Jump to content

Επιλογή ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο 20lt, με φίλτρο (δεν γνωρίζω μάρκα και λεπτομέρειες), με βιολογικό υλικό, άνθρακα και σφουγγαρακι. Το ξαναεστησα από την αρχή (επιστρέφοντας τα ψαράκια στο πετσοπ) μετά από ανορθόδοξο ξεκίνημα. Το στρώσιμο έγινε με Sera bio nitrivec. Τώρα λοιπόν έχει μέσα φυσικά υλικά (πέτρες και ξύλα) καθώς και ζωντανά φυτά. Ένα κερατοφυλο, μια πέτρα λάβας με spiky moss και 2 bucephalandra sp. Red nano κι αυτά πάνω σε πέτρες. Η θερμοκρασία είναι σταθερή γύρω στους 26 βαθμούς. Υπόστρωμα δεν έχω, μόνο ένα χαλικακι. Οι μετρήσεις είναι αμμωνία 0 και NO3 5-10 με υγρά τεστ της API και τα υπόλοιπα τα μετράω με sticks της esha και είναι NO2=1, GH>7, KH=6, PH=7.6 και Cl2=0. Το καινούργιο στήσιμο έγινε στις 27/08, αλλά με ήδη υπάρχοντα βακτήρια από το προηγούμενο. Το φως είναι led 10x0.5watt και λειτουργεί 10 ώρες περίπου την ημέρα.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι τι ψαράκι μπορώ να βάλω μέσα, εκτός από μονομάχο (που ξέρω ότι μπαίνει σίγουρα).

 

IMG_20200902_225405.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμένα μου αρέσει το στήσιμο και μπράβο που αποφάσισες να το ξεκινήσεις ξανά και σωστά αυτή τη φορά. 

Αμμωνία και νιτρικά είναι οκ αλλά γιατί δεν προτίμησες και υγρά νιτρώδη? Όπως φαίνονται οι μετρήσεις λογικά θα είναι και αυτά μηδεν αλλά τα στικς δεν δίνουν πάντα ακριβής μετρήσεις. Καλύτερα ρίξε και λίγη τροφή για τα βακτήρια. Τον άνθρακα δεν τον χρειάζεσαι, αντικατέστησε τον με περισσότερο βιολογικό υλικό.

Όσον αφορά φυτά κτλ οκ αν και μπορείς να βάλεις και καμιά ανούμπια πάνω στο ξύλο για να μην φαίνεται γυμνό. Οι πέτρες δεν μου φαίνονται για λάβας και βασικά γνωρίζεις αν είναι ασβεστολιθικές? 

Φωτισμό ρίξε καλύτερα στις 7-8 ώρες και αν δεν έχεις χρονοδιακόπτη,πάρε, φθηνοί είναι. 

Ψαροσύνθεση δυστυχώς δεν νομίζω να μπαίνει κάτι άλλο πέρα από μονομάχο ή σκέτο γαριδάδικο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τροφή ρίχνω για τα βακτήρια ανά 2 μέρες περίπου μία πολύ μικρή ποσότητα.

Θα παρω και μια ανουμπια, είναι πολύ αδειο το ξύλο, έχεις δίκιο. Οι πέτρες είναι "amtra φυσική πέτρα Stonewood-Fossil Rock (Ξυλόπετρα)". Μόνο η πέτρα με το spiky moss είναι λάβας,(τουλάχιστον έτσι έλεγε στο site). Με τον χρονοδιακόπτη στο φως το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά έλεγα να το ψάξω και για ένα ενσωματωμένο dimmer για να μην ανάβει και σβήνει απότομα. Να ειναι λίγο πιο φυσικό! 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη! Πολύ πιο ωραίο από το πρώτο στήσιμο, μπράβο!

Εκτός από μονομάχο και γαριδες θα μπορούσες να βάλεις μερικά(3-4) endler ή guppy, αρσενικά μόνο (θα μαλώνουν στην αρχή) παρέα με κανένα σαλιγκάρι (apple snail, nerite).

Στο ξύλο θα μπορούσες επίσης να κολλήσεις ή να δέσεις moss.

Για να βάλεις dimmer σε led λαμπα πρέπει και η λάμπα να ειναι κατηγορία ντιμαριζόμενης. Επιπλέον πρέπει να είναι αυτόματο το dimmer για να μην κάθεσαι εσύ από πάνω να αυξομειωνεις την ένταση για να προσομοιώσεις την ανατολή και την δύση (αν κάνω κάπου λάθος να με διορθώσουν οι ειδικοί στις λάμπες). Υπάρχουν οι εμπορικές λύσεις που έχουν λίγο τσιμπημενες τιμές υπάρχουν και DIY. Νομίζω καλύτερα να πας στην λύση του χρονοδιακόπτη ,απλή, φθηνή ελάχιστα επιζήμια για τα ψάρια?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το νέο στήσιμο! Καλή αρχή σου εύχομαι! 

