Jump to content

Μπερδεμένη έχω πρόβλημα στο ενυδρείο μου ή όχι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Αρχάρια στο χόμπυ έχω ενα κοινωνικό, φυτεμένο ενυδρείο Juwel 120L στο οποίο κάτω έχει μπει λιπασμα τα βοτσαλακια. Το φίλτρο μου είναι το Juwel Bioflow Filter M internal η αντλία μου Juwel Bioflow 3.0 καθαρίζει 500L ανα ώρα θερμαντηρα AquaHeat100.

Τα ψαρακια μου 10 guppies 10 mollys kai 5 Otocinclus

To ενυδρείο τρέχει 5 εβδομάδες. Πρίν 2 μέρες παρατήρησα πως η αντλία δεν πετάει με την ίδια δύναμη νερό οπως πρίν και ανοιξα το φίλτρο απο επάνω και καθάρισα ότι φυλλα ειχε μεσα και ανεβαζωντας το λιγο πιο επανω επανήλθε η ροή του νερόυ. Όμως σε αυτες τις 2 μερες γεμισα με πρασινιλες στα τζαμια και στους βραχους κ στα φυτα. Εκανα αμεσως μετρηση να δω τι παιζει μιας και ειμαι ασχετη και ειχα τα εξης αποτελεσματα.

No3 0
No2 0
GH 50'16
KH 25'6
Ph 7,6
Cl2 0,8
θερμοκρασια 25

Έκανα αλλαγη νερου περίπου το 20%
Σας βαζω και 2 βιντεακια να δείτε και να μ πειτε την γνωμη σας γτ αλλοι λενε ειναι οκ αλλοι λενε δεν ειναι οκ. Εγω το μονο που παρατηρω ειναι οτι τα ψαρακια μου δεν εχουν χασει την διαθεση τους.

https://www.youtube.com/watch?v=bTas...l=StelouniPapa


https://www.youtube.com/watch?v=qlY0...l=StelouniPapa


Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις No3 0 το ενυδρειο ειναι αστρωτο.. 
επεισης πρεπει να παρεις αντιχλωριο για το νερο γιατι αν το cl2 ειναι 0.8 τοτε υπαρχει λιγο χλωριο στο νερο.
Το χλωριο σκοτωνει την βιολογια του ενυδρειου οποτε λογικα αν το εστρωνες με νερο που ειχε χλωριο τοτε πολυ πιθανο ειναι τα βακτηρια να μην καταφεραν να επιβιωσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Αν εχεις No3 0 το ενυδρειο ειναι αστρωτο.. 
επεισης πρεπει να παρεις αντιχλωριο για το νερο γιατι αν το cl2 ειναι 0.8 τοτε υπαρχει λιγο χλωριο στο νερο.
Το χλωριο σκοτωνει την βιολογια του ενυδρειου οποτε λογικα αν το εστρωνες με νερο που ειχε χλωριο τοτε πολυ πιθανο ειναι τα βακτηρια να μην καταφεραν να επιβιωσουν.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Πήρα νερό από το ενυδρείο μου κ πήγα στο μαγαζί όπου κ ψωνίζω. Αυτοί έκαναν το πρώτο τεστ όπου οι ενδείξεις είναι ίδιες με αυτές που έκανα κ εγώ κ μου είπαν ότι είναι οκ.... 

Τα βίντεο τα είδες? 

 

Κανονικά τι τιμές πρέπει να έχω για να πω ότι όλα είναι κομπλέ? 

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Αν εχεις No3 0 το ενυδρειο ειναι αστρωτο.. 
επεισης πρεπει να παρεις αντιχλωριο για το νερο γιατι αν το cl2 ειναι 0.8 τοτε υπαρχει λιγο χλωριο στο νερο.
Το χλωριο σκοτωνει την βιολογια του ενυδρειου οποτε λογικα αν το εστρωνες με νερο που ειχε χλωριο τοτε πολυ πιθανο ειναι τα βακτηρια να μην καταφεραν να επιβιωσουν.

