Jump to content

Βοήθεια για Χρυσόψαρο που κάνει πληγές στο δέρμα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω ένα χρυσόψαρο commet 1 έτους περίπου μόνο του σε ενυδρείο 60 λίτρων που τις τελευταίες 3 βδομάδες εχει αρχίσει και κάνει "τρύπες" στο σώμα του. Έβαλα ενυδρειακό αλάτι πριν 2 βδομάδες συν μερική αλλαγή νερού προν λίγες μέρες και αναπλήρωση αλατιού αλλά δεν δείχνει βελτίωση.

Γενικά του αλλάζω το 1/3 νερού κάθε βδομάδα. Έχω εσωτερικό φίλτρο με σφουγγαράκι μαύρο, κεραμικά για βακτήρια  και το άσπρο βαμβακοειδές.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει και αν πρεπει να βάλω bactopur?

Link to comment
Share on other sites

Επισυναπτω και φωτο

received_3643136642364776.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δες εδώ γιατί από την φωτογραφία εγώ δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Tzaf έγραψε:

Καλησπέρα,

 

έχω ένα χρυσόψαρο commet 1 έτους περίπου μόνο του σε ενυδρείο 60 λίτρων που τις τελευταίες 3 βδομάδες εχει αρχίσει και κάνει "τρύπες" στο σώμα του. Έβαλα ενυδρειακό αλάτι πριν 2 βδομάδες συν μερική αλλαγή νερού προν λίγες μέρες και αναπλήρωση αλατιού αλλά δεν δείχνει βελτίωση.

Γενικά του αλλάζω το 1/3 νερού κάθε βδομάδα. Έχω εσωτερικό φίλτρο με σφουγγαράκι μαύρο, κεραμικά για βακτήρια  και το άσπρο βαμβακοειδές.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει και αν πρεπει να βάλω bactopur?

Μετρησεις νερου εχεις κανει ποτε;

Γιατι νομιζεις , πως η αλλαγη 30% αρκει; Μπορει να εχεις φουλ νιτρικα, μπορει και αμμωνια.....

Θεραπεια με bactopur θα κανει δουλεια, αν η συνθηκες στο ενυδρειο σου ειναι καλες. Κανε τεστ νερου για νιτρικα, νιτρωδη και αμμωνια, να δες τι γινεται. Τεστ κανουμε πριν την αλλαγη νερου, οχι μετα και με υγρα τεστ, οχι χαρτακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ. Έχω κάνει τεστ και με χαρτάκια και με υγρά τεστ και δεν λεχω βρει προβλημα. Με την αλλαγη νερου βαζω παντα αντιχλωριο και βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Καλησπέρα δες εδώ γιατί από την φωτογραφία εγώ δεν μπορώ να καταλάβω

Ευχαριστω, τις διαβασα τις ασθενειες αλλα η θεραπεια αφορα σε ψάρια εντός λίμνης

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο έστειλα για να δεις τι έχει το ψάρι και να πας να πάρεις το εκάστοτε φάρμακο αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Θέλω μια καλύτερη φωτό του ψαριού. Τα υπόλοιπα σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επίσης θέλω μια φωτογραφία του φίλτρου σου. Λοιπόν αρχικά βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά ειδικά το Καστράκι γιατί μπορεί οι τρύπες να είναι και πληγές από χτυπήματα στα διακοσμητικά. Επίσης στο λέω εξ αρχής να ξέρεις ότι το ενυδρείο σου είναι μικρό για χρυσόψαρα. Κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να πας σε ενυδρείο με τουλάχιστον 1,2 μέτρα μήκος και πολύ ισχυρότερο εξωτερικό φίλτρο. Αλλαγες πρέπει να κάνεις του επιπέδου του 50 τις εκατό την εβδομάδα τουλάχιστον η δύο των 30 τις εκατό ανά εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου επίσης θέλω μια φωτογραφία του φίλτρου σου. Λοιπόν αρχικά βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά ειδικά το Καστράκι γιατί μπορεί οι τρύπες να είναι και πληγές από χτυπήματα στα διακοσμητικά. Επίσης στο λέω εξ αρχής να ξέρεις ότι το ενυδρείο σου είναι μικρό για χρυσόψαρα. Κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να πας σε ενυδρείο με τουλάχιστον 1,2 μέτρα μήκος και πολύ ισχυρότερο εξωτερικό φίλτρο. Αλλαγες πρέπει να κάνεις του επιπέδου του 50 τις εκατό την εβδομάδα τουλάχιστον η δύο των 30 τις εκατό ανά εβδομάδα

 

20200926_163510.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το φιλτρο ειναι εσωτερικο της πκακας, αλλα μογ εχουν πει ολοι οτι για ενα χρυσοψαρο αε 60αρι ειναι οκ. Ναι ξερω οτι οταν μεγαλωσει δεν θα φτανει αλλα για το επομενα 2-3 χρονια αν δεν κανω καθος αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου επίσης θέλω μια φωτογραφία του φίλτρου σου. Λοιπόν αρχικά βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά ειδικά το Καστράκι γιατί μπορεί οι τρύπες να είναι και πληγές από χτυπήματα στα διακοσμητικά. Επίσης στο λέω εξ αρχής να ξέρεις ότι το ενυδρείο σου είναι μικρό για χρυσόψαρα. Κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να πας σε ενυδρείο με τουλάχιστον 1,2 μέτρα μήκος και πολύ ισχυρότερο εξωτερικό φίλτρο. Αλλαγες πρέπει να κάνεις του επιπέδου του 50 τις εκατό την εβδομάδα τουλάχιστον η δύο των 30 τις εκατό ανά εβδομάδα

 

