Jump to content

Νέο ενυδρείο 180 λίτρα


Marinelife

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Marinelife έγραψε:

αύξηση θερμοκρασίας από 24 σε 27 σε σύνολο 9 ημερών για να εκκολάψω αρτέμια (ζωντανή τροφή) μέσα σε δοχείο που βρίσκεται στο ενυδρείο μέσα

με 27 βαθμους, αν δεν γινεται τιποτα μεσα σε 18-24 ωρες..... πετας το μειγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Τα 2 Pelvicachromis Pulcher Kribensis πρέπει να γίνονται ζευγάρι.

Τουλάχιστον είναι αρσενικό και θρυλικό, και πάνε παντού μαζί.

Κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει αλλά είναι και μικρά.

Θέλω να έχουν δυνατότητα να φτιάξουν φωλιά.

Υπάρχει χώρος πίσω από τη ρίζα και σε πυκνό φυτεμένο περιβάλλον και δίπλα από το βράχο όπου υπάρχει 7-10 εκατοστά περιμετρικά του βράχου κενός χώρος, με βλάστηση και λίγες πέτρες που απομονώνουν το χώρο αυτό και η φωλιά θα μπορούσε να βλέπει σε αυτή την «αυλή» κριμένη στη βλάστηση με πρόσοψη στο βράχο.

Θα μπορούσα να διαμορφώσω περισσότερο το χώρο αν χρειάζεται.

Ερωτήσεις ...

Να πάρω και να βάλω μεγάλες πέτρες και όπως κάτσουν ή να τις κολλήσω φτιάχνοντας κάποιο σχήμα; 
Σχήμα σπηλιάς;

Πόσο χώρο χρειάζεται να έχει μέσα;

Θέλει μικρό άνοιγμα ή όσο θα είναι η σπηλιά; (Αν πρέπει να γίνει σαν σπηλιά)

Αν χρησιμοποιηθεί πήλινος αμφορέας, γλάστρα, κτλ. τι σχήμα πρέπει να έχει και τι μέγεθος;

Προτιμώ τη λύση του πήλινου αν τα βολεύει, γιατί θα μπορούσα να το βάλω λίγο λοξά και να του βάλω μέσα ακριβώς την άμμο/χαλικάκι  που θα προτιμούσαν.

Το ενυδρείο έχει χαλικάκι 1-3 χιλιοστά.

 

Ανυπομονώ για συμβουλές ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επίσης, έχει βάλει ποτέ κανείς νερό από αφυγραντήρα σε ενυδρείο; Βγάζω 10 λίτρα την ημέρα και ίσως να κράταγε το ph μου στο 6.5....

(για αλλαγή 10 λίτρα την εβδομάδα σκέφτομαι)

 

Link to comment
Share on other sites

Κα

Καλησπέρα φίλε μου .

Σε ανάλογη ερώτηση μου ο έχων γνώση επι των θεμάτων αυτών @Antonis K μου απάντησε :

Με τον αφυγραντηρα είναι πιο καλά τα πράγματα, μιας και ο κάδος πολύ δύσκολα θα πιάσει κάποιο μύκητα

 

ΑΛΛΑ. Έκανα μια μέτρηση TDS και μου έβγαλε μια τιμη 44ppm. Κανονικά θα έπρεπε να ηταν κοντά στο 0, αφού μιλάμε για υγροποίηση της υγρασίας του αέρα. Οπότε αυτά τα 44ppm είναι μάλλον σκόνη και λοιποί ρύποι .της ατμοσφαίρας. Και μιας και δεν ξέρουμε ακριβώς τι είναι, προσωπικά δε θα το έβαζα στο ενυδρείο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Καλησπέρα,

 

Επίσης, έχει βάλει ποτέ κανείς νερό από αφυγραντήρα σε ενυδρείο; Βγάζω 10 λίτρα την ημέρα και ίσως να κράταγε το ph μου στο 6.5....

(για αλλαγή 10 λίτρα την εβδομάδα σκέφτομαι)

 

Ρίξε μια ματιά εδώ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Καλησπέρα,

 

Επίσης, έχει βάλει ποτέ κανείς νερό από αφυγραντήρα σε ενυδρείο; Βγάζω 10 λίτρα την ημέρα και ίσως να κράταγε το ph μου στο 6.5....

