Jump to content

Στησιμο ενυδρειου 60lt


SavasF

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

 

καινουριος στο αθλημα αν ήθελα να ξεκινησω εδω και αρκετο καιρο.

Επεσε στα χερια μου ενα μικρο ενυδρειο απο φίλο και λεώ να ξεκινησω και θα ήθελα την βοηθεια σας για αρχη  σε μερικα πραγματακια.

 

Λοιπον τα πραγματα που έχω είναι τα παρακάτω:

  • ενυδρειο ~60λτ(60χ30χ36)
  • φιλτρο eheim pick60
  • Θερμοστατη eheim 50Watt
  • & τέλος ενα ταλαιπωρημενο χρυσοψαρο που θελω να βάλω μέσα 

 

Εχω διαβασει αρκετα θέματα για το στρωσιμο του φίλτρου θεωρω ότι έχω κατανοησει σε γενικες γραμμες (νομιζω ?) θέλω να πιστευω ,αλλα δεν έχω καταληξει με πιο τρόπο θα τον κανω.

Σκέφτομαι με τροφη ή μπολι(αλλα δυστυχως δεν ξερω κανεναν εδω κοντα μου με ενυδρειο)

 

Θα ήθελα την διαφωτισετε στα παρακατω :

 

1. Τι τεστ μου προτεινεται να πάρω? εχω βρει το παρακατω αλλα θα χρειαστω και για αμμωνια σωστα? Αξιζει τον κόπο?

https://aquaclubdesign.com/6in1-τεστ-γλυκου-νερου-ενυδρεια-και-λιμνεσ-tetra-test-strips-6-in-1-25-strips-150-test.html?skr_prm=WyJkZjQ4YjBiMi0yYzZlLTQ1NmEtYTZjNy0xNjhkOWUwODVkMWUiLDE2MDA5ODAzMDI5NjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

2. Επειδη θα ήθελα να βαλω αληθινα φυτα όπως anubia(αν και αυτη δενεται ή κολλιεται σε πετρες) , Vallisneria ....  προτεινεται μου σας παρακαλω χώμα και υποστρωμα  που μπορω να χρησιμοποιησω.

 

3. Ξυλα για ενυδρείο που μπορω να βρω και τι προτεινεται

 

Συγνωμη για το μεγαλο μυνημα & ευχαριστω εκ των προτερων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Πρώτα από όλα καλή επιτυχία στο στήσιμο και καλή αρχή !!! Προσωπικά ως λίγο πιο εξελιγμένος αρχάριος , θα σου πρότεινα μιας και έχεις χρυσόψαρο να βαλεις καμία δύο ανούμπιες και βλέπεις πως θα τα πάνε . Όσο αφορά τα τεστ αυτό προσωπικά εμένα μου φαίνεται μια χαρά , αν και εγώ δεν έχω προς το παρών τεστ επειδή ότι παίρνω για το ενυδρείο είναι εν μέρη με το χαρτζιλίκι μου (είμαι 17 ετών ) .Όπως και να έχει , χώμα και υπόστρωμα δεν πιστεύω να χρειαστεί να βάλεις γιατί 1ον δεν μπορείς να βάλεις άλλα φυτά εκτός από ανουμπια επειδή όπως μας είπες έχεις χρυσόψαρο και άρα θα τα φάει τα αλλά και 2ον μιας και είσαι αρχάριος μη μπλεκεσαι με χώματα μέσα στο ενυδρείο και σου γίνει χάλια και στεναχωριέσαι . Την ανουμπια εγώ προσωπικά την τύλιξα με πετονιά πάνω στο βράχο και επειδή έχει τρύπες ρίζωσε από μόνη της .Οσο αφορά τα ξύλα θα βρεις μια ποικίλα στα πετ . Ελπίζω να βοήθησα !! Σου στέλνω και μια φωτό του δικού μου στο σαλόνι για να εμπνευστείς , αν και εμένα είναι πολύ βασικό 

IMG_20200925_135317.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κατ'αρχήν ο καλύτερος τρόπος για να στρωθεί γρήγορα το ενυδρείο είναι με μπόλι για να μην ταλαιπωρηθεί περισσότερο το ψάρι. Διαφορετικά πάμε παραδοσιακά με τροφή κτλ αν και ίσως να μπορούσες και χωρίς τροφή μιας και τα χρυσόψαρα είναι "βρώμικα" ψάρια.

Τέλος, θέλεις υγρα τεστ για αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά. 