Το νερό εδώ στην Γερμανία δεν περιέχει χλώριο διότι δεν το πίνουμε οπότε δεν μπαίνουν στην διαδικασία χλωριωσης

Link to comment
Share on other sites

No3 πανω απο 0 τουλαχιστον
και δεν πρεπει να υπαρχει χλωριο στο ενυδρειο, τωρα σε αυτο το επιπεδο δεν ειναι τοσο πολυ αλλα δεν ξερουμε αν με την αλλαγη ανεβενει και αλλο.
Αντιχλωριο βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

η μετρισεις ειναι μετα την αλλαγη ή πριν;
Το no3 εχει ανεβει ποτε πανω απο 0; αν οχι ειναι αστρωτο αν ναι και απλος μετα την αλλαγη επεσε στο 0 τοτε εισαι μια χαρα απο θεμα στρωσιματος 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

η μετρισεις ειναι μετα την αλλαγη ή πριν;
Το no3 εχει ανεβει ποτε πανω απο 0; αν οχι ειναι αστρωτο αν ναι και απλος μετα την αλλαγη επεσε στο 0 τοτε εισαι μια χαρα απο θεμα στρωσιματος 

Ναι η μέτρηση π έγραψα είναι μετά την αλλαγή που έκανα όταν είδα τις πρασινιλες αυτές. Αυτή η άλγη αν λέγεται έτσι είναι κάτι π πρέπει να ανυσηχω? Θα ξανακάνω μέτρηση αύριο πάλι που έχουν περάσει 3 μέρες από την αλλαγή. 

 

Αντιχλωριο μ είπαν να μην βάλω για τον λόγο π ανέφερα με το νερό εδω

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Ναι η μέτρηση π έγραψα είναι μετά την αλλαγή που έκανα όταν είδα τις πρασινιλες αυτές. Αυτή η άλγη αν λέγεται έτσι είναι κάτι π πρέπει να ανυσηχω? Θα ξανακάνω μέτρηση αύριο πάλι που έχουν περάσει 3 μέρες από την αλλαγή. 

πριν βαλεις τα ψαρια δεν εκανες μετρισεις; 
Εγω τουλαχιστον στο πρωτο ενυδρειο θα σιγουρευομουν οτι ειναι ετοιμο πριν βαλω ψαρια μεσα.
Μια ασχετη ερωτηση, γιατι εβαλες 10 guppy και 10 molly, 2 διαφορετικα ζωοτοκα που γεννανε ασταματητα, τα οποια θα γεμισουν το ενυδρειο πολυ συντομα;
οι οτοκυκλοι απο τι γνωριζω θελουν χαμηλοτερο ph απο τα guppy και ειναι ποιο δυσκολα ψαρια.
Η αλγη εμφανιζεται οταν δεν υπαρχει μια καλη ισορροπια στο ενυδρειο, για παραδειγμα αν εχεις υψηλο φωτισμο αλλα δεν υπαρχουν θρεπτικα συστατικα για τα φυτα τοτε η αλγη περνει το πανω χερι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε αυτό είναι θέμα π πονάει εγώ ήθελα να μπουν 1 guppy με 4 θυληκα για αρχή μετά ο άντρας μου δεν του γέμιζε το μάτι στα 120 λίτρα κ έτσι πήρε κ άλλα συν τα molys κ του πασαρανε για "γλειφτες" τους Ότο κύκλους. 

Ναι φυσικά έκανα μέτρηση πριν μπουν τα ψάρια στο μαγαζί όπως ανέφερα κ μου είπαν ότι όλα είναι άψογα δεν ξέρω τι τιμές είχε γτ δεν μ της έδωσε ποτέ. Μια εβδομάδα μετά τα ψάρια έκανα πλ μέτρηση κ το no3 ήταν στο 10 αν θυμάμαι καλά. 

Αυτή η άλγη μπορεί να προκαλεθηκε από αυτό το κόλλημα του φίλτρου που είχα? 

Κ γενικά η άλγη είναι επικίνδυνη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Άσε αυτό είναι θέμα π πονάει εγώ ήθελα να μπουν 1 guppy με 4 θυληκα για αρχή μετά ο άντρας μου δεν του γέμιζε το μάτι στα 120 λίτρα κ έτσι πήρε κ άλλα συν τα molys κ του πασαρανε για "γλειφτες" τους Ότο κύκλους. 