(για αλλαγή 10 λίτρα την εβδομάδα σκέφτομαι)

 

Παρε εν φιλτροΑ/Ο, πολυ πιο ευκολη λυση :) https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Δεν θα το επιχειρήσω, αν και όσο αφορά τους ατμοσφαιρικούς ρύπους, δεν πιστεύω ότι τη γλιτώνει κανείς. (Και εμείς και τα ψάρια). Όταν αλλάζω φίλτρα στον ιονιστή (διαφορετικό μηχάνημα από τον αφυγραντηρα) η μαυρίλα δεν λέγεται....!

Σκέφτομαι και τα ενυδρεία που έχουν οξυγόνωση με αντλία αέρα... (αρκετά λιγότερα λίτρα αέρα από αυτά που θα περάσουν από τον αφυγραντήρα, αλλά δεν παύει να είναι ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού του αέρα (να περνά μέσα από νερό. βλ. scrubber) 

Επειδή μέχρι στιγμής το ενυδρείο πάει καλά, δε θα επιχειρήσω αλλαγές. 

Στο παρόν ενυδρείο δεν υπάρχει χώρος και για τίποτα.

Για την αντίστροφη όσμωση πιστεύω ότι χρειάζεται συνεχή ροή και αποχέτευση. Τουλάχιστον έτσι δούλευε ένα σύστημα που έβλεπα για παραγωγή 50 λίτρα τη μέρα. (Οικιακό).

Για τα συστήματα των ενυδρείων δεν ξέρω, θα το ψάξω όταν έρθει η ώρα για το μεγάλο. 
Εκεί πιστεύω θα με βαρεθείτε. (Ήδη ρωτώ πολλά εδώ).


Κυρίως για τη φίλτρανση, γιατί θέλω φίλτρο/sump ή αλλιώς sump ερμητικά κλειστό.

DIY φίλτρο 100-150 λίτρα με άλλα λόγια και όλα τα καλούδια (ψύξη/θέρμανση/καθαρισμός/αλλαγές νερού/κτλ.) να γίνονται από εκεί.

Άρθρα έχω διαβάσει αρκετά αλλά τα περισσότερα αφορούν κλασικές επιλογές. Αν έχει πειραματιστεί κάποιος ας μου πει.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Καλησπέρα,

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Δεν θα το επιχειρήσω, αν και όσο αφορά τους ατμοσφαιρικούς ρύπους, δεν πιστεύω ότι τη γλιτώνει κανείς. (Και εμείς και τα ψάρια). Όταν αλλάζω φίλτρα στον ιονιστή (διαφορετικό μηχάνημα από τον αφυγραντηρα) η μαυρίλα δεν λέγεται....!

Σκέφτομαι και τα ενυδρεία που έχουν οξυγόνωση με αντλία αέρα... (αρκετά λιγότερα λίτρα αέρα από αυτά που θα περάσουν από τον αφυγραντήρα, αλλά δεν παύει να είναι ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού του αέρα (να περνά μέσα από νερό. βλ. scrubber) 

Επειδή μέχρι στιγμής το ενυδρείο πάει καλά, δε θα επιχειρήσω αλλαγές. 

Στο παρόν ενυδρείο δεν υπάρχει χώρος και για τίποτα.

Για την αντίστροφη όσμωση πιστεύω ότι χρειάζεται συνεχή ροή και αποχέτευση. Τουλάχιστον έτσι δούλευε ένα σύστημα που έβλεπα για παραγωγή 50 λίτρα τη μέρα. (Οικιακό).

Για τα συστήματα των ενυδρείων δεν ξέρω, θα το ψάξω όταν έρθει η ώρα για το μεγάλο. 
Εκεί πιστεύω θα με βαρεθείτε. (Ήδη ρωτώ πολλά εδώ).


Κυρίως για τη φίλτρανση, γιατί θέλω φίλτρο/sump ή αλλιώς sump ερμητικά κλειστό.

