Jump to content

Help με μοναδες μετρησης φωτισμου!


NikosPapak13

Recommended Posts

Λοιπον, εχω διαβασει πολλα αρθρα για τον φωτισμο του ενυδρειου αλλα πραγματικα δεν καταλαβα σχεδον τιποτα.....το μονο μου καταλαβα ειναι οτι οι led λαμπες ειναι πιο οικονομικες γιατι με λιγοτερα w βγαζουν πιο πολλα λουμεν (αν δεν κανω λαθος).

 Εχω τις εξης αποριες :

1) Πως μετραμε τα λουμεν ανα λιτρο? πχ Εχω 820 λουμεν λαμπα και 100 λιτρα ενυδρειο,πως θα βρω ποσα λουμεν αντιστοιχουν ανα λιτρο??

2)Ποια η διαφορα λουμεν με κελβιν?

3)Εφοσον το υψος παιζει ρολο ,πως θα καταλαβω τι φωτισμο θελω ανεξαρτητα απο τα λουμεν ανα λιτρο.

 

Βοηθηστε γιατι εχω μπερδευτει!! :) 

 

Link to comment
Share on other sites

30-40 lumen ανα λιτρο νομιζω ειναι μια χαρα αρα αν κανεις 100λιτρα x 30lumen θες 3000lumen στα 100 λιτρα
τα λουμεν ειναι ενταση ενω τα κελβιν ειναι χρωμα του φωτισμου (οσο ποιο χαμηλα τοσο ποιο θερμο-κιτρινο οσο ποιο ψηλα τοσο ποιο λευκο-μπλε)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mr.Angelos said:

30-40 lumen ανα λιτρο νομιζω ειναι μια χαρα αρα αν κανεις 100λιτρα x 30lumen θες 3000lumen στα 100 λιτρα
τα λουμεν ειναι ενταση ενω τα κελβιν ειναι χρωμα του φωτισμου (οσο ποιο χαμηλα τοσο ποιο θερμο-κιτρινο οσο ποιο ψηλα τοσο ποιο λευκο-μπλε)

Εγω τωρα εχω μια λαμπα 819 λουμεν σε 110 λιτρα,τοτε εχω 7 λουμεν ανα λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Εγω τωρα εχω μια λαμπα 819 λουμεν σε 110 λιτρα,τοτε εχω 7 λουμεν ανα λιτρο?

Ναι 7 και κατι , ειναι πολυ λιγο, εγω σε 120 λιτρα παντος εχω 4000λουμεν(33lm/1lt)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mr.Angelos said:

Ναι 7 και κατι , ειναι πολυ λιγο, εγω σε 120 λιτρα παντος εχω 4000λουμεν(33lm/1lt)

Ωραια, σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

1) Πως μετραμε τα λουμεν ανα λιτρο? πχ Εχω 820 λουμεν λαμπα και 100 λιτρα ενυδρειο,πως θα βρω ποσα λουμεν αντιστοιχουν ανα λιτρο??

820 : 100 = 8,2

πριν 10 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

3)Εφοσον το υψος παιζει ρολο ,πως θα καταλαβω τι φωτισμο θελω ανεξαρτητα απο τα λουμεν ανα λιτρο.

Υπαρχει τροπος - par meter. googlαρε par meter aquarium.... Πιο σωστο ειναι να μετρας με αυτο το "εργαλειο".

Διαβασε και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...