Ναι φυσικά έκανα μέτρηση πριν μπουν τα ψάρια στο μαγαζί όπως ανέφερα κ μου είπαν ότι όλα είναι άψογα δεν ξέρω τι τιμές είχε γτ δεν μ της έδωσε ποτέ. Μια εβδομάδα μετά τα ψάρια έκανα πλ μέτρηση κ το no3 ήταν στο 10 αν θυμάμαι καλά. 

Αυτή η άλγη μπορεί να προκαλεθηκε από αυτό το κόλλημα του φίλτρου που είχα? 

Κ γενικά η άλγη είναι επικίνδυνη? 

Στην αρχη αναφερες οτι ειχες 0 νο3 οποτε υπεθεσα οτι ετσι ειναι μονιμα, εφοσον ανεβενει κανονικα το νο3 τοτε δεν εχεις θεμα, απλος επρεπε να το αναφερεις απο την αρχη.. παρολο που δεν εχει χλωριο το νερο καλο ειναι να παρεις αντιχλωριο γιατι κανει γενικα καλο.. Η αλγη δεν ειναι επικινδυνη απλος ειναι ασχημη στο ματι, λογικα επειδη ειναι ακομα αρχη θα υπαρχει αλγη και μετα θα εξαφανιστη μονη τις οταν σιγα σιγα ισορροπισει το ενυδρειο. Εγω προσωπικα δεν θα κραταγα 2 διαφορετικα ζωοτοκα στο ιδιο ενυδρειο για λογους υβριδισμου κιολας, στα γκαππυ και στα μολλυ ειναι ποιο σπανιο αλλα γινεται με αρνητικα αποτελεσματα..  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την αλγη.....

Φωτοπεριοδος; Λιπασματα; ποσο συχνα και πόσο% αλλαγες νερου;

Αν μετρας με στικ τεστ - σκετη μαντεια ειναι(στο πετσοπ παλι με στικ μετρησαν;). Δεν ειναι αξιοπιστα. Εκει, που δειχνει μηδεν, μπορει να ειναι 50!

Τις πετρες και το χαλικι δοκιμασες με aqua forte,αν ειναι ασβεστολιθικες; Γιατι μου φαινεται, οτι ειναι.

Μακαρι να αντεξουν τα οτο με τετοιες σκληροτητες (δεν πανε μαζι με τα ζωοτοκα).....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για την αλγη.....

Φωτοπεριοδος; Λιπασματα; ποσο συχνα και πόσο% αλλαγες νερου;

Αν μετρας με στικ τεστ - σκετη μαντεια ειναι(στο πετσοπ παλι με στικ μετρησαν;). Δεν ειναι αξιοπιστα. Εκει, που δειχνει μηδεν, μπορει να ειναι 50!

Τις πετρες και το χαλικι δοκιμασες με aqua forte,αν ειναι ασβεστολιθικες; Γιατι μου φαινεται, οτι ειναι.

Μακαρι να αντεξουν τα οτο με τετοιες σκληροτητες (δεν πανε μαζι με τα ζωοτοκα).....

Φωτισμος με 2 λαμπες LED διαρκεια 8 ωρες καθε μερα.

Με στικ μετραω ναι και στο μαγαζι αυτα ειχαν και αυτα μου εδωσαν.

Πως να τις δοκιμασω το χαλικι με ακουα φορτε ?.

Σκληροτητες εννοεις το cl2? αν ναι δλδ στην μετρηση πρεπει να εχω 0?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Φωτισμος με 2 λαμπες LED διαρκεια 8 ωρες καθε μερα.

Με στικ μετραω ναι και στο μαγαζι αυτα ειχαν και αυτα μου εδωσαν.

Πως να τις δοκιμασω το χαλικι με ακουα φορτε ?.

Σκληροτητες εννοεις το cl2? αν ναι δλδ στην μετρηση πρεπει να εχω 0?

