Jump to content

Καλησπέρα σε ολους


Recommended Posts

Σήμερα έστησα το πρώτο μου ενυδρείο.

Είναι 200L είναι γλυκού νερού θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πώς να το ετοιμάσω για να βάλω τα πρώτα μου ψάρια. Και στο τι φάρμακα και πόσο συχνά να βάζω.. 

Μέχρι στιγμής έχω βάλει bio nitrivec και aquatan. (Έχω τοποθετήσει υπόστρωμα floredepot sera) για να προσθέσω φυτά κάποια στιγμή.

IMG_20201003_184926.jpg

Έγινε επεξεργασία - Αλέξανδρος Χ.
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Αλέξανδρος Χ. έγραψε:

Σήμερα έστησα το πρώτο μου ενυδρείο.

Είναι 200L είναι γλυκού νερού θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πώς να το ετοιμάσω για να βάλω τα πρώτα μου ψάρια. Και στο τι φάρμακα και πόσο συχνά να βάζω.. 

Μέχρι στιγμής έχω βάλει bio nitrivec και aquatan. (Έχω τοποθετήσει υπόστρωμα floredepot sera) για να προσθέσω φυτά κάποια στιγμή.

IMG_20201003_184926.jpg

 

IMG_20201003_184918.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. 

Ωραία λίτρα με πάρα πολλές επιλογές για κατοίκους. Και η ρίζα πολύ όμορφη, αν και προσωπικά θα τη μετακινουσα λίγο δεξιά ώστε να ακουμπήσει στο πλαϊνό τζαμί. 

Τα 2 είδη βυθού, αν και φαντάζουν ωραία  σαν ιδέα, θα ανακατευτουν γρήγορα.

Για το στρώσιμο του φίλτρου μπορείς να ρίξεις ματιά εδώ. 

 

Υγ τα συγκεκριμένα θέματα είναι μόνο για καλωσόρισμα και κλειδώνουν μετά από λίγο καιρό. Άνοιξε αν θες ένα καινούριο στον τομέα του γλυκού και συζητάμε εκτενέστερα από κει.

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο flora depot χρειαζεται να βαλεις τουλαχιστον 4 εκ απο χαλικακι. Τα φυτα πρεπει να φυτεψεις ΧΤΕΣ! Οταν χρησιμοποιουμε το υποστρωμα, φυτευουμε απο την αρχη πολλα φυτα.

Καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές ! 

Φυτά δεν έβαλα γιατί μου είπανε στο πετ ότι πρώτα πρέπει να βάλω μερικά ψάρια και μετά να βάλω τα πρώτα μου φυτά...

Χαλίκι πρέπει να είναι περίπου στα 3-4 εκατοστά

Έγινε επεξεργασία - Αλέξανδρος Χ.
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θα ακουσεις τους πετ σοπαδες........... :death:

Φυτεψε το ενυδρειο. Το υποστρωμα εχει πολλα θρεπτικα, το ενυδρειο θα στρωσει χωρις ψαρια, χωρις τροφη. Μονο bio nitrivec βαλε kaι αν θελεις παρε μερικες αμπουλες prodibio digest.

https://cdn.sera.de/fileadmin/user_upload/manuals/sourcefiles/40392_40393_-INT-_sera-floredepot_06_2019.pdf

Directions for use:In case of new aquarium setups or of bottom ground replacement, sera floredepot is distributed directly on the bottom of the aquariumin a layer approximately 2 cm (0.8 in.) thick. A well covering layer (at least 4 cm (1.6 in.)) rinsed aquarium gravel or sand is placed on top. In case the high performance bottom ground sera Professional floreground is addition-ally used, it must be placed on the bottom underneath the sera florede-pot layer.

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ αύριο θα πάω να πάρω και θα ξεκινήσω το φύτεμα με μερικά εύκολα φυτά. . Έχω τοποθετήσει μέσα στο φίλτρο μου siporax. 

Θα ζητήσω και της αμπούλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...