Jump to content

Προδιαγραφές άμμου για Κιχλίδες Malawi


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω να στήσω ενυδρείο  400 λίτρων με κιχλίδες από τη λίμνη Μαλάουι.

Θα ήθελα να με πληροφορήσετε τι άμμο χρειάζεται σε μέγεθος-τυπος-χρωμα , πόσα κιλά θα πρέπει να τοποθετήσω και αν έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα με οικονομικό προϊόν ?

Οι διαστάσεις ενυδρείου είναι:

1.5m * 0.45 (ύψος 0.55).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Αν βαλεις καποιο ειδος mbuna  τοτε καλύτερα. σε μέγεθος να  ειναι ψιλη (οχι την πουδρα) γιατι τους αρεσει να σκαλίζουν την αμμο και να την περνάνε απ’ τα βράγχια  τους π.χ  για να βρουν τροφη ή για να φτιάξουν φωλια για ζευγάρωμα.........Αμμο   χαλαζιακή ή  θαλάσσης ή και αραγωνίτη μπορεις να βαλεις,  το καθενα εχει αρνητικα και θετικα.......και χρώμα κάτι σε σκούρο π,χ μπεζ ή γκρι., η λευκή, αντανακλά πολύ το φως και στρεσάρει τα ψάρια λενε οι πιο πολλοι......απο κιλά  δεν ξερω ακριβως, εγω σε 1.20χ0.40 ειχα βαλει 30κιλά  αλλα μετα ειδα οτι  ηθελε λιγα παραπανω, αρα μαλλον θες πανω κατω 50κιλά. 

Αν κάνω καπου  λαθος διορθωστε με οι πιο εμπειροι.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το είδος της άμμου σου απάντησε ο @corto maltese

Για την ποσότητα αν υπολογίσουμε 4cm ύψος βυθού, χρειάζεσαι 27 λίτρα. Το ειδικό βάρος της άμμου είναι περιπου 1,6κιλα/λίτρο, άρα περιπου 43 κιλά.

Χαλαζιακη ή θαλάσσης μπορείς να βρεις πολύ φτηνά σε μάντρες υλικών. 

 

Edit: διορθώνω και τον τίτλο του θέματος.

 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Antonis K έγραψε:

 

Για την ποσότητα αν υπολογίσουμε 4cm ύψος βυθού,

 

Καλησπέρα Αντώνη, καλύτερα  υπολόγισε 5-6cm  ύψος βυθού........οι περισσότερες Αφρικανες σκάβουν πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπέρα Αντώνη, καλύτερα  υπολόγισε 5-6cm  ύψος βυθού........οι περισσότερες Αφρικανες σκάβουν πολύ!!!!

Ε με τους παλιοχαρακτηρες που πάτε και μπλεκετε....:P

5cm-54κιλα, 6cm-64κιλα περίπου. 

  • Thanks 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ε με τους παλιοχαρακτηρες που πάτε και μπλεκετε....:P

Είναι  επειδή εμείς οι ''Αφρικάνοι'' είμαστε  καλά παιδιά........ και τα ετερώνυμα έλκονται :hehe:

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος George Kokkalas έγραψε:

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Να σαι καλά, ελπίζω να  σε βοηθήσαμε κάπως...Από Μαλάουι, τι και ποσά είδη σκέφτεσαι να βάλεις ?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ακόμα δεν έχω ιδέα.

Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με τέτοιο μέγεθος ενυδρείο.

Πιστεύω μέχρι να το στρώσω να έχω κάνει την μελέτη μου ώστε να μην κάνω λάθη. Σήμερα πήρα την άμμο και έχω παραγγείλει και φεγγαρόπετρες. Πολύ θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το πόσα και τι Κιχλίδες να βάλω.

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Να σαι καλά, ελπίζω να  σε βοηθήσαμε κάπως...Από Μαλάουι, τι και ποσά είδη σκέφτεσαι να βάλεις ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πας (και καλά κάνεις) απο την αρχή και μεθοδικά, αν δε σου κάνει κόπο, δίνε λίγες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τα βήματα σου. Για παράδειγμα τι άμμο πήρες τελικά?

Έτσι και μπορεί να γλυτώσεις πιθανά λάθη που μπορεί κάποιος να διαγνώσει και κάποιος που θα διαβάσει το θέμα και θέλει να ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο θα έχει πιο ολοκληρωμενες πληροφορίες. Εντελώς φιλική παρατήρηση, για να μην παρεξηγηθώ.

