Jump to content

300l reef


Iakovospapag

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω ξεκινήσει την κατασκευή  του ενυδρείου  μου. Όπως είπα είναι 300λ 160χ40χ50

Δεν θα τρέχει με sump θα εχει ομως κανονικά σκιμμερ κτλπ..

Σε ενα μαγαζι που πήγα και ρωτησα στα χανια αν μπορώ να κάνω το πρώτο γέμισμα με θαλασσινό νερο μ ειπαν ότι δεν  υπάρχει κανένα πρόβλημα απλά το μόνο που θα πρέπει να κανω ειναι να ρίξω λιγο το αλάτι..θα ήθελα να  μαθω αμα γινετε να κανω αλλαγές με νερό από την θάλασσα( το νερο δεν θα ειναι απο παραλία θα ειναι ανοικτά τον Χανίων για να αποφύγω κάποια λύματα η κάποιες ουσίες που μπορεί να έχει το νερο στην παραλία.. τα ψάρια που θα μπουν μέσα ειναι τα εξής: 

 

 2 Ocellaris clownfish

 2 Basslets

 1 Yellow Tang 

 4 Blood Red Fire Shrimp

 

20κιλα ζωντανό βράχο 

10 νεκρο βραχο 

 

Απο κοραλια θα μπουν: 

Star polyps

open brain coral

leather corals

Πιστεύεται θα εχω κάποιο πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

ειναι 50-50 οι πιθανότητες τοσο σε ασθένειες όσο και για άλγες.  Το οτι θα παιρνεις το νερο ανοιχτά μειώνονται οι πιθανότητες να κολλήσεις κάτι αρκετά πάντως.

 

Αν θες να ειναι 100% safe φτιαχνεις μονος σου νερο.

Αλλιως απο θαλασσα ελπίζοντας οτι δεν θα κολλήσεις κατι.  

 

Απλα την αλατότητα θα φτιαξεις στα 1025.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οχι. Μονο εργαστηριακά μπορείς να το κανεις αυτο.  

 

Ισως αν ειχες όρεξη να ανέβαζες την θερμοκρασία του θαλασσινού σχεδόν στο σημείο βρασμού.  Εκει κατα 90% θα πέθαιναν τα περισσότερα.

Άπλα σε μια τέτοια περίπτωση θα χρειαστείς παραπάνω νερό όσμωσης να το αραιώσεις στα 1025 λόγω εξάτμισης και αύξησης της αλατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα από αλατι και αλλα υγρά για το ενυδρείο μου ποια εταιρία μου προτείνεται..οπως θα ήθελα να ξέρω και για τα τεστ ποια εταιρια να διαλέξω 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , καλη αρχη

Το tropic marin ειναι εγγυημενο αλατι, για fish only το απλο για reef το pro

Για μετρηση αλατοτητας refractometer καλυτερα , 1024 -1027 μετρηση 

test τα salifert ειναι πολυ καλα για θαλασσινο, για αρχη θελεις 3:

το ammonia NH4, nitrite NO2, NItrate NO3

για να στρωσει πρεπει να δειχνουν  ammonia NH4 και nitrite NO2 = μηδεν

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αν κάποιος έχει εύκολη και πρόσβαση σε καθαρό θαλασσινό νερό και μπορεί να κάνει συχνές αλλαγές νερού με αυτό σε έναν ύφαλο είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει στο ενυδρείο του. Γλιτώνεις από τεχνητά αλάτια, πρόσθετα, τεχνητούς τρόπους καθαρισμού του νερού (πχ ριάκτορες κτλ), προσφέρεις πραγματικό θαλασσινό νερό γεμάτο πλαγκτονικούς οργανισμούς που δε μπορεί να αντικαταστήσει καμιά τεχνητή τροφή.

Αυτό από το οποίο δεν γλιτώνεις είναι η αίσθηση ασφάλειας που σου παρέχει όλο αυτό το μάρκετινγκ και τα άπειρα σχετικά προϊόντα που κυκλοφορούν, πολλά από τα οποία είναι χρήσιμα βέβαια για όσους ζούν μακριά από τη θάλασσα.

