Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου με Fluval υποστρωμα


stavroch

Recommended Posts

Έχω βάλει το https://fluvalaquatics.com/de/produkt/stratum-fuer-pflanzen-und-garnelenaquarien-3/ πρέπει να κάνω αλλαγές νερού κάθε 7 μέρες, μέχρι να βάλω ψάρια και φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stavroch έγραψε:

Έχω βάλει το https://fluvalaquatics.com/de/produkt/stratum-fuer-pflanzen-und-garnelenaquarien-3/ πρέπει να κάνω αλλαγές νερού κάθε 7 μέρες, μέχρι να βάλω ψάρια και φυτά;

Θα κάνεις πικνοφυτεμενο;

Αν θα κανεις ....

- φυτα φυτευεις απο την αρχη και οσο μπορεις πιο πικνα

- στρωσιμο ενυδρειου με βακτηρια (ή μπολι), το stratum βγαζει πολυ αμμωνια, δεν χρειαζεται προσθηκη τροφης (στο στρωσιμο)

- αλλαγες νερου πρεπει να κάνεις, την πρωτη εβδομαδα και 2 φορες απο 30-40% (μεχρι και 50% - εξαρταται πόση αμμωνια θα εχεις)

- τα ψαρια θα μπουν, οταν στρωσει , δηλ. τα τεστ θα δειξουν - ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3>0 (10, 20,30 κτλ) και μετα απο αλλαγη νερου.

Πες ακριβως τι θελεις να κάνεις. Απο φυτα, ψαρια ... τι θελεις να βαλεις;

Το ενυδρειο ειναι 50λ;

Link to comment
Share on other sites

ενα μήνα μετα και ακόμα ειμαστε στα 6,00 με 6,4 πεχα κυμαινόμενο με το φωτισμό κλπ... και αλλαγές καθε εβδομάδα, οι γαρίδες πάντως γεμίζουν αυγά και γινεται πανζουρλισμός οταν βαλω ταμπλέτα φαγητο... μαλλον τους αρέσει... ναι το συγκεκριμένο βγάζει κατι που ρίχνει το πεχα...... αλλα μή φοβηθεις, απλα κανε αλλαγές... δεν ειδα πρόβλημα σε γαρίδα πάντως... ψαράκια δεν εχω σε αυτη τη γυάλα...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

ενα μήνα μετα και ακόμα ειμαστε στα 6,00 με 6,4 πεχα κυμαινόμενο με το φωτισμό κλπ... και αλλαγές καθε εβδομάδα, οι γαρίδες πάντως γεμίζουν αυγά και γινεται πανζουρλισμός οταν βαλω ταμπλέτα φαγητο... μαλλον τους αρέσει... ναι το συγκεκριμένο βγάζει κατι που ρίχνει το πεχα...... αλλα μή φοβηθεις, απλα κανε αλλαγές... δεν ειδα πρόβλημα σε γαρίδα πάντως... ψαράκια δεν εχω σε αυτη τη γυάλα...

Κανε αλλαγες νερου με νερο βρυσης και θα δεις, πως θα ανεβει το ΡΗ......

Link to comment
Share on other sites

@Gmm, @dearangelo! Να σας παρακαλεσω η σηζητηση να εχει σχεση με το θεμα - " Στρώσιμο ενυδρείου με Fluval υποστρωμα"

Αν θελετε μια σηζητηση για γαριδες κ.α - στα δικα σας θεματα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...