Jump to content

Αντικατάσταση Βράχου


sakiscr

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα μετά από παρα πολύ καιρό, 
Λόγο  προσωπικών καταστάσεων, τα ενυδρεία μου δυστυχώς είχαν μπει στον αυτόματο.

 Το ριφακι μου είναι 130 λίτρα κύβος, rsm 130d

Η ψαροσύνθεση αποτελείται από:

  • 2 clown fish
  • 2 pajama cardinal
  • 1 damsel
  • 1 six line wrasse

Και μερικούς σαλιγκαρους.
Hardware του συστήματος: 

  • Φωτισμό led diy με απομακρυσμένο έλεγχο μέσω εφαρμογής bluefish
  • Skimmer aqua medic 500
  • Κυκλοφορία συστήματος Maxspect gyre  130
  • Ριάκτορας άλγης pacific sun
  • Δοσομετρικη 

Το ενυδρείο τρέχει 10 χρόνια τώρα, αλλά το τελευταίο διάστημα έχω απελπιστεί κυρίως με τα μ****α ( μανιτάρια) και τις ανεμωνες  bubble tip, ( τις εξαφάνισα μετά από πολύ κόπο)που έχουν καλύψει σχεδόν όλο το ενυδρείο... στα συν ότι ο βράχος γέμισε με colonial hydroids.
 θα ήθελα να προσπαθήσω με λίγο πιο απαιτητικά κοράλλια με μια πιο μινιμαλ εικόνα του βράχου και φυσικά όχι πια επεκτατικά κοράλλια που θα ξανά χω το ίδιο πρόβλημα λόγο και των μικρών διαστάσεων του ενυδρείου.
Σκεφτομαι την αντικατάσταση όλου του βράχου με νεκρό.
Οι ερωτήσεις μου...

να πάω σε νεκρό απλό ή σε caribsea life rock; Αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής;

Τα ψάρια να τα μετακομίσω σε άλλο ενυδρείο μαζί με το υπάρχον βράχο και να ξεκινήσω το στρώσιμο στο κυρίως; (Θα πέσει παντόφλα χωρίς ψάρια για μήνες)

Ή

Να αφήσω να ζωντανεψει ο καινουργιος σε άλλο ενυδρείο για όσο καιρό χρειαστεί  και μετά να γίνει η αλλαγή αυτού με τον καινούργιο;

Ακούω γνώμες και συμβουλες

IMG_5816.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αφού αποφάσισες γι restart κάντο σωστά, δώσε τα ψάρια να φιλοξενηθούν για 2 μήνες κάπου. Νεκρό βραχο βάλε εάν θες ποιοτικό μπορείς να βάλεις πχ aquaroch. Αφαιρείς όλο τον αραγωνιτη, τοποθετείς νέο, μετά τον βραχο με το aquascape έτοιμο που θες και φυσικά σταθερό. Βάζεις βακτήρια special blend και στην αρχή μαζί biodigest amp. Του δίνεις χρόνο να στρώσει, και όταν οι τιμές το επιτρέψουν τοποθετείς σιγά σιγά τα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αφαιρούσα τα ζωντανά, και θα "σκότωνα" το βράχο και τον αραγωνίτη με Υπεροξείδιο Υδρογόνου.
Με 2 - 3 μπουκαλάκια, να τρέχουν ένα βράδυ, θα καθάριζε ταυτόχρονα η γυάλα, ο εξοπλισμός, το υπόστρωμα και ο βράχος.

Ξέπλυμα με απλό νερό την επόμενη μέρα και φτου και από την αρχή στήσιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάπου να φιλοξενηθούν τα ψάρια,  έχω όμως ένα ενυδρείο το οποίο σκεφτομαι να βάλω μέσα το παλιό βράχο μαζί με τα ψάρια και το νερό που θα αδειάσω, ένα παλιό σκιμερ και κυκλοφορητη μέχρι να ετοιμαστεί το άλλο.

λετε να χω πρόβλημα μ αυτό;;
 

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2020 at 6:23 PM, submarine1981 said:

@mizu Το εχεις κανει αυτο και είχες καλά αποτελέσματα? 

 

Μπουκαλάκια εννοείς απο το φαρμακείο σωστα?

Όχι, εννοώ πυκνό οξυζενέ σαν αυτό που έχω στο link. Είναι το καλύτερο απολυμαντικό και δεν αφήνει κανένα τοξικό υπόλειμμα, αφού στην ουσία διασπάται σε νερό και ενεργό οξυγόνο.

... το πόσα θα χρειαστούν εξαρτάται από το τι υπάρχει μέσα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2020 at 10:50 AM, submarine1981 said:

Να βαλεις και τον παλιό αραγωνίτη.  Ομως ποσα λτ ειναι το ενυδρειο που θα τα βαλεις μεσα?

 

Γύρω στα 100

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφέρεις νερο απο το παλιό, στρώσεις τον παλιο αραγωνίτη (χωρις ιδιαίτερο ξεπλυμα και ας εχει βρωμια) και τους παλιούς βράχους στο 100 αρι με κυκλοφορια και ενα σκιμερ  νομιζω εισαι οκ να το κανεις και δεν θα εχεις πρόβλημα. 

 

Στο μεσοδιάστημα μέχρι να στρώσει το άλλο θα κανεις και καμια αλλαγή νερου στο 100αρι, και θα πανε ολα καλα πιστευω. 