DIY φίλτρο 100-150 λίτρα με άλλα λόγια και όλα τα καλούδια (ψύξη/θέρμανση/καθαρισμός/αλλαγές νερού/κτλ.) να γίνονται από εκεί.

Άρθρα έχω διαβάσει αρκετά αλλά τα περισσότερα αφορούν κλασικές επιλογές. Αν έχει πειραματιστεί κάποιος ας μου πει.

 

Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα .

To sump ερμητικά κλειστό δεν το κατάλαβα. Μέχρι τώρα γνώριζα για αυτό που μπαίνει κάτω από το ενυδρείο και αυτό που αποτελεί μέρος του ενυδρείου. Προσωπικά είμαι λάτρεις του δεύτερου γιατί θεωρώ ότι το φίλτρο είναι η καρδιά και ο πνεύμονες του ενυδρείου, και γιαυτό το λόγο πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο και όχι έξω από αυτό, Διαφορετικά θεωρώ ότι είναι αιμοκάθαρση και μηχανική υποστήριξη. Θα σου μιλήσω λοιπόν για τα συν και τα πλην του εσωτερικού sump που προσωπικά θεωρώ τον καλύτερο και με διαφορά τρόπο φιλτραρίσματος του ενυδρείου.

Θα ξεκινήσω από το ΕΝΑ άλλα για πολλούς, μεγάλο αρνητικό και δεν είναι άλλο ότι καταλαμβάνει ζωτικό χώρο του ενυδρείου. μας. Σε αυτό θα επανέλθω σε λίγο .

Πάμε τώρα στα θετικά που είναι τα παρακάτω.

1ον) Ευκολία στο καθάρισμα

2ον) κρύψιμο του θερμοστάτη

3ον) Επιλέγεις εσύ πόση μηχανικό και βιολογικό φίλτρο θα έχεις

4ον) δεν υπάρχει ίχνος σωληνώσεων

5ον) δεν κινδυνεύεις από διαρροές

6ον) για εμένα το κυριότερο η βιολογία αποτελεί μέρος του ενυδρείου και δεν γίνεται μεταφορά νερού από και προς το ενυδρείο.

7ον) διαλέγεις εσύ τι αντλία θα χρησιμοποιήσεις και πόσες φόρες θα περάσουν τα νερά μέσα από το φίλτρο άρα και τι ροή θα έχει το φίλτρο σου.

 

Ξαναγυρίζω τώρα στο αρνητικό του θέματος . Αλήθεια πόσο χώρο τρώει από την γυάλα μας το εσωτερικό Sump; Εδώ δεν θα χρησιμοποιήσω δικές μου μελέτες άλλα της κορυφαίας εταιρίας στο χώρο του ενυδρείου την jewel που μας λέει ότι με ένα εσωτερικό sump 11 λίτρων εγγυάται για το σωστό φιλτράρισμα ενυδρείου. 500 λίτρων . Εγώ πήρα και κύβισα το κουτί και είδα ότι είναι 18 λίτρα. Δηλαδή βλέπουμε ότι σε ένα ενυδρείο των 500 λίτρων το 4% θα είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το φίλτρο. Πάμε τώρα να υποθέσουμε ότι αγοράζουμε μια γυάλα με κοινές διαστάσεις 120 Χ 50 Χ 55 δηλαδή μεικτά 330 λίτρα και θέλουμε να μην είμαστε σαν την jewel τσιγγούνιδες άλλα άπλες και να πάμε τα λίτρα του DIY εσωτερικού sump που θα φτιάξουμε (περιττό αλλά για θέλω να αποδείξω κάτι) στα 24 ltr . Εφόσον το ύψος του ενυδρείου είναι 55 cm αναγκαστικά λοιπόν η μια διάσταση δεν μπορεί να είναι κάτω από 50 cm να πούμε ότι θα το τοποθετήσουμε στην πλάτη σε μια γωνία για να μην μας φάει από το μήκος μιας και είναι πολύτιμο, να δώσουμε και την διάσταση του πλάτους για να χωράει άνετα ένα φυσιολογικό χέρι 12 cm άρα η τρίτη διάσταση που αφορά το μήκος του sump  θα είναι 40 cm . Δηλαδή θα έχουμε ένα εσωτερικό sump που ο χώρος που θα καταλαμβάνει στην πίσω γωνία του ενυδρείου μας θα είναι 40 cm μήκος Χ 12 cm πλάτος  Χ 50 cm ύψος. Προφανώς λιγότερο και από μια μεγάλη ρίζα. Για του λόγου το αληθές σε παραπέμπω παρακάτω σε δυο εταιρίες .

