Jump to content

Νικόλαξ nano reef


Νικόλαξ

Recommended Posts

πριν 52 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ακομα δείχνει άστρωτό το ενυδρείο. Θελει χρόνο.  

Κωπήποδα αν δεν μηδενιστεί η ΝΗ3 μην βάλεις. 

Βράχο στρωμένο απο αλλο θαλασσινό ενυδρείο, χωρίς απτάισιες , αστερίνες και διάφορα περίεργα ζωάκια ναι βάλε και θα βοηθήσει το σύστημα. 

Για την πρασινάδα φταίει και το φάσμα του φωτός, αλλά και οι τιμές σου.

Με τέτοιες τιμές....η άλγη κάνει πάρτι (ενδεχομένως να εχεις και ΡΟ4) 

0ταν με το καλό πέσουν οι τιμες και έχεις το πολύ ΝΟ3:10 και ΡΟ4: 005 και ανέβει και λιγο και το ΡΗ σου, η άλγη θα υποχωρήσει. 

 

 

Καλησπέρα και Ευχαριστώ.

Το φωτιστικο το έχω στο μπλε με λίγο μωβ φάσμα. Το έκανα άσπρο για να φανούν οι άλγες.

Οπότε πρέπει να πάρω όπωσδιποτε και τεστακι για PO4 ε;

Άρα απλά θέλει τον χρόνο του δεν πάει κάτι στραβά...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανεις κατι λάθος. 

Τα συγκεκριμένα βακτήρια δεν τα εχω δουλέψει για να σου πω εντυπώσεις. Αλλα εχω ακουσει καλα λόγια , οπότε καλά το πας. 

Ναι , για τις άλγες οι Νο1 παράγοντες ειναι ΝΟ3, ΡΟ4, Si (πυριτικά για διατομική) , λάθος φάσμα ή υπερβολικός φωτισμός (ένταση και φωτοπερίοδο).

Οπότε θα βοηθούσε ενα τεστ ΡΟ4 , και αν εισαι και αυστηρώς στα ΡΟ4 και θες ποιό ακρίβεια στην μετρήσεις σου, πάς για φωτόμετρο Hanna. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Οχι δεν κανεις κατι λάθος. 

Τα συγκεκριμένα βακτήρια δεν τα εχω δουλέψει για να σου πω εντυπώσεις. Αλλα εχω ακουσει καλα λόγια , οπότε καλά το πας. 

Ναι , για τις άλγες οι Νο1 παράγοντες ειναι ΝΟ3, ΡΟ4, Si (πυριτικά για διατομική) , λάθος φάσμα ή υπερβολικός φωτισμός (ένταση και φωτοπερίοδο).

Οπότε θα βοηθούσε ενα τεστ ΡΟ4 , και αν εισαι και αυστηρώς στα ΡΟ4 και θες ποιό ακρίβεια στην μετρήσεις σου, πάς για φωτόμετρο Hanna. 

 

 

Ωραία Ευχαριστώ πολύ!

Αν είναι θα πάω να πάρω υγρο τεστ PO4.

Επίσης πριν λίγο έβαλα και ζωντανό βράχο στο sump μαζί με το σιποραξ που είχα βάλει από την αρχή.

received_2404022403076314.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρά ζωντάνος? Σαν νεκρό τον βλέπω. 

Ο ζωντανός ειναι λιγο ποιο σκουρόχρωμος ή μωβ απο κοραλλίνη 

Ζωντανός = δουλεύει σε αλλο στρωμένο θαλασσινό για 2 με 3 μηνες τουλάχιστον.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ειναι σιγουρά ζωντάνος? Σαν νεκρό τον βλέπω. 

Ο ζωντανός ειναι λιγο ποιο σκουρόχρωμος ή μωβ απο κοραλλίνη 

Ζωντανός = δουλεύει σε αλλο στρωμένο θαλασσινό για 2 με 3 μηνες τουλάχιστον.

 

Για ζωντανό μου τον έδωσαν.?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να ρίξεις πάλι αμπούλα, απλά θα ρίξεις με την σειρά που είπαμε ώστε να έχουν να φάνε και να πολλαπλασιαστούν. Τα microbacter 7 τα είχα και εγώ, τώρα βάζω special blend χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλά ήθελα να τα δοκιμάσω.

Το siporax που εχεις στο sumb θα σε βοηθήσει ενισχύοντας και σταθεροποιώντας την βιολογία σου.

22 hours ago, submarine1981 said:

Κωπήποδα αν δεν μηδενιστεί η ΝΗ3 μην βάλεις.

@submarine1981εννοείς να μην ρίξει ακόμα την αμπούλα biodigest σωστά; Η αλήθεια είναι ότι όταν την χρησιμοποίησα εγώ είχα νιτρώδη αλλά αμμωνία 0

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2020 at 4:22 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Ναι μπορείς να ρίξεις πάλι αμπούλα, απλά θα ρίξεις με την σειρά που είπαμε ώστε να έχουν να φάνε και να πολλαπλασιαστούν. Τα microbacter 7 τα είχα και εγώ, τώρα βάζω special blend χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλά ήθελα να τα δοκιμάσω.