Cl2 οπως ανεφερα ποιο πανω ειναι το χλωριο....
πρεπει να δεις λεπτομεριες στις λαμπες πχ λουμεν βατ κτλ
απλα βγαζεις μια πετρα και ριχνεις πανω ξυδι για αρχη, αν με το ξυδι αφρισει τοτε ειναι ασβεντολυθος, το ακουαφορτε ειναι απλα ποιο δυνατο και θα φανει ποιο καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξυδι δεν κανει κατι στο ενυδρειο αλλα αν ριξεις ακουαφορτε μετα θα πρεπει να καθαρισει πολυ καλα, εγω θα την μουλιαζα σε νερο με ξυδι για 24 ωρες και μετα ξεβγαλμα.
μπορει να ακουγεται υπερβολικο αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μπει ακουαφορτε στο ενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Cl2 οπως ανεφερα ποιο πανω ειναι το χλωριο....
πρεπει να δεις λεπτομεριες στις λαμπες πχ λουμεν βατ κτλ
απλα βγαζεις μια πετρα και ριχνεις πανω ξυδι για αρχη, αν με το ξυδι αφρισει τοτε ειναι ασβεντολυθος, το ακουαφορτε ειναι απλα ποιο δυνατο και θα φανει ποιο καλα.

Απλά δλδ βγαζω ενα βραχο και λιγα χαλικια ριχνω ξυδι και μετα τα ξαναριχνω μεσα?

IMG_20200908_110453_resized_20200908_110524103.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Το ξυδι δεν κανει κατι στο ενυδρειο αλλα αν ριξεις ακουαφορτε μετα θα πρεπει να καθαρισει πολυ καλα, εγω θα την μουλιαζα σε νερο με ξυδι για 24 ωρες και μετα ξεβγαλμα.
μπορει να ακουγεται υπερβολικο αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μπει ακουαφορτε στο ενυδρειο

οκ αν βγαλψ τους βραχους και τους μουλιασω σε ξυδι με ρο (της βρυσης ή του ενυδρείου?) μετα πετυχαινω τι ακριβως γιατι δεν καταλαβα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

οκ αν βγαλψ τους βραχους και τους μουλιασω σε ξυδι με ρο (της βρυσης ή του ενυδρείου?) μετα πετυχαινω τι ακριβως γιατι δεν καταλαβα ?

αν ριξεις ακουαφορτε ή ξυδι στους βραχους ο σκοπος ειναι να αφρισουν, αν αφρισουν δεν κανουν για το ενυδρειο(αν τους αφισεις πρεπει να βγαλεις τα οτο) αν δεν αφρισουν τους πλενεις και ξανα μεσα..  Εγω προσωπικα θα τους καθαριζα πολυ καλα γιατι δεν θελω ουτε σταγονα ακουα φορτε στα ενυδρεια μου.. 
Τους καθαριζεις σε νερο βρυσης και μετα αν θες τους ξεβγαζεις σε νερο χωρις χλωριο αν θες εσυ. 
Εγω προσωπικα παντα βαζω αντιχλωριο γιατι δεν θελω χλωριο στο ενυδρειο μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αν ριξεις ακουαφορτε ή ξυδι στους βραχους ο σκοπος ειναι να αφρισουν, αν αφρισουν δεν κανουν για το ενυδρειο(αν τους αφισεις πρεπει να βγαλεις τα οτο) αν δεν αφρισουν τους πλενεις και ξανα μεσα..  Εγω προσωπικα θα τους καθαριζα πολυ καλα γιατι δεν θελω ουτε σταγονα ακουα φορτε στα ενυδρεια μου.. 
Τους καθαριζεις σε νερο βρυσης και μετα αν θες τους ξεβγαζεις σε νερο χωρις χλωριο αν θες εσυ. 
Εγω προσωπικα παντα βαζω αντιχλωριο γιατι δεν θελω χλωριο στο ενυδρειο μου.

Σημερινες μετρησεις

NO3 25

NO2 5

GH >16'd

KH 15'd

PH 7,6

cl2 0

 

?? είναι οκ τωρα?

 

Επίσης μόλις εκανα το τεστ με ξυδι ΜΟΝΟ δεν αφρισαν ουτε βραχοι ουτε χαλικι !!!!