Υπάρχουν διαφορά μικρά ψαράκια αλλά τα περισσότερα θέλουν να είναι σε κοπαδακι και το συγκεκριμένο ενυδρειο είναι αρκετά μικρούτσικο. Επίσης για γαρίδες νομίζω θα ήταν καλύτερα να ήταν φυτεμένο εκτός κι αν βάλεις περισσότερα φυτα. 

Νομίζω μονομαχος θα ήταν η πιο σωστή επιλογή για το συγκεκριμένο η ακόμη και θυληκος μονομαχος (είναι κι αυτές οι μικρές πολύ όμορφες;) ).

Προσωπικά θα μου άρεσε να έβαζες και κανένα φυτάκι ακόμη, ανουμπια η ακόμη και microssorum pteropus, είναι κι αυτό πολύ ωραίο και δεν χρειάζεται φύτεμα, το βάζεις πάνω σε πέτρες η ξύλο. Επίσης το κερατόφυλλο μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια να επιπλέει εμένα μου αρέσει πολύ αυτή η εικόνα, έτσι το έχω και στο δικό μου ενυδρειο του Μονομάχου. Και μιας που εχεις φυτα που δεν θέλουν και παρά πολύ φως μπορείς να βάλεις μερικά φυτα επιφάνειας. Εγώ τώρα δίνω ιδέες ?.

 

Τώρα δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες πέτρες είναι ασβεστολιθικες, εγώ κάνω τεστ με ξύδι, Ρίχνω λίγο πάνω τους κι αν αφρισουν έστω και λίγο πάει να πει πως ειναι. Αν ναι, τότε ίσως σου δημιουργήσουν πρόβλημα στις παραμέτρους του νερού (σκληρότητα νομίζω) ανάλογα βέβαια και τι ψάρι θα βάλεις. Για αυτό το θέμα και για το τεστ καλυτερα να μιλήσει κάποιος άλλος. Εγώ πέτρες λάβας μόνο χρησιμοποιώ που ξέρω ότι είναι ουδέτερες γι αυτό δεν το έψαξα και τόσο πολύ το θέμα. 

 

Επίσης σαλιγκάρια θα ήταν πολύ ωραίο να βάλεις πχ nerite , apple snails (βέβαια τα δικά μου τα apple μου τρώνε τα φυτα επιφάνειας και είναι και λίγο βρωμερά, δεν σταματάνε να αφήνουν περιττώματα), ramshorn κλπ. 

 

Περιμένουμε τις εξελίξεις ❤

 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Επίσης σαλιγκάρια θα ήταν πολύ ωραίο να βάλεις πχ nerite , apple snails (βέβαια τα δικά μου τα apple μου τρώνε τα φυτα επιφάνειας και είναι και λίγο βρωμερά, δεν σταματάνε να αφήνουν περιττώματα), ramshorn κλπ. 

Τα apple snails δεν ειναι για μικρα ενυδρεια. Σιγουρα- οχι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gkons έγραψε:

Νομίζω καλύτερα να πας στην λύση του χρονοδιακόπτη ,απλή, φθηνή ελάχιστα επιζήμια για τα ψάρια?!

Αυτό θα κάνω για αρχή και βλέπουμε! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Ωραίο το νέο στήσιμο! Καλή αρχή σου εύχομαι! 

Υπάρχουν διαφορά μικρά ψαράκια αλλά τα περισσότερα θέλουν να είναι σε κοπαδακι και το συγκεκριμένο ενυδρειο είναι αρκετά μικρούτσικο. Επίσης για γαρίδες νομίζω θα ήταν καλύτερα να ήταν φυτεμένο εκτός κι αν βάλεις περισσότερα φυτα. 

Νομίζω μονομαχος θα ήταν η πιο σωστή επιλογή για το συγκεκριμένο η ακόμη και θυληκος μονομαχος (είναι κι αυτές οι μικρές πολύ όμορφες;) ).

Προσωπικά θα μου άρεσε να έβαζες και κανένα φυτάκι ακόμη, ανουμπια η ακόμη και microssorum pteropus, είναι κι αυτό πολύ ωραίο και δεν χρειάζεται φύτεμα, το βάζεις πάνω σε πέτρες η ξύλο. Επίσης το κερατόφυλλο μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια να επιπλέει εμένα μου αρέσει πολύ αυτή η εικόνα, έτσι το έχω και στο δικό μου ενυδρειο του Μονομάχου. Και μιας που εχεις φυτα που δεν θέλουν και παρά πολύ φως μπορείς να βάλεις μερικά φυτα επιφάνειας. Εγώ τώρα δίνω ιδέες ?.

