Jump to content

Ο μονομαχος γέρνει λίγο στο πλάι.


Antoonia

Recommended Posts

Τον παρατηρώ από χθες, καθώς κολυμπάει την ώρα που στέκεται ακίνητος στο νερό (Όχι στον βυθο) σαν να γέρνει προς τη μια πλευρά ελάχιστα. 

Από μετρήσεις το ενυδρειο όλα οκ.

20 λιτρα και τρεχει ένα εξάμηνο περίπου. 

Ταιζω με attinsons betta pro, betta granulat, bloodworms και νιφάδες της tetra. Που και που του βάζω και βιταμίνη στην τροφή. 

Αλλαγές κάθε εβδομάδα 20%. 

Τρώει κανονικά, κολυμπάει κανονικά απλά κοιτάζοντας τον μου φαίνεται σαν να μην είναι στην ευθεία. 

Αλλά συμπτώματα δεν έχει ούτε στο χρώμα, ούτε πρήξιμο. Και δεν κάθεται πολλές ώρες στον βυθό ούτε είναι ληθαργικος. 

Ήθελα να τον μεταφέρω σε αλλο ενυδρειο λίγο μεγαλύτερο σύντομα αλλά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μην τον στρεσσαρω περισσότερο. 

Στην φωτο σχεδόν κοιμόταν, συνήθως δεν γέρνει τόσο, απλά δεν καθόταν για να τον βγάλω φωτογραφία σε άλλη στιγμή.

20201005_062935.jpg

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να ανεβάσεις μια καλύτερη, και καθαρότερη φωτογραφία για να δούμε το ψάρι. Από αυτή δεν φαίνετε τίποτα.

Επίσης αν έχεις μετρήσεις θα ήταν καλύτερα να τις αναφέρεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Από μετρήσεις είμαι

Νh3/4=0

No2=0

No3~10 

Αυτά 2 μέρες πριν την αλλαγή νερού. 

 

Τα πτερύγια του μόνο είναι λίγο ταλαιπωρημένα στις άκρες γιατί τον είχα πάρει σε άσχημη κατάσταση και πέρασε έντονο φιν ροτ. Είναι όμως χωρίς ξεφτισματα και τρύπες μέσα κι όταν κάνει flaring Όταν πλησιάζω το ενυδρειο και τα ανοίγει φαίνονται μια χαρά. 

Τώρα στην πλαγια στάση που λέω δεν μπορώ να τον πετύχω με τίποτα ?

PSX_20201005_184257.thumb.jpg.03da55650592834644a195c45c6bfe99.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τη φώτο από κινητό και δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου δίνετε η εντύπωση πως έχει ένα μικρό φούσκωμα?

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε λιιιγο παραπάνω σήμερα και φούσκωσε ελάχιστα. Αύριο θα του δώσω αρακά. Αλλά γενικά είναι κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται και σαν να έχει pop-eye αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Ένα βίντεο θα βοηθούσε αρκετά.

Συνήθως ότι έχει να κάνει με προβλήματα στην κολύμβηση είναι swim bladder (κυρίως σαν σύμπτωμα και όχι ασθένεια καθ'αυτή) από το ότι το ψάρι δεν μπορεί να κολυμπήσει καθόλου μέχρι το ότι κολυμπάει περίεργα και σε γενικές γραμμές φταίει είτε η δυσκοιλιότητα είτε η πολλή τροφή ειδικά αν ταίζεις από την επιφάνεια. Το στομάχι του μονομάχου είναι περίπου σαν το μάτι του οπότε καταλαβαίνεις πόσο πρέπει να ταίζεις. 

Σε πρώτη φάση κόψε την τροφή εντελώς ή ναι ταιζε λίγο αρακά κάθε μέρα και παρατήρησε γενικευμένα αν εμφανίσει σημάδια dropsy ή κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο πως μπαινει; 

Pop eye Όχι δεν έχει.

Γενικά δεν φαίνεται να έχει δυσκολία στην κολύμβηση ούτε να χάνει την ισορροπία του και να προσπαθεί να έρθει στην ευθεία ούτε κολυμπάει περίεργα. Απλά όταν στέκεται ακίνητος στο νερό σαν να πάει ελάχιστα πλάγια. Μπορεί και να μην είναι τίποτα ή ίσως να πάει η ουρά που είναι μεγάλη προς τη μια πλευρά (;).

Γενικά το κάνει λιγες φορές όχι πάντα. 

Θα του κάνω λίγη νηστεία αν είναι και θα ταιζω αρακά και θα τον παρατηρώ όσο μπορώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα, το κανουν αυτο οταν ειναι ακινητοι παιρνουν και διαφορες ποζες σαν μοντελα για φωτογραφιση. :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά έχει όντως popeye; 

?

Μου μπήκαν ιδέες και τον παρατηρώ συνέχεια. Βέβαια πάντα έτσι φαινόταν τα μάτια του νομίζω. Μπορεί να το είχε από την αρχή; 

Προφίλ φαίνονται κανονικά. 3/4 όταν γυρίζει σαν να φαίνεται λίγο μεγαλύτερο το μάτι από την πίσω πλευρά και όταν είναι στην ευθεία και τα 2 ίδια μου φαίνονται...

Γενικά από όταν το πήρα αυτό το ψαράκι είχε θέματα αρκετά.

Α, επίσης αυτό που έγερνε λίγο πλάγια το έχει ελαττώσει, σήμερα κάλλιστα που τον κοιτάζω τόση ώρα δεν το έκανε καθόλου. 

PSX_20201007_083836.jpg

PSX_20201007_083753.jpg

PSX_20201007_083813.jpg

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...