Προτείνω λοιπόν πολλές αλλαγές νερού με νερό από θάλασσα,  ρύθμιση της αλατότητας με νερό όσμωσης και δυνατό σκίμμερ για άμεση δέσμευση όλων των ουσιών μεταβολισμού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα προβλημα με το θαλασσινο νερο ειναι οτι ειναι μεσογειακο και οχι τροπικο και αφου ειναι ζωντανο ολοι οι οργανισμοι που ζουν ειναι για τα νερα της μεσογειου κ οχι για τις συνθηκες τροπικου (θερμοκρασια, αλατοτητα κτλ)

Γιατι δεν παιρνεις μονο νερο αλλα και οτι υπαρχει μεσα σ αυτο

Και οπως ειπες το θεμα ασφαλειας ειναι μεγαλο (pest , ασθενειες ,τοξικα στο νερο κτλ) .Φαντασου  καθε φορα που βαζεις νερο σαν να κανεις εισαγωγη στο ενυδρειο κοραλια .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Πιστεύω οτι αν κάποιος έχει εύκολη και πρόσβαση σε καθαρό θαλασσινό νερό και μπορεί να κάνει συχνές αλλαγές νερού με αυτό σε έναν ύφαλο είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει στο ενυδρείο του. Γλιτώνεις από τεχνητά αλάτια, πρόσθετα, τεχνητούς τρόπους καθαρισμού του νερού (πχ ριάκτορες κτλ), προσφέρεις πραγματικό θαλασσινό νερό γεμάτο πλαγκτονικούς οργανισμούς που δε μπορεί να αντικαταστήσει καμιά τεχνητή τροφή.

Αυτό από το οποίο δεν γλιτώνεις είναι η αίσθηση ασφάλειας που σου παρέχει όλο αυτό το μάρκετινγκ και τα άπειρα σχετικά προϊόντα που κυκλοφορούν, πολλά από τα οποία είναι χρήσιμα βέβαια για όσους ζούν μακριά από τη θάλασσα.

Προτείνω λοιπόν πολλές αλλαγές νερού με νερό από θάλασσα,  ρύθμιση της αλατότητας με νερό όσμωσης και δυνατό σκίμμερ για άμεση δέσμευση όλων των ουσιών μεταβολισμού.

σαν να το εγραψα εγω! μετα απο εναμιση χρονο με προβληματα κανω αλλαγες απο θαλασσα και δεν εχω ξαναδει τοσο ζωη.... δεν μπορουσα με τιποτα να το επαναφερω.... εχω κανει και συστημα μεσω αντλιων και ουτε κουβαληματα ουτε τιποτα ευτυχως που μενω σε μονοκατοικια και πραγματικα χαιρομαι να κανω αλλαγες.. βρες μια προβλητα-εξεδρα κλπ σε ανοιχτη θαλασσα παρε μια αντλια να την ριχνεις μεσα και ξεκινα..... το αποτελεσμα θα σου πει αν συνεχισεις η οχι...

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  πολυ για την βοήθεια.
Αυριο θα ειναι ετοιμο sump και από εβδομαδα περιμένω skimmer αντίστροφη οσμωση και led φωτιστικό το Wattshine 180W ολα θα ερθουν από αμαζον + ότι κοιτάω και κάποια μεταχιρισμενα σκιμμερ που αμα γινει καμια στραβή να εχω καβατζα

Έγινε επεξεργασία - Iakovospapag
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλά reef τρέχουν χωρίς UV χωρις πρόβλημα. 

 

Αλλά αν εισαι οκ απο όλον τον εξοπλισμό, και εχεις την δυνατότητα να βάλεις και UV τοτε βάλε. Δεν θα κάνεις κάτι κακο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα. 

Απλα τα καλά βρίσκονται υπάρχουν και μεσα στον βράχο που ειναι πορώδες, το υπόστρωμα , + οτι προσθέτει και ο κάτοχος του ενυδρείου και σε τέτοιες θερμοκρασίες η αναπαραγωγή τους πάει σφαίρα.  Γιαυτο και δεν προκύπτει έλλειμα.  

