Jump to content

Νέο ενυδρείο 180 λίτρα


Marinelife

Recommended Posts

Χαιρετισμούς σε όλους.

 

Μας είχαν κάνει δώρο μια μικρή γυάλα με ένα χρυσόψαρο, που τελικά δεν άντεξε παραπάνω από λίγους μήνες.

Αφού το είχε αγαπήσει πολύ όλη η οικογένεια, αποφάσισα και πήρα ένα ενυδρείο, (πρακτικά το μεγαλύτερο που χωράει στο χώρο μας) για να φτιάξουμε κάτι σωστό. 
Διαστάσεις 180χ40χ50 γνωστής εταιρίας με όλα τα αξεσουάρ του.

Μετά από μια μικρή συζήτηση στο κατάστημα, έχω πάρει και έχω βάλει ήδη αρκετά φυτά, μια ρίζα και λίγες πέτρες.

Αυτή τη στιγμή, είμαι στο στρώσιμο, 5η μέρα και μετρώ ammonia, nitrite, nitrate 0, & PH 7 και θερμοκρασία 26C. 
Χρειάζεται να μετρώ κάτι άλλο;

 

Η ρίζα έχει βγάλει άλγη, σαν λευκό σύννεφο ή γλίτσα γύρω της, αλλά καταλαβαίνω ότι είναι φυσιολογικό και σε 2 εβδομάδες κάνει το κύκλο του, από σχετικό άρθρο που διάβασα. Σωστά;

 

Η σκέψη είναι να δημιουργηθεί ένα κοινωνικό ενυδρείο, με λίγα ψαράκια για να ζουν άνετα και τα φυτά να μπορούν να αναπτυχθούν χωρίς να επιβαρύνουν τα ψαράκια (δεν θα ήθελα δηλαδή CO2) 

 

Παρακάτω τα ψαράκια που σκέφτομαι και μας αρέσουν.

 

Melanotaenia maccullochi

Microrasbora galaxy

Micrarasbora erythromicron - emerald dwarf danio


Θέλω όμως και κάποια που τρώνε την άλγη, αφού καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω ότι είναι το βασικότερο πρόβλημα για ένα ενυδρείο, και φυσικά να τα πηγαίνουν καλά με τα υπόλοιπα.

Προτείνετε κάποια;

Τι μπορώ να κάνω από τώρα που είναι νωρίς, ώστε να μην έχω προβλήματα;

 

το πρώτο ζευγάρι ψαράκια, αν όλα πάνε καλά θα μπει σε 10 μέρες περίπου.

 

Βάζω μερικές φωτογραφίες για να δώσω μια εικόνα στο τι υπάρχει.

Επίσης απο την άλγη? που δημιουργήθηκε.

 

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές.

(να αποφύγω τα λάθη που μπορώ...)

 

 

 

 

D19505DB-EB91-4837-BDEB-BD7E846D4F75.jpeg

E61AB368-6390-40D9-AD70-0698E501B7E8.jpeg

E2FE6867-51A3-499A-93E6-AF7B5D970EF5.jpeg

8AB439A7-0012-4A6C-864D-D4E098E83E6D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Η ρίζα έχει βγάλει άλγη, σαν λευκό σύννεφο ή γλίτσα γύρω της, αλλά καταλαβαίνω ότι είναι φυσιολογικό και σε 2 εβδομάδες κάνει το κύκλο του, από σχετικό άρθρο που διάβασα. Σωστά;

Σωστα.

1- το υποστρωμα ειναι ακαταλληλο για τα φυτα με ριζες (που φυτευονται)

2- αν δεν ριχνεις τροφη στο ενυδρειο, δεν θα παει η αμμωνια πανω και δεν θα στρώσει....

Πως το στρωνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Υπόστρωμα έχω 4 λίτρα από το “HAQUOSS Amazon complete base fertilizer“ τοποθετημένο εκεί που είναι τα φυτά (Απουσιάζει από τη μέση του ενυδρείου τελείως).

Από πάνω είναι μόνο ένα πολύ λεπτό στρώμα από χοντρά flakes για αισθητικούς λόγους και για να περνά άνετα το νερό χαμηλότερα. 
τουλάχιστον αυτό ήταν το σκεπτικό.

