Jump to content

Ick Σε πλατύ μάλλον βοήθεια


Στεφ Χοτζ

Recommended Posts

Ενυδρείο μαρίνα 60 λίτρα 

φιλτρο fluvul 106 εξωτερικό πρόσθεσα έξτρα άνθρακα και μηχανικό βιολογικό σφουγγάρι .

το ενυδρειο δεν είναι φυτεμένο έχει μόνο κερατοφυλλο και πλαστικά φυτά ,ψάρια 4 χήρες 4πλατυ 3 γκαμπυ ,

ενυδρειο σε λειτουργία 2μηνες 

αμωνια 0

νιτρωδη 0

νιτρικα 10 

τεστ υγρά της Serra 

Θερμοστάτη με 28 βαθμούς λόγο θεραπείας exit εντός τριών  ημερών ,αυτό που θελω να μάθω είναι ότι δυο πλατύ έχουν ick υποθέτω δηλ ,δεν λέει να φύγει όμως και ανησυχώ .ξανα είχα και είχανε φύγει κατευθείαν με θεραπεία ενώ αυτό δεν λέει να φύγει 

 

9CA281BB-45AE-41DF-A4D4-47FF9056FEBE.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό ή κάτι που να παραπέμπει σε ick πέρα από δύο μικρές τελίτσες που αν ήταν ick θα έβλεπες κάθε μέρα όλο και περισσότερες. Πόσο καιρό όμως είναι έτσι? Μήπως η θεραπεία δεν πιάνει γιατί πολύ απλά τα ψάρια δεν έχουν τίποτα? Έχεις παρατηρήσει κάποια διαφορά στην συμπεριφορά τους? 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. και γω δε βλέπω κάτι που να μου δείχνει ich. Εκτός και αν είναι κάτι που δε φαίνεται στη φωτογραφία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω είναι πως το αρσενικό μου πλατύ το έχει στην ουρά του στην αρχή που είναι και το δέρμα ,επίσης αυτό που με αγχόνη είναι πως το έχει και στις δυο πλευρές του στην ουρά στο ίδιο σημείο .το θηλυκό  έχει ένα άσπρο στο δέρμα πριν αρχίσει η ουρά .τι άλλο θα μπορούσε να είναι εκτός από ick ?απλα ζητάω βοήθεια για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως ,τα ψάρια είναι ζωηρά τρώνε ζευγαρώνουν .επισης το έχουν 4μερες τώρα 

Έγινε επεξεργασία - Στεφ Χοτζ
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Στεφ Χοτζ έγραψε:

Αυτό που βλέπω είναι πως το αρσενικό μου πλατύ το έχει στην ουρά του στην αρχή που είναι και το δέρμα ,επίσης αυτό που με αγχόνη είναι πως το έχει και στις δυο πλευρές του στην ουρά στο ίδιο σημείο .το θηλυκό  έχει ένα άσπρο στο δέρμα πριν αρχίσει η ουρά .τι άλλο θα μπορούσε να είναι εκτός από ick ?απλα ζητάω βοήθεια για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως ,τα ψάρια είναι ζωηρά τρώνε ζευγαρώνουν .επισης το έχουν 4μερες τώρα 

Με το ικ στο ενυδρειο , τα ψαρια γεμιζουν με ασπρακια μεσα σε μια εβδομαδα. Δεν θα ειναι δυο τελιτσες, αλλά παρα πολλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...