Jump to content

Νικόλαξ nano reef


Νικόλαξ

Recommended Posts

 

Ήρθε και η σειρά μου να μπω στα αλάτια επιτέλους!

Αυτή η ιδέα για να πω την αλήθεια προήλθε από το nano reef του @bbetta και του @panos nts όπου τα παρακολουθώ από το πρώτο ποστ.

Μετά από πολύ διάβασμα στην καραντίνα και οπότε έβρισκα χρόνο λοιπόν 

Έχουμε και λέμε..

Ενυδρείο diy 30 λίτρα καθαρά συν 7 λιτρα sump πλάτης. Διαστάσεις 32×35×37.

Το ενυδρείο είναι Αυτό προοριζόταν για γαριδάδικο αλλά κατέληξε σε nano reef..?

( ο λόγος που δεν έγινε γαριδάδικο είναι επειδή βρέθηκε άλλο ενυδρείο για γαριδάδικο)

Βράχος 3 κιλά νεκρος (Ευχαριστώ πολύ τον @nasos για την παραχώρηση του βράχου)

Τον έβρασα κάνα 2ωρο, τον έπλυνα και τον καθάρισα καλά με οδοντόβουρτσα και τσιμπίδα, τον άφησα στον ήλιο 1 εβδομάδα και τώρα είναι εδώ και 5 ημέρες σε νερό όσμωσης που αλλάζετε τακτικά το νερό.

Αραγωνίτης περίπου 2 κιλά

Φωτιστικό: amtra vega reef 9.7 watt

Wave maker: jebao rw4 

Θερμαντήρας 150 watt

Αντίστροφη όσμωση 3ων σταδίων από water waves 

Αυτόματη αναπλήρωση (ελπίζω να πετύχει)

Temperature controller stc 1000 (σε αναμονή)

Αλάτι θα πάω να αγοράσω της red sea 

Ρεφρακόμετρο στον δρόμο έρχετε..

Και τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις..

Ποια βακτήρια προτείνετε να πάρω;

Τι άλλα "ζουμιά" θα χρειαστώ;

Τι υλικά θα χρειαστεί να βάλω στο sump πλάτης;

Εγώ έχω σκεφτεί να βάλω ένα μαύρο σφουγγαρι που θα δείτε και στην φωτογραφία και siporax θα χρειαστεί τίποτε άλλο;

Έχω τα υγρά τεστ της sera, κάνουν και για θαλασσινό αυτά;

 

Το κόλλημα του βράχου έγινε με την εποξική δύο στοιχείων της DD

 

 

 

 

20200902_191703_compress32.jpg

20201007_233420_compress40.jpg

20200926_001507_compress2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν. 

2 ωρες βράσιμο....ουτε φασολάδα να έφτιαχνες :P  Περα απο την πλάκα, δεν πρέπει να έμεινε τίποτα πάνω του.  ;) 

Για βακτήρια εγω θα σου πρότεινα το Special Blend.  Αυτα χρησιμοποιώ και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επίσης καλές κριτικές εχουν και τα prodibio. Απλα να ακολουθείς τις οδηγίες. 

Αλλα ζουμιά δεν νομίζω να χρειάζεσαι για αρχη. 

Στο σαμπ μπορείς να βαλεις το μαύρο σφουγγάρι (αν και στα reef το αποφεύγουμε). Και σιποραξ μπορείς να βαλεις. Όπως επίσης και περισσευούμενο βράχο.(αν τον σπάσεις σε κομματάκια. Στην περιπτωση που βαλεις βράχο , μπορείς να βγάλεις το σιποραξ.) 

Επισης εκει πρεπει να αφήσεις ενα τμήμα για αντιφωσφορο που θα χρειαστεί να βαλεις και για άνθρακα. Αν εισαι τυχερος και χωράει σκιμερ μέσα σε καποιο τμήμα μπορείς να το βαλεις εκει να μην πιανει χωρο στην γυαλα.