Μπορώ να κάνω κάτι να βελτιώσω την κατάσταση σε αυτό το σημείο;
αφού δεν έχει ακόμα ψάρια πιθανόν να μπορεί να γίνει κάποια παρέμβαση.

 

Στο ενυδρείο έχω ρίξει το αντιχλώριο, (αν και το νερό του σπιτιού φιλτράρεται - 3 φίλτρα και UV), filter starter ένα σακουλάκι με κάτι παστίλιες που μπήκε μέσα στο φίλτρο (από τον κατασκευαστή ενυδρείου & φίλτρου), και βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο (είχε χώρο για να μπει).

Ναι, του ρίχνω λίγη ψαροτροφή που μου είχε μείνει. 3-4 φυλλαράκια τη μέρα. Μετά από αρκετή ώρα να κόβουν βόλτες στην επιφάνεια τα τραβάει το φίλτρο.


Σήμερα έκανα και τη πρώτη αλλαγή νερού 50%. 
 

Επίσης, 9 σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες από τα φυτά, κάνουν βόλτες :)

 

Διαβάζω όσα μπορώ καθημερινά για να αποφύγω πλέον λάθη, όμως κάθε συμβουλή από μέλη που “τα έχουν περάσει” είναι πολυτιμότερη. 
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Marinelife έγραψε:

Από πάνω είναι μόνο ένα πολύ λεπτό στρώμα από χοντρά flakes για αισθητικούς λόγους και για να περνά άνετα το νερό χαμηλότερα. 
τουλάχιστον αυτό ήταν το σκεπτικό.

Βγαλε αυτα τα flakew, δεν ηταν καλη σκεψη :) Καλυτερα χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm.  To HAQUOSS Amazon complete base fertilizer ειναι πανακριβο, καλυτερα να επαιρνες Tropica soil ή ADA Amazonia soil. Αμμωνια δεν εχεις (είχες) μετρησιμη; Με τι τεστακια μετρας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Η ρίζα έχει βγάλει άλγη, σαν λευκό σύννεφο ή γλίτσα γύρω της

Δεν ειναι ακριβως αλγη ειναι βακτηρια+μυκητες και ειναι φυσιολογικη τετοια εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Μετράω ammonia, nitrite, & nitrate με τα τεστ της profi. (Νερό από το ενυδρείο, αντιδραστήρια, και χρωματικές καρτέλες).

Το PH με στικ.

Θερμοκρασία με κανονικό θερμόμετρο, βυθισμένο μέσα ψηλά στο νερό

Μια μυρωδιά που έχει το νερό είναι φυσιολογικό να υπάρχει; Δεν «βρωμάει», αλλά δεν μπορώ να την προσδιορίσω κιόλας...

 

Τη δουλειά με τα χαλικάκια η σύζυγος ούτε να την ακούσει...!

είναι μέσα στο σαλόνι και το ξεστήσιμο-στήσιμο είναι απαγορευτικό. Θα ήθελα να ξαναφτιάξω και το ανεμολόγιο δεξιά, γιατί είναι στρογγυλό και φαίνεται οβάλ, αλλά μέσα έξω δεν έχει....

θα μπορούσα να προσθέσω από επάνω ή θα τα κάνω χειρότερα;

 

Αν και δεν ξέρω πόσο βάρος θα μπορούσε να σηκώσει το έπιπλο.

(ναι, βαράτε αλλά να μπει άλλο έπιπλο και να βγει αυτό που έχουμε δεν έπαιζε...! Και όχι τίποτα άλλο, αλλά έχει και συρτάρι μονοκόμματο σε όλο το μήκος του, οπότε κάποια εσωτερική ενίσχυση δεν είναι εφικτή. Μέχρι στιγμής δείχνει να αντέχει και μόνο 2mm χαμόγελο είναι ορατό στο αφρώδες υλικό από κάτω από το ενυδρείο. Προς υπεράσπιση μου είναι μασίφ ξύλο 2,7cm, λίγο μεγαλύτερο από το ενυδρείο. Υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστεί νέο έπιπλο με προδιαγραφές για ενυδρείο με τα ίδια ξύλα των υπολοίπων από τον ίδιο κατασκευαστή, αλλά το κόστος αυτή τη στιγμή είναι απαγορευτικό.)

