Jump to content

Εισαγωγή νέου ψαριού


Recommended Posts

Καλησπέρα σήμερα έβαλα ένα καινούργιο ψαράκι στο ενυδρειο ένα λευκόξανθούς και με το που το έβαλα έγινε χαμός το έχω χάσει δεν το ξανά είδα, καμία ιδέα? 

Έχω δύο clouwn ένα yellow και ένα Blu tank μικρά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Να φανταστώ του την πέσανε ο blue και ο Yellow? 

Τελικά θάφτηκε μέσα στην άμμο δεν τον πηραξε κανένας, βγήκε κάποια στιγμή το πρωί πήγενε δεν πήγενε και μέχρι το βράδυ εγκατέλειψε, λέω να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού 40 50 λίτρα, μετρήσεις όλα καλά, τα φωσφορικά έχουν κατέβει στο 50     0.151. 

Να κατέβουν κιαλό εκεί που είπαμε και ελπίζουμε προς το καλύτερο, (πολύ κλάμα τα πιτσιρίκια) δεν είχε τίποτα ούτε στίγματα μόνο που ανέπνεε πολύ γρήγορα και τον έπερνε το ρεύμα ??

Link to comment
Share on other sites

Ισως ηταν αρρωστο , ισως δεν αντεξε το στρες κατα την μεταφορα και την εισαγωγη στο ενυδρειο

Προσαρμογη σταδιακα σε θερμοκρασια κ νερο του ενυδρειου του εκανες πριν το βαλεις στο ενυδρειο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Ισως ηταν αρρωστο , ισως δεν αντεξε το στρες κατα την μεταφορα και την εισαγωγη στο ενυδρειο

Προσαρμογη σταδιακα σε θερμοκρασια κ νερο του ενυδρειου του εκανες πριν το βαλεις στο ενυδρειο?

κανονικα τα παντα και σε θερμοκρασια και σε αλατοτητα 

μετρησεις ολα οκ μονο το kh δεν εχω μετρήσει μια ωρα εκανα προσαρμογη

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που βάζουμε νέο ψάρι η κοραλί στο ενυδρείο υπάρχει κίνδυνος, το λιγότερο είναι να χάσουμε το ψάρι η το κοραλί που βάλαμε , το χειρότερο να μεταδώσει κάποια ασθένεια και να τα χάσουμε όλα η το κοραλί να είναι σε βράχο με pest.

Γι'αυτό θα έπρεπε όλοι να έχουμε καραντίνα αλλά εγώ όπως κ οι περισσότεροι δεν έχω και έχει τύχει να χάσω όλα τα ψάρια από αρρώστια του καινούριου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Κάθε φορά που βάζουμε νέο ψάρι η κοραλί στο ενυδρείο υπάρχει κίνδυνος, το λιγότερο είναι να χάσουμε το ψάρι η το κοραλί που βάλαμε , το χειρότερο να μεταδώσει κάποια ασθένεια και να τα χάσουμε όλα η το κοραλί να είναι σε βράχο με pest.

Γι'αυτό θα έπρεπε όλοι να έχουμε καραντίνα αλλά εγώ όπως κ οι περισσότεροι δεν έχω και έχει τύχει να χάσω όλα τα ψάρια από αρρώστια του καινούριου. 

Ευχαριστώ... Πολύ σωστή παρατήρηση!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...