Κατι αλλο δεν μου ερχεται. (Εγω παλια ειχα φτιάξει βυθιζόμενη λάμπα φθορίου σε sump πλατης και ειχα βαλει σε ενα διαμέρισμα Chaeto) 

 

Για τα υγρα της Sera δες τις οδηγίες τι γράφουν. Αν ειναι μονο για Fresh water τοτε δεν κανουν για θαλασσινο.

Καλά τεστ ειναι της Salifert. Για αρχη θα χρειαστεις ΝΗ3 , ΝΟ2, ΝΟ3.  Και μετέπειτα , ΡΟ4, ΚΗ και ΡΗ. 

 

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε. Good luck :) 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα, μπορείς να βρεις κάποιο nano skimmer που ίσως χωράει στην πλάτη για οξυγόνωση του νερού κυρίως και αφαίρεση έξτρα θρεπτικών. Η οξυγόνωση είναι το Νο1 στο θαλασσινό για σταθετο ph , ανεβασμένο redox και γενικά βοηθάει στα πάντα

Το σφουγγάρι θα έλεγα να μην το βάλεις καθόλου, κι εγώ έχω κουσουρια που μου έμειναν από το γλυκό που είχα και έβαζα ενυδ.βαμβακι στο reef  αλλά το ξεφορτωθηκα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Χαίρομαι που μπήκες στον κόσμο του θαλασσινού φίλε! Για ό,τι χρειαστείς θα είμαστε εδώ. 

Ο @submarine1981 απάντησε πολύ σωστά στις ερωτήσεις σου. Εγώ θα σου προτείνω να μην βάλεις σφουγγάρι, αλλά βαμβάκι που θα το αλλάζεις ΣΥΧΝΑ. Αν βάλεις σκιμμερ δεν χρειάζεται το βαμβάκι. Εγώ δεν θα έβαζα βράχο στο σαμπ, αλλά κάποιο βιολογικό υλικό σε όχι υπερβολική ποσότητα, για ποικιλία. Για βακτήρια εγώ θα σου προτείνω τα Microbacter της Brightwell Aquatics (βγάζει και μια εκδοχή για νέα ενυδρεία). Μια στο τόσο ριχνω και καμία αμπούλα prodibio. Το special blend το θεωρω μακραν καλύτερο για καταπολέμηση άλγης (δηλαδή στην πορεία μετά από μερικούς μήνες, όχι στην αρχή). 
 

Τώρα όμως πρέπει να μας πεις ακριβώς πως το σκέφτεσαι (ψάρια κοράλλια)  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Τέλεια! Χαίρομαι που μπήκες στον κόσμο του θαλασσινού φίλε! Για ό,τι χρειαστείς θα είμαστε εδώ. 

Ο @submarine1981 απάντησε πολύ σωστά στις ερωτήσεις σου. Εγώ θα σου προτείνω να μην βάλεις σφουγγάρι, αλλά βαμβάκι που θα το αλλάζεις ΣΥΧΝΑ. Αν βάλεις σκιμμερ δεν χρειάζεται το βαμβάκι. Εγώ δεν θα έβαζα βράχο στο σαμπ, αλλά κάποιο βιολογικό υλικό σε όχι υπερβολική ποσότητα, για ποικιλία. Για βακτήρια εγώ θα σου προτείνω τα Microbacter της Brightwell Aquatics (βγάζει και μια εκδοχή για νέα ενυδρεία). Μια στο τόσο ριχνω και καμία αμπούλα prodibio. Το special blend το θεωρω μακραν καλύτερο για καταπολέμηση άλγης (δηλαδή στην πορεία μετά από μερικούς μήνες, όχι στην αρχή). 
 

Τώρα όμως πρέπει να μας πεις ακριβώς πως το σκέφτεσαι (ψάρια κοράλλια)  

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Από κοράλια σκέφτομαι lps και softies

Ποιο συγκεκριμένα σκέφτομαι για

Caulastrea 

Zoanthus 

Euphyllia 

Κάποιο μανιταράκι 

Επίσης μου πέρασε και κάποια στιγμή να βάλω σε ξεχωριστό βραχάκι xenia αλλά δεν ξέρω γιατί διίστανται οι απόψεις.