Κορίτσια, τα θέλετε όλα δικά σας!!! :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Μια μυρωδιά που έχει το νερό είναι φυσιολογικό να υπάρχει;

φυσιολογικο. θα φυγει.

Για το επιπλο πρεπει να σκεφτεις σοβαρα. 180λ νερου στο πατωμα..... καθολου αστειο.....

πριν 10 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Τη δουλειά με τα χαλικάκια η σύζυγος ούτε να την ακούσει...!

είναι μέσα στο σαλόνι και το ξεστήσιμο-στήσιμο είναι απαγορευτικό.

Κοιτα, μπορεις να βαλεις φυτα, που δενονται πανω σε πετρες, ξυλα - ειναι ευκολα και ομορφα. Τα "τσιπσακια", ομως, θα μαζευουν  μπιχλα απο κατω...

Δεν θα μπορεσεις να βαλεις και ψαρια βυθου (τραυματισμος).

Διαβασε για φυτεμενο ενυδρειο και τον βυθο - https://www.aquazone.gr/forums/topic/90670-χρήσιμα-άρθρα-και-θέματα-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/51697-φυτεμένο-ενυδρείο-και-βυθός/

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα λινκ.

 

Μετά από συζήτηση θα κάνω αλλαγή του βυθού. (Καλύτερα να γίνουν «βρωμιές» παρά να τραυματιστεί κάποιο ψαράκι)

Όταν γίνει θα επανέλθω με νέες φώτο.

Το έπιπλο όμως είναι πονεμένη ιστορία, θέλω κάνα 800ρι (μασίφ μαόνι και έβενος χειροποίητο) για να ταιριάξει. Γίνεται, αλλά όχι αυτή τη στιγμή με τα τρέχοντα έξοδα και πιθανό lock down...

Στη νέα διάταξη θα ελαττώσω το πάχος του βυθού στη μέση, αν και δεν θα αλλάξει κάτι πολύ, σε σχέση με το βάρος του νερού.
 

Ψάρια βυθού κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο ποια είναι;

Από αυτά που έχω διαβάσει μου αρέσουν οι κιχλίδες, αλλά λόγω μεγέθους ενυδρείου δεν σκέφτομαι κάτι τέτοιο. (Φυσικά δεν θα ήταν κοινωνικό ενυδρείο σε τέτοια περίπτωση). Για αυτό και τα ψάρια που έχω επιλέξει.

Όσα μπουν θέλω να ζουν άνετα και φυσικά. Δεν θέλω να ταλαιπωρώ κάποιο ψαράκι επειδή μου αρέσει να το βλέπω.
 

Επίσης κάποια στιγμή θα πρέπει να δω τι μπορώ να κάνω με το θέμα της καραντίνας. Πιο πολύ τι θα πρέπει να βλέπω εγώ στα ψαράκια γιατί πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορώ να αναγνωρίσω κάποιο άρρωστο. Σε δεύτερο χρόνο θα επανέλθω και για αυτό.


Και πάλι, ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή απόφαση για αλλαγή βυθού τώρα στην αρχή.

Συνηθισμένα ψάρια βυθού για κοινωνικό μπορείς να δεις κάποιο είδος corydoras.

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία από το έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Marinelife έγραψε:

Επίσης κάποια στιγμή θα πρέπει να δω τι μπορώ να κάνω με το θέμα της καραντίνας. Πιο πολύ τι θα πρέπει να βλέπω εγώ στα ψαράκια γιατί πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορώ να αναγνωρίσω κάποιο άρρωστο. Σε δεύτερο χρόνο θα επανέλθω και για αυτό.

Οσες φορες εχω παρει ψαρια απο aquariumshop.gr - δεν ειχα κανενα θεμα. Δεν λεω, οτι απο άλλα καταστηματα θα παρεις αρρωστα. Προσοχη στα πετσοπ - αλυσιδες, απο κι μην παρεις.