Όσο αφορά στο στήσιμο, θα πρότεινα πριν γεμίσεις νερό και ξεκινήσεις στρώσιμο, να έχεις φτιάξει το hardscare με τις πέτρες που είναι κάτι σημαντικό για τις αφρικανικες κιχλιδες. Οι δίκες μου γνώσεις πάνω στο θέμα είναι εντελώς επιδερμικές, αλλά έχουμε αρκετό κόσμο που θα σε βοηθήσει σε αυτό αλλά και σε επομενα βήματα.

Καλή συνέχεια :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1.5*0.5*0.55.

Πήρα άμμο μπεζ χαλαζιακή 50 κιλά και περιμένω 50 κιλά φεγγαρόπετρα , μόλις την παραλάβω θα βάλω φωτό. 

Επίσης έχω παραγγείλει δύο θερμαντήρες των 500w sun sun και σιλικόνη μη τοξική για τα διασφαλίσω σταθερή τοποθέτηση των πετρών .

Πιθανότατα να βάλω και φελιζόλ . Επίσης έχω και δύο φίλτρα οποία έχω φωτογραφίσει . 

 

 

IMG_20201006_214753.jpg

IMG_20201006_214700.jpg

IMG_20201006_214726.jpg

IMG_20201006_214746.jpg

Έγινε επεξεργασία - George Kokkalas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος George Kokkalas έγραψε:

Πραγματικά ακόμα δεν έχω ιδέα.

Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με τέτοιο μέγεθος ενυδρείο.

Πιστεύω μέχρι να το στρώσω να έχω κάνει την μελέτη μου ώστε να μην κάνω λάθη. Σήμερα πήρα την άμμο και έχω παραγγείλει και φεγγαρόπετρες. Πολύ θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το πόσα και τι Κιχλίδες να βάλω.

 

Αν ηθελες ψαρια απο την αλλη λιμνη (Τανγκανικα), θα σου προτεινα καποια με σιγουρια....απο Μαλαουϊ εμπειρια δεν εχω,  απο αυτα που εχω διαβασει και δει σε αλλους νομιζω ανετα βαζεις απο mbuna 3 ειδη (ισως και 4), ομως καλο ειναι τουλαχιστον τα 2 ειδη απο τα 3 (ή 4), να είναι απο τα λιγοτερα επιθετικα σε χαρακτηρα π,χ σαν τα Labidochromis caeruleus ή τα Pseudotropheus acei..
Περιμενε καλυτερα ομως να ακουσεις  προτασεις απο τους εχοντες εμπειρια με κιχλιδες  της Μαλαουι.....προς το παρων διαβασε  και το παρακατω αρθρο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος George Kokkalas έγραψε:

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1.5*0.5*0.55.

Πήρα άμμο μπεζ χαλαζιακή 50 κιλά και περιμένω 50 κιλά φεγγαρόπετρα , μόλις την παραλάβω θα βάλω φωτό. 

Επίσης έχω παραγγείλει δύο θερμαντήρες των 500w sun sun και σιλικόνη μη τοξική για τα διασφαλίσω σταθερή τοποθέτηση των πετρών .

Πιθανότατα να βάλω και φελιζόλ . Επίσης έχω και δύο φίλτρα οποία έχω φωτογραφίσει . 

 

Προτεινω να μην κολλησεις τις πετρες γιατι εαν καποια στιγμη θελησεις να αλλαξεις κατι ή να πιασεις ενα ψαρι δεν θα μπορεις με τιποτα ..... απλα να τις στερεώσεις  καλα και.αφου τις βάλεις  μετα ριχνεις την αμμο και ετσι ''δένει'' το νταμαρι καλα ......
Οι περισσότεροι που βάζουν φελιζόλ το κάνουν καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, το κάτω τζάμι που προστατεύει το φελιζόλ δεν σπάει, αλλα επειδη ειναι το πρωτο σου στησιμο βαλε καλυτερα μονο και μονο μη γινει καμια ''στραβη'' κατα το στησιμο.

Τα φιλτρα σου καλα ειναι και θα σε καλυψουν απο ογκο σε ''βιολογια''...ομως δεν ξερω απο ροη/κυκλοφορια αν σε καλυπτουν, θα το δεις εσυ στην πορεια και αν χρειαστει βαζεις εναν wave maker ή κυκλοφορητη.       