Και αν δω και πάνε καλά μου αρέσουν και οι acanthastreas...

Από ψάρια σκέφτομαι η για ένα ζευγάρι clown αλλά το θέμα είναι τα λιτρα...

Αλλιώς τι ψάρια θα προτείνατε;(θα ήθελα να υπάρχουν 2 μέσα στο ενυδρείο..)

Σίγουρα ένα συνεργείο καθαρισμού 

Κάποιον αστέρια 

Και 2 γαρίδες μάλλον sexy shrimp και boxer

Τι λέτε;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Καλή αρχή και από μένα, μπορείς να βρεις κάποιο nano skimmer που ίσως χωράει στην πλάτη για οξυγόνωση του νερού κυρίως και αφαίρεση έξτρα θρεπτικών. Η οξυγόνωση είναι το Νο1 στο θαλασσινό για σταθετο ph , ανεβασμένο redox και γενικά βοηθάει στα πάντα

Το σφουγγάρι θα έλεγα να μην το βάλεις καθόλου, κι εγώ έχω κουσουρια που μου έμειναν από το γλυκό που είχα και έβαζα ενυδ.βαμβακι στο reef  αλλά το ξεφορτωθηκα

Για αρχή λέω να πάω με αλλαγές νερού και ανατάραξη του νερου για οξυγώνοση.

Και θα ψάξω Μήπως βρω κάποιο Κρεμαστό σκιμμερ, γιατί στα κουτάκια του sump δεν τα είχα υπολογίσει καλά και χωράνε ελάχιστα σκιμμερ εκεί...

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου...γενικά το σκίμμερ για αρκετούς είναι απαραίτητο εργαλείο είτε σε μικρή γυάλα είτε σε μεγάλη...με το σφουγγάρι θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους..εγώ προσωπικά όσο είχα ρεεφ πάντα έβαζα ενυδρειακό βαμβάκι και το άλλαζα συχνά..μάζευε πολύ πράμα απλά από ένα σημείο και μετά κουράζει η συχνή αλλαγή του...με τον αραγωνίτη μόνο φρόντισε να μην είναι μεγάλη η στρώση για να μην σου μαζεύει πολύ μούργα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

καλή αρχή φίλε μου...γενικά το σκίμμερ για αρκετούς είναι απαραίτητο εργαλείο είτε σε μικρή γυάλα είτε σε μεγάλη...με το σφουγγάρι θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους..εγώ προσωπικά όσο είχα ρεεφ πάντα έβαζα ενυδρειακό βαμβάκι και το άλλαζα συχνά..μάζευε πολύ πράμα απλά από ένα σημείο και μετά κουράζει η συχνή αλλαγή του...με τον αραγωνίτη μόνο φρόντισε να μην είναι μεγάλη η στρώση για να μην σου μαζεύει πολύ μούργα...

Για Κρεμαστό σκιμμερ σε αυτά τα λίτρα πιο θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης άλλη μια ερώτηση που αφορά την αυτόματη αναπλήρωση.

Είχα κάποια υλικά και αγόρασα επίσης κάποια ώστε να φτιάξω την αναπλήρωση..

Έκανα και μια κατασκευούλα από πλέξι για στήριξη του φλοτέρ στο ενυδρείο.

Και η ερώτηση τώρα, με αυτόν τον ρελε χρονοκαθυστερησης μπορω να κάνω δουλειά;

Έχω και 12V 2Α τροφοδοτικό 

Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

20201001_175351_compress95.jpg

20201001_175406_compress91.jpg

20201001_175428_compress46.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Από όσο το κοίταξα, τα συγκεκριμένα modules έχουν πολλές λειτουργίες χρονοκαθυστερησης. Μια από αυτές νομίζω ταιριάζει για αναπλήρωση νερού (Τα αγγλικά του Κινέζου δεν είναι και τα καλύτερα). 

