Jump to content

Προτάσεις για νέα αρχή


Γιώργος Ζαφ.

Recommended Posts

Γεια σας!

Μετά από ένα διάλυμα μερικών μηνών θέλω να ξαναπιαστώ με το χόμπι και αυτή τη φορά με τις απαραίτητες γνώσεις.

Στη διάθεσή μου έχω ένα ενυδρείο 50 λίτρων και προς το παρόν θα αρκεστώ σε αυτό. Δεν έχω αρχίσει την διαδικασία του στρωσίματος ακόμα ούτε το έχω γεμίσει με νερό, ωστόσο θα ήθελα να έχω μία ιδέα για το τι θα ακολουθήσει. Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι 2 πιθανές κατευθύνσεις για να ακολουθήσω:

Είτε να πάω στο γλυκό νερό Ασίας είτε στο αφρικάνικου τύπου ενυδρείο.

Γενικά, μου αρέσει πιο πολύ το αφρικάνικο, αλλά έχω τον ενδοιασμό μήπως τα λίτρα μου είναι λίγα για αυτή την κατηγορία.

Με χαρά θα ακούσω τη γνώμη σας και φυσικά κάτι διαφορετικό που έχετε να μου προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

Για αφρική θα μπορούσες αν και πιστεύω πως είναι οριακά. Αν το ενυδρείο έχει μήκος εγώ θα δοκίμαζα κοχυλόψαρα αλλιώς ίσως και ένα ζευγάρι julidochromis transcriptus με ένα νταμάρι πέτρες αλλά θα έριχνα πολύ διάβασμα πριν το κάνω. 

Γνώμη μου αν θέλεις κάτι άλλο πέρα από τα συνηθισμένα δες κάποιο βιότοπο και προσπάθησε να τον αντιγράψεις δεδομένου ότι και οι παράμετροι ταιριάζουν διαφορετικά αν θέλεις φυτεμένο πειραματίσου αρκετά με το aquascape και πάρε ιδέες από το ιντερνετ ή από εδώ για τρόπους στησίματος ώστε να φτιάξεις κάτι μοναδικό. πχ...

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Είτε να πάω στο γλυκό νερό Ασίας είτε στο αφρικάνικου τύπου ενυδρείο.

Γενικά, μου αρέσει πιο πολύ το αφρικάνικο, αλλά έχω τον ενδοιασμό μήπως τα λίτρα μου είναι λίγα για αυτή την κατηγορία.

Με χαρά θα ακούσω τη γνώμη σας και φυσικά κάτι διαφορετικό που έχετε να μου προτείνετε.

Καλησπέρα και καλή επάνοδο στο χόμπι....Για Αφρικη ειναι πολυ δυσκολο , ακομα και τα μικρα κοχυλοψαρα της Τανγκανικα π,χ lamprologus multifaciatus, lamprologus similis κλπ, θελουν ενυδρειο με μήκος το λιγοτερο 60εκ. και με την πρϋποθεση να αφαιρεις καθε τρεις και λιγο τις γεννες....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι το aquatlantis Advance LED 60 οπότε έχω 60 εκατοστά μήκος. Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ τις πέτρες ως κυρίαρχη διακόσμηση... για αυτό κιόλας μου αρέσουν τα αφρικάνικα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Το ενυδρείο είναι το aquatlantis Advance LED 60 οπότε έχω 60 εκατοστά μήκος. Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ τις πέτρες ως κυρίαρχη διακόσμηση... για αυτό κιόλας μου αρέσουν τα αφρικάνικα ενυδρεία.

Αν θες ''πετροψαρο'' θα συμφωνησω με τον Παναγιωτη, ειναι εφικτο  να βαλεις ενα ζευγάρι απο τα ''μικρα'' ειδη  julidochromis π.χ transcriptus ή ornatus    ...αλλα και παλι με την πρϋποθεση να αφαιρεις  τις γεννες....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα κάτι πέτρες μέσα από το ρέμα Βαλανάρη. Η μεγάλη είναι βρεγμένη, ενώ οι άλλες στεγνές. Δεν τις έχω τρίψει ακόμα να φύγουν τα χώματα. Χρειάζονται βράσιμο για να μπουν στο ενυδρείο?

