Jump to content

140 λίτρα φυτεμένο με χρυσόψαρο


AngelinaA

Recommended Posts

Γεια σας αυτό είναι το ενυδρείο μου κάτοικοι ένα σαλιγκάρι και ένα χρυσόψαρο 6 ετών έχω θέματα βέβαια με το σαλιγκαράκι σας τρώνε και εσάς τα apple snail τα φυτά η μόνο το δικό μου ?

86549867-9425-4AE9-86D5-24CBDD5ECD59.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πολύ ωραίο εμφανισιακά το ενυδρείο σου ?. Μια ένσταση έχω μόνο ως προς τα ψεύτικα διακοσμητικά αλλιώς όλα τα άλλα μου αρέσουν. Πες μας λίγο διαστάσεις του ενυδρείου σου και τις ρουτίνες σου. Από φίλτρο τι έχεις? Όσον αφορά τα σαλιγκάρια, αν δεν ήθελα να χάνω φυτά θα έβαζα ramshorn αντί για apple. Το χρυσό σου τι μέγεθος έχει? Γιατί μου φαίνεται λίγο μικρούλι για έξι ετών. 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα. Πολύ ωραίο εμφανισιακά το ενυδρείο σου ?. Μια ένσταση έχω μόνο ως προς τα ψεύτικα διακοσμητικά αλλιώς όλα τα άλλα μου αρέσουν. Πες μας λίγο διαστάσεις του ενυδρείου σου και τις ρουτίνες σου. Από φίλτρο τι έχεις? Όσον αφορά τα σαλιγκάρια, αν δεν ήθελα να χάνω φυτά θα έβαζα ramshorn αντί για apple. Το χρυσό σου τι μέγεθος έχει? Γιατί μου φαίνεται λίγο μικρούλι για έξι ετών. 

Δυστυχώς το χρυσόψαρο μου δεν μεγάλωσε πολύ γιατί το είχα σε ενυδρείο 60 λίτρων επι πέντε χρόνια αγορασμένο το 2015 μόλις ένα χρόνο βρίσκεται στο μεγάλο και άρχισε να ξε πετάγεται τα ψεύτικα ; Εννοείς τον δράκο γτ όλα τα αλλά είναι αληθινά  τίποτα άλλο ψεύτικο και ο δράκος είναι από πέτρα δεν νομίζω να βγάζει τοξικότητα  το σαλιγκάρι έφαγε ένα φύλλο από κρυπτοκορινες αλλά γενικά του βάζω αγγουράκι και λαχανικά  όποτε τσιμπάει εκείνα από φίλτρο έχω το αστρο 2010 με βιολογικό υλικό σφουγγάρια και θερμοκρασία στους 25 , αλλάζω νέρο κάθε εβδομάδα 30% βάζω ταμπλέτες στις ρίζες των φυτών κάθε μήνα ☺️

A1C81C83-0D74-4F7B-8953-56C66C18EAE0.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το δράκο έλεγα. Με ανησυχούν κυρίως οι κοφτερές ακμές του για τραυματισμούς και το χρώμα του αν είναι χρωματισμένος. Το φιλτράκι σου είναι μια χαρά για την ιχθυοφόρτιση σου. Εγώ προσωπικά θα έκλεινα το θερμοστάτη αφού το ενυδρείο είναι μέσα σε σπίτι. Τσάμπα ρεύμα ?. Άστο να νιώθει και τις αλλαγές της θερμοκρασίας λόγω αλλαγής εποχής.  Θα του κάνει καλό και θα ζήσει και περισσότερο. Διαστάσεις δε μου είπες. Πάντως επειδή τα χρυσά είναι κοινωνικά ψάρια, θα του έβαζα άλλο ένα για παρεούλα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για το δράκο έλεγα. Με ανησυχούν κυρίως οι κοφτερές ακμές του για τραυματισμούς και το χρώμα του αν είναι χρωματισμένος. Το φιλτράκι σου είναι μια χαρά για την ιχθυοφόρτιση σου. Εγώ προσωπικά θα έκλεινα το θερμοστάτη αφού το ενυδρείο είναι μέσα σε σπίτι. Τσάμπα ρεύμα ?. Άστο να νιώθει και τις αλλαγές της θερμοκρασίας λόγω αλλαγής εποχής.  Θα του κάνει καλό και θα ζήσει και περισσότερο. Διαστάσεις δε μου είπες. Πάντως επειδή τα χρυσά είναι κοινωνικά ψάρια, θα του έβαζα άλλο ένα για παρεούλα. 