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Filtering/Filter-systems/Bioflow-Filtersystems/

https://www.quiko.gr/5DF9B863.el.aspx

και θα το έκανα έτσι:

 

image.thumb.png.7923d2795bf148f0e7dd81020856af72.png

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

To sump ερμητικά κλειστό δεν το κατάλαβα. Μέχρι τώρα γνώριζα για αυτό που μπαίνει κάτω από το ενυδρείο και αυτό που αποτελεί μέρος του ενυδρείου. Προσωπικά είμαι λάτρεις του δεύτερου γιατί θεωρώ ότι το φίλτρο είναι η καρδιά και ο πνεύμονες του ενυδρείου, και γιαυτό το λόγο πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο και όχι έξω από αυτό, Διαφορετικά θεωρώ ότι είναι αιμοκάθαρση και μηχανική υποστήριξη. Θα σου μιλήσω λοιπόν για τα συν και τα πλην του εσωτερικού sump που προσωπικά θεωρώ τον καλύτερο και με διαφορά τρόπο φιλτραρίσματος του ενυδρείου.

Θα ξεκινήσω από το ΕΝΑ άλλα για πολλούς, μεγάλο αρνητικό και δεν είναι άλλο ότι καταλαμβάνει ζωτικό χώρο του ενυδρείου. μας. Σε αυτό θα επανέλθω σε λίγο .

Πάμε τώρα στα θετικά που είναι τα παρακάτω.

1ον) Ευκολία στο καθάρισμα

2ον) κρύψιμο του θερμοστάτη

3ον) Επιλέγεις εσύ πόση μηχανικό και βιολογικό φίλτρο θα έχεις

4ον) δεν υπάρχει ίχνος σωληνώσεων

5ον) δεν κινδυνεύεις από διαρροές

6ον) για εμένα το κυριότερο η βιολογία αποτελεί μέρος του ενυδρείου και δεν γίνεται μεταφορά νερού από και προς το ενυδρείο.

7ον) διαλέγεις εσύ τι αντλία θα χρησιμοποιήσεις και πόσες φόρες θα περάσουν τα νερά μέσα από το φίλτρο άρα και τι ροή θα έχει το φίλτρο σου.

 

Ξαναγυρίζω τώρα στο αρνητικό του θέματος . Αλήθεια πόσο χώρο τρώει από την γυάλα μας το εσωτερικό Sump; Εδώ δεν θα χρησιμοποιήσω δικές μου μελέτες άλλα της κορυφαίας εταιρίας στο χώρο του ενυδρείου την jewel που μας λέει ότι με ένα εσωτερικό sump 11 λίτρων εγγυάται για το σωστό φιλτράρισμα ενυδρείου. 500 λίτρων . Εγώ πήρα και κύβισα το κουτί και είδα ότι είναι 18 λίτρα. Δηλαδή βλέπουμε ότι σε ένα ενυδρείο των 500 λίτρων το 4% θα είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το φίλτρο. Πάμε τώρα να υποθέσουμε ότι αγοράζουμε μια γυάλα με κοινές διαστάσεις 120 Χ 50 Χ 55 δηλαδή μεικτά 330 λίτρα και θέλουμε να μην είμαστε σαν την jewel τσιγγούνιδες άλλα άπλες και να πάμε τα λίτρα του DIY εσωτερικού sump που θα φτιάξουμε (περιττό αλλά για θέλω να αποδείξω κάτι) στα 24 ltr . Εφόσον το ύψος του ενυδρείου είναι 55 cm αναγκαστικά λοιπόν η μια διάσταση δεν μπορεί να είναι κάτω από 50 cm να πούμε ότι θα το τοποθετήσουμε στην πλάτη σε μια γωνία για να μην μας φάει από το μήκος μιας και είναι πολύτιμο, να δώσουμε και την διάσταση του πλάτους για να χωράει άνετα ένα φυσιολογικό χέρι 12 cm άρα η τρίτη διάσταση που αφορά το μήκος του sump  θα είναι 40 cm . Δηλαδή θα έχουμε ένα εσωτερικό sump που ο χώρος που θα καταλαμβάνει στην πίσω γωνία του ενυδρείου μας θα είναι 40 cm μήκος Χ 12 cm πλάτος  Χ 50 cm ύψος. Προφανώς λιγότερο και από μια μεγάλη ρίζα. Για του λόγου το αληθές σε παραπέμπω παρακάτω σε δυο εταιρίες .

