Jump to content

Φωσφορικά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θέλωντας να κάνω μια παρουσίαση μπας και βρω μια λύση στο πρόβλημα που λέγετε φωσφορικά,

Εχω ένα ενυδρείο Rio 180 με θαλασσινό νερό 2 μικρά κλόουν 1 μικρό yellow tang 1 Blue tank και ένα fasiatous red μικρό 2 γοριδες μικρές και δύο σαλιγκάρια. 

Έχω skimmer deltek 400 και στο εσωτερικό φίλτρο του Rio  έχω βγάλει τα πάνω σφουγγάρια, άνθρακα και το πράσινο και έχω βάλει αντιφοσφορο αλουμινίου 2 φορές συνεχόμενες και κάνω συνέχεια αλλαγές,

Τα φωσφορικά από 150 που ήταν με τον αντιφόσφορο σιδήρου πέσανε στα 50 με τα χίλια ζόρια αλλαγές στις αλλαγές και σήμερα μετά από αλλαγή 40 λίτρα και μέσα τον αντιφοσφορο αλουμινίου 4η μέρα μετράω και είναι από 50... 80 και μου χει στρίψει 

Χρησιμοποιω α/ο με νερό μετρημένο με tds στο 4 

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις φυσιολογικές...

Μετράω με τεστ φωσφορικών της Hana.... 

Όλα τα υπόλοιπα τεστ είναι της salifert

Το σκιμερ καθαρίζει καλά και βγάζει τη βρωμιά επάνω 

Το βαμβάκι του φίλτρου το αλλάζω κάθε 4 - 5 μερες

Πολλές φορές ταΐζω και μέρα παρά μέρα 

Αύριο θα πάω να τσεκάρω το νερό της οσμοσης και το νερό του ενυδρείου στο κατάστημα που αγοράζω τα ενυδρειακα μου

Τις απόψεις σας και τη βοήθεια σας 

Παρακαλώ τι άλλο να κάνω? 

 

 

Νο2 0

Νο3 15

Αλατοτητα 1024

Θερμοκρασια σταθερή 26.5

Αμωνια   0

Po 4.  80

 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

Άκρη σε τι? Θα βάζεις αντιφωσφωρο μέχρι να κατέβει, μετά θα βρεις τον τρόπο να το κρατάς εκεί σύμφωνα με το χέρι σου,με σιδήρου. Το ενυδρειο είναι πολύ μικρό για τα ψάρια που έχεις μέσα. Πόσο καιρό τρέχει? Βακτήρια προσθέτεις? Το ενυδρειακο βαμβάκι να το αλλάζεις στις 3 μέρες. Εγώ δεν θα έβαζα. Ο αντιφωσφωρος αποδίδει καλύτερα μόνος του, δηλ τον άνθρακα θα τον έβγαζα από το φίλτρο. Εάν τον έχεις σε κάλτσα δεν δουλεύει σωστά. Ένας ριακτορας θα απέδιδε πολύ καλύτερα. Υπομονή και χρόνο δως του. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Αύριο θα πάω να τσεκάρω το νερό της οσμοσης και το νερό του ενυδρείου στο κατάστημα που αγοράζω τα ενυδρειακα μου

Σου βγαζει tds=4, τι αλλο να τσεκαρεις;

Θα ελεγα να μην ανοιγεις με καθε νεα ερωτηση κανουριο θεμα, αλλά να συνεχιζεις στο πρωτο δικο σου θεμα - https://www.aquazone.gr/forums/topic/112429-καινούργιο-θαλασσινό-ενυδρείο/page/3/

Όποιοι το παρακολουθουν, θα ξερουν τι και πως εξελίσσεται το ενυδρειο σου (γνωμη μου).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι χρησιμο

οταν μετρας με salifert κ τοποθετεις το τεστ πανω στο χαρτι να δεις π εισαι πρεπει να κοιτας το δειγμα σ απο επανω κ οχι απο το πλαι.

ετσι το κανεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

Να ρωτησω κατι χρησιμο

οταν μετρας με salifert κ τοποθετεις το τεστ πανω στο χαρτι να δεις π εισαι πρεπει να κοιτας το δειγμα σ απο επανω κ οχι απο το πλαι.

