Jump to content

Πρησμένη κοιλιά σε Betta (μονομάχο)


DimitraD

Recommended Posts

IMG_20200907_210331.thumb.jpg.1e09464d89822d4fb2cb6d587b1a5e5c.jpgΚαλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρα τρέχει εδώ και 5 μήνες περίπου και τους τελευταίους περίπου τρεις μήνες έχω έναν μονομάχο μέσα. Σήμερα παρατήρησα ότι το μπροστινό μέρος της κοιλιάς του είναι πρησμένο και γενικά δεν έχει όρεξη όπως τις προηγούμενες μέρες, δεν έχω αλλάξει κάτι στην τροφή του ούτε γενικά στις συνήθειες του. Το νερό είναι συνεχώς στους 27-28 βαθμούς και οι αλλαγές στο νερό γίνονται κάθε δύο εβδομάδες. Τι μπορεί να συμβαίνει; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20200907_210249.thumb.jpg.50dec7ce8f5f7f3d1da8fa2701b34b4b.jpg

Έγινε επεξεργασία - DimitraD
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Τρωει στην επιφανεια; ή ριχνεις βυθιζομενη τροφη;

Τρώει στην επιφάνεια, σήμερα δεν του έχω ρίξει καθόλου τροφή 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DimitraD έγραψε:

Τρώει στην επιφάνεια, σήμερα δεν του έχω ρίξει καθόλου τροφή 

οπως τρωει στην επιφανεια περνει μαζι και αερα οποτε λογικα για αυτο φουσκοσε η κοιλια του

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ψαξεις παρομοια θεματα για περισοτερες πληροφοριες παντος εγω θυμαμε σε ενα δικο μου του εβρασα λιγο σκετο αρακα για να τον βοηθησει επειδη καποιος μου το ειχε πει χωρις να ειμαι σιγουρος.. οποτε καλητερα ψαξε καποιο θεμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Μπορεις να ψαξεις παρομοια θεματα για περισοτερες πληροφοριες παντος εγω θυμαμε σε ενα δικο μου του εβρασα λιγο σκετο αρακα για να τον βοηθησει επειδη καποιος μου το ειχε πει χωρις να ειμαι σιγουρος.. οποτε καλητερα ψαξε καποιο θεμα 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει τεστ νερου; Γραψε για το φιλτρο, που εχεις (τι εχει μεσα, μαρκα), αλλαγες νερου πως κάνεις (διαδικασια), τροφη, που ταιζεις (μαρκα)

Βλεπω πολλα πλαστικα στο ενυδρειο, νομιζω και η πετρα ειναι ψευτικη..... Τα πλαστικα - εξω απο το ενυδρειο.

Για την κοιλια.... Μπορει να ειναι απλη δυσκοιλιοτητα - τοτε βοηθαει βρασμενος αρακας χωρις φλουδα, μπορει να ειναι και αρχη μιας ασθενιας- υδρωπικία ψαριών (dropsy).

Αν το ψαρι εχει μακρυα λευκα περιττώματα - τοτε ειναι δυσκοιλιοτητα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...