 

Την UV εγω θα την συνιστούσα σε ενυδρεία με υψηλή ιχθυοφόρτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα (μαλλον κούρασα) 

Στην αρχή ήταν να μην βάλω sump και μ ειπε πει αυτός από το πετ σοπ να βάλω για 300 λίτρα 30 κιλα ζωντανό βράχο..τωρα που θα μπει sump εκτός από τα 30 κιλα στο ενυδρείο  πρπει να βάλω και στο sump;;  τα 30 κιλα πολλα δεν ειναι ;; πιστεύω θα μου κλείσουν χώρους στο ενυδρειο 

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα φτιάξεις σαμπ φυσικα και μπορεις να αφαιρέσεις βράχο απο πάνω , και να τον βάλεις κάτω στο σαμπ σου. Ετσι θα φτιάξεις το Aquascape όπως σου αρεσει.

Επίσης μπορείς κατα καιρούς, π.χ σε 2-3 μηνες αν εχει χώρο το σαμπ σου, και κάθεται ανεκμετάλλευτος , να συμπληρώσεις βράχο.  Ετσι εχω κανει και εγω στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστώ πολυ κάτι ακόμα το skimmer πρέπει να είναι για 300 λίτρα ενυδρείο   + sump 120 λίτρα..η για 300 λίτρα ενυδρείο μονο γτ δεν το είχα σκεφτεί αυτό που ρωτάω τωρα και εγώ σκιμμερ για 300λιτρα ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Πάει ανάλογα με τα συνολικά λίτρα του συστήματος. Ενυδρειο+ σαμπ. 

 

Αν δεν εχεις πολύ βαρύ φορτίο μέσα (φουλ κοραλλια και ψαρια) βάλτο στο πρόγραμμα να το αλλάξεις. 

Αν εισαι γεμάτος τοτε καλό θα ηταν να το αλλάξεις ποιό άμεσα με την αγορά νέου  ή μεταχειρισμένου για τα συνολικά λτ που εχεις, και αν μπορείς να ειναι και για παραπάνω.

Πχ αν τα συνολικά σου λτ ειναι 420, ενα σκίμερ για 500 ή 600 λτ θα ηταν οτι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2020 at 6:12 ΜΜ, το μέλος Iakovospapag έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι ακόμα (μαλλον κούρασα) 

Στην αρχή ήταν να μην βάλω sump και μ ειπε πει αυτός από το πετ σοπ να βάλω για 300 λίτρα 30 κιλα ζωντανό βράχο..τωρα που θα μπει sump εκτός από τα 30 κιλα στο ενυδρείο  πρπει να βάλω και στο sump;;  τα 30 κιλα πολλα δεν ειναι ;; πιστεύω θα μου κλείσουν χώρους στο ενυδρειο 

έχεις δίκιο είναι πάρα πολλά. γενικά έχε στο νού σου οτι τα βραχάκια σου θα πρέπει να είναι χαμηλά σε ύψος και όπως έχουν πεί και πολλοί το aquascape θα πρέπει να το δημιουργήσουν τα κοράλια με τον καιρό. Το να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα πλήρη ύφαλο από την αρχή φτιάχνοντας ένα βουνό από βράχο και κολλώντας πάνω κοράλια είναι ένα λάθος που κάνουνε πολλοί στην αρχή, ανάμεσά τους και εγώ. Για αυτό βοηθάει ένα χαμηλό και φαρδύ ενυδρείο πάρα πολύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, anathema said:

έχεις δίκιο είναι πάρα πολλά. γενικά έχε στο νού σου οτι τα βραχάκια σου θα πρέπει να είναι χαμηλά σε ύψος και όπως έχουν πεί και πολλοί το aquascape θα πρέπει να το δημιουργήσουν τα κοράλια με τον καιρό. Το να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα πλήρη ύφαλο από την αρχή φτιάχνοντας ένα βουνό από βράχο και κολλώντας πάνω κοράλια είναι ένα λάθος που κάνουνε πολλοί στην αρχή, ανάμεσά τους και εγώ. Για αυτό βοηθάει ένα χαμηλό και φαρδύ ενυδρείο πάρα πολύ.

1.60χ40x50θα είναι το ενυδρείο πιστεύω ότι κάνει για reef 

Έγινε επεξεργασία - Iakovospapag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...