ετσι το κανεις;

test φωσφορικων μετραει με hanna οχι salifert 

150 βλεπω οτι ειναι =0,46 , 50=0,153 συμφωνα με το χαρτη 

https://www.hannainst.com/hubfs/006-finished-content/Aquarium/phosphorus-to-phosphate-conversion-table--hanna-instruments.pdf

0,15 not great not terrible ! ετσι submarine1981 ?  ?

θα σου ελεγα να μην κυνηγας τοσο τα νουμερα, αφου χαμηλωσαν καπως σιγα σιγα θα στρωσει

Εγω εχω 0,25 δηλαδη περιπου 82 με το τεστ hanna 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστεύω οτι θα τα ρίξει κιάλλο και ειναι σε καλό δρόμο.

Απλα υπομονη χρειάζεται, συχνός καθαρισμός της κάλτσας για να εχει ανοιχτους πόρους , σφιχτό χέρι στο τάισμα, και καμία προσθήκη ζωντανών μέσα στο ενυδρειο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

test φωσφορικων μετραει με hanna οχι salifert 

150 βλεπω οτι ειναι =0,46 , 50=0,153 συμφωνα με το χαρτη 

https://www.hannainst.com/hubfs/006-finished-content/Aquarium/phosphorus-to-phosphate-conversion-table--hanna-instruments.pdf

0,15 not great not terrible ! ετσι submarine1981 ?  ?

θα σου ελεγα να μην κυνηγας τοσο τα νουμερα, αφου χαμηλωσαν καπως σιγα σιγα θα στρωσει

Εγω εχω 0,25 δηλαδη περιπου 82 με το τεστ hanna 

Πρώτη φορά ακούω ότι κάποιος είναι ψηλά, όλοι μου λένε ότι πρέπει να κατέβω στο 3 περίπου, έχω τρελαθει στις αλλαγές γιαυτο και ρωτάω και ξαναρωτάω ευχαριστώ για το χρόνο σας!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Και εγω πιστεύω οτι θα τα ρίξει κιάλλο και ειναι σε καλό δρόμο.

Απλα υπομονη χρειάζεται, συχνός καθαρισμός της κάλτσας για να εχει ανοιχτους πόρους , σφιχτό χέρι στο τάισμα, και καμία προσθήκη ζωντανών μέσα στο ενυδρειο. 

 

Αυτό με τη καμία προσθήκη ζωντανών με πέθανε ??

Εχω παραγγείλει εδώ και ένα μήνα ένα ζευγάρι poualaris και μου είπαν ότι τα έφεραν 

Αντε να δω τι θα τους πω

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σε όλα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Οι ποιο συχνές αιτίες είναι το τάισμα και η ιχθυοφόρτιση. Εννοείται ότι τα δύο αυτά σχετίζονται. Περισσότερα ψάρια συνεπάγεται περισσότερη τροφή. Κάθε οργανική ουσία μπορεί να διασπάσει και να απελευθερώσει φωσφορικά. Απόβλητα ψαριών, τροφές, νεκρές άλγες κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού δεν βοηθούν τόσο πολύ στην μείωση φοσφωρικων, γιατί η περισσότερη ποσότητα έχει απορροφηθεί ήδη στο βράχο κ την άμμο. Άρα αλλάζοντας νερό μειώνονται προσωρινά μονο, η καλύτερη μείωση γίνεται με τα προϊόντα αντιφοσφωρου που τα κρατά σε χαμηλά επιπεδα και ακομα καλύτερη η πρόληψη τους με λιγότερη τροφή και ιχθυοφορτωση, καλό σκιμερ, μακροαλγες

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με πειραν από το κατάστημα που εδώσα το νερό για ανάλυση και μου είπαν ότι έπεσαν τα φοσφωρικα στο 50 μήπως λέω, μήπως.. το ότι βάζω κάθε φορά που αλλάζω νερό βακτήρια για όλο το σύνολο του νερου τα ανεβάζω τα φωσφορικά. (λόγο της συχνης αλλαγής νερού) 

Όλες οι άλλες μετρήσεις είναι καλές.. Αλατοτητα 1023 ενώ εγώ μετράω 1024.. Τίποτα άλλο και λίγο το kh του νερού είναι λίγο πιο κάτω 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...