Jump to content

Καινούριο χρυσόψαρο με εξόγκωμα


Recommended Posts

Χθες αγορασα αυτόν τον μικρουλι σήμερα παρατηρησα αυτό τι μπορεί να είναι μύκητας; Είναι σε καραντίνα ευτυχώς δεν το έβαλα μαζί με το άλλο μου ψάρι τι θεραπεία να ακολουθήσω επειδη αγοράστηκε από άλλη πόλη δεν έχω δυνατότητα να το γυρίσω πίσω 

A306CB01-DB7F-42F7-9D03-1897C729C7FB.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ξεκινά συντηρητικά με αλάτι 3 γρ/λίτρο. Είτε ενυδρεία κι είτε Χίων πράσινο αν θυμάμαι καλά. Τον αφήνεις έτσι και παρατηρείς μέρα με τη μέρα και μας ενημερώνεις. Μπορείς επίσης ταυτόχρονα να ρίχνεις και λίγο. melafix αν έχεις στη δοσολογία που λέει το μπουκαλάκι του γιατί δεν τη θυμάμαι απέξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε μεγεθυντικο φακο και δες, μηπως εχει ποδαρακια αυτο το εξογκωμα....

Μπορει να ειναι και καποια κυστουλα (φλεγμονη, παρασιτο)....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Για εμένα ξεκινά συντηρητικά με αλάτι 3 γρ/λίτρο. Είτε ενυδρεία κι είτε Χίων πράσινο αν θυμάμαι καλά. Τον αφήνεις έτσι και παρατηρείς μέρα με τη μέρα και μας ενημερώνεις. Μπορείς επίσης ταυτόχρονα να ρίχνεις και λίγο. melafix αν έχεις στη δοσολογία που λέει το μπουκαλάκι του γιατί δεν τη θυμάμαι απέξω.

Η πρώτη μ σκέψη είναι μελαφιξ και πριμαφιξ σαν μύκητας μ μοιάζει από κόψιμο π έκανε 

Link to comment
Share on other sites

Τα black moor είναι πολύ όμορφα αλλά να ξέρει ότι είναι ευάλωτα στους μύκητες. Τσεκαρε και αυτό που σου είπε η Ναταλία για παν ενδεχόμενο αν και δε νομίζω ότι είναι αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα black moor είναι πολύ όμορφα αλλά να ξέρει ότι είναι ευάλωτα στους μύκητες. Τσεκαρε και αυτό που σου είπε η Ναταλία για παν ενδεχόμενο αν και δε νομίζω ότι είναι αυτό.

Τι νομίζεις πως είναι ,;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα μύκητας από μικροχτυπημα. Απλά πρόσεχε αυτό το διάστημα η ποιότητα νερού να είναι άριστη. Και αυτό βοηθάει πολύ στη υποχώρηση του μύκητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πιθανότατα μύκητας από μικροχτυπημα. Απλά πρόσεχε αυτό το διάστημα η ποιότητα νερού να είναι άριστη. Και αυτό βοηθάει πολύ στη υποχώρηση του μύκητα

Σε ευχαριστώ ! Θα ξεκινήσω αλατι και μελαφιξ 

Link to comment
Share on other sites

Τπτ. Ενημέρωνε μας για την εξέλιξη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιυ φοβάμαι είναι μηπως είναι καρκίνος κύστη και δεν θεραπεύεται 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα χρυσό που είχε για ένα χρονικό διάστημα μια τεράστια κύστη στο πλάι. Με φροντίδα αλάτι και σωστή ποιότητα νερού το ψάρι άλλαξε εξ ολοκλήρου χρώμα (από κίτρινο έγινε ολόλευκο) είναι πλέον 5 ετών και 20 εκατοστά και η κύστη έχει εξαφανιστεί. όποτε ακόμη και αυτό να είναι μην απελπίζεσαι. Φαντάσου ότι ζούσε και σε κακές συνθήκες στο μαγαζί από όπου το πήρες. Οπότε υπομονή και όλα καλά θα πάνε. Σε πόσα λίτρα καραντίνα το έχεις τώρα?

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχω ένα χρυσό που είχε για ένα χρονικό διάστημα μια τεράστια κύστη στο πλάι. Με φροντίδα αλάτι και σωστή ποιότητα νερού το ψάρι άλλαξε εξ ολοκλήρου χρώμα (από κίτρινο έγινε ολόλευκο) είναι πλέον 5 ετών και 20 εκατοστά και η κύστη έχει εξαφανιστεί. όποτε ακόμη και αυτό να είναι μην απελπίζεσαι. Φαντάσου ότι ζούσε και σε κακές συνθήκες στο μαγαζί από όπου το πήρες. Οπότε υπομονή και όλα καλά θα πάνε. Σε πόσα λίτρα καραντίνα το έχεις τώρα?