Έγινε επεξεργασία - Nikos Sideras Stelouni Papa
Link to comment
Share on other sites

Για τα guppy-molly ειναι μια χαρα πιστευω, για τα οτο δεν μπορω να πω με σιγουρια..
Θα ξαναπω οτι καλο ειναι να παρεις αντιχλωριο γιατι μονο καλο κανει (διασπα χλωριο, βαρεα μεταλλα κτλ)
και αν θες ζητα και αυτο το φυτο απο το πετσοπ για την επιφανεια ceratophyllum demersum ειναι οτι πρεπει για τα μωρα.
Και θα ξαναπω και θα το ξαναλεω, τα guppy υβριδιζουν με τα molly, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το πετσοπ τα εδωσε να μπουν μαζι στο ιδιο ενυδρειο...
πολλοι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα εχω διαβασει παρα πολλες φορες για μωρα με προβληματα που τα περισοτερα δεν ενηλικιωνονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

δεν μπορω να καταλαβω γιατι το πετσοπ τα εδωσε να μπουν μαζι

Του είπαν του αντρα μου πως ΜΟΝΟ αυτα πανε με τα guppies και για τους οτοκυκλους το ιδιο είπαν γτ εγω ηθελα pleco νομιζω τα λενε

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αν θες ζητα και αυτο το φυτο απο το πετσοπ για την επιφανεια ceratophyllum demersum

 

Αυτό δεν είναι???

IMG_20200908_145713_resized_20200908_025733508.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αν θες ζητα και αυτο το φυτο απο το πετσοπ για την επιφανεια ceratophyllum demersum

 

Να φανταστείς όταν ζήτησα φυτό για τα μωρά μου έδωσαν αυτό

 

IMG_20200908_150030_resized_20200908_030046487.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Για τα guppy-molly ειναι μια χαρα πιστευω, για τα οτο δεν μπορω να πω με σιγουρια

 Πήγα σήμερα απο εκει να πω για τους οτοκυκλους και η απαντηση τους ήταν πως θέλουν PH απο  6 έως 7,5 και Temp. 22-28. Τους εδειξα την μετρηση και μου είπαν οτι ειναι οκ. Ευχομαι να αντεξουν γτ πισω δεν τα παιρνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα νομιζω πρεπει να ειναι ντοματιες (δεν θυμαμαι την κανονικη ονομασια) το κερατοφυλλο ειναι αλλο, Εγω θα ελεγα να κοιταξεις και αλλα πετσοπ στην περιοχη σου και να μην ακους οτι λενε γιατι οι πολιτες γιατι παντα το κερδος σκεφτονται (εκτος αν ειναι καποιος χομπιστας που πραγματικα ενδιαφερετε), αλλα καλο ειναι παντα να ψαχνεσαι και να τους λες τι θες και οχι τι προτεινουν αυτοι...

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το γεγονός ότι έχεις πράσινη άλγη και το ότι έπεσε η ροή ενδεχομένως να μπορεί να έχει κάποια σχέση αν και πάμε λίγο προς τις ακραίες των περιπτώσεων. Πράσινη άλγη εκτός του κυανοβακτηρίου (που δεν είναι ακριβώς άλγη) είναι παραπάνω φως απ'ότι χρειάζεται απ'όσο έχω δει εγώ. 

Εγώ πάντως θα σου πω το εξής επειδή δεν βλέπω κάτι το τόσο ανησυχητικό: Άλγη έχουν όλα τα ενυδρεία. Λίγη πράσινη εδώ, λίγη καφέ πιο πέρα, να και λίγη στο τζάμι, δεν χάθηκε ο κόσμος. Αν είσαι συνεπής στις αλλαγές του νερού, σκούπες, καθαρισμός φίλτρου και γενικά ότι έχει να κάνει με καθαριότητα θα την κρατάς σε χαμηλά επίπεδα εκτος πια και αν ο λόγος της εμφάνισης της είναι τέτοιος ώστε να μην προλαβαίνεις να την καθαρίζεις.

Όπως και να έχει η άλγη σου έχει να κάνει με το φως οπότε ή κάνεις κάτι με τη λάμπα ή μπορείς να μειώσεις λίγο την διάρκεια πχ στις 6-7 ώρες για να δεις πως θα πάει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...