Δες αυτα τα καταστηματα - https://www.aquazone.gr/forums/forum/292-καταστηματα/

απο τα περισσοτερα ειχα παρει ψαρια και ηταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, SOTIRIS said:

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία από το έπιπλο

Λεπτομέρεια από το έπιπλο. 
Δεν έχει ακουμπήσει στο συρτάρι, (το τριγωνικό τμήμα από άκρη σε άκρη), έχει πάρει όμως μια καμπύλη που για την ώρα έχει απορροφηθεί από το συνθετικό υλικό. Σκέφτομαι την προσθήκη υποστηλώματος στη μέση με ελάχιστη ¨ζημια¨ να μην ανοίγει το συρτάρι. (Τάκο μέσα στο συρτάρι και υποστύλωση με γρύλο. Αντίστοιχο τάκο κάτω από τη βάση του επίπλου στο πάτωμα)

 

Η μεμβράνη στη ρίζα, έχει φουντώσει...

EC11198B-7966-4C69-A7C0-8449C057944A.jpeg

8E156578-D90E-4388-8FEB-4FE92F1CFB13.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

 

Η μεμβράνη στη ρίζα, έχει φουντώσει...

 

8E156578-D90E-4388-8FEB-4FE92F1CFB13.jpeg

Η μεμβράνη στη ρίζα μη σε απασχολεί, θα υποχωρήσει σε λίγες μέρες.

Το έπιπλο θέλει προσοχή και υποστήριξη.:)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετισμούς σε όλους.
 

Αρκετές αλλαγές αυτό το 2ήμερο.

Πήρα ψιλό χαλικάκι και άλλαξα το βυθό. Με την ευκαιρία η διακόσμηση έγινε τώρα σε σχήμα πέταλου φτιάχνοντας μια λίμνη στη μέση.

160AE2F8-D81D-4CBF-9815-03128AB934D5.thumb.jpeg.ad7ff5e4d67740bb6fcbb761b4b6868f.jpeg

Τα φυτά είχαν προλάβει και είχαν ριζώσει και συγκρατούσαν τα gravel γύρω τους. (Τα φυτά με τις ρίζες). 
Έπρεπε να τα βγάλω μαζί και να τα καθαρίσω προσεχτικά.

Αλλαγή νερού 90% και αντιχλώριο.

Παράλληλα πήρα και έβαλα και 2 “neritina puligera” & 2 “spixi apple” σαλιγκάρια. Και οι λαθρεπιβάτες μεγαλώνουν... (2ρη φώτο)

 

Τραγικό της υπόθεσης δώρο 2 ψαράκια που παρέλαβα από το αδέρφι που ήρθε να με δει. Από το να μείνουν στη σακούλα, τα έβαλα μέσα. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι να κατανοηθεί ότι είναι νωρίς για ψάρια...!
Νέος είμαι στην ασχολία με το ενυδρείο, πάραυτα δεν καταλαβαίνω πως μπορεί κάποιος να πουλήσει κοπαδόψαρα 1 και 1... εκτός και αν κάνω λάθος.


Μια μέρα μετά τις αλλαγές οι μετρήσεις βγαίνουν 0. Το φίλτρο έχει μια καφέ λάσπη μέσα αλλά δεν φαίνεται να έχει μειωθεί η ροή του.

θέλω να πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό αμμωνίας καταναλώνεται από τα φυτά. 
Με τα ψαράκια που μπήκαν τώρα ίσως να χρειαστεί να κάνω περισσότερες αλλαγές νερού, ανάλογα και με τις μετρήσεις.

(Μια ταμπλέτα για τα σαλιγκάρια, την κατασπάραξε το μικρό κίτρινο ψαράκι... Πόσο  μπορούν να τρώνε;)

8409D40B-8A6F-43A4-8073-4250B23EB914.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Τραγικό της υπόθεσης δώρο 2 ψαράκια που παρέλαβα από το αδέρφι που ήρθε να με δει. Από το να μείνουν στη σακούλα, τα έβαλα μέσα. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι να κατανοηθεί ότι είναι νωρίς για ψάρια...!