30 είναι λίγα το ξέρω αλλά δεν ήθελα να στήσω το 60 λίτρο δεν είχα χώρο αν έπαιρνα δυο ψάρια θα έστηνε το μεγαλύτερο ελπίζω να πάνε πλα καλά σμρ θα έρθουν τα φάρμακα και θα ξεκινήσω θεραπεία 

Link to comment
Share on other sites

Δες τον αντίχειρα μου και το ψάρι είναι σαν ένα 1€ Σε μέγεθος 

0F50B39B-6A46-4AA7-B704-0200313C0658.png

Link to comment
Share on other sites

Τα τριάντα λίτρα καραντίνα για τόσο μικρό ψάρι είναι οκ. απλά όταν βάλεις το αλάτι επειδή θα πρέπει το ενυδρείο για πέντε μέρες να μείνει χωρίς αλλαγές νερού θα ταΐζεις ελάχιστα. Μην ανησυχείς δε θα πάθει τπτ αν δε φάει πολύ για πέντε ημέρες. Α και κάτι ακόμη. Μετά το πενθήμερο με το αλάτι και εφόσον έχει υποχωρήσει ο μύκητας δε θα κάνεις απότομη αλλαγή νερού γιατί το ψάρι θα μας χαιρετήσει λόγω οσμωτικού σοκ. Θα κάνεις ημερήσιες αλλαγές του 10-15% για έξι ημέρες και μετά μια μεγάλη του 40%. Στη συνέχεια θα το αφήσεις άλλες επτά με οχτώ ημέρες το ψάρι στην καραντίνα ώστε να δεις αν εμφανίσει τπτ άλλο και μετά το βάζεις στο κυρίως ενυδρείο αν έχουν πάει όλα καλά. 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο έχεις στην καραντίνα? Αν ναι θέλω να έχεις την έξοδο του στο επίπεδο της επιφάνειας του νερού ώστε να έχουμε τη μέγιστη δυνατή οξυγόνωση. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι φίλτρο και καλή οξυγόνωση ώστε να μη ζοριστεί το ψαράκι από τα φάρμακα. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλτρο έχεις στην καραντίνα? Αν ναι θέλω να έχεις την έξοδο του στο επίπεδο της επιφάνειας του νερού ώστε να έχουμε τη μέγιστη δυνατή οξυγόνωση. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι φίλτρο και καλή οξυγόνωση ώστε να μη ζοριστεί το ψαράκι από τα φάρμακα. 

Φυσικά και έχω ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αρχικά θα αλλάξω λιγάκι το νερό πριν βάλω φάρμακα ξαι μετά θα ξεκινήσω !  Ελπίζω να φύγει σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα φύγει σύντομα μην ανησυχείς. Α και να ξέρεις δεν τρώνε  τα φυτά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Λογικά θα φύγει σύντομα μην ανησυχείς. Α και να ξέρεις δεν τρώνε  τα φυτά ?

Tο άλλο μ

χρυσοψαρο δεν τα τρώει ελπίζω και αυτό πως δεν θα τα φάει  εζω αρκετά 

24404A6C-63AD-46F4-888A-EC2EF8AC1347.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τα fancy δεν τρώνε φυτά μην ανησυχείς εκτός και είναι πολύ μεγάλα σε μέγεθος που και πάλι προτιμούν την απλή τροφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το χρυσόψαρο τα πάει πολύ καλύτερα ήδη από την πρώτη μερα δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με Μύκητα αλλά και με οκ δυστυχώς ? και όμως από την πρώτη δόση βλέπω διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο dropsy ick και μύκητας και αγορασμένο 6 ημέρες :( 

39440C5D-0039-4142-8126-C54D4A12325D.png

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι το ψάρι πιθανότατα είχε θέμα από το μαγαζι. Οπότε εσύ έκανες ότι μπορούσες. Για το λόγο αυτό υπάρχει η καραντίνα. Τουλάχιστον δε θα μεταδοθεί στο άλλο ψαράκι σου που το έχεις τόσα χρόνια. Να ξέρεις το dropsy είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια. Οπότε μάλλον κάποια σοβαρή μόλυνση από το μαγαζί είχε το ψαρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε τη θεραπεία και ενημέρωνε μας. Θα σου έλεγα για bactopour σταγονες αλλά υπάρχει κίνδυνος σοβαρός να αποτελειωσει το ζωντανό

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...