IMG_20201002_192000.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Πήρα κάτι πέτρες μέσα από το ρέμα Βαλανάρη. Η μεγάλη είναι βρεγμένη, ενώ οι άλλες στεγνές. Δεν τις έχω τρίψει ακόμα να φύγουν τα χώματα. Χρειάζονται βράσιμο για να μπουν στο ενυδρείο?

IMG_20201002_192000.jpg

Εγω θα τις έβραζα εκτός από το απαραίτητο τριψιμο/πλυσιμο...... γιατί όσο να ναι, είναι κοντά στην Αθήνα το συγκεκριμένο μέρος που τις μάζεψες!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

+1 για το βράσιμο. Για να είσαι σίγουρος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σε ρωτησω....θα βαλεις απο τα julidochromis που λεγαμε ή σκεφτεσαι κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ξεχασα να σε ρωτησω....θα βαλεις απο τα julidochromis που λεγαμε ή σκεφτεσαι κατι αλλο?

Θέλω να βάλω julidochromis, ωστόσο δυσκολεύομαι να βρω πού τα πουλάνε. Τα περισσότερα καταστήματα μου φαίνεται δεν έχουν αυτό το είδος..

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Θέλω να βάλω julidochromis, ωστόσο δυσκολεύομαι να βρω πού τα πουλάνε. Τα περισσότερα καταστήματα μου φαίνεται δεν έχουν αυτό το είδος..

Κανε λιγο υπομονη, οπου να ναι θα αρχισουν τις παραλαβες σε ψαρια τα ενυδρειακα καταστηματα....αλλιως βαλε αγγελια στη σελιδα του fb οτι ζητας julidochromis, ισως βρεις και ζευγαρι ετοιμο!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε το μέταλλο, πάντως παλιότερα και εγώ είχα βάλει κατι παρόμοιο όπως έχεις στην φωτογραφία, ήταν καφέ σχιστόλιθος με τμήματα απο μέταλλο. Είχα πει θα το ρισκάρω, το ρίσκαρα και δεν είχα πρόβλημα. Όποτε ότι κάνεις θα εμπεριέχει πάντα το ρίσκο να πάει κάτι στραβά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Πειράζει οι πέτρες να έχουν μέταλλο?

 

Ισως προκαλέσουν προβλήματα, ισως οχι...... Καλο ειναι να μην τις βαλεις για να σαι σίγουρος οτι δεν θα βγαλουν στο νερο  τιποτα βλαβερο......σε 60λ. δεν θελεις πολλες, παρε απο καμια μαντρα για να μην το χεις αγχος!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Πήρα κάτι πέτρες μέσα από το ρέμα Βαλανάρη. Η μεγάλη είναι βρεγμένη, ενώ οι άλλες στεγνές. Δεν τις έχω τρίψει ακόμα να φύγουν τα χώματα. Χρειάζονται βράσιμο για να μπουν στο ενυδρείο?

 

Αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα τις χρησιμοποιούσα.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ισως προκαλέσουν προβλήματα, ισως οχι...... Καλο ειναι να μην τις βαλεις για να σαι σίγουρος οτι δεν θα βγαλουν στο νερο  τιποτα βλαβερο......σε 60λ. δεν θελεις πολλες, παρε απο καμια μαντρα για να μην το χεις αγχος!!!!

 

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα τις χρησιμοποιούσα.:)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το ότι μπορεί να βρίσκονταν χρόνια μέσα στο νερό δεν αλλάζει καθόλου την κατάσταση;?

Μία άλλη φορά που μάζεψα κάτι πέτρες από την περιοχή μου, ήταν ασβεστολιθικές και ούτε αυτές έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

 

Το ότι μπορεί να βρίσκονταν χρόνια μέσα στο νερό δεν αλλάζει καθόλου την κατάσταση;?

 

 δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά δεν νομίζω να αλλάζει κατι....

πριν 41 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

 

;

Μία άλλη φορά που μάζεψα κάτι πέτρες από την περιοχή μου, ήταν ασβεστολιθικές και ούτε αυτές έκαναν.

Στην Αφρικη θελουμε οι πετρες να ειναι ασβεστολιθικές για να διατηρει το ph και τις σκληροτητες ψηλα.....για ενυδρεια με ''μαλακο'' νερο δεν κανουν!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά δεν νομίζω να αλλάζει κατι....