Τα δυο ψαρακια σε τοσα λιτρα  δεν μας πειραζουν, θα βοηθησουν στο στρωσιμο. Ταισε τα απο λιγο καθε μερα.

πριν 38 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Αλλαγή νερού 90% και αντιχλώριο

Τέτοιες αλλαγες δεν κανουμε! Το πολυ 50%.

Τωρα, που στρωνει, καλυτερα οχι πανω απο 10-20(30%) την εβδομαδα. Πριν την αλλαγη νερου σε 7 ημερες, κανε μετρησεις (οχι μετα την αλλαγη νερου).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετισμούς σε όλλους.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω, ας όψεται η ανάγκη να αλλάξω το βυθό και να ξαναφυτέψω. Δεν έβλεπα τίποτα καθώς λέρωνε το νερό ξεδιαλέγοντας τα gravels και αφήνοντας το υπόστρωμα μέσα.

Όπως και να έχει τα αναφέρω για να υπάρχει το ιστορικό.
 

Είχα προτείνει τα παρακάτω ψαράκια (προσθέτω πόσα σκέφτομαι τελικά)

On 9/20/2020 at 2:09 AM, Marinelife said:

Melanotaenia maccullochi (2)

Microrasbora galaxy (4)

Micrarasbora erythromicron - emerald dwarf danio (4)

Σκεφτόμουν και τα παρακάτω:

ένα ζευγάρι Γλύφτες για λόγους καθαριότητας... Γλύφτες (2) ποιο είδος είναι πιο ενεργό;

και μερικές γαρίδες. (4 ή 6)

Και έχω ήδη 2 ψαράκια.

 

Βλέπετε κάτι που να μην ταιριάζει σε αυτή τη σύνθεση;

γαρίδες και γλύφτες ζουν παρέα ή θα έχουμε θύματα;

Με βάση το μέγεθος των ψαριών είναι οκ στα 180 λίτρα για μια φυσιολογική ζωή; (Ή πρέπει να μπουν λιγότερα;)

 

Για να μπει ένα πλάνο...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Χαιρετισμούς σε όλλους.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω, ας όψεται η ανάγκη να αλλάξω το βυθό και να ξαναφυτέψω. Δεν έβλεπα τίποτα καθώς λέρωνε το νερό ξεδιαλέγοντας τα gravels και αφήνοντας το υπόστρωμα μέσα.

Όπως και να έχει τα αναφέρω για να υπάρχει το ιστορικό.
 

Είχα προτείνει τα παρακάτω ψαράκια (προσθέτω πόσα σκέφτομαι τελικά)

Σκεφτόμουν και τα παρακάτω:

ένα ζευγάρι Γλύφτες για λόγους καθαριότητας... Γλύφτες (2) ποιο είδος είναι πιο ενεργό;

και μερικές γαρίδες. (4 ή 6)

Και έχω ήδη 2 ψαράκια.

 

Βλέπετε κάτι που να μην ταιριάζει σε αυτή τη σύνθεση;

γαρίδες και γλύφτες ζουν παρέα ή θα έχουμε θύματα;

Με βάση το μέγεθος των ψαριών είναι οκ στα 180 λίτρα για μια φυσιολογική ζωή; (Ή πρέπει να μπουν λιγότερα;)

 

Για να μπει ένα πλάνο...

 

Τι ψαράκια είναι αυτά που έβαλες μέσα?:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Melanotaenia maccullochi (2) - πρεπει να πάρεις τουλαχιστον 8!

Microrasbora galaxy (4) - οχι! δεν θα φαινονται καθολου σε τετοιο μεγαλο ενυδρειο.

Micrarasbora erythromicron - emerald dwarf danio (4)-  πολυ μικρα ψαρακια για 180 λ, οπως και γαλακτικα.

Αν βλεπω καλα, εχεις ανα trigonostigma heteromorpha.Κανε τα κοπαδακι 15-20 ατομα. Πολυ ομορφα ψαρια.