Το siporax που εχεις στο sumb θα σε βοηθήσει ενισχύοντας και σταθεροποιώντας την βιολογία σου.

@submarine1981εννοείς να μην ρίξει ακόμα την αμπούλα biodigest σωστά; Η αλήθεια είναι ότι όταν την χρησιμοποίησα εγώ είχα νιτρώδη αλλά αμμωνία 0

Τα κωπήποδα να μην ριξει. Με ΝΗ3 και ΝΟ2 μεσα, θα δυσκολεύτουν να επιβιώσουν και να πολλαπλασιαστούν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Τα κωπήποδα να μην ριξει. Με ΝΗ3 και ΝΟ2 μεσα, θα δυσκολεύτουν να επιβιώσουν και να πολλαπλασιαστούν.

Στραβομάρα! :blush: δεν είχα δει στο ποστ την ερωτηση του @Νικόλαξγια τα κωπήποδα και αναρωτιόμουν τί λέτε...

Οπότε τις αμπούλες ρίξε τις αν θέλεις εγώ είδα διαφορά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Το στρώσιμο του nano reef τελειώνει σιγά σιγά Αφού περιμένω να φέρω τα νιτρικά στα επιθυμητά επίπεδα.

Έκανα και τις πρώτες μου προσθήκες σε ζωντανά 

2 trochus 

2 trectus

Που φαίνετε είχαν όρεξη για δουλειά γιατί σε λιγότερο από μία μέρα που τα έχω βάλει έχουν καθαρίσει πάρα πολύ τον βράχο και τα τζάμια.?

 

             Πριν                                  Μετά 

inCollage_20201229_170246836.thumb.jpg.f2118b7585e12b7265fb432b48310b44.jpg

 

Και κάποιες φωτογραφίες των σαλιγκαριών..

 

20201229_171052.jpg

20201229_171026.jpg

20201229_171125.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αξιολάτρευτα αυτά τα πλασματάκια; Λιώνουν στην δουλειά και το χαίρονται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Δεν είναι αξιολάτρευτα αυτά τα πλασματάκια; Λιώνουν στην δουλειά και το χαίρονται!

Όντως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μετά από τις πρώτες μετρήσεις του χρόνου νομίζω πως το ενυδρείο έχει πλέον στρωθεί.

Αυτές είναι οι μετρήσεις μου(όλα τα τεστ είναι υγρά..)

NH3/NH4: 0 (API)

No2: 0.1 (Salifert)

No3: 25 (salifert)

PH: 8 (salifert)

Αλατότητα: 1025 ρεφρακομετρο

Πλέον έχει μπει και σε λειτουργία η αυτόματη αναπλήρωση.

 

Πριν 5 μέρες έβαλα το συνεργείο καθαρισμού..(έχει κάνει τρομερή δουλειά με τις άλγες?)

Από πότε θα μπορέσω να βάλω κοράλια και καμία γαρίδα;

Ψαράκι μετά από κάνα μήνα θα μπει..

Τα βακτήρια τα σταματάω η απλά ελλατώνω την δόση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά ,χωρίς να έχω εμπειρία γαρίδα μπορείς να βάλεις και τώρα άλλωστε δεν καταλαβαίνουν τπτ αυτές πραγματικά , για κοράλλια να κάνεις Και τα υπόλοιπα τεστ kh/mg/ca και νομίζω ότι αν είσαι καλά σε όλα μπορείς να προσθέσεις μερικά απλά αποτι λέγαν και σε μένα τα παιδιά να βάζεις σταδιακά μη το μπουκωσεις κατευθείαν και ξεκινά με κάτι εύκολο για αρχη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά ,χωρίς να έχω εμπειρία γαρίδα μπορείς να βάλεις και τώρα άλλωστε δεν καταλαβαίνουν τπτ αυτές πραγματικά , για κοράλλια να κάνεις Και τα υπόλοιπα τεστ kh/mg/ca και νομίζω ότι αν είσαι καλά σε όλα μπορείς να προσθέσεις μερικά απλά αποτι λέγαν και σε μένα τα παιδιά να βάζεις σταδιακά μη το μπουκωσεις κατευθείαν και ξεκινά με κάτι εύκολο για αρχη 

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ.

Οι πιο έμπειροι τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια ακολουθείς οτι λενε οι οδηγίες.  

Τα ΝΟ2 θα επρεπε να ειναι 0.  Οπότε θα ελεγα, να περιμενεις αλλη μια εβδομάδα να γινει 0 και μετα να βαλεις γαρίδα  για να είσαι 100% safe.  

κοράλλια αυστηρά ΝΟ2 :0 και αφου το σιγουρέψεις οτι ειναι 0 καθως περνουν οι μέρες, τοτε βαζεις δειλά δειλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Βακτήρια ακολουθείς οτι λενε οι οδηγίες.  