 

Πριν ομως βαλεις τα ψαρια στο νεο τους ενυδρειο αφου θα εχει στρωσει,  με τα καθαρά βράχια θα πρέπει να δουμε (οταν ερθει η στιγμη) πως να κανουμε κάποιο "μπάνιο" για να μην σου μεταφέρει κάποιον οργανισμο που δεν θελεις στο νεοσύστατο ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε παιδιά, άρα να ψαχτώ λίγο με τον βράχο εδώ από Ελλάδα και αν δεν, θα αγγαρέψω τον Στάθη adlib να μου στείλει από το uk.

Θυμάμαι όταν πρωτο έστησα το ενυδρείο, υπήρχε ένας μπούσουλας στα 10 λίτρα 1 κιλό βράχου, ισχύει το ίδιο και με τους "φτιαχτούς" διαφόρων εταιριών που χαρακτηρίζονται ως ceramic rock;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Δεν το γνωρίζω αυτο. Αν ειναι πορώδες όπως ο φυσικός τοτε λογικά θα ειναι ίδια αναλογία. 

Πως και δεν πάς για φυσικό ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πάω και σε φυσικό, απλά μου κίνησαν την περιέργεια και να πω την αλήθεια θα θελα να δοκιμάσω. Η σχέση φυσικά του κόστους αλλάζει αρκετά, αλλά δεν θα χρειαστώ πολλά κιλά για να πω ότι είναι απαγορευτικό.

Πάντως είτε με τον έναν είτε με τον άλλο, θα προμηθευτώ πλαστικές ντιζες ( δεν ξέρω ακόμη από που) για την "συναρμολόγηση " τους. Θέλω να γίνει αρκετά σταθερό, γιατί με ζόριζε πολύ ο υπάρχον βράχος  όταν ήταν να κολλήσω κοράλλια πάνω του

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 24/9/2020 at 8:07 ΜΜ, το μέλος sakiscr έγραψε:

Χαιρετώ την παρέα μετά από παρα πολύ καιρό, 
Λόγο  προσωπικών καταστάσεων, τα ενυδρεία μου δυστυχώς είχαν μπει στον αυτόματο.

 Το ριφακι μου είναι 130 λίτρα κύβος, rsm 130d

Η ψαροσύνθεση αποτελείται από:

  • 2 clown fish
  • 2 pajama cardinal
  • 1 damsel
  • 1 six line wrasse

Και μερικούς σαλιγκαρους.
Hardware του συστήματος: 

  • Φωτισμό led diy με απομακρυσμένο έλεγχο μέσω εφαρμογής bluefish
  • Skimmer aqua medic 500
  • Κυκλοφορία συστήματος Maxspect gyre  130
  • Ριάκτορας άλγης pacific sun
  • Δοσομετρικη 

Το ενυδρείο τρέχει 10 χρόνια τώρα, αλλά το τελευταίο διάστημα έχω απελπιστεί κυρίως με τα μ****α ( μανιτάρια) και τις ανεμωνες  bubble tip, ( τις εξαφάνισα μετά από πολύ κόπο)που έχουν καλύψει σχεδόν όλο το ενυδρείο... στα συν ότι ο βράχος γέμισε με colonial hydroids.
 θα ήθελα να προσπαθήσω με λίγο πιο απαιτητικά κοράλλια με μια πιο μινιμαλ εικόνα του βράχου και φυσικά όχι πια επεκτατικά κοράλλια που θα ξανά χω το ίδιο πρόβλημα λόγο και των μικρών διαστάσεων του ενυδρείου.
Σκεφτομαι την αντικατάσταση όλου του βράχου με νεκρό.
Οι ερωτήσεις μου...

να πάω σε νεκρό απλό ή σε caribsea life rock; Αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής;

Τα ψάρια να τα μετακομίσω σε άλλο ενυδρείο μαζί με το υπάρχον βράχο και να ξεκινήσω το στρώσιμο στο κυρίως; (Θα πέσει παντόφλα χωρίς ψάρια για μήνες)

Ή

Να αφήσω να ζωντανεψει ο καινουργιος σε άλλο ενυδρείο για όσο καιρό χρειαστεί  και μετά να γίνει η αλλαγή αυτού με τον καινούργιο;

Ακούω γνώμες και συμβουλες

IMG_5816.jpg

Αυτο το κοκκινο στην αμμο τι ειναι. Ειναι φυσιολογικο η ειναι καππια αλγη που δυσκολα φευγει

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ειναι κυανοβακτήριο απο όσο μπορώ να καταλάβω. Είδος άλγης που λόγω αυξημένων θρεπτικών, φωτισμού και ίσως και CO2 ευδοκιμεί και βλέπεις αυτη την εικόνα. 

 

Υπάρχουν φάρμακα, υπάρχουν και κάποιοι φυσικοί τρόποι να το αντιμετωπίσεις.  Αν ειναι προχωρημένη η κατάσταση φευγει πιο δύσκολα.

Γιαυτο και κάτι τετοια θέματα όπως και τις ασθένειες , πρέπει να τα αντιλαμβανόμαστε όσο γίνεται νωρίτερα, για να λάβουμε άμεσα κάποια μέτρα προκειμένου να μην πάρει διάσταση το πρόβλημα που εχουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...