 

Όσον αφορά την διακόσμηση σκέψου ότι τα χρυσόψαρα τρώνε ότι χωράει στο στόμα τους συμπεριλαμβανομένων φυτών, ακόμα και το υπόστρωμα αν είναι μικρής κοκκομετρίας κ.ο.κ άρα θέλει προσοχή στο τι θα βάλεις κάτω. Μεταξύ μας μπορείς να το κάνεις και bare bottom δηλαδή χωρίς τίποτα κάτω που μου ακούγεται και πολύ καλή ιδέα. Στα φυτά προτίμησε κάτι με σκληρό φύλλωμα δηλαδή ναι ανούμπιες, Java fern κτλ. Βαλισνέρια θα έλεγα όχι. 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2020 at 12:01 ΠΜ, το μέλος SavasF έγραψε:

1. Τι τεστ μου προτεινεται να πάρω? εχω βρει το παρακατω αλλα θα χρειαστω και για αμμωνια σωστα? Αξιζει τον κόπο?

https://aquaclubdesign.com/6in1-τεστ-γλυκου-νερου-ενυδρεια-και-λιμνεσ-tetra-test-strips-6-in-1-25-strips-150-test.html?skr_prm=WyJkZjQ4YjBiMi0yYzZlLTQ1NmEtYTZjNy0xNjhkOWUwODVkMWUiLDE2MDA5ODAzMDI5NjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV

Αυτο το τεστ σιγουρα οχι!

Παρε - υγρα της API, Salifert. Ειναι ακριβουτσικα, αλλά αξιζουν. πχ -

https://aquariumshop.gr/product-category/frontida/metrisis-ke-parakolouthisi/test-metriseon/

https://misirlis-aquarium.gr/403-403-metrhseis_nerou#/κατασκευαστής-api

https://www.aquario.gr/shop/frontida/analosima-frontida?filter_analosima-cat-filter=water-test-filter&query_type_analosima-cat-filter=or&filter_product_brand=salifert%2Capi&query_type_product_brand=or

Αν απο φυτα θα εχεις μονο ανουμπιας και βαλισνερια, τότε δεν θα χρειαστεις υποστρωμα, μόνο χαλαζιακο χαλικακι κοκκομετριας 1-3 mm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Όπως και να έχει , χώμα και υπόστρωμα δεν πιστεύω να χρειαστεί να βάλεις γιατί 1ον δεν μπορείς να βάλεις άλλα φυτά εκτός από ανουμπια επειδή όπως μας είπες έχεις χρυσόψαρο και άρα θα τα φάει τα αλλά και 2ον μιας και είσαι αρχάριος μη μπλεκεσαι με χώματα μέσα στο ενυδρείο και σου γίνει χάλια και στεναχωριέσαι .

1ον - υπαρχουν αρκετα φυτα, που αντεχουν με τα χρυσοψαρα.

2ον - γιατι πρεπει να γινει χάλια;;; τα "χωματα" ειναι μια χαρα, αν τα χρησιμοποιεις σωστα. Απλα σε ενυδρειο με λιγα φυτα δεν χρειαζονται.

πριν 21 ώρες, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Σου στέλνω και μια φωτό του δικού μου στο σαλόνι για να εμπνευστείς

Εμενα, προσωπικα, δεν μου προκαλουν μεγαλη εμπνευση τα πλαστικα φυτα, ψευτικα διακοσμητικα και κοχυλια απο την θαλασσα στο ενυδρειο.......

Τα πλαστικα μπορει να βγαζουν βλαβερες ουσιες στο νερο και τα κοχυλια σκληραινουν το νερο.

Υπαρχουν και φυτεμενα για χρυσοψαρα...

https://www.google.com/search?q=goldfish+planted+tank&sxsrf=ALeKk02dsj_NhH8Bo9139znoQKyI7Oe7Ng:1601109195777&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjTmvHGtIbsAhXCTBUIHVanAgwQ_AUoAXoECBEQAw&biw=1600&bih=758

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

ευχαριστω για τις  παρατηρησεις...

 

Ερωτηση πηγα να παρω σφουγγαρι για το φίλτρο και μαζι πήρα ένα σακουλακι siporax για να βοηθησει την βιολογια..

 

Το φίλτρο τραβαει απο κάτω και δίωχνει το νερο απο πάνω.

Ποιος είναι ο σωστος τρόπος να το τοποθετησω ?

Σκέφτομαι να κόψω το σφουγγαρι όσο χρειαζεται και να προσθέσω απο πανω το siporax. Θα είναι οκ έτσι ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Το σφουγγαρακι θα προστατεψει το βιολογικο υλικο απο πολυ "βρωμια", για να μην χρειαστει να το ξεπλυνεις συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη εβδομαδα,

 

μπορειτε να με βοηθησετε σζχετικα με την αναταραξη του νερου?