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Filtering/Filter-systems/Bioflow-Filtersystems/

https://www.quiko.gr/5DF9B863.el.aspx

και θα το έκανα έτσι:

 

image.thumb.png.7923d2795bf148f0e7dd81020856af72.png

 

 

 

Και επίσης ειναι εντελώς αθόρυβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, marinos said:

To sump ερμητικά κλειστό δεν το κατάλαβα.

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ!

 

«Ερμητικά κλειστό» εννοώ ότι δεν θα έχει άνοιγμα και δεν θα μπορεί να βγει έξω νερό.

Ουσιαστικά ένα μεγάλο φίλτρο αλλά με τον σχεδιασμό του sump.

Τι έχω στο νου μου... (πρόχειρο σχέδιο)

B7228823-3208-4A06-8916-AB5FA8946C66.thumb.jpeg.74ebdc53da90e3fd7e672f8bba02c0d3.jpeg

Αν θα είναι παραλληλόγραμμο ή κυλινδρικά ανεξάρτητα διαμερίσματα δεν ξέρω.

Το πιθανότερο είναι 3 λίμπες (ανοξείδωτες - που αποθηκεύουν το λάδι) σε σειρά, που θα έμπαιναν και οι σωληνώσεις εύκολα, και θα καθαριζόντουσαν ευκολότερα.

Ο λόγος που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι για να έχω εισαγωγή νερού από υπερχείλιση αλλά και τον πυθμένα του ενυδρείου, αλλά να μην το αδειάσω αν πάει κάτι στραβά.

 

Φυσικά αυτά είναι σχέδια κάποιου που έχει λίγους μήνες μόνο ένα ενυδρείο, και λογικά θα υπάρχουν καλύτερες λύσεις.

Με βάση αυτά που έχω δει, προσαρμόζω αυτό που θέλω.
 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει διαφορά αν η κατασκευή γίνει μέσα ή έξω από το ενυδρείο, εκτός από την ασφάλεια που προσφέρει μια κατασκευή μέσα στο ενυδρείο.

Ο κύριος λόγος που σκέφτομαι φίλτρο τύπου sump είναι η αύξηση των λίτρων του νερού του συστήματος και η έλλειψη χώρου για πιο μεγάλο ενυδρείο.

Διαφορετικά, προσωπικά θα έκανα όλη τη πλάτη sump γιατί δεν μου αρέσει να υπάρχει διαφορά γεωμετρίας, και θα ήταν και πιο οικονομική λύση.

Δυστυχώς όμως δεν θα μπορούσα να έχω μεγαλύτερο πλάτος απο 50 εκατοστά και η επιλογή ψαριών περιορίζεται αρκετά αν μειωθεί το πλάτος (πχ σε 40 εκ.)

 

(Η αγορά 2-3 φίλτρων πιστεύω είναι ακριβότερη από οποιαδήποτε κατασκευή....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με ανυπομονησία να το δω στην πράξη.

Αν και δεν το καταλαβαίνω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 4:23 AM, marinos said:

5ον) δεν κινδυνεύεις από διαρροές


καλησπέρα.

 

Σκέφτηκα λίγο περισσότερο τις δυνατότητες και προοπτικές ενός DIY ενυδρείου με φίλτρανση μέσα στο ίδιο ενυδρείο.