 

Τώρα δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες πέτρες είναι ασβεστολιθικες, εγώ κάνω τεστ με ξύδι, Ρίχνω λίγο πάνω τους κι αν αφρισουν έστω και λίγο πάει να πει πως ειναι. Αν ναι, τότε ίσως σου δημιουργήσουν πρόβλημα στις παραμέτρους του νερού (σκληρότητα νομίζω) ανάλογα βέβαια και τι ψάρι θα βάλεις. Για αυτό το θέμα και για το τεστ καλυτερα να μιλήσει κάποιος άλλος. Εγώ πέτρες λάβας μόνο χρησιμοποιώ που ξέρω ότι είναι ουδέτερες γι αυτό δεν το έψαξα και τόσο πολύ το θέμα. 

 

Επίσης σαλιγκάρια θα ήταν πολύ ωραίο να βάλεις πχ nerite , apple snails (βέβαια τα δικά μου τα apple μου τρώνε τα φυτα επιφάνειας και είναι και λίγο βρωμερά, δεν σταματάνε να αφήνουν περιττώματα), ramshorn κλπ. 

 

Περιμένουμε τις εξελίξεις ❤

 

Ευχαριστώ πολύ Αντωνία. Θα βάλω σίγουρα κι άλλα φυτακια. Απλά σαν αρχάρια... φοβήθηκα μήπως μπουκωσει, γιατί δεν ήξερα και το μέγεθος των φυτών ακριβώς όταν τα παρήγγειλα. Θα το κάνω και το τεστ με τις πέτρες για να είμαι σίγουρη. Αν και νομίζω δεν είναι. Τουλάχιστον δεν φαίνεται να μου έχουν επηρεάσει τις μετρήσεις του νερού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος 'Αρτεμις Λουκοπούλου έγραψε:

Οι πέτρες είναι "amtra φυσική πέτρα Stonewood-Fossil Rock (Ξυλόπετρα)". Μόνο η πέτρα με το spiky moss είναι λάβας,(τουλάχιστον έτσι έλεγε στο site)

η μπροστά είναι λάβας σωστά, εννοούσα για τις πίσω. 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος 'Αρτεμις Λουκοπούλου έγραψε:

Με τον χρονοδιακόπτη στο φως το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά έλεγα να το ψάξω και για ένα ενσωματωμένο dimmer για να μην ανάβει και σβήνει απότομα. Να ειναι λίγο πιο φυσικό! 

Σχετικά με το dimmer θα κάνεις δουλειά όπως τη θες δηλαδή να προσομοιάσεις ανατολή/δύση απλά να ξέρεις ότι με το dimmer μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση του φωτός κάτι που όμως πιστεύω πως δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω πόσο θα σου κοστίσει το dimmer, αν έχεις βρει κάτι φθηνό έχει καλώς διαφορετικά εγώ θα έπαιρνα σκέτο χρονοδιακόπτη. Όλα τα παραπάνω δεδομένου ότι η λάμπα μπορεί να ντιμαριστεί. 

 

Apple σαλιγκάρια θα διαφωνήσω και εγώ. Γίνονται αρκετά μεγαλούτσικα και το κυριότερο ότι μπορούν να σε γεμίσουν με αυγά σε αντίθεση με τα nerite(ζέβρα) που δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό (τα αυγουλάκια θα τα δεις όμως λογικά). Για μένα πήγαινε σε μονομάχο καλύτερα με 1-2 ζέβρες και είσαι κομπλέ ή αλλιώς γαριδάδικο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Apple σαλιγκάρια θα διαφωνήσω και εγώ. Γίνονται αρκετά μεγαλούτσικα και το κυριότερο ότι μπορούν να σε γεμίσουν με αυγά σε αντίθεση με τα nerite(ζέβρα) που δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό (τα αυγουλάκια θα τα δεις όμως λογικά). Για μένα πήγαινε σε μονομάχο καλύτερα με 1-2 ζέβρες και είσαι κομπλέ ή αλλιώς γαριδάδικο. 

Γαριδαδικο δεν νομίζω... έχει αρκετή μελέτη νομίζω για αρχάριους. Θα το ψάξω λίγο ακόμη. Αλλά από ότι βλέπω μάλλον σε μονομάχο θα καταλήξω, αν και δεν μου πολύαρέσει σαν ψάρι. Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Guppies μπορώ να βάλω??? Όχι χαρέμι όμως. Έλεγα να βάλω 2 αρσενικά ή 2 θηλυκά?? Μπορούν να συμβιώσουν πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος 'Αρτεμις Λουκοπούλου έγραψε:

Guppies μπορώ να βάλω??? Όχι χαρέμι όμως. Έλεγα να βάλω 2 αρσενικά ή 2 θηλυκά?? Μπορούν να συμβιώσουν πιστεύετε?

