Jump to content

πρόβλημα με gh και άλγη πράσινη


Recommended Posts

καλησπέρα στο forum έχω καιρό να ασχοληθώ με τον ενυδρειακο κόσμο και τα έχω μπερδέψει λήγω διότι τα τελευταία μου ενυδρεια ήταν θαλασσινά και τώρα ξεκίνησα πάλι με γλυκού νερού .το πρόβλημα είναι ότι το είχα στρώσει και ξαφνικά μου ανεβασε gh  και δεν κατεβαίνει οι μετρήσεις είναι  ph = 7,6 , no2  = 0 , no3 = 10 , kh = 10 , cl = 0  co2 = <15  το υπόστρωμα είναι  jbl manago το ενυδρειο είναι το juwell rio 125 led με το φίλτρο το εσωτερικό   τα ψαράκια μου είναι μικρά κοπαδοψαρα (4)Colour Widow Tetra, (4) Zebra Danio Neon Colour, (6) Glowlight Tetra, (15) Shrimp Neocaridina Bloody Mary , (1) Gyrinocheilus Aymonieri (1) Kuhlii Loach (1) Hypostomus Plecostomus (1) Corydoras Sterbai   και απο φυτα Alternanthera Reineckii “Red Ruby”  ,  Microsorum  Pteropus TridentCeratopteris Cornuta ,  α έχω και πολύ άλγη πράσινη πώς φεύγει ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος adreas25 έγραψε:

ξαφνικά μου ανεβασε gh  και δεν κατεβαίνει οι μετρήσεις είναι  ph = 7,6 , no2  = 0 , no3 = 10 , kh = 10 , cl = 0  co2 = <15 

Με τι μετρας; Αν με sticks, τοτε σκετη μαντεια ειναι. Με ΚΗ=10, δεν γινεται να εχεις ΡΗ=7,6 εαν δεν εχεις συστημα CO2.

Για να σε βοηθησουμε πρεπει να γραψεις λιγο και για αλλαγες νερου, φιλτρο(τι εχεις; υλικα;) Λιπασματα βαζεις; Φωτοπεριοδος (πόσες ωρες);Θερμοκρασια;

Το gh πως κατάλαβες, οτι ανεβασε; Εκανες τεστ;

Βγαλε μια-δυο φωτο να δουμε σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο και πόσα φυτα εχει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα  , η θερμοκρασία είναι στο  26    η φωτοπεριοδος είναι 12 ώρες  το μετράω με sticks τής JBL και με υγρά για επαλήθευση της sera kai tetra . έχω co2 diy και περιμένω τον μηχανισμό για μπουκάλα. το φίλτρο είναι με τα σφουγγάρια της jwuel  και προσθεσα και μακαρόνι . το λίπασμα είναι της  JBL  ferropol . με τιν αλαλαγή νερού εκεί πρέπει να έχω κάνει πατάτα  ανά 10 μέρες της κάνω

IMG_0941.JPG

IMG_0943.JPG

IMG_0942.JPG

IMG_0945.JPG

Έγινε επεξεργασία - adreas25
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος adreas25 έγραψε:

καλησπέρα  , η θερμοκρασία είναι στο  26    η φωτοπεριοδος είναι 12 ώρες  το μετράω με sticks τής JBL και με υγρά για επαλήθευση της sera kai tetra . έχω co2 diy και περιμένω τον μηχανισμό για μπουκάλα. το φίλτρο είναι με τα σφουγγάρια της jwuel  και προσθεσα και μακαρόνι . το λίπασμα είναι της  JBL  ferropol . με τιν αλαλαγή νερού εκεί πρέπει να έχω κάνει πατάτα  ανά 10 μέρες της κάνω

IMG_0941.JPG

IMG_0943.JPG

IMG_0942.JPG

IMG_0945.JPGIMG_2272.thumb.PNG.5ee90823028aee03c498865e6f9a53b9.PNG

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω μεγαλο προβλημα εδω.

