Jump to content

Φυτά,φωτισμός και εξωτερικό φίλτρο για 54lt ενυδρείο


Antathan

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και ειμαι καινούργιος στο αντικείμενο και μου φαίνονται καποια πράγματα λιγο δύσκολα. Σας παραθέτω και μια φωτογραφία του ενυδρείου το οποιο ειναι 54lt.Με ενδιαφέρει να βαλω φυτα χαμηλά μπροστά να γίνει  σαν πράσινο χαλί και ισως κανα δυο μεγάλα πισω στις γωνιες για να δώσει βάθος.Εχω βαλει 2-3 εκατοστά fluval stratum και απο πάνω μαυρο χαλίκι.Επίσης ποτε θα πρέπει να φυτεψω και αν θα πρεπει να κάνω καποια μέτρηση πριν.Αν εχετε να μου προτείνετε φωτισμό και εξωτερικό φίλτρο το οποιο θα τοποθετηθεί κατω απο το ενυδρείο θα βοηθούσε πολυ.Ευχαριστώ πολύ. 

20201002_102710.jpg

20201002_103819.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο ενυδρείο σου. Αρχικά να πω ότι είναι όμορφο το σκηνικό (hard scape) που έχεις ήδη δημιουργήσει. 

Τώρα για τα υπόλοιπα. 

Φίλτρο εγώ προσωπικά ένα μικρό εξωτερικό τύπου eheim 150 πιστεύω θα σε καλύψει.

Το φωτισμό θα τον επιλέξεις με βάση τα φυτά που θα ήθελες να βάλεις.

Τα χαμηλά τύπου γκαζόν φυτά συνήθως χρειάζονται καλό (εννοώ πάνω από μέτριο) φωτισμό και διοξείδιο και λιπασματακι για να ευοδωθούν.

Φωτιστικά υπάρχουν άπειρα στην αγορά (με αντίστοιχα άπειρες τιμές), κάνε μια έρευνα . 

Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις με τα φυτά σου και μετά να προβείς σε αγορές. 

Το φύτεμα γίνεται στην αρχή. Και βοηθά στον κύκλο του νεοσύστατου ενυδρείου. Οσα περισσότερα φυτά στην αρχή τόσο περισσότερη βοήθεια προσφέρουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Τελικα το ξεκίνησα απο την αρχή.Εβαλα χώμα aquarium soil tropica και φύτεψα eleocharis sp.mini.Εβαλα ενα φιλτρο της Amtra το filpro ex 500 και μια λαμπα της deebow dee 288.Ελπίζω να μην παει τσάμπα ο κόπος και το χρήμα.

20201003_212232.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το soil προσοχη. Τις πρωτες 2-3 εβδομαδες θα χρειαστει να κάνεις συχνες αλλαγες νερου.

https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks.ουτε που το ήξερα.Να σας ρωτησω κατι.καθε φορα που αλλάζω νερο αναλογα με τα λίτρα ριχνω και prime seachem;Νερο βαζω βρύσης για αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Antathan έγραψε:

Thanks.ουτε που το ήξερα.Να σας ρωτησω κατι.καθε φορα που αλλάζω νερο αναλογα με τα λίτρα ριχνω και prime seachem;Νερο βαζω βρύσης για αυτο ρωταω.

Αν δεν έχεις μέσα ζωντανά δεν νομίζω ότι χρειάζεται.... Οι συχνές αλλαγές νερού χρειάζονται γιατί τα ενεργά υποστρώματα απελευθερώνουν αμμωνία στην αρχή. Σιγά σιγά θα τις αραιώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση, ή να σε μπερδέψω παραπάνω :Dθα σου πω ότι αυτή η πέτρα δεν που κάθετε καλά στο μάτι  :unsure::hehe::blink:, δλδ δεν θα την έβαζα καθόλου.....

20201003_212232.thumb.jpg.381ecf1c08475e71c9721232e486427f.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...