Το αποτέλεσμα;

Θα έβγαινε στα 1000 λίτρα και θα ξεκινούσε από το πάτωμα και ύψος στα 1.4 μέτρα. (Μια σίδηρο κατασκευή - βάση 10 εκατοστά ύψος για όποια ανωμαλία του πατώματος και για πολλά ποδαράκια... πλέον του ενυδρείου)

στα συν, πολύ μεγαλύτερος όγκος νερού από αυτόν που φανταζόμουνα.

Και πολύ ευκολότερη κατασκευή για τα φίλτρα.

 

στα μείον,

Δυσκολότερο στήσιμο και καθαρισμός λόγω ύψους.

Μελέτη λόγω βάρους;

(δίπλα από δοκάρι και κολώνα, πάτωμα από γρανίτη) πιστεύω θα ήμουν οκ.

μείωση του εσωτερικού μήκους στα 1.4 μέτρα.

Πόσο σημαντική είναι αυτή η μείωση;

Πόσο σημαντικό είναι να έχω χώρο για εξωτερικά συστήματα;

 

Ομολογώ πάντως ότι το φλερτ με το κυβικό μου αρέσει...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Ήρθε η ώρα να κάνει την παρουσία της η άλγη, οπότε κάτι ξεκίνησε να πηγαίνει λάθος...;

Μετρήσεις:

NH3/4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 10

KH = 4

GH = 7
CO2 = Υπάρχει περίσσια. (Δεν ξέρω πόσο, τεστ της sera, μπλε)

ΡΗ = 6,2

Θερμοκρασία 25 C

 

Τι άλλαξε τις τελευταίες μέρες....

Ένα καλό κούρεμα της ζούγκλας.

Νερό μόνο από τα φίλτρα του σπιτιού (χωρίς προσθήκη νερού από την κεντρική παροχή) για να πέσει το ΡΗ που είχε φτάσει 7.

 

Τύπος άλγης: (φώτο)

CE00B1CA-D8E3-4779-AC7C-C43D7285FF28.thumb.jpeg.a95e80212a75525ca6deafc99f6665be.jpeg


μοιάζει σαν πολύ λεπτά κλαδιά δέντρου.


Θεωρητικά δεν έχω φωσφορικά, γιατί δεν υπάρχουν στο λίπασμα για τα φυτά (Tropica premium nutrition) και βιολογικό υλικό στο φίλτρο για δέσμευση των φωσφορικών.

Πιστεύω πάραυτα ότι πρόκειται για τη Staghorn Algae

(Διάβασα το σχετικό άρθρο στο φόρουμ)

επειδή με το κούρεμα της ζούγκλας έγινε και κάμποσο ξερίζωμα (διφορμυς), οπότε δεν μπορώ να πω ότι δεν αναταράχτηκε ο βυθός, αντίθετα ένα τμήμα του βγήκε μαζί με τις ρίζες...

8E3108DC-67C6-4277-A623-D52118F35048.thumb.jpeg.9969fc8e896fd08ae8191d688de14e4a.jpeg


Και παλιά φύλλα έκαναν τρύπες (ευτυχώς λίγα)


Για την άλγη, το πέτυχα και συνεχίζω όπως στο άρθρο;

Είναι κάτι άλλο;

 

Επίσης, να συνεχίσω για ότι με απασχολεί εδώ, ή να ρωτώ σε άλλες ομάδες ανάλογα με το θέμα;

 

Ευχαριστώ.

 

Έγινε επεξεργασία - Marinelife
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Πιστεύω πάραυτα ότι πρόκειται για τη Staghorn Algae

(Διάβασα το σχετικό άρθρο στο φόρουμ)

επειδή με το κούρεμα της ζούγκλας έγινε και κάμποσο ξερίζωμα (διφορμυς), οπότε δεν μπορώ να πω ότι δεν αναταράχτηκε ο βυθός, αντίθετα ένα τμήμα του βγήκε μαζί με τις ρίζες...

 

Σωστα, βρηκες και την αιτια. Παντα να κάνεις αλλαγη νερου μετα τη μεταφυτευση.

Τρυπες μπορει να ειναι απο ελλειψη καλιου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Αλλαγή νερού είχα κάνει 50%.

Για να μπορέσω να δουλέψω χωρίς να τα καταστρέψω όλα και να μη μου μείνουν οι ρίζες μέσα στο βυθό.