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις πετρες μην τις κολας γιατί αν χρειαστεί κάποια στιγμή να απομακρυνεις κάποιο ψάρι/ψάρια θα ναι δυσκολο. Φελιζόλ δεν είχα ποτε κ δεν χρειάστηκε αν κ είχα μέσα πετρες 20+ κιλά. Επειδή σκάβουν πολύ κάποια στιγμή θα αρχίσει να φαίνεται κ δεν είναι ότι πιο βιοτοπικο... Γέμισε το ενυδρείο νερό στα 3/4, στήσει τις πετρες κ βάλε την αμμο αφου την ξεπλένεις πολυ καλα κ ξεθολωσει. Θα πρεπει όταν την έχεις μέσα στον κουβά κ τρέχει μεσα το νερό να την βλεπεις καθαρά, αλλιώς θα σου θολώσει το ενυδρείο. Για ψάρια μπουνα στα 400λτ μπορεις να βάλεις 1 είδος 15 ψάρια (species tank) ή δυο είδη από 7-8 ψαράκια ή3 ήδη από 5 ψαράκια. Καλώς ήρθες στην Αφρική?!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2020 at 3:45 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Τις πετρες μην τις κολας γιατί αν χρειαστεί κάποια στιγμή να απομακρυνεις κάποιο ψάρι/ψάρια θα ναι δυσκολο. Φελιζόλ δεν είχα ποτε κ δεν χρειάστηκε αν κ είχα μέσα πετρες 20+ κιλά. Επειδή σκάβουν πολύ κάποια στιγμή θα αρχίσει να φαίνεται κ δεν είναι ότι πιο βιοτοπικο... Γέμισε το ενυδρείο νερό στα 3/4, στήσει τις πετρες κ βάλε την αμμο αφου την ξεπλένεις πολυ καλα κ ξεθολωσει. Θα πρεπει όταν την έχεις μέσα στον κουβά κ τρέχει μεσα το νερό να την βλεπεις καθαρά, αλλιώς θα σου θολώσει το ενυδρείο. Για ψάρια μπουνα στα 400λτ μπορεις να βάλεις 1 είδος 15 ψάρια (species tank) ή δυο είδη από 7-8 ψαράκια ή3 ήδη από 5 ψαράκια. Καλώς ήρθες στην Αφρική?!!! 

Ποια τρία είδη είναι συμβατά μεταξύ τους ώστε να μην έχω διαμάχες ούτε πιθανότητες υβριδισμού?

Και προσθέτω και μία ερώτηση ακόμη προς όλους αν μπορώ να βάλω κάποια φυτά τα οποία να αντέξουν στα προτεινόμενα είδη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος George Kokkalas έγραψε:

 

Και προσθέτω και μία ερώτηση ακόμη προς όλους αν μπορώ να βάλω κάποια φυτά τα οποία να αντέξουν στα προτεινόμενα είδη. Ευχαριστώ

Οι Βαλισνεριες ειναι πιο κοντα στον βιοτοπο της ''Αφρικης'', αλλα και να μην τις φανε, πιθανοτατα απο το σκάψιμο στην αμμο που αρεσκοντε οι Αφρικανες  θα βγαζουν τις ριζες αν ειναι φυτεμενες κοντα εκει που κάνουν φωλιές.....  οι ανουμπιες ειναι πολυ ανθεκτικο ειδος και πιθανοτατα δεν θα εχουν θεμα........Καλυτερα τα φυτα να μπουν στο ενυδρείο πριν απ’ τα ψαρια!!!.

πριν 2 ώρες, το μέλος George Kokkalas έγραψε:

Ποια τρία είδη είναι συμβατά μεταξύ τους ώστε να μην έχω διαμάχες ούτε πιθανότητες υβριδισμού?

Για 3 ειδη , θα σου πει ο @johnbaggios που ειναι πολυ εμπειρος με τις Αφρικανες.

Διαμαχες θα υπαρχουν σιγουρα οταν μιλαμε για Αφρικη.....  με 2 ειδη αντι 3 ισως ειναι λιγοτερες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν έχεις μέσα χαρεμια τα θυληκα δυσκολα να ζευγαρώσουν με αρσενικό άλλου είδους.Για να μειώσεις τις πιθανότητες υβριδισμου βάλε ψάρια από άλλες κατηγορίες, πχ, κάποιου chindogo, κάποιο melanochromis  κ κάποιο labeotropheus. Αν π.χ. βάλεις melanochromis auratus κ melanochromis maingano αυξάνονται οι πιθανοτητες. Επίσης αν βάλεις άλλα χρώματα κ παλι είναι δυσκολο να υβριδισουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα. Τελικά τι έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...