Τον θερμοστάτη τον έβαλα για τα φυτά τον τελευταίο χρόνο δεν θα έχουν θέμα χώρος θερμοστάτη ; Ξέρω πως θέλει παρέα αλλά δεν βρήκα ακόμη κάποιο χρυσόψαρο που να μου αρέσει και θέλει και καραντίνα που δεν έχω στήσει ακόμα ? θα του πάρω σίγουρα ένα ακόμα για παρεούλα απλά στο 60ρι δεν μπορούσα 

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά έχεις? Αν χρειάζονται τον θερμοστάτη τότε ναι μην τον αλλάξεις. Αν όμως παίζουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες των 26, τότε κατέβασε την θερμοκρασία του θερμοστάτη. Αυτό το βλέπεις ανάλογά με τα φυτά σου (ξέχασα τελείως ότι είναι φυτεμένο). Όσον αφορά την παρέα, εννοείται ότι δεν βιάζεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Και εγώ θα συμφωνησω για τα ψευτικα διακοσμητικα.. Οχι οτι ειναι τόσο κακό απλά θα αγχωνόμουνγια μυτερές άκρες όπως είπε και ο φίλος πάνω! Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν ταιριάζει ο τίτλος φυτεμένο με χρυσόψαρα! Θα καταλάβεις σε λίγο καιρό γιατί.. χαχα Όταν θα αρχίσει να στα ξεθάβει ή να τσιμπάει από κανένα φύλλο και το ίδιο! Το απλ σνειλ εχει είδη που κάποια τσιμπάνε φυτά και άλλα που δεν τσιμπάνε! Εάν δεν το έχεις δει να τρώει όντως φυτό μπορεί το χρυσόψαρο να σου κάνει δουλειά..

 

Παρ όλα αυτά να μας ενημερώνεις με φώτο και βίντεο για το πώς εξελίσσεται το ενυδρείο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα! Και εγώ θα συμφωνησω για τα ψευτικα διακοσμητικα.. Οχι οτι ειναι τόσο κακό απλά θα αγχωνόμουνγια μυτερές άκρες όπως είπε και ο φίλος πάνω! Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν ταιριάζει ο τίτλος φυτεμένο με χρυσόψαρα! Θα καταλάβεις σε λίγο καιρό γιατί.. χαχα Όταν θα αρχίσει να στα ξεθάβει ή να τσιμπάει από κανένα φύλλο και το ίδιο! Το απλ σνειλ εχει είδη που κάποια τσιμπάνε φυτά και άλλα που δεν τσιμπάνε! Εάν δεν το έχεις δει να τρώει όντως φυτό μπορεί το χρυσόψαρο να σου κάνει δουλειά..

 

Παρ όλα αυτά να μας ενημερώνεις με φώτο και βίντεο για το πώς εξελίσσεται το ενυδρείο! 

Το έχω πιάσει ατα πράσα να τρώει το φύλλο το χρυσόψαρο μου ποτέ δεν πείραξε τα φυτά είχα και στο 60ρι φυτά αλλά χάλασαν λόγο θερμοκρασίας (δεν είχα θερμοστάτη) σάπιζαν μέχρι στιγμής κανένα τσίμπημα το σαλιγκάρι μ έκανε Ζημιά αν συνεχίσει θα φύγει στην φωτό τρώει το φύλλο 

46A3B604-49B3-429B-B186-0B57EDCEA46D.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τι φυτά έχεις? Αν χρειάζονται τον θερμοστάτη τότε ναι μην τον αλλάξεις. Αν όμως παίζουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες των 26, τότε κατέβασε την θερμοκρασία του θερμοστάτη. Αυτό το βλέπεις ανάλογά με τα φυτά σου (ξέχασα τελείως ότι είναι φυτεμένο). Όσον αφορά την παρέα, εννοείται ότι δεν βιάζεσαι.

Ανουβιες διαφορά είδη κρύπτοκορινας εχινοδορου βαλισνεριες προτιμώ να τον κρατήσω γτ την είχα πατήσει χωρίς θερμοστάτη στο παρελθόν σάπισαν..παρέα όχι σεν βιάζομαι θέλω να βρω ιδανικό ταίρι ? δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια τι είναι θηλυκό η αρσενικό ;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αρσενικό την περίοδο της αναπαραγωγής βγάζει κάποια άσπρα στίγματα στα μάγουλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πιάσει ατα πράσα να τρώει το φύλλο το χρυσόψαρο μου ποτέ δεν πείραξε τα φυτά είχα και στο 60ρι φυτά αλλά χάλασαν λόγο θερμοκρασίας (δεν είχα θερμοστάτη) σάπιζαν μέχρι στιγμής κανένα τσίμπημα το σαλιγκάρι μ έκανε Ζημιά αν συνεχίσει θα φύγει στην φωτό τρώει το φύλλο 
46A3B604-49B3-429B-B186-0B57EDCEA46D.thumb.jpeg.1b212ca57331d32a94b4d13138c135fa.jpeg
Αφού δοκίμασε δεν παίζει να σταματήσει. Τρώνε με βουλημια και γενικά είναι και ρυπογόνοι οργανισμοί..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθαρο ενυδρειο, ομορφο ψαρακι, πρασινα φυτα! Τι αλλο;

Καλη δουλεια! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καθαρο ενυδρειο, ομορφο ψαρακι, πρασινα φυτα! Τι αλλο;

Καλη δουλεια! :thumbup:

Ναι σαι καλά ευχαριστώ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...