Jump to content

55L reef (N3)


Recommended Posts

Λοιπον παιδιά τα έχουμε ξαναπεί, τι 3 τι 4 από ένα σημείο και μετά το ίδιο κάνει! Εξάλλου ήθελα να βάλω κάτι ψαράκια που δεν θέλω να βάλω στα άλλα 2 που έχω.
Αυτό θα πάει πολύ πολύ αργά, όλος ο βράχος είναι νεκρός οπότε τα ξαναλέμε σε κάνα 2 μήνες.....

FJIMG_20200914_170120.jpg

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Λοιπον παιδιά τα έχουμε ξαναπεί, τι 3 τι 4 από ένα σημείο και μετά το ίδιο κάνει! Εξάλλου ήθελα να βάλω κάτι ψαράκια που δεν θέλω να βάλω στα άλλα 2 που έχω.
Αυτό θα πάει πολύ πολύ αργά, όλος ο βράχος είναι νεκρός οπότε τα ξαναλέμε σε κάνα 2 μήνες.....

FJIMG_20200914_170120.jpg

 

Αναμένουμε να δούμε τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις μέσα!! καλή υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη ..... συνεχεια! Με το καλο και το πεμπτο!!!!

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο και 5ο!

Επειδη ειναι μακροστενο εγω θα εκανα εσωτερικο sump την μια πλευρα με ενα χωρισμα (κομματι τζαμι τρυπημενο για επιστροφη κ εισαγωγη ειδικα αν ειναι σε γωνια κ δεν φαινεται η μια πλευρα

αν ειναι 60 εκ μηκος θα εκανα 15εκ το sump πλατος κ θα εμεναν 45 ακομα στο κυριως που λογικα θα ειναι 30- 35 πλατος περιπου και θα γινοταν κυβος ουσιαστικα με sump

Εκει θα εκρυβα ολο τον εξοπλισμο - υλικα φιλτραρισμος κτλ

Και απεξω θα εκρυβα το sump (ωστε να μην φαινεται το εσωτερικο του) με μαυρο βυνιλιο κολλημενο γυρω γυρω στο sump

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς εχω το 80αρι μου και σχεδόν έτσι το γαριδάδικο το γωνιακό.. Αλλά αυτό θα μείνει όπως το βλέπετε. Θα μπουν μερικά είδη ζωανθων που δεν χωράνε στα άλλα ενυδρεία και ένα ζευγάρι ocellaris (ελπίζω να μπαίνουν στα λίτρα μου καποια από τα μη συνηθισμένα χρώματα) και βλέπουμε.
Τωρα το εχω με άνθρακα και αντιφοσφωρο. θα μεινει ετσι για 2 βδομάδες. θα αλλάξω το μισό νερο και παλι μετά απο μια εβδομάδα ξανα το μισό νερό και άνθρακα/αντιφοσφωρο και στη συνέχεια ξεκινάμε βακτήρια και γενικά ολη τη διαδικασία με πιο αργούς ρυθμούς ομως. Φως θα ανάψω κατα Δεκέμβρη και πολύ σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εγώ θα σου προτείνω κάτι άλλο φίλε, κάτι το οποίο αφού θα μπεις στην διαδικασία να βάλεις κλόουν και δεν είναι το πρώτο σου reef, αξίζει. 
Βάλε ένα ζευγάρι από τα compatible είδη με τις bubble tip ανεμώνες που είναι οι πιο εύκολες. Σκέψου ένα all anemone ή σχεδόν all anemone tank μαζί με αλλά εύκολα κοράλλια που δεν έχεις στα αλλά ενυδρεία (GSP, Xenia,Toadstools). Μερικοί από τους κλοουν που πάνε με BTA είναι οι Frenatus, Clarkii και Premnas. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/18/2020 at 5:14 PM, bbetta said:

Δημήτρη εγώ θα σου προτείνω κάτι άλλο φίλε, κάτι το οποίο αφού θα μπεις στην διαδικασία να βάλεις κλόουν και δεν είναι το πρώτο σου reef, αξίζει. 
Βάλε ένα ζευγάρι από τα compatible είδη με τις bubble tip ανεμώνες που είναι οι πιο εύκολες. Σκέψου ένα all anemone ή σχεδόν all anemone tank μαζί με αλλά εύκολα κοράλλια που δεν έχεις στα αλλά ενυδρεία (GSP, Xenia,Toadstools). Μερικοί από τους κλοουν που πάνε με BTA είναι οι Frenatus, Clarkii και Premnas. 

σίγουρα θα εχει πράγματα που δεν έχω βαλει στα άλλα δυο, για ανεμώνες θα δουμε οταν ερθει η ώρα....
εντωμεταξύ από εχτές ξεκίνησαν τα βακτήρια (το άφησα να δουλεύει 2 εβδομάδες με ανθρακα και αντιφοσφωρο, έκανα μια αλλαγή νερού και υλικών και τώρα ξεκινάμε στρώσιμο).
Και σήμερα έφτιαξα και τον STC μαζί με ενα sonoff (δεν φαίνεται μέσα είναι κολλημένο απο κάτω για να πατάω το κουμπί) για να εχω και έλεγχο απο μακριά σε θερμοστάτη και κυκλοφορητές όπως και στα υπόλοιπα ενυδρεία μου.

FJIMG_20200929_192408.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τοποθετήθηκε ο STC (επιτέλους) και έγιναν οι πρώτες μετρήσεις κατά το στρώσιμο, Αμμωνία μηδέν (ή υπερβολικά ελάχιστη αν είδα σωστά το χρώμα, γιατί με λεντ λάμπες στο σπίτι αν δεν βγω σε φυσικό φως εξω πάντα έχω μια αμφιβολία στις μετρήσεις), φοσφωρικά 0,25  αλλά νιτρικά 50+....  Το σκ θα γίνει μια αλλαγή νερού και θα δούμε πως θα πάμε από εκεί για να κρίνουμε αν εχει στρωθεί κάπως το ενυδρείο.
Στον τομέα του φωτιστικού δεν έχω καταλήξει ακόμη αν θα είναι Τ5 ή οχι, το σκέφτομαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ξέχασα να τραβήξω φωτογραφία αλλά μπήκε και μια σαλιάρα (η κλασσική). Λείπει ακόμη το φωτιστικό βέβαια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...