Jump to content

Γιατί Φούσκωσε οεο ?


Nikos Sideras Stelouni Papa

Recommended Posts

@Mr.Angelos σε έχω πρήξει το ξέρω και ειλικρινά χίλια συγνώμη που όλο ερωτήσεις είμαι.

 

Τις 4 τελευταίες μέρες που έδωσα περισσοτερη σημασία λόγω του προβληματος της αντλίας και με την άλγη παρατήρησα την μία Molly μου να εχει φουσκώσει. Ελπίζω να είναι εγκυμοσύνη και όχι καμια ασθένεια γτ θα τρελαθω. Προσπάθησα να βγαλω φωτο οσο πιο καθαρες γινετε.

 

Και πάλι ευχαριστω ?

IMG_20200908_152047_resized_20200908_032247369.jpg

IMG_20200908_152118_resized_20200908_032247970.jpg

IMG_20200908_152115_resized_20200908_032248172.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nikos Sideras Stelouni Papa said:

@Mr.Angelos σε έχω πρήξει το ξέρω και ειλικρινά χίλια συγνώμη που όλο ερωτήσεις είμαι.

 

Τις 4 τελευταίες μέρες που έδωσα περισσοτερη σημασία λόγω του προβληματος της αντλίας και με την άλγη παρατήρησα την μία Molly μου να εχει φουσκώσει. Ελπίζω να είναι εγκυμοσύνη και όχι καμια ασθένεια γτ θα τρελαθω. Προσπάθησα να βγαλω φωτο οσο πιο καθαρες γινετε.

 

Και πάλι ευχαριστω ?

IMG_20200908_152047_resized_20200908_032247369.jpg

IMG_20200908_152118_resized_20200908_032247970.jpg

IMG_20200908_152115_resized_20200908_032248172.jpg

Το ψαρακι φαινεται μια χαρα...καλες γεννες!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:
πριν 15 λεπτά, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

 

Το ψαρακι φαινεται μια χαρα...καλες γεννες!!!

Aχχχ θα γινω γιαγιά ?

Ενα δευτερολεπτο κρατησε η χαρα παναγια μου τωρα τι κάνω ποτε θα γεννήσει που πως γιατι??? να φτιάξω καποιο χωρο στο ενυδρειο γτ να την βγαλω αποκλειεται ειμαι σιγουρη θα στρεσαριστει. Τα μικρά θα επιβιώσουν αραγε το εχω πρασινησει αρκετα το ενυδρειο μιας και εχω ζωοτοκα.. αλλα και παλι ... πφφφφφφ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikos Sideras Stelouni Papa said:

Aχχχ θα γινω γιαγιά ?

Ενα δευτερολεπτο κρατησε η χαρα παναγια μου τωρα τι κάνω ποτε θα γεννήσει που πως γιατι??? να φτιάξω καποιο χωρο στο ενυδρειο γτ να την βγαλω αποκλειεται ειμαι σιγουρη θα στρεσαριστει. Τα μικρά θα επιβιώσουν αραγε το εχω πρασινησει αρκετα το ενυδρειο μιας και εχω ζωοτοκα.. αλλα και παλι ... πφφφφφφ 

Καταρχας μην αγχωνεσαι :)  

Απο αυτο που βλεπω δεν θα εχεις κανενα προβλημα....το ενυδρειο εχει αρκετα φυτα οπου τα μικρα θα κριβονται  μεχρι να μεγαλωσουν.

 

Το μονο προβλημα μπορει να ειναι ο πληθυσμος του ενυδρειου εφοσον τα μικρα μεγαλωσουν.

 

Το ποτε θα γεννησει δεν το ξερω, μπορει και σημερα!!

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Το μονο προβλημα μπορει να ειναι ο πληθυσμος του ενυδρειου εφοσον τα μικρα μεγαλωσουν

Ξεκινησα ήδη και κανω κρούσεις σε petshop !!!!

ή με βλέπω να παίρνω και άλλο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ceratophyllum demersum

Αυτά που έχω μ είπαν ότι είναι τετοια ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Το ποτε θα γεννησει δεν το ξερω, μπορει και σημερα!!

? δεν φευγω απο το ενυδρείο υα βαλω καρεκλα μπροστα του και θα κοιταζω

Link to comment
Share on other sites

ceratophyllum εχεις οποτε ακομα ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Αυτά που έχω μ είπαν ότι είναι τετοια ?

Αυτο ειναι κερατοφυλλο, Αυτο ειναι το φυτο που εχεις λογικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και τα δυο καλα ειναι απλα το κερατοφυλλο μπορεις να το αφησεις στην επιφανεια του νερου οριζοντια που πανε τα μωρα ενω το αλλο ειναι φυτεμενο καθετα στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

το κερατοφυλλο μπορεις να το αφησεις στην επιφανεια του νερου οριζοντια

Αυτό που έχω μπορω να βγαλω καποια που εχουν παραμεγαλωσει και να τα αφησω στην επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα παντος δεν χρειαζονται κατι, και να τα αφησεις και απλα να ταιζεις κανονικα η φυση θα βρει το δρομο της και θα μεγαλωσουν μια χαρα αρκετα, στο τελος δεν θα εχεις που να τα δινεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

απλα να ταιζεις κανονικα

Ταίζω μια φορα την μερα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Αυτό που έχω μπορω να βγαλω καποια που εχουν παραμεγαλωσει και να τα αφησω στην επιφανεια?