Τα ΝΟ2 θα επρεπε να ειναι 0.  Οπότε θα ελεγα, να περιμενεις αλλη μια εβδομάδα να γινει 0 και μετα να βαλεις γαρίδα  για να είσαι 100% safe.  

κοράλλια αυστηρά ΝΟ2 :0 και αφου το σιγουρέψεις οτι ειναι 0 καθως περνουν οι μέρες, τοτε βαζεις δειλά δειλά. 

Ωραία Ευχαριστώ, θα περιμένω να μηδενιστούν τα νιτρώδη(NO2) και αν είναι θα πάρω μια γαρίδα και κάποιο εύκολο κοραλλακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μερικα μαλακά κοραλακια- το πρωτο, που εβαλα ηταν sunny d zoas δοκιμαστικα (τοτε ειχα νιτρωδη στα 2ppm ακομα!). Απο τοτε το μπουκετο απο αυτα τα ζωανθακια ειχα κοψει τουλαχιστον 4-5 φορες. Ακομα καλη ειναι η Clavularia , μανιταρακια....Δες τις αγγελιες, εχει καλες τιμες .

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

@natateo Αν μέναμε κοντά θα ήθελα και εγω μπουκετακι. Αλλα με αυτες τις θερμοκρασίες ουτε καν. 

Μονο με Κτελ, γινεται, αν θελεις.:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

@submarine1981 από ότι θυμάμαι μου είχες πει πως θα κάνω αλλαγή νερού πριν βάλω ζωντανά μέσα..

Έχω βάλει τό συνεργείο καθαρισμού θα πρέπει να κάνω την πρώτη αλλαγή νερού η όχι ακόμα;

Επίσης επειδή ο αραγωνίτης έχει πιάσει διατομική άλγη μπορώ να κάνω σιφωνάρισμα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις ψαράκια μέσα καλό θα ηταν να κανεις μια αλλαγή νερου.  

Για τα σαλιγκαροειδή οκ δεν εχουν και ιδιαιτερο θεμα.

Μπορείς να το σιφωνάρεις, αλλα πρεπει να δεις πως να μειώσεις τα θρεπτικά σου , δηλαδη ΝΟ3 , ΡΟ4 και πυριτικά Silicates. (πολλοι αντιφώσφοροι απορροφούν Silicates).

Διότι και να σιφωνάρεις τα πάντα τέλεια, αν υπάρχουν αυτα τα θρεπτικά μεσα, θα σου ξαναβγει. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πριν βάλεις ψαράκια μέσα καλό θα ηταν να κανεις μια αλλαγή νερου.  

Για τα σαλιγκαροειδή οκ δεν εχουν και ιδιαιτερο θεμα.

Μπορείς να το σιφωνάρεις, αλλα πρεπει να δεις πως να μειώσεις τα θρεπτικά σου , δηλαδη ΝΟ3 , ΡΟ4 και πυριτικά Silicates. (πολλοι αντιφώσφοροι απορροφούν Silicates).

Διότι και να σιφωνάρεις τα πάντα τέλεια, αν υπάρχουν αυτα τα θρεπτικά μεσα, θα σου ξαναβγει. 

 

Ωραία σε ευχαριστώ.

Οπότε αν μετρήσω φωσφορικα ψηλά (γιατί νιτρικά δεν έχω ιδιαίτερα 20-25 είναι..)

Πρέπει να πάρω αντιφοσφορο και άνθρακα;

Γιατί σκεφτόμουν να βάλω το seagel της seachem..

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 για να μην εχεις επίμονες άλγες καλό ειναι να ειναι το πολύ 10.  Και τα ΡΟ4 γυρω στο 0.03. 

 

Δεν ειναι ακατόρθωτο. Μπορεις με αλλαγές νερου, προσεκτικό τάισμα, προσθήκη βακτηριδίων να τα καταφέρεις.

 

Ο ενεργός ανθρακας απορροφά βλαβερές ουσίες, φάρμακα απο θεραπείες , και κανει το νερό ποιο διαυγές.   Δεν θα σου κανει κατι πιστευω στα ΝΟ3/ΡΟ4.

Ο αντιφώσφορος νομιζω ειναι must. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

ΝΟ3 για να μην εχεις επίμονες άλγες καλό ειναι να ειναι το πολύ 10.  Και τα ΡΟ4 γυρω στο 0.03. 

 

Δεν ειναι ακατόρθωτο. Μπορεις με αλλαγές νερου, προσεκτικό τάισμα, προσθήκη βακτηριδίων να τα καταφέρεις.

 

Ο ενεργός ανθρακας απορροφά βλαβερές ουσίες, φάρμακα απο θεραπείες , και κανει το νερό ποιο διαυγές.   Δεν θα σου κανει κατι πιστευω στα ΝΟ3/ΡΟ4.

Ο αντιφώσφορος νομιζω ειναι must. 

Ωραία ευχαριστώ. Οπότε από βδομάδα θα βαλω και αντιφοσφορο αν είναι.

Ομως ποια είναι η γνώμη σου για το seagel?

@bbetta εσύ που έχεις χρησιμοποιήσει το seagel τι γνώμη έχεις γι αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...