Θα μπορούσα να στο ψάξω καλυτερα και να στο σεταρω αν έκανες ένα κόπο να το φέρεις στο Ίλιον, ή στη συνάντηση το απόγευμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει μεταλλικο παξιμαδι η κανω λαθος? Γιατι η σκουρια απαγορευεται στα θαλασσινα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Δυνατό το εγχείρημα σου και ελπίζω να σου βγει όπως το θελεις!! Για αρχή βάλε τον βράχο να αρχίζει να στρώνει,άστο κάνα 2 μηνο ρίχνοντας βακτήρια και μετά θα τα δούμε όλα ένα ένα !! Καλή αρχή φίλος ότι θες εδώ είμαστε να το συζητήσουμε..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξεκινούσα χωρίς σκιμμερ. Να το κανεις αρχικά όσο πιο απλό μπορείς. Μετά βλέπεις τι διορθωτικές κινήσεις θα χρειαστούν. Αν κάνουμε ένα σύστημα πολύπλοκο και μετά εμφανιστούν προβλήματα, δε θα ξέρεις τι να πρωτοδιορθώσει-αλλάξεις. 
Να έχεις πολύ υπομονή με τα κοράλλια, σιγά σιγά για να δεις πως θα αντιδράσουν. Ένα υγιές εύκολο κοράλλι και σε όχι ιδανικές συνθήκες θα δείξει πως είναι καλά για ένα διάστημα πριν πάρει την κάτω βολτα.

 

Δυο ψάρια για τέτοιο ενυδρείο μου φαίνονται υπερβολή. Εκτός αν παίξεις κάτι του στυλ 2 κλοουν ΜΩΡΑ. Τα οποία μετά από 2 χρόνια θα θέλουν αναβάθμιση (αλλά μέχρι τότε βλέπεις). Υπάρχουν μερικές ακόμα επιλογές όπως trimma gobies αλλά μην μπλέξεις με δύσκολα ψάρια από τώρα. Ως πρώτη φορά θαλασσινός 1 κλοουν ocellaris ή 2 ocellaris (tank bred small size το τονίζω). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

εχεις βαλει μεταλλικο παξιμαδι η κανω λαθος? Γιατι η σκουρια απαγορευεται στα θαλασσινα!

Πλαστικό είναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλη αρχη!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Από όσο το κοίταξα, τα συγκεκριμένα modules έχουν πολλές λειτουργίες χρονοκαθυστερησης. Μια από αυτές νομίζω ταιριάζει για αναπλήρωση νερού (Τα αγγλικά του Κινέζου δεν είναι και τα καλύτερα). 

Θα μπορούσα να στο ψάξω καλυτερα και να στο σεταρω αν έκανες ένα κόπο να το φέρεις στο Ίλιον, ή στη συνάντηση το απόγευμα.

Δυστυχώς σήμερα δεν θα μπορέσω να έρθω στην συνάντηση..

Αν είναι μιλάμε Μήπως βρεθούμε στο Ίλιον που είμαι και κοντά.

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Ωραίος! Δυνατό το εγχείρημα σου και ελπίζω να σου βγει όπως το θελεις!! Για αρχή βάλε τον βράχο να αρχίζει να στρώνει,άστο κάνα 2 μηνο ρίχνοντας βακτήρια και μετά θα τα δούμε όλα ένα ένα !! Καλή αρχή φίλος ότι θες εδώ είμαστε να το συζητήσουμε..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ! 

Ότι χρειαστώ θα σας λέω!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Εγώ θα το ξεκινούσα χωρίς σκιμμερ. Να το κανεις αρχικά όσο πιο απλό μπορείς. Μετά βλέπεις τι διορθωτικές κινήσεις θα χρειαστούν. Αν κάνουμε ένα σύστημα πολύπλοκο και μετά εμφανιστούν προβλήματα, δε θα ξέρεις τι να πρωτοδιορθώσει-αλλάξεις. 
Να έχεις πολύ υπομονή με τα κοράλλια, σιγά σιγά για να δεις πως θα αντιδράσουν. Ένα υγιές εύκολο κοράλλι και σε όχι ιδανικές συνθήκες θα δείξει πως είναι καλά για ένα διάστημα πριν πάρει την κάτω βολτα.