Είναι οκ? ή μπορω να βαλω και πιο κάτω το φιλτρο

 

Ευχαριστω

120844144_375123273866809_508007271796895918_n.thumb.jpg.c4aa1222c9649acadfc4cbf9211ab647.jpg120834776_2740555882930035_1297416448639280106_n.thumb.jpg.74e9f2ded217248689599a61c7e138b6.jpg120953121_329539408278092_8002201161018220954_n.thumb.jpg.cba7cc78141065b85eee835c417a0a34.jpg

 

 

 

120953121_329539408278092_8002201161018220954_n.jpg

120834776_2740555882930035_1297416448639280106_n.jpg

120844144_375123273866809_508007271796895918_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - SavasF
Link to comment
Share on other sites

Λιγο πιο κατω μπορεις να το βαλεις. Δεν το εβαλες σωστα, ομως..... Βαλε το ετσι ωστε να πεταει το νερο  παραλληλαε το πιο μακρυ τζαμι.

111.jpg.ec99b7585c741cddd914bd60c42605a7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Σκέφτομαι ότι το ψάρι θα κοπανιεται γιατί ειναι αρκετά δυνατη η εκτόνωση του νερού. Γι'αυτο το έβαλα έτσι ?. Αν είναι τόσο λάθος  να το γυρίσω... 

Έγινε επεξεργασία - SavasF
Link to comment
Share on other sites

δεν ρυθμιζεται η ροη σ΄αυτο το φιλτρο; Αν οχι, "μπουκωσε" το με υλικα (πχ ενυδρειακο βαμβακι+siporax)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δυστυχώς ρυθμιστικό.... Το ενυδρείακο βαμβακι το βάζω πάνω από το siporax?

Έγινε επεξεργασία - SavasF
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SavasF έγραψε:

Δεν έχει δυστυχώς ρυθμιστικό.... Το ενυδρείακο βαμβακι το βάζω πάνω από το siporax?

Βαλε και πανω και κατω :), απλα αν το φιλτρο σου τραβαει απο κατω, τοτε θα βρωμιζει πιο γρηγορα το "απο κατω".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα ..... Εχω 2-3 ερωτησεις ..... 

 

Απο τότε που έστεισα το ενυδρειο έχω προχωρησει  σε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου ~20 lt τι φορα.

 

σκεφτομαι η επομενη να είναι περιπου τα 30lt. 

 

1.θα πρέπει να προσθεσω βακτηρια και αν ναι τι ποσοτητα?

2.Τα υλικα του φίλτρου τα καθαριζω με νερο του ενυδρειου σωστα?

3. Θερμοκρασια που πρέπει να έχει το ενυδρειο με το ψαρι μέσα όταν μπει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2020 at 10:43 ΠΜ, το μέλος SavasF έγραψε:

Απο τότε που έστεισα το ενυδρειο έχω προχωρησει  σε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου ~20 lt τι φορα.

 

σκεφτομαι η επομενη να είναι περιπου τα 30lt. 

Λογος; Πόσα νιτρικα μετρας πριν την αλλαγη;

 

On 16/10/2020 at 10:43 ΠΜ, το μέλος SavasF έγραψε:

θα πρέπει να προσθεσω βακτηρια και αν ναι τι ποσοτητα?

Αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο - οχι.

On 16/10/2020 at 10:43 ΠΜ, το μέλος SavasF έγραψε:

Τα υλικα του φίλτρου τα καθαριζω με νερο του ενυδρειου σωστα?

Σωστα.

 

On 16/10/2020 at 10:43 ΠΜ, το μέλος SavasF έγραψε:

Θερμοκρασια που πρέπει να έχει το ενυδρειο με το ψαρι μέσα όταν μπει?

Εξαρταται απο ειδος ψαριου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 8:52 ΜΜ, το μέλος SavasF έγραψε:

Δεν έχει δυστυχώς ρυθμιστικό.... Το ενυδρείακο βαμβακι το βάζω πάνω από το siporax?

Αν εχεις σφουγγαρι κατω-κατω και μετα siporax,  τοτε το βαμβακι πάνω από το siporax........Αποψη μου ειναι οτι, στα 60λ. με χρυσοψαρο καλυτερα να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο αλλιως θα παιδευτείς και εσυ και το ψαρακι..... 

.

On 16/10/2020 at 10:43 ΠΜ, το μέλος SavasF έγραψε:

 

1.θα πρέπει να προσθεσω βακτηρια και αν ναι τι ποσοτητα?

 εγω σε στρωμενο ενυδρειο βακτηρια βαζω μόνο οποτε καθαρισω το/α φιλτρο/α μου και ''πλύνω'' τα υλικα, αυτο για κανα χρονο μεχρι να ''ωριμασει''........εσενα που ειναι 20ημερων το ενυδρειο βαζε για λιγο καιρο ακομα στις αλλαγες νερου.....τι μετρησεις εχεις?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...