1- φωτοπεριοδο μειωνεις - καλυτερα 8-10 ωρες. (10 ωρες το πολύ)

2- τις πετρες, που εχεις, κοβω για ασβεστολιθικες.Αυτες σου ανεβαζουν τις σκληροτητες. Κανε δοκιμασια με aqua forte (1€ στο σουπερ μαρκετ- κοκκινο μπουκαλακι - προσοχη χερια,ματια!)

3- το ferropol ξερω οτι περιεχει Fe, το τι αλλο εχει.... δεν γραφει ουτε στο σαιτ της JBL. Προσωπικα ποτέ δεν χρησιμοποιώ λιπασματα, στα οποια δεν αναγραφεται το τι περιεχουν.

Το δικο σου ενυδρειο εχει αρκετα φυτα και χρειαζεται και μια δοση καλιου εβδομαδιαια. Δες λιγο τα κατω (παλιά) φυλλα της alternanthera kai hygrophila.... Αν εχουν πολλες μικρες τρυπουλες - εχουν ελλειψη καλιου.

4 - μπορεις τοπικά να "ψεκασεις" την αλγη με Flourish Excel ή  Easy life easy carbo. Γινεται και με οξυζενε.

5- αλλαγες νερου κάνε πιο συχνα - ανα 7 ημερες μεχρι 50%

Αν θελεις ριξε μια ματια εδω-

https://www.aquazone.gr/forums/topic/99713-διάγνωση-ελλείψεων-σε-φυτά/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/109615-κάλιο-στο-φυτεμένο-ενυδρείο/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/

P.S. τα ψευτικα διακοσμητικα - στο ραφι! (αν θελεις) :) Παρε μια ομορφη ριζα red moor......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια . θα κοιταξω και της πέτρες, λοιπών το λίπασμα θα στο βγάλω φωτογραφεία

24300064.jpg

IMG_0946.JPG

Link to comment
Share on other sites

Με το σιδηρο και άλλα μικρο - εισαι καλα. Λιγο παραπανω καλιο θελει. Πόσα μλ ριχνεις την εβδομαδα;

 

Link to comment
Share on other sites

από αυτό το σκεύασμα  βάζω 10 με 15 ml   την εβδομαδα έχεις να μου δείξεις σκευάσματα για κάλιο σίδηρο κα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος adreas25 έγραψε:

από αυτό το σκεύασμα  βάζω 10 με 15 ml   την εβδομαδα έχεις να μου δείξεις σκευάσματα για κάλιο σίδηρο κα.

Σιδηρο δεν χρειαζεται. Για το καλιο... κοιταξες τα παλια φυλλα των φυτων; Αν δεν εχουν μικρες τρυπουλες - δεν χρειαζεται.

Σκευασματα-

https://aquariumshop.gr/shop/frontida/seachem-flourish-potassium-250-ml/

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/6396-ada-nature-aquarium-green-brighty-neutral-k-300ml-4537934030491.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/4732-aquaforest-af-k-boost-200ml-5902026738255.html

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για της συμβουλές σου , αύριο θα πάρω μετρήσεις και θα σου πω τι γίνετε . σήμερα αλάλαξα το 1/3 του νερού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και πάλι.

έχει γεμίσει το ενυδρείο staghorn algae . Έχω αγανακτήσει, έχω βγάλει τα μισά φυτά , κάθε μέρα καθαρίζω , αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα.

Αυτές είναι οι μετρήσεις :

NO3 ->75 ,

NO2 -> 0 ,

GH ->14 ,

KH -> 8 ,

PH ->7.4 , 

Chlorine 0

CO2 -> 15

τι φταίει ? τι να κάνω?

 

Link to comment
Share on other sites

Πεταξε τα χαρτακια και παρε νορμαλ τεστ νερου.

ΝΟ3- 75!  Δεν πρεπει να το εχεις πανω απο 30-40!

Καθαριζεις το φιλτρο καθε εβδομαδα, αλλαζεις ενυδρειακο βαμβακι καθε εβδομαδα. Αλλαγες νερου και 2 φορες την εβδομαδα απο 30-40%, μεχρι να πεσουν τα νιτρικα.