Αντιχλώριο όταν γέμισα νερό (νωρίς απόγευμα) και πρόσθεσα βακτήρια το βράδυ καλού κακού.

Δεν μπόρεσα να αποφύγω τη θολούρα στο νερό όμως όταν δούλευα. 


Μια σακούλα γεμάτη χόρτα βγήκαν! Που βρέθηκαν τόσα.... Και άφησα μέσα αρκετά.

 

343BABE4-ABE1-408E-A7A2-32CEBDC06575.thumb.jpeg.56e09c9e07e5669da47b5efcadd2ffd3.jpeg

 

Για την ώρα θα κάνω αυτά που λέει το άρθρο και βλέπω σε καμία εβδομάδα αν θα υπάρχουν εξελίξεις.

θα αυξήσω και τη λίπανση να φτάσω το προτεινόμενο της συσκευασίας. (Έριχνα το 50% της ποσότητας)

Μάλλον το υπόστρωμα εξαντλήθηκε σιγά σιγά.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε Excel για να προλαβεις τις αλγες και πλυνε σφουγγαρια και αλλαξε βαμβακι στο φιλτρο. Εγω την επομενη μερα μετα την μεταφυτευση στανταρ αλλαζω το βαμβακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

....βιολογικό υλικό στο φίλτρο για δέσμευση των φωσφορικών....

 

πριν 14 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

 

Καλημέρα, αν καταλαβαίνω καλά έχεις κάποιο υλικό στο φίλτρο σου που δεσμεύει φωσφορικά? Αν ναι ποιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Καλημέρα, αν καταλαβαίνω καλά έχεις κάποιο υλικό στο φίλτρο σου που δεσμεύει φωσφορικά? Αν ναι ποιο είναι?


καλησπέρα.

Αυτό έχω:

https://fluvalaquatics.com/us/product/clearmax/

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:


καλησπέρα.

Αυτό έχω:

https://fluvalaquatics.com/us/product/clearmax/

ClearMax is a science grade resin designed to adsorb phosphate, nitrite and nitrate. Removal of these compounds result in crystal clear water and reduces the maintenance of your aquarium.

Δεν μπορεσες να σκεφτεις κατι χειροτερο για το φυτεμενο! :) Εγω ριχνω φωσφορικα με το κιλο στο ενυδρειο και μεσα σε μια εβδομαδα μετραω μηδεν!

Ολα αυτα τα θελουμε!!!! Θελουμε και νιτρικα και φωσφορικα!

Αν θα ειχες fish only, τοτε, ναι, μας κανει.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

???

 

Τα καλύτερα κάνω!

 

Οπότε βγήκε το σακουλάκι (ευτυχώς που δεν είχα προλάβει να αγοράσω και άλλο...).

Από την επόμενη εβδομάδα θα δω αν έχει και κάποια διαφορά στα ΝΟ3 τώρα που το έβγαλα.

... και παιδευόμουν να μετρήσω ΝΟ3 τόσο καιρό....

 

Επίσης στα κλαδέματα, όποιο είναι πολύ ψηλό το ξεριζώνω, το κόβω, και ξαναφυτεύω την κορυφή (για να φεύγουν τα παλιά).

Και ψαλίδισμα στα υπόλοιπα να ανοίγει ο χώρος.

1 φορά το μήνα περίπου.

Είναι οκ, ή το κάνω λάθος;


Σήμερα που έλειπα και δεν τα τάισε κανείς όλη τη μέρα, τα σκαλάρια έκοβαν κάνα φύλο και το έτρωγαν... σε 1-2 μήνες ο κηπουρός θα είναι μέσα.

 

Και μην ξεχνάμε Νέος στο χώρο!

(και λίγα έχω πάθει/κάνει...)?

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν να ξεριζωσεις, μπορεις απλα να κοβεις τις κορυφες και να τις πετας (πουλας, κ.α), το φυτο , τοτε γινεται πιο θαμνώδης. Καποια φυτα ειναι πιο ομορφα οταν ξεριζωνεις (πχ ροταλα μακραντρα). Κουρευεις οπως σου αρεσει.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...