Jump to content

Αναπαραγωγή και αυγά μονομάχων


'Βαγια Λ'

Recommended Posts

Γειά σας!!! Είμαι καινούρια και στο χόμπι αλλά και στο σάιτ ? Με λένε Βάγια χάρηκα προκαταβολικά για την γνωριμία, λοιπόν σαν καινούργια και αρχάρια θα ήθελα αν σας ήταν εύκολο να με διαφωτίσετε λίγο... Έχω έναν αρσενικό και έναν θηλυκό μονομάχο τα πράγματα κυλάνε ομαλά, έχω ετοιμάσει το ενυδρείο αναπαραγωγής με τα φυτά του με τα όλα του και ο αρσενικός ήδη έχει σχηματίσει φωλιά στην επιφάνεια ακόμα δεν έχω βάλει την θηλυκιά μέσα στο ενυδρείο. Όπως όλα δείχνουν το βράδυ πιστεύω θα ξεκινήσει η διαδικασία αναπαραγωγής. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι α) τι τροφή θα πρέπει να δίνω στα μικρά που θα γεννηθούν β) από πού μπορώ να την προμηθευτώ γενικά όπως καταλαβαίνετε δεν γνωρίζω πολλά γιατί είναι κάτι το οποίο δοκιμάζω πρώτη φορά,έχω διαβάσει σχετικά σάιτ έχω δει αρκετά βίντεο και ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες όσον αφορά την προετοιμασία αναπαραγωγής όμως θέλω καθοδήγηση ως προς την φροντίδα των νεογνών. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήρθες.για αρχή όταν γίνει το πάντρεμα και υπάρξουν τα αυγά βγάζεις το θρυλικό από μέσα.μην το αφήσεις ούτε μια μέρα. Πάει το μακέλεψε ο άλλος. Μετά αφού γίνουν τα αυγά μικρά ψαράκια θα πρέπει να τα μεταφέρεις άλλου γιατί θα τα φάει ο αρσενικός.τωρα τς λεπτομέρειες θα στς πουν οι πιο ειδικοί από μένα.ιδίως για τροφές..Θέλει υπομονή το πράγμα και διάβασμα-γνώση για να σου μείνουν κάποια..(σορρυ αν κούρασα)..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...