φανταζομαι πως ναι, αλλα δεν μπορω να ξερω αν θα εχουν καποιο προβλημα γιατι δεν ειχα ποτε αυτο το φυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

φανταζομαι πως ναι, αλλα δεν μπορω να ξερω αν θα εχουν καποιο προβλημα γιατι δεν ειχα ποτε αυτο το φυτο.

Όπως και να εχει σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

δικο μου λαθος...το ceratophyllum δεν φυτευεται.

 

Καλυτερα να παρεις ceratophyllum για να εισαι σιγουρη.

 

Ξεχασα να πω πως αμα εχεις μεγαλη ροη νερου απο το φιλτρο καλυτερα να την μειωσεις οταν δεις και εχει γεννησει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις είναι πιθανότατα limnophilla sessiliflora αν δεν κάνω λάθος και απ'όσο ξέρω δεν επιβιώνει στην επιφάνεια. Το ενυδρείο σου είναι αρκετά φυτεμένο, εγώ θα σου πρότεινα να την αφήσεις να γεννήσει στο ενυδρείο. Βέβαια λάβε υπ'όψιν και ότι γράφτηκε πιο πάνω ότι τα ζωότοκα (μολυ,γκαπυ κτλ) έχουν πάρα πολύ εύκολες αναπαραγωγές που σημαίνει ότι στην περίπτωση που και άλλα θηλυκά σου μείνουν έγκυες θα γεμίσεις ψάρια και ότι το ίδιο θηλυκό μπορεί να σου δώσει κ άλλες γέννες ακόμα κ αν βγάλεις το αρσενικό ή αυτήν. Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να σκεφτείς λίγο τι να κάνεις με τις γέννες είτε αυτό σημαίνει άλλο ενυδρείο ή το αφήνεις όπως είναι και χαρίζεις μωρά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Αυτό που έχεις είναι πιθανότατα limnophilla sessiliflora αν δεν κάνω λάθος και απ'όσο ξέρω δεν επιβιώνει στην επιφάνεια. Το ενυδρείο σου είναι αρκετά φυτεμένο, εγώ θα σου πρότεινα να την αφήσεις να γεννήσει στο ενυδρείο. Βέβαια λάβε υπ'όψιν και ότι γράφτηκε πιο πάνω ότι τα ζωότοκα (μολυ,γκαπυ κτλ) έχουν πάρα πολύ εύκολες αναπαραγωγές που σημαίνει ότι στην περίπτωση που και άλλα θηλυκά σου μείνουν έγκυες θα γεμίσεις ψάρια και ότι το ίδιο θηλυκό μπορεί να σου δώσει κ άλλες γέννες ακόμα κ αν βγάλεις το αρσενικό ή αυτήν. Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να σκεφτείς λίγο τι να κάνεις με τις γέννες είτε αυτό σημαίνει άλλο ενυδρείο ή το αφήνεις όπως είναι και χαρίζεις μωρά. 

Επισης οπως ανεφερα και στο αλλο θεμα τα 2 διαφορετικα ειδη ζωοτοκων υβριδιζουν γιατι ανοικουν στην ιδια οικογενεια "poecilia" 
Τα μολλυ ειναι ποιο μεγαλα σε μεγεθος και το ενυδρειο πρεπει να εχει μεγεθος τουλαχιστον 100 λιτρα για ενα χαρεμι* οποτε αν γινουν ποιο πολλα θα πρεπει να φυγουν.

*χαρεμι= 1 αρσενικο 3 θηλυκα (ετσι ειναι η αναλογια στα ζωοτοκα)

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Αυτό που έχεις είναι πιθανότατα limnophilla sessiliflora αν δεν κάνω λάθος και απ'όσο ξέρω δεν επιβιώνει στην επιφάνεια

Οκ σε ευχαριστω πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

χαρεμι= 1 αρσενικο 3 θηλυκα (ετσι ειναι η αναλογια στα ζωοτοκα)

Μην μου το θυμίζεις αυτο !!!! Θα με βαλεις να τσακωθω με τον αντρα μου ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/C5Rh2M0N4eM

 

Η κοριτσάρα που σας εδειξα πριν ειναι ακομη φουσκωμενη την παρατηρουσα για κανα δεκαλεπτο αλλα δεν γενουσε τωρα αυτο το πιτσιρικι απο ποια γεννηθηκε αγνωστο .... Ωχ θεε μου ειμαι τοσο ασχετη που μου γκαστρωνονται γεννανε και δεν παιρνω χαμπαρι ?

Link to comment
Share on other sites

Ζωοτόκα είναι. Πίστεψέ με ούτε αυτά πιθανότατα δεν ξέρουν ποιανού είναι τα μικρά??? γεννάνε σαν κουνέλια και χειροτερα τα άτιμα. Αν δεις ότι μαζεύονται πολλά άρχιζε να χαρίζεις μη σου χαλάσουν τις ισορροπίες του ενυδρείου σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...