πριν 11 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

ένα ζευγάρι Γλύφτες για λόγους καθαριότητας... Γλύφτες (2) ποιο είδος είναι πιο ενεργό;

και μερικές γαρίδες. (4 ή 6)

Μην περιμενεις καθαριοτητα απο δυο  "γλυφτες", παραμυθια ειναι.

Γαριδες παρε Αμανο - ειναι μεγαλες. Τις μικρες (neocaridinα), θα χτυπανε τα ψαρια, εκτος αν θα παρεις μικρουλια σαν galaxy.

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2020 at 11:37 PM, SOTIRIS said:

Τι ψαράκια είναι αυτά που έβαλες μέσα?:)

Καλημέρα.

 

Τα ψαράκια που μου έφεραν, μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο, πρέπει να είναι τα παρακάτω:

Rasbora Heteromorpha 
Zebra danio yellow (κατά πάσα πιθανότητα όπως το βλέπω)
 

On 9/26/2020 at 10:42 AM, natateo said:

Μην περιμενεις καθαριοτητα απο δυο  "γλυφτες", παραμυθια ειναι.

Γαριδες παρε Αμανο - ειναι μεγαλες. Τις μικρες (neocaridinα), θα χτυπανε τα ψαρια, εκτος αν θα παρεις μικρουλια σαν galaxy.

 

Τα ψαράκια που μου αρέσουν είναι αυτά που είχα γράψει.

Melanotaenia maccullochi (2)

Microrasbora galaxy (4)

Micrarasbora erythromicron - emerald dwarf danio (4)
και εφόσον ταιριάζουν μεταξύ τους.

από εκεί και πέρα θέλω να βάλω και ότι θα βοηθήσει να παραμένει το ενυδρείο καθαρό και μπορεί να συμβιώσει :) 

Διάβασα για τις Αμανο και φαίνεται πολύ καλή επιλογή.

Μπαίνουν πριν ή μετά τα ψάρια ή δεν έχει σημασία;

Πόσες θα έπρεπε να μπουν γιατί τα νούμερα που διαβάζω σε άρθρα φαίνονται υπερβολικά.

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Διάβασα για τις Αμανο και φαίνεται πολύ καλή επιλογή.

Μπαίνουν πριν ή μετά τα ψάρια ή δεν έχει σημασία;

Αντεχουν, αλλά καλυτερα πιο μετα να μπουν, οταν θα στρωσει καλα το ενυδρειο.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Microrasbora galaxy (4)

Micrarasbora erythromicron - emerald dwarf danio (4)

Μην τα βαζεις σε μεγαλο ενυδρειο, θα χαθουν. Πολυ μικρα ειναι.... πολυυυυυυυυυ

Melanotaenia maccullochi παρά ,που ειναι φιλικο ψαρακι, ειναι αρκετα μεγαλο. Μπορει να δει τα μικρουλια σαν τροφη...... Δεν ξερω.....δεν ξερω.....

Καλυτερα να πει την γνωμη του ο @SOTIRIS, εχει πολυ ομορφα melanotaenia boesemani.... https://www.aquazone.gr/forums/topic/107632-κοινωνικό-φυτεμένο-ενυδρείο-500-λτ/page/3/

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα edit την απάντηση αλλά δεν το πήρε....

 

Ξέχασα να απαντήσω και για τα ψαράκια.

 

Η ιδέα είναι να φτιάξω ένα κοινωνικό και ισορροπημένο οικοσύστημα. 
Τουλάχιστον για ένα χρόνο δεν θέλω να ξεπεράσω το 60% των ψαριών που μπορούν να μπουν με βάση το μέγεθος και ποσότητα των ψαριών και τον όγκο του ενυδρείου.


Θα κοιτάξω να βρω μεγαλύτερα ψαράκια (που να μην τρώνε τις γαρίδες) και να ζουν άνετα στα 180 λίτρα.

Ανασταλτικός παράγοντας ότι σε αρκετά απαιτείται 1.2 μέτρα μήκος και έχω μόνο 1. (Επειδή δεν τα ξέρω, όποιο μου αρέσει το ψάχνω στο διαδίκτυο μετά.) Πόσο σημαντικό είναι το μήκος; Κυρίως για αυτό το λόγο πήγα σε μικρότερα.

