είναι τόσοι πολλοί ... Bilal, Serpieri, τρελό γέλιο με Edika (τον γάτο μου τον ονόμασα κλαρκ γκειμπλ :bigemo_harabe_net-77: Crepax, Ott, Varenne, Manara τα όχι και τόσο εμπορικά, και Έλληνες πολύ καλοί Λέανδρος, Δημητρίου. Τι μου θύμησες, τρομεροί καλλιτέχνες, πέρα από το προφανές ότι το σχέδιο είναι τέλειο, σε σημείο κάθε strip είναι έργο τέχνης, το σενάριο, οι διάλογοι το χιούμορ και τα κοινωνικά μηνύματα είναι αξεπέραστα. Φαντάσου τα έχω κρατήσει ΟΛΑ, (δώρο για την μικρή, όταν γίνει 18 φυσικά ? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antoonia said:

Από κόμικ δεν εχω διαβάσει κάτι αλλο, σταυρωστε με.

Είχα πάρει από κάπου κάποια στιγμή μικρό μια ταινία κορτο σε κινούμενα σχέδια (το dvd αγνοείται χρόνια τωρα) και από τότε διάβασα και τα υπόλοιπα τα πιο πολλά δανεικά. 

Μετά προέκυψε μεγάλος έρωτας με Τολκιν. 

Αξίζει να διαβάσεις πάντως, αφού σου άρεσε ο Pratt σίγουρα θα σου αρέσουν και πολλοί άλλοι. Αν κάνεις search Βαβέλ περιοδικό νομίζω θα σου βγάλει ολόκληρα τεύχη. Για άλμπουμ δύσκολα γιατί δεν εκδίδονται πλέον. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/9/2020 at 10:12 ΜΜ, το μέλος Κατριν έγραψε:

Μμμ το el Gaucho που είπες πριν δυστυχώς δεν πέρασε από τα χέρια μου ? Γενικά από ευρωπαϊκά λατρεύω κλασικούς Altan, Reiser, και γενικά τι να πρώτο θυμηθώ είναι τόσοι πολλοί ... Bilal, Serpieri, τρελό γέλιο με Edika (τον γάτο μου τον ονόμασα κλαρκ γκειμπλ :bigemo_harabe_net-77: Crepax, Ott, Varenne, Manara τα όχι και τόσο εμπορικά, και Έλληνες πολύ καλοί Λέανδρος, Δημητρίου. Τι μου θύμησες, τρομεροί καλλιτέχνες, πέρα από το προφανές ότι το σχέδιο είναι τέλειο, σε σημείο κάθε strip είναι έργο τέχνης, το σενάριο, οι διάλογοι το χιούμορ και τα κοινωνικά μηνύματα είναι αξεπέραστα. Φαντάσου τα έχω κρατήσει ΟΛΑ, (δώρο για την μικρή, όταν γίνει 18 φυσικά ? 

Kαλήσπερα @Κατριν.....τα ονοματα που αναφερεις ειναι ολα ''ιερα τερατα'' της 9ης Τεχνης.....θα προσθεσω και απο την ''Αργεντίνικη'' αχολη τους Bernet, Trillo, Munioz και φυσικα τον αδικοχαμενο απο την χουντα του Βιδελα, τον ''Μέγα'' Οesterheld.....Για τον Λέανδρο τι να  λεμε, κορυφαίος Έλληνας κατ' εμε, ειχα παθει πλακα   με την ''χωματερη'' και  το ''με μεγαλωσαν σκυλια''......

On 2/9/2020 at 10:19 ΜΜ, το μέλος Κατριν έγραψε:

Και μετά μας κέρδισαν οι Ιάπωνες 

:D

Τους σέβομαι πολύ αλλα σε σχέση με τις άλλες ''σχόλες'' λιγα πραγματα εχω διαβασει  π,χ Death Note, Vagabond .....

