Jump to content

Γκαμπυ δεν γεννά


Στεφ Χοτζ

Recommended Posts

Πρεπει να υπαρχει ενα ησυχο μερος στο ενυδρειο για να γεννησει. Αν την στρεσσαρουν τα αλλα ψαρια, τοτε θ΄αργησει.

Πόσα και τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο και τα λιτρα ενυδρειου. Αν θελεις βγαλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

63 λίτρα 4χιρες 5πλατυ 4γκαμπυ και ένα γλυφτη φίλτρο fluval106 που πρόσθεσα άνθρακα και βιολογικό χημικό σφουγγάρι ,έξτρα εγώ τα είχα βάλει αυτά ,το ενυδρείο είναι καινούριο 2μηνων ,αμωνία 0 της Σερά τεστ υγρό και νιτρώδη 0 νιτρικά 10 παραθέτω φωτό ενυδρείου 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Στεφ Χοτζ έγραψε:

4χιρες 5πλατυ  και ένα γλυφτη

Με τετοια παρεα και πολυ λιγα φυτα, που να βρει την ησυχια.....

Την πλαστικουρα - βγαλε. Βαλε φυτα επιφανειας - pistia, limnobium και βαλε και ακομα καποια αληθινα φυτα, τοτε μπορει και να γινει κατι, αλλα γονο μην περιμενεις με τα τετρα μεσα στο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κερατοφυλλο μέσα αλλά το είχα βάλει κάτω και τώρα εφτάσε επιφάνεια ,θα τα βγάλω όλα τα πλαστικά από μέσα το σκεφτόμουν πριν δυο μέρες ,απλά θελω να βάλω χορταράκι κάτω και φυτά αληθινά και δεν ξέρω τι να βάλω που δεν θέλει λιπάσματα και τέτοια ούτε κλαδέματα τρέλα ,από ψαρεσυνθεση σκέφτομαι να φύγουν όλα και να μπουν νέον ,δεν ξέρω απλά λεω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Στεφ Χοτζ έγραψε:

Έχω κερατοφυλλο μέσα αλλά το είχα βάλει κάτω και τώρα εφτάσε επιφάνεια ,θα τα βγάλω όλα τα πλαστικά από μέσα το σκεφτόμουν πριν δυο μέρες ,απλά θελω να βάλω χορταράκι κάτω και φυτά αληθινά και δεν ξέρω τι να βάλω που δεν θέλει λιπάσματα και τέτοια ούτε κλαδέματα τρέλα ,από ψαρεσυνθεση σκέφτομαι να φύγουν όλα και να μπουν νέον ,δεν ξέρω απλά λεω 

Για τα νεον πολυ οριακα ειναι τα λιτρα σου.Καλυτερα 80 με 100λ. Απο σκληροτητες πως παμε; Τα νεον θελουν μαλακό νερο.

Απο φυτα ανετα μπαινουν anubias, microsorum,moss,bucephalandra. Aπο χορταρακι λιγο δυσκολο χωρις CO2, καλο φως και λιπασμα. Marsilea θα ειναι καλα, αλλά μεγαλωνει πολυ αργα https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Marsileahirsuta(010TC)/4428

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά είναι ενυδρεία ,εμείς που πάμε με το 60ρι από σκληρότητα 6.8 με 7ειναι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Στεφ Χοτζ έγραψε:

Καλά αυτά είναι ενυδρεία ,εμείς που πάμε με το 60ρι από σκληρότητα 6.8 με 7ειναι 

Εννοεις ΡΗ. Μια χαρα ειναι για νεον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βοηθήσεις επείσης to guppy με ζωντανή η κατεψυγμένη τροφή καθώς θα δώσει απαραίτα στοιχεία για την ανάπτυξη του εμβρύου(γίνεται βέβαια και με νιφάδες να γεννήσει)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη ph μήπως τλκ είναι άρρωστο ;δεν έχει γεννήσει ακόμη και έχω παρατηρήσει ότι άλλαξε το χρωμα της σε πιο κόκκινο δες φωτό 

F1ADDBBB-2CD1-41F0-9A0B-59E98A7776B8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τρώει κανονικά απλά η θα κρύβεται στο θερμοστάτη η θα είναι επιφάνεια και θα κατεβαίνει μια στο τόσο κάτω ,πφφ θα σκάσω .μια άλλη μου είχε γεννήσει και τα μικρά τα έχω σε ένα 20 λίτρο και ήταν φουλ κινητική ,αυτήν δεν είναι έτσι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Στεφ Χοτζ έγραψε:

Τρώει κανονικά απλά η θα κρύβεται στο θερμοστάτη η θα είναι επιφάνεια και θα κατεβαίνει μια στο τόσο κάτω ,πφφ θα σκάσω .μια άλλη μου είχε γεννήσει και τα μικρά τα έχω σε ένα 20 λίτρο και ήταν φουλ κινητική ,αυτήν δεν είναι έτσι 

Μπορει να υπαρχει και θεματακι....κοκκινιλες στο σωμα δεν ειναι καλο σημαδι... Αν μπορεις, βαλε την σε "απομονωση" με 2-3 κλαδακια απο κερατοφυλλο στην επιφανεια και παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το έβαζες σε ξεχωριστό ενυδρείο με αρκετό χώρο και αρκετά φυτά. Τα δικά μου ενυδρεία αυτη την εποχή πιάνουν τους 24 βαθμούς τη μέρα χωρίς θερμοστάτη οπότε και να το αφήσεις χωρίς δεν νομίζω να έχεις θέμα. Για φτηνή λύση πάρε κάποιο 20λ δοχείο αποθήκευσης απο κάποιο jumbo θα σου κοστίσει γύρω στα 5 ευρώ. Κοιτά να έχει αρκετά φυτά και να έχει και αρκετά βακτήρια να καταπολεμήσουν την αμμωνία. Α και πολλα μέρη να κρυφτούνε τα μικρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...