Δυστυχώς στο σαλόνι που θέλαμε να μπει δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος για κάτι μεγαλύτερο σε ενυδρείο. ?

 

Προτάσεις ευπρόσδεκτες!

 

Link to comment
Share on other sites

Maccullochi είναι υπέροχα ψαράκια, και με ένα κοπάδι πραγματικά θα "γέμιζε" το ενυδρείο.

Τα cpd είναι πολύ ντροπαλά και θα τα βλέπεις ελάχιστα έως καθόλου.

Δυστυχώς μεγαλύτερα ψαράκια που να μην τρώνε τις γαρίδες ή το γόνο τους δεν.....

Επίσης δυο πρότασεις για μικρόψαρα της Ωκεανίας

http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Gertrud.htm

http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Furcatus.htm

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά,


gourami pearl - 1+4

Melanotaenia maccullochi - 1+4

melanotaenia praecox - 1+4
aulonocara hansbaenschi - 1+1

(Αρσενικό + θηλυκά) - αν μπορούν να τα ξεχωρίσουν στο κατάστημα.

 

Αμάνο 4

Rasbora Heteromorpha και 1 Zebra danio yellow Που ήδη υπάρχουν,

2 “neritina puligera” & 2 “spixi apple” σαλιγκάρια που ήδη υπάρχουν.

 

On 9/26/2020 at 10:42 AM, natateo said:

Melanotaenia maccullochi (2) - πρεπει να πάρεις τουλαχιστον 8!

Τα 8 αφορούν για πλήρη σύνθεση στο ενυδρείο ή για μόνο για τη συγκεκριμένη ομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Καποια ψαρια ζουν μονο σε κοπαδια. Για αυτο εγραψα - Melanotaenia maccullochi (2) - πρεπει να πάρεις τουλαχιστον 8!

Πρεπει να ειναι πανω απο 7-8 ψαρακια, τότε ειναι κοπαδι. Το ιδιο ισχυει και για Rasbora Heteromorpha και για Zebra danio - δεν τα κραταμε απο ενα ή ζευγαρι.

πριν 3 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

aulonocara hansbaenschi - 1+1

Αυτα δεν θα τα εβαζα μαζι με τα υπολοιπα. Χρειαζονται αλλες συνθηκες διαβιωσης....

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας και με όσες πληροφορίες βρήκα,

 

  • Τα aulonocara hansbaenschi δεν βλέπω να ταιριάζουν πολύ και βγαίνουν εκτός. 
  • Για να προτείνεις @natateo τουλάχιστον 8 Melanotaenia maccullochi, θα υπάρχει λόγος, οπότε προγραμματίζονται 8 και δεν θα βάλω καθόλου από τα melanotaenia praecox.
  • Τα gourami pearl νομίζω ότι ταιριάζουν και σκέφτομαι να είναι 6 από αυτά.
  • και 6 Amano.
  • έχω και 


Με αυτά τα είδη δημιουργείται ένα κοινωνικό ενυδρείο; Είναι αρκετά; (Σαν είδη, όχι σαν αριθμό ψαριών)

Πόσα μπορώ να βάζω ταυτόχρονα τη κάθε φορά; (Δηλαδή βάζω χ αριθμό, περιμένω λίγες εβδομάδες, ισορροπούν οι μετρήσεις και ξαναβάζω χ .....)

Όλα μαζί τα ψάρια είναι οκ, ή πολλά; (Σαν αριθμός για τα λίτρα μου)

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

@natateo Πρέπει να έχω το χειρότερο timing ever!

Μπορεί και να φταίει που ξεκινώ να γράψω κάτι και περνά μια ώρα μέχρι να το στείλω...

 

2 hours ago, natateo said:

Καποια ψαρια ζουν μονο σε κοπαδια. Για αυτο εγραψα - Melanotaenia maccullochi (2) - πρεπει να πάρεις τουλαχιστον 8!

Οκ, κατανοητό.

ισχύει το ίδιο και για τα gourami pearl; 8 και από εκείνα;

διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι είναι κατάλληλα για αρχάριους...
https://www.aquariumgallery.com.au/products/gourami-pearl
 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...