 

Δυο ψάρια για τέτοιο ενυδρείο μου φαίνονται υπερβολή. Εκτός αν παίξεις κάτι του στυλ 2 κλοουν ΜΩΡΑ. Τα οποία μετά από 2 χρόνια θα θέλουν αναβάθμιση (αλλά μέχρι τότε βλέπεις). Υπάρχουν μερικές ακόμα επιλογές όπως trimma gobies αλλά μην μπλέξεις με δύσκολα ψάρια από τώρα. Ως πρώτη φορά θαλασσινός 1 κλοουν ocellaris ή 2 ocellaris (tank bred small size το τονίζω). 

Χωρίς σκιμμερ κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού;

Από τα κοράλλια που έγραψα πιο πάνω πως σου φαίνονται;

Όταν στρωθεί με το καλό θα βάλω ένα clown να δω πως θα συμπεριφέρεται και αν είναι όλα καλά θα προσθέσω και το άλλο.

Από εξοπλισμό τι αλλο πιστεύεις θα χρειαστώ;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Νικόλαξ said:

Χωρίς σκιμμερ κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού;

:)Καλή αρχή!

Στα λίτρα σου κάθε εβδομάδα το 30%, για τα ζωανθάκια και τα μανιτάρια προσυπογράφω ότι είναι ανθεκτικά και πανέμορφα.

Θα μπει και ο @bbetta που ξέρει και θα σου πει σίγουρα περισσότερα πράγματα αλλά για τις αλλαγές θα είσαι καλυμένος αν παίξεις εκεί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως τα μαλακά xenia , green star , zoanthus δεν έχουν καμία ανάπτυξη, μάλλον χειρότερα είναι από όταν τα πήρα, ενώ τα LPS πάνε τρένο, εχω κάνει ήδη ένα frag και τώρα πάω για άλλα δύο. Μάλλον είναι πιο δύσκολα για το ενυδρείο μου τα μαλακά δεν ξερω

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Σε μένα πάντως τα μαλακά xenia , green star , zoanthus δεν έχουν καμία ανάπτυξη, μάλλον χειρότερα είναι από όταν τα πήρα, ενώ τα LPS πάνε τρένο, εχω κάνει ήδη ένα frag και τώρα πάω για άλλα δύο. Μάλλον είναι πιο δύσκολα για το ενυδρείο μου τα μαλακά δεν ξερω

Ξέρεις τι φταίει και δεν πάνε καλά;

Πιο φωτιστικο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, michalos said:

Σε μένα πάντως τα μαλακά xenia , green star , zoanthus δεν έχουν καμία ανάπτυξη, μάλλον χειρότερα είναι από όταν τα πήρα, ενώ τα LPS πάνε τρένο, εχω κάνει ήδη ένα frag και τώρα πάω για άλλα δύο. Μάλλον είναι πιο δύσκολα για το ενυδρείο μου τα μαλακά δεν ξερω

 

10 hours ago, Νικόλαξ said:

Ξέρεις τι φταίει και δεν πάνε καλά;

 

Και εγώ θα ήθελα πιθανή απάντηση σε αυτό το ερώτημα. Θα βοηθήσει πιστεύω και τον @Νικόλαξ να πάρει μια απόφαση για το στοκ που θα επιλέξει. Τα δικά μου είναι νεούδια δεν έχουν κλείσει μήνα. Τα ζωανθακια είναι λίγο περίεργα αλλά το green star polyp? Υποτίθεται οτι κατανταει pest.

Κάποια στιγμή θα το δουν οι συμφορουμίτες που ξέρουν και θα μας διαφωτίσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...