Στην Αφρικη θελουμε οι πετρες να ειναι ασβεστολιθικές για να διατηρει το ph και τις σκληροτητες ψηλα.....για ενυδρεια με ''μαλακο'' νερο δεν κανουν!!!!

Αα... Τώρα το κατάλαβα αυτό! Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και ασβεστολιθικές να μην ειναι οι πετρες δεν τρεχει και κατι, δεν μας πειραζουν σε κατι, απλα ειναι ουδετερες στο ph!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με το υπόστρωμα που πρέπει να βάλω. Από τη μία μεριά το υπόστρωμα πρέπει να είναι άμμος και καλύτερα όχι λευκή και από την άλλη μεριά το καλύτερο υπόστρωμα για τα αφρικανικά είναι ο αραγωνίτης που είναι λευκός και τον βρίσκω σε μορφή πετραδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν το στρώσιμο του ενυδρείου με μπόλι χρειάζεται να έχει προηγηθεί κάτι άλλο τις προηγούμενες μέρες; (π.χ. να τρέξει το φίλτρο χωρίς ψάρια) 

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 6:01 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Έχω μπερδευτεί λίγο με το υπόστρωμα που πρέπει να βάλω. Από τη μία μεριά το υπόστρωμα πρέπει να είναι άμμος και καλύτερα όχι λευκή και από την άλλη μεριά το καλύτερο υπόστρωμα για τα αφρικανικά είναι ο αραγωνίτης που είναι λευκός και τον βρίσκω σε μορφή πετραδάκια.

o αραγωνίτης  κανει την ιδια δουλεια με τις ασβεστολιθικές πετρες οσον αφορα  ''σκληροτητες'' & ph, αλλά για ψαρια που κινούνται  χαμηλά και τους αρεσει να ''σκάβουν'' καλύτερα οχι σε μορφή πετραδάκια και λευκος .....παντως υπαρχει αμμος αραγωνίτη μικρης κοκκομετριας ( πουδρα ή ''ψιλη'')  και καπου εχει παρει το ματι μου  και για μπεζ χρωμα......

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Πριν το στρώσιμο του ενυδρείου με μπόλι χρειάζεται να έχει προηγηθεί κάτι άλλο τις προηγούμενες μέρες; (π.χ. να τρέξει το φίλτρο χωρίς ψάρια) 

Δεν το καταλάβα καλα αυτο.....απο τη στιγμη που το γεμιζεις νερο και ριξεις οτι ειναι να ριξεις (αντιχλωριο, βακτηρια κλπ) βαζεις και το φιλτρο σε λειτουργεια.

Υ.Γ θα βαλεις julidochromis τελικα?,,,,,απο τα ''μικρα'' του ειδους τα transcriptus συνηθως φερνουν τα καταστηματα

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν το καταλάβα καλα αυτο.....απο τη στιγμη που το γεμιζεις νερο και ριξεις οτι ειναι να ριξεις (αντιχλωριο, βακτηρια κλπ) βαζεις και το φιλτρο σε λειτουργεια.

Υ.Γ θα βαλεις julidochromis τελικα?,,,,,απο τα ''μικρα'' του ειδους τα transcriptus συνηθως φερνουν τα καταστηματα

Απλώς μού φάνηκε ότι αν βάλω ψάρι αμέσως μετά το μπόλι, οι συνθήκες μπορεί να μην έχουν προλάβει να γίνουν οι κατάλληλες. Ναι julidochromis transcriptus θέλω να βάλω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Απλώς μού φάνηκε ότι αν βάλω ψάρι αμέσως μετά το μπόλι, οι συνθήκες μπορεί να μην έχουν προλάβει να γίνουν οι κατάλληλες. Ναι julidochromis transcriptus θέλω να βάλω. 

Αν φοβασε, βαλε μπολι και ριξε αμεσα και τροφη στο νερο, σε ενα 24 ωρο κανε μετρησεις και δες πως παει. Καλυτερα να ριχνεις καλη ποσοτητα τροφης καθε μερα για 3-4 ημερες κι μετα να κανεις μετρησεις - αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα. Αν ολα καλα, βαζεις ψαρια. ... ή μπορεις να βαλεις μπολι+ λιγα ψαρακια και να κάνεις μετρησεις καθε μερα, αν κατι δεν παει καλα - αλλαγη νερου.

 εξαρταται και ποσο μπολι θα βαλεις.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...