Σε 2-3 μήνες θα έχεις υπερπληθυσμό που αποτελεί μεγάλο πρόβλημα, για ένα μικρό ενυδρείο.

Προτιμότερο να βρεις έναν όμορφο μονομάχο όπως σου προτάθηκε, και είμαι σίγουρος ότι θα σε κερδίσει με την συμπεριφορά του.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Σε 2-3 μήνες θα έχεις υπερπληθυσμό που αποτελεί μεγάλο πρόβλημα, για ένα μικρό ενυδρείο.

Προτιμότερο να βρεις έναν όμορφο μονομάχο όπως σου προτάθηκε, και είμαι σίγουρος ότι θα σε κερδίσει με την συμπεριφορά του.:)

Γιατί να έχω υπερπληθυσμο??? Μόνο αρσενικά ή μόνο θηλυκά....δεν μπορούν να αναπαραχθούν. Έτσι δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος 'Αρτεμις Λουκοπούλου έγραψε:

Γιατί να έχω υπερπληθυσμο??? Μόνο αρσενικά ή μόνο θηλυκά....δεν μπορούν να αναπαραχθούν. Έτσι δεν είναι???

Αν το θηλυκό έχει ζευγαρώσει έστω και μια φορά, αυτό είναι αρκετό για να γεννήσει περισσότερες φορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν το θηλυκό έχει ζευγαρώσει έστω και μια φορά, αυτό είναι αρκετό για να γεννήσει περισσότερες φορές.

Μμμμ....οκ, κατάλαβα!!! Μάλλον μονόδρομος ο μονομάχος!!! Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια επιλογη ειναι το dwarf pufer απλα πρεπει να εχεις υποψην σου οτι θελει καθαρο νερο που σημαινει καλη φιλτρανση, επειδη αυτα τα ψαρια τρωνε μονο ζωντανες ή κατεψυγμενες τροφες, Θα πρεπει να τρωει blood worms και σαλιγκαρια μικρου μεγεθους γιατι βοηθανε στα δοντια του (τα ακονιζει σπαζωντας τα καβουκια).

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2020 at 9:28 ΜΜ, το μέλος 'Αρτεμις Λουκοπούλου έγραψε:

Μμμμ....οκ, κατάλαβα!!! Μάλλον μονόδρομος ο μονομάχος!!! Ευχαριστώ και πάλι!!!

δυστυχώς ναι... επειδή είδα ότι έγραψες ότι δεν σου αρέσουν και τόσο οι μονομάχοι κατ'αρχήν να ξέρεις πως υπάρχουν διάφοροι τύποι ουράς (κοντή,μακριά κτλ) αν δηλαδή είναι αυτό το πρόβλημα. Τα χρώματα είναι καθαρά θέμα γούστου. Δεν σε κατηγορώ που ξεκινάς με μικρό ενυδρείο απλά για να είναι άνετα σου προτείνουμε τον μονομάχο ή το παφερακι που προτάθηκε παραπάνω (αν το βρεις). Αν είχες τα διπλάσια λίτρα εκεί ανοίγει κάπως ο κύκλος με ζωότοκα και μερικά άλλα μικρόψαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω θα συμφωνήσω ότι ο μονομάχος είναι μονόδρομος. Απλά δεν ξερω μήπως ήταν καλύτερα να είχες μαύρη άμμο. Αλλιώς είναι πολύ όμορφη η διακόσμηση σου. Να θυμάσαι μόνο ότι ο μονομάχος θέλει να έχει χαμηλή ροή το φίλτρο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και τις γνώμες σας!!! Μόλις πάρω τον μονομάχο...θα ανεβάσω φωτογραφία!!! ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Απλά δεν ξερω μήπως ήταν καλύτερα να είχες μαύρη άμμο. Αλλιώς είναι πολύ όμορφη η διακόσμηση σου. Να θυμάσαι μόνο ότι ο μονομάχος θέλει να έχει χαμηλή ροή το φίλτρο σου.

Λες να τον ενοχλήσει η λευκή ε? Είναι πολύ φωτεινή. Κάπου το διάβασα, ότι του προκαλεί στρες. Ισχύει? Το φίλτρο μου είναι 200 l/h. Είναι πολλή αυτή η ροή? Πώς μπορώ να το μειώσω??? Διάβασα για ενυδρειακο βαμβάκι, αλλά που το βάζω???

Link to comment
Share on other sites

Η λευκη άμμος αντανακλά το φωτισμό και προκαλει στρες στα ψάρια γενικότερα να ξέρεις. Το φίλτρο αν δεν έχει ρύθμιση τότε το βάζεις έτσι ώστε να χτυπάει το κοντινότερο τζαμί του ενυδρείου και να μειώνεται έτσι η ροή. Αλλιώς ρυθμίσεις το φίλτρο στη χαμηλότερη δυνατή ροη

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...