Φως οχι πανω απο 8 ωρες.

Εχεις συστημα CO2; Ποσες φυσαλιδες το δευτερο εχεις και πως γινεται η διαχυση;  και..... με τετοιες σκληροτητες η alternanthera mini δεν θα αντεξει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Co2 περίπου 50 φυσαλλίδες το δευτερο. Η διάχυση γίνεται με το GLASS SPIRAL CO2 DIFFUSER . έχω και το μακροπρόθεσμο τεστ του co2 της eheim που το βάζεις μέσα στο ενυδρείο είναι στο πράσσινο χρώμα.

Έχω και της seachem το alert combo , το οποίο δείχνει 7 το ph  . Η Ammonia είναι 0. 

Με υγρό τεστ της tetra τα νιτρικά είναι 12,5 τελικά .

Το ph το μετρήσα με υγρό serra και είναι 7. 

Το No2 με τη serra είναι 0. 

Το Nh4/Nh3 είναι 0.

Το  βαμβάκι το αλλάζω κάθε εβδομάδα μαζί με την αλλαγή του νερού 40%.

 

Έγινε επεξεργασία - adreas25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος adreas25 έγραψε:

To Co2 περίπου 50 φυσαλλίδες το δευτερο.

Αυτο δεν γινεται! Πως μετρησες ; :) το λεπτο μαλλον.

πριν 8 ώρες, το μέλος adreas25 έγραψε:

έχω και το μακροπρόθεσμο τεστ του co2 της eheim που το βάζεις μέσα στο ενυδρείο είναι στο πράσσινο χρώμα.

Πότε εχεις αλλαξει το υγρο; Βγαλε το απο το ενυδρειο για μια ωρα και δες, αν το υγρο θα γινει μπλε.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος adreas25 έγραψε:

Το  βαμβάκι το αλλάζω κάθε εβδομάδα μαζί με την αλλαγή του νερού 40%.

Πολυ καλα. Δες και βιολογικο υλικο, μηπως μαζεψε μπιχλα και θελει ξεπλυμα.

Βγαλε μια φωτο, να δουμε πόσο μεγαλο θεμα εχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό το ξεπλένω με το νερό του ίδιου του ενυδρίου κάθε 1-2 εβδομάδες ανάλογα την μπίχλα μέχρι να βγαίνει καθαρό νερό. 

το υγρό που έχω μέσα για το CO2 το τσέκαρα και είναι εντάξει.

Το co2 το έχω ρυθμίσει να κλείνει η μπουκάλα μετά τις 20:00 το βράδυ . 

 

IMG_2460[1].JPG

IMG_2461[1].JPG

Έγινε επεξεργασία - adreas25
Link to comment
Share on other sites

Εχεις θεματακι.....

Σ΄αυτη την κατασταση παμε πρωτα για https://apifishcare.com/product/algaefix

ή https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

μετα βλεπουμε. Μηπως πειραζεις το υποστρωμα ή βαζεις συχνα σκουπα βυθου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζω το υπόστρωμα , μόνο για μεταφύτευση, σκούπα βυθού δεν χρησιμοποιώ. 

Το api algaefix γράφει ότι δεν κάνει για γαρίδες που έχω εγω στο ενυδρείο.

Το easy-life algexit γράφει οτι δεν πειράζει τις γαρίδες . οπότε πάμε για το δεύτερο??

Έγινε επεξεργασία - adreas25
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος adreas25 έγραψε:

Δεν πειράζω το υπόστρωμα , μόνο για μεταφύτευση, σκούπα βυθού δεν χρησιμοποιώ. 

Το api algaefix γράφει ότι δεν κάνει για γαρίδες που έχω εγω στο ενυδρείο.

Το easy-life algexit γράφει οτι δεν πειράζει τις γαρίδες . οπότε πάμε για το δεύτερο??

Το δεύτερο! Δεν ηξερα, οτι εχεις και γαριδες......

Link to comment
Share on other sites

και... μετα το φυτεμα- ξεφυτεμα, παντα αλλαγη νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...