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, corto maltese said:

Kαλήσπερα @Κατριν.....τα ονοματα που αναφερεις ειναι ολα ''ιερα τερατα'' της 9ης Τεχνης.....θα προσθεσω και απο την ''Αργεντίνικη'' αχολη τους Bernet, Trillo, Munioz και φυσικα τον αδικοχαμενο απο την χουντα του Βιδελα, τον ''Μέγα'' Οesterheld.....Για τον Λέανδρο τι να  λεμε, κορυφαίος Έλληνας κατ' εμε, ειχα παθει πλακα   με την ''χωματερη'' και  το ''με μεγαλωσαν σκυλια''......

Τους σέβομαι πολύ αλλα σε σχέση με τις άλλες ''σχόλες'' λιγα πραγματα εχω διαβασει  π,χ Death Note, Vagabond .....

 

Πωπωωωω ναι, αν και δεν θυμόμουν το σχέδιο του καθένα με το που το είδα κατευθείαν. 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

@corto maltese την χωματερή δεν το έχω διαβάσει (εκτός αν το έβγαλε το Βαβέλ σε συνέχειες και δεν το θυμάμαι) αλλά έχω τον παρια που είναι τέλειο!!!. Και δύο τρεις Αμερικανούς που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους

Στο φεστιβάλ στο Γκάζι έχεις πάει ποτέ? 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 7:35 ΜΜ, το μέλος Κατριν έγραψε:

@corto maltese την χωματερή δεν το έχω διαβάσει (εκτός αν το έβγαλε το Βαβέλ σε συνέχειες και δεν το θυμάμαι) αλλά έχω τον παρια που είναι τέλειο!!!. Και δύο τρεις Αμερικανούς που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους

Στο φεστιβάλ στο Γκάζι έχεις πάει ποτέ? 

Την χωματερή σε συνέχειες εβαζε η ελευθεροτυπια στο ενθετο της Τεταρτης ( το ''9'' ), και επισης  το εβγαλε και ''ολοκληρο'' .....οντως καταπληκτικος ο ''Παριας'' τον ειχα ξεχασει, δεν το πολυδιαβαζω ομως γιατι ''ξυπνάει'' την επιθυμια για ''εξεγερση'' και  γερασαμε για τετοια ?...... απο  Αμερικανούς για σεναριο ο Neil Gaiman και για σχεδιο Frank Miller...

Κανα 2 φορες αν θυμαμαι καλα γιατι ηταν και ''αιωνες'' πριν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

Την χωματερή σε συνέχειες εβαζε η ελευθεροτυπια στο ενθετο της Τεταρτης ( το ''9'' ), και επισης  το εβγαλε και ''ολοκληρο'' .....οντως καταπληκτικος ο ''Παριας'' τον ειχα ξεχασει, δεν το πολυδιαβαζω ομως γιατι ''ξυπνάει'' την επιθυμια για ''εξεγερση'' και  γερασαμε για τετοια ?...... απο  Αμερικανούς για σεναριο ο Neil Gaiman και για σχεδιο Frank Miller...

Κανα 2 φορες αν θυμαμαι καλα γιατι ηταν και ''αιωνες'' πριν?

Το 9 της ελεύθεροτυπιάς δεν το πρόλαβα πολύ 2-3 χρόνια από τότε που ξεκίνησε και μετά σταμάτησα γενικά να διαβάζω κόμικς... υποχρεώσεις, μπήκαν και οι Ιάπωνες στη μέση οπότε καταλαβαίνεις ?

Τώρα για τον Miller τι να πούμε, δυστοπικος... Αλλά με την καλή έννοια ?

