Jump to content

Αγγελόψαρα γέννα


Stathis Artinos

Recommended Posts

καλησπερα σημερα το πρωι μου γεννησε για 2η φορα το ζευγαρι αγγελοψαρα που εχω σε ενα ενυδρειο 120 λιτρα μονα τους το οποιο ειχαν ξαναγεννησει πριν 15 μερες αλλα εφαγαν τα αυγα και σημερα ξαναγεννησανε για να βγαλω την γεννα τι πρεπει να κανω να αφησω τους γονεις μεσα να κανουν την δουλεια τους αυτοι η να βγαλω το φυλλο με τα αυγα και να τα βαλω σε ενα ξεχωριστο ενυδρειο για να εκολαφτουν μονα τους?

IMG_20201004_014230 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να στήσεις μια καλά εξοπλισμένη γεννηστρα τότε κάντο. 

Νερό από το κυρίως ενυδρείο, θερμοστατης και ένα αεροφιλτρο είναι απαραίτητα, ενώ πιο προαιρετικά κάποιο αντιμυκιτιακο σκεύασμα. 

Θα χρειαστείς επίσης ζωντανές τροφές για τα μικρά. 

Σημαντική παρατήρηση. Αν το νερό δεν είναι σχετικά μαλακό, τα αυγά μπορεί να μην έχουν γονημοποιηθει καν. Από αυτή την άποψη πως είμαστε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Stathis Artinos, εχεις ανοιξει ακριβως ιδιο θεμα πριν απο 15 ημερες.

Προτεινω να ενώσουμε τα δυο θεματα, να μην  γραφουμε τα ιδια και τα ιδια.

Σου ειχα δωσει ενα λινκ (θεμα του @Χρήστος), που εχει αναλυτικη περιγραφει για το τι πρεπει να κάνεις.

Και... ειναι σημαντικη η ερωτηση του @Antonis K για το πόσο σκληρο νερο εχεις. Παιζει ρολο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

@Stathis Artinos, εχεις ανοιξει ακριβως ιδιο θεμα πριν απο 15 ημερες.

Προτεινω να ενώσουμε τα δυο θεματα, να μην  γραφουμε τα ιδια και τα ιδια.

Σου ειχα δωσει ενα λινκ (θεμα του @Χρήστος), που εχει αναλυτικη περιγραφει για το τι πρεπει να κάνεις.

Και... ειναι σημαντικη η ερωτηση του @Antonis K για το πόσο σκληρο νερο εχεις. Παιζει ρολο.

 

στον @Χρήστος εχω μιλησει αλλα δεν πηρα απαντηση και δευτερον ποσ βλεπω αν εινε σκληρο η μαλακο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Stathis Artinos έγραψε:

στον @Χρήστος εχω μιλησει αλλα δεν πηρα απαντηση και δευτερον ποσ βλεπω αν εινε σκληρο η μαλακο το νερο?

Μπορεις να μετρησεις με TDS metre, μπορεις να παρεις τεστ πχ KH GH της API https://www.aquariumshop.gr/en/test-metriseon/7467-1-api-test-gh-and-kh-kit.html

Διαβαζεις εδω-

και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Και κατι  ακομα....  Οταν θα μπορεσει να σου απαντησει ο @Χρήστος, θα το κανει. Μην ανυσυχεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να μετρησεις με TDS metre, μπορεις να παρεις τεστ πχ KH GH της API https://www.aquariumshop.gr/en/test-metriseon/7467-1-api-test-gh-and-kh-kit.html

Διαβαζεις εδω-

και εδω-

 

τα μονα τεστ που εχω εινε της esha TO AQUA TEST

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stathis Artinos έγραψε:

που εκανα μετρηση με το τεστ που γραφω εβγαλε το ph στο 7 δεν ξερω αν ειναι καλο

 

Σκετη μαντεια ειναι αυτα τα τεστ. Το ph εχει σχεση με σκληροτητα νερου, αλλά δεν ειναι σκληροτητα.

Διάβασες τα λινκ στο προηγούμενο ποστ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...