πριν 3 ώρες, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Ναι στο έστειλα για να δεις τι έχει το ψάρι και να πας να πάρεις το εκάστοτε φάρμακο αν χρειαστεί

Ευχαριστω. Μου ειπαν για Omnipur

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου επίσης θέλω μια φωτογραφία του φίλτρου σου. Λοιπόν αρχικά βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά ειδικά το Καστράκι γιατί μπορεί οι τρύπες να είναι και πληγές από χτυπήματα στα διακοσμητικά. Επίσης στο λέω εξ αρχής να ξέρεις ότι το ενυδρείο σου είναι μικρό για χρυσόψαρα. Κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να πας σε ενυδρείο με τουλάχιστον 1,2 μέτρα μήκος και πολύ ισχυρότερο εξωτερικό φίλτρο. Αλλαγες πρέπει να κάνεις του επιπέδου του 50 τις εκατό την εβδομάδα τουλάχιστον η δύο των 30 τις εκατό ανά εβδομάδα

 

20200926_164014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν για omnipur. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω μπορεί να είναι και λέπια που λείπουν απλά. Δε διακρίνω κάποια πληγή. Μη πας σε σκευάσματα αμέσως. Κάνε μια καλή αλλαγή νερού του 60 τις εκατό περίπου και δες συμπεριφορά. Τρώει και κολυμπάει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Έτσι όπως το βλέπω μπορεί να είναι και λέπια που λείπουν απλά. Δε διακρίνω κάποια πληγή. Μη πας σε σκευάσματα αμέσως. Κάνε μια καλή αλλαγή νερού του 60 τις εκατό περίπου και δες συμπεριφορά. Τρώει και κολυμπάει κανονικά?

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Κανονικα τρωει. Κολυμπαει κανονικα, ισως πηγαινει πιο συχνα στην επιφανεια απ ότι συνήθως αλλά ίσως να είναι και ιδεα μου. Τον παρακολουθώ 2 βδομάδες. Έχασε αρχικά ένα λέπι και σιγά σιγά έχει φθάσει να του λείπουν και άκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άκου με λίγο. Βάλε την έξοδο του φίλτρου στο επίπεδο της επιφάνειας του νερού ώστε να έχεις τη μέγιστη δυνατή ανατάραξη του νερού. Πάει επιφάνεια και αναπνέει γιατί δεν του αρκεί το οξυγόνο που έχει το ενυδρείο. Δε μου έβγαλες φωτογραφία του φίλτρου όμως?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Άκου με λίγο. Βάλε την έξοδο του φίλτρου στο επίπεδο της επιφάνειας του νερού ώστε να έχεις τη μέγιστη δυνατή ανατάραξη του νερού. Πάει επιφάνεια και αναπνέει γιατί δεν του αρκεί το οξυγόνο που έχει το ενυδρείο. Δε μου έβγαλες φωτογραφία του φίλτρου όμως?

 

20200926_163510.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο εντός νερού είναι το φίλτρο. Έχω εσωτερικό. Εχω βάλει αεραντλία από προχθές για καλύτερη οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι το ταιζεις?   τα ψευτικα διακοσμητικα καλυτερα να τα βγαλεις

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και πριν πρώτο βήμα είναι να βγάλεις τα διακοσμητικά όπως σου λέμε. Αλλιώς δεν έχει νόημα να συζητάμε περαιτέρω. Το φίλτρο το ειδα είναι εσωτερικό. Θέλω όσο γίνεται η έξοδος του να βαράει την επιφάνεια του νερού για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ανατάραξη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tzaf έγραψε:

Το μαύρο εντός νερού είναι το φίλτρο. Έχω εσωτερικό. Εχω βάλει αεραντλία από προχθές για καλύτερη οξυγόνωση.

Συμφωνω με τον killerknight, καλύτερη οξυγόνωση θα εχεις με την ανατάραξη του νερού στην επιφάνεια, πάρα με την αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν σκεφτικε, οτι το ψαρι μπορει να εχει "καμμενα" βραγχια απο αμμωνια, για αυτο και ανεβαινει συχνα για οξυγονο.

Τεστ νερου ειναι το πρωτο , που πρεπει να κανουμε, οταν κατι παει στραβα.

Υπαρχει και ενδεχομενο να ειχε μπει απο την αρχη σε μη στρωμενω ενυδρειο και τωρα βιωνει τις συνέπειες .....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματική συγκέντρωση αμμωνίας από 0.020ppm έως 0.029ppm δεν θεωρούνται άμεσα τοξικά, αλλά η χρόνια έκθεση των υδρόβιων οργανισμών σε αυτή, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα έως και θανάτους. Πραγματικές συγκεντρώσεις αμμωνίας πάνω από 0.030ppm είναι άμεσα τοξικές κι επικίνδυνες για τους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου και θα πρέπει να ληφθούν άμεσα μέτρα καταπολέμησής της. - https://www.aquazone.gr/forums/topic/54764-η-τοξικότητα-της-αμμωνίας

Σε υψηλές τιμές pH, το αμμώνιο μετατρέπεται όλο και περισσότερο σε αμμωνία ιδιαίτερα τοξική μορφή για τα ψάρια. Η μετρημένη τιμή θαπρέπει ιδανικά να βρίσκεται κάτω από το όριο εν-τοπισμού. Σε επίπεδα αμμωνίου πάνω από 0.5mg/l θα πρέπει να κάνετε άμεσα μερική αλλαγή νερού προσθέτοντας sera toxivec, ιδιαίτερααν το pH είναι πάνω από 7. Η Αμμωνία είναι θανατηφόρα ακόμα και σε μικρές δόσεις - σελ. 42 https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...