Ένας άλλος Αμερικανός που θυμάμαι (σιγά μη θυμόμουν πως τον έλεγαν το Βαβέλ άνοιξα) είναι ο Shelton με τους Freak Brothers, πολύ γέλιο. Ο Bernet με Torpedo ναιιι!! Viullemin?? Ιουυυυυ? :bigemo_harabe_net-77:

Στο Γκάζι πήγα όταν ήταν ο Moebius :bigemo_harabe_net-161: και τα επόμενα 2 χρόνια, οπότε παίζει να έχουμε συναντηθεί. Πωπω ναι αιώνες πρίν (do the math Και υπολόγισε ηλικία χαχαχα). Κι επειδή το συγκεκριμένο φόρουμ είναι λίγο εικονολαγνο από ότι κατάλαβα, μια φώτο με το αγαπημένο μου σημείο από ότι έχω διαβάσει (αν βρεις από που είναι θα σου στείλω και το υπόλοιπο ?

DSC_0531_compress40.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Το 9 της ελεύθεροτυπιάς δεν το πρόλαβα πολύ 2-3 χρόνια από τότε που ξεκίνησε και μετά σταμάτησα γενικά να διαβάζω κόμικς... υποχρεώσεις, μπήκαν και οι Ιάπωνες στη μέση οπότε καταλαβαίνεις ?

Τώρα για τον Miller τι να πούμε, δυστοπικος... Αλλά με την καλή έννοια ?

Ένας άλλος Αμερικανός που θυμάμαι (σιγά μη θυμόμουν πως τον έλεγαν το Βαβέλ άνοιξα) είναι ο Shelton με τους Freak Brothers, πολύ γέλιο. Ο Bernet με Torpedo ναιιι!! Viullemin?? Ιουυυυυ? :bigemo_harabe_net-77:

Στο Γκάζι πήγα όταν ήταν ο Moebius :bigemo_harabe_net-161: και τα επόμενα 2 χρόνια, οπότε παίζει να έχουμε συναντηθεί. Πωπω ναι αιώνες πρίν (do the math Και υπολόγισε ηλικία χαχαχα). Κι επειδή το συγκεκριμένο φόρουμ είναι λίγο εικονολαγνο από ότι κατάλαβα, μια φώτο με το αγαπημένο μου σημείο από ότι έχω διαβάσει (αν βρεις από που είναι θα σου στείλω και το υπόλοιπο ?

DSC_0531_compress40.jpg

Για Moebius το ''κοβω'' λογω σουρεαλισμου, αν δεν ειναι  μονο τον Bilal μπορω να σκεφτω...... απιστευτο γελίο ο Viullemin, ''ανωμαλος'' και ''βρωμιαρης'' μαζι:lolu:........οι Freak Brothers ειναι για ''θεριακληδες'':devil:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antoonia said:

Να σας πω, ο Ντόναλντ ντακ πιάνεται; ??

Νομίζω είχα διαβάσει και μερικά με Μίκυ 

Μόνο αν ήταν Μίκυ Μαο :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Να σας πω, ο Ντόναλντ ντακ πιάνεται; ??

Νομίζω είχα διαβάσει και μερικά με Μίκυ 

Βεβαίως και πιάνεται,  εμείς απο που αρχίσαμε νομίζεις..... αργότερα  με αστεριξ, λουκι λουκ και στο τέλος πέσαμε στα ''βαριά''

Υ.Γ Αν σε ενδιαφερει, υπαρχει στο youtube  με αφηγηση στα Ελληνικά (στυλ audiobook)  τα ''Παιδια του Χουριν''.....

πριν 1 ώρα, το μέλος Κατριν έγραψε:

Μόνο αν ήταν Μίκυ Μαο :D

Ετσι το ελεγε και η γιαγια μου, τι μου θύμησες τώρα...:thumbsu:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν  μπορώ να τα παρακολουθήσω τα audiobooks. Καλυτερα όταν διαβάζω μόνη. Ευχαριστώ πάντως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Κατριν επεσα μεσα στην προβλεψη μου?...γνωριμη εικονα παντως, ειμαι σίγουρος